Holdet 2023 SP/1 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Øregård Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Jonas Syppli Lakjer, Lykke Jørgensen
Hold 2023 SP/1 (1g SP/1, 2g SP/1, 3g SP/1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begyndersystem: Buena Idea
Titel 2 Las vacaciones de verano
Titel 3 Los jóvenes en España y en Dinamarca
Titel 4 Grammatisk miniforløb: de to datider
Titel 5 La Migración
Titel 6 El Deporte Rey
Titel 7 Cataluña y el separatismo catalán EKSAMEN
Titel 8 México EKSAMEN
Titel 9 Las dos Españas EKSAMEN
Titel 10 Repetition / eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begyndersystem: Buena Idea

Eleverne introduceres til det spanske sprog gennem begyndersystemet Buena Idea (40 sider)
Håkanson, Ulla et al. _Buena Idea_. L&R Uddannelse, 2008.

Mål med første år af spanskundervisningen:

- mundtlig sprogproduktion bundet til tekstgennemgangen

- introduktion af basal grammatik (verbebøjninger, ordstilling, adjektivernes og adverbiernes former og placering, stavning osv.)

- træning af udtale og intonation

- introduktion til den spansktalende verdens samfundsmæssige og historiske karakteristika
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 75 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige - Gennemgang af basal grammatik i undervisningstilrettelagt materiale. Ordforrådstilegnelse i hver time.
  • Lytte - Eleverne lytter til hvert modul til autentisk spansk
  • Læse - Ordforrådstilegnelse (især gennem oversættelse) er i fokus.
  • Skrive - Opsamlende, skriftlige afleveringer hver måned.
  • Personlige
  • Kreativitet - Mange kreative øvelser, især mhp. mundtlig produktion i selv-kreerede dialoger.
  • IT - Brug af Smartboard og IT-baserede øvelser.
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Las vacaciones de verano

Las vacaciones de verano

FORMÅL:
Kort forløb, der har til formål at repetere basisordforråd og -grammatik fra 1.g - herunder adjektiver, verbet "gustar", regelmæssige verber, "ser" og "estar", perfektum, nær fremtid og gerundium. Forløbet tager udgangspunkt i elevernes sommerferie og deres oplevelser i denne som de skal kunne fortælle om i et simpelt og nogenlunde fejlfrit sprog.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Los jóvenes en España y en Dinamarca

Los jóvenes en España y en Dinamarca

FORMÅL:
Forløbet omhandler ungdomskultur i Spanien med fokus på unges livsstil (fritidsinteresser), værdier, traditioner - og deres udfordringer. Eleverne arbejder med tekster, billeder og videoer, der giver indblik i spanske unges hverdag. Gennem forløbet drages der paralleller til danske unge.

FOKUSPUNKTER:
- El tiempo libre, botellón, independizarse (begreberne "mileuristas" og "ninis")
- Billedbeskrivelse og genfortælle en tekst (særligt med henblik på mundtlig årsprøve).

OMFANG: cirka 25 ns

MATERIALE:
- Anny Holmgaard og Sabine Dafcik "Vamos a los temas" (2012) s. 2 og 10-13
- Kasper Kloch og Martin Tønner "España en la calle" (2019) Systime. s. 16-19
- "Vivir en casa de los padres": https://e-studiar.net/texto-vivir-en-casa-de-los-padres/
- "Ninis y mileuristas": https://e-studiar.net/texto-mileuristas-y-ninis/

Serier/film:
- Tú no eres especial (Netflix), sæson 1, afsnit 1
- Diecisiete (Netflix)

GRAMMATIK:
Repetition af: perfektum, nær fremtid, refleksive verber, gerundium (præsens), adjektiver

ARBEJDSFORMER:
Elevfremlæggelser i grupper, individuel læsning, pararbejde, gruppearbejde og plenumgennemgange, individuelle skriveøvelser og små tests i grammatik, individuelle præsentationer (årsprøve som afslutning på forløbet).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Grammatisk miniforløb: de to datider

FORMÅL:
Et miniforløb, hvor eleverne skal opnå sikkerhed i at anvende de to spanske datider både mundtligt og skriftligt. Forløbet skal styrke elevernes kommunikative kompetencer samt deres grammatiske bevidsthed om forskelle mellem dansk og spansk tidsbrug. En del af forløbet har centreret sig omkring nytår - og nytårsfortsætter - hvor eleverne ar skullet beskrive, hvad de har gjort tidligere/plejede at gøre, i det nye år ville lave om.

Grammatik:
- Præteritum: anvendes til at udtrykke afsluttede handlinger og konkrete begivenheder i fortiden.
- Imperfektum: anvendes til at beskrive vaner, tilbagevendende handlinger samt situationer og baggrund i fortiden.

Kommunikative kompetencer:
- Mundtlig og skriftlig formidling af personlige erfaringer og oplevelser.
- Anvendelse af tidsmarkører og kontekst til at kunne skelne mellem brugen af imperfektum og præteritum.

OMFANG: cirka 5 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 La Migración

La Migración

FORMÅL:
Forløbet tager udgangspunkt i migration fra Latinamerika til USA - med fokus på både personlige fortællinger og samfundsmæssige problemstillinger. Eleverne arbejder med tekster, dokumentarer og musik, der skildrer migranternes bevæggrunde for at tage afsted (factores "push" y "pull"), selve rejsen til USA (herunder brugen af "coyotes" og at tage toget "La Bestia"), samt konsekvenserne ved at migrere.

FOKUSPUNKTER:
- El sueño americano
- El paso
- Al otro lado
- MS-13 y Barrio 18

OMFANG: cirka 32 ns

MATERIALE:
- "Al otro lado - el sueño americano", Helene Balslev Clausen, Gyldendal, 2008,
(teksterne: ”Sueños”, ”El paso” og ”Al otro lado”)
- "Retratos Latinos en California", Ulla Ringgaard og Åse Kledal, Systime 2012
("Introduktion", s. 7-13 + teksterne: ”Entrevista con Alma Cruz” og "Entrevista con Santiago Bernál”)

Film/dokumentarer:
- ”Sin Nombre”, Cary Joji Fukunaga, Canana film, 2009
- "La Bestia" , The death train to the US border", TV4 News, 2019
- "Det berygtede superfængsel indefra", DR Horisont, 2025

Sang: "Clandestino" (1998), Manu Chao

GRAMMATIK:
- Direkte objektspronominer
- De to datider, imperfektum og præteritum (fortsat)

ARBEJDSFORMER:
Gruppearbejde + gruppepræsentationer, individuelle skriveøvelser, grammatiktest, individuel læsning, plenumgennemgange
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 33,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 El Deporte Rey

FORMÅL:
Formålet med dette forløb er, at eleverne opnår viden om fodbold i Spanien og i den spansktalende verden samt kan tale om sportens sociale og kulturelle betydning. Forløbet har særligt fokus på rivaliseringen mellem FC Barcelona og Real Madrid som et udtryk for historiske, kulturelle og regionale forskelle og skal samtidig bygge bro til et senere forløb om Catalonien, catalansk identitet og ønsket om løsrivelse.

MATERIALE:
- Kapitel 9: ¡Ya Vamos!, Maria Francisca Gavilán og Louise Friis Arefaoui, 2023, Columbus, s.

OMFANG: cirka 8 ns

GRAMMATIK:
- Modalverber
- Possessive pronominer (repetition)
- Præteritum/imperfektum (fortsat)
- Adjektiver (repetition)
- Direkte objektspronominer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Cataluña y el separatismo catalán EKSAMEN

Cataluña y el separatismo catalán

FORMÅL:
I dette forløb har eleverne arbejdet med Catalonien og konflikten om selvstændighed med fokus på politiske, historiske og kulturelle spændinger mellem regionen og Spanien.
De har lært om Cataloniens geografi, historie og sprog samt om baggrunden for den catalanske identitet og selvstændighedsbevægelse. Eleverne har studeret den moderne uafhængighedsbevægelse, især folkeafstemningen i 2017, og har arbejdet med tekster, hvor forskellige synspunkter og holdninger til løsrivelsen kommer til udtryk.
Forløbet har også inddraget kultur, særligt fodbold, hvor rivaliseringen mellem FC Barcelona og Real Madrid er blevet analyseret som et symbol på konflikten.

FOKUSPUNKTER:
- Regionalisme
- Cultura y la identidad, la independencia, el separatismo y el fútbol, el referéndum (1 de octubre 2017)
- Genretræning: præsentation og dagsbogsindlæg

OMFANG: cirka 35 ns

MATERIALE:
- 'Introduktion', Voces de protesta. Aday Polo Iglesias & Anja Wilkens, Gyldendal, 2013, s. 7-10
- 'Cataluña no es España - el independentismo', Voces de protesta. Aday Polo Iglesias & Anja Wilkens, Gyldendal, 2013, s. 73-74
- 'Capítulo 6: Glòria y Berta'. Bascuñán, Silvia Becerra: Voces de Berga - una ciudad catalana. Lindhardt og Ringhof, 2014, s. 60-62
- 'La rivalidad entre el Real Madrid y el FC Barcelona'. Anny Holmgaard og Sabine Dafcik: España en perspectiva: en temabog om Spanien, 2022, s. 12-13
- ‘El Camp Nou grita por la independencia durante el Barça-Madrid’. El Huffington Post, 26.10.2013
- Kloch, K. & Tønner, M. (2020). España en la calle. 15 historier om Spanien i dag fortalt fra gadeplan. Gyldendal. https://espanaenlacalle.systime.dk

GRAMMATIK:
Repetition: hyppighedsadverbier, præteritum/imperfektum, diftongerende verber, refleksive verber, verbet "gustar", ser><estar
- Verbalperifraser
- HITVERBER

ARBEJDSFORMER:
Læreroplæg, gruppearbejde, pararbejde, individuel skrivning, interview i par, samtaleøvelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 México EKSAMEN

México

FORMÅL:
I dette forløb er eleverne blevet introduceret til México med fokus på landets geografiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.
Herefter er fokus blevet rettet mod mexicansk kultur, særligt traditionen Día de los Muertos. Eleverne har opnået viden om højtidens historiske og kulturelle baggrund samt de tilhørende ritualer. Forløbet har desuden indeholdt en praksisorienteret aktivitet, hvor eleverne i starten af november 2025 har arbejdet med at designe og opbygge et alter med udgangspunkt i traditionen.
I den kunstneriske del af forløbet er der blevet arbejdet med den mexicanske maler Frida Kahlo. Eleverne har fået indsigt i hendes liv og kunstneriske virke samt analyseret udvalgte værker. Fokus har også været på, hvordan Frida Kahlo udfordrer de gængse kønsroller - og hvordan hun fortsat er et feministisk ikon.
Forløbet har afslutningsvis omfattet en samfundsfaglig vinkel, hvor eleverne har beskæftiget sig med narkotikahandelens betydning for det mexicanske samfund. Der er blevet arbejdet med centrale aktører, herunder Joaquín “El Chapo” Guzmán, samt konsekvenserne af kartellernes indflydelse på befolkningen.

FOKUSPUNKTER:
- Styrke interkulturelle kompetencer ved at sammenligne Mexico og Danmark
- El Día de los Muertos, Frida Kahlo, el narcotráfico
- Billedbeskrivelse

OMFANG: cirka 35 ns

MATERIALE:
- Kapitel 1 "Qué es México?, 'Mosaico Mexicano', 2016, af Kristina Pilmark og Rikke Olsen, s. 8-14
- Tekst: El Día de Los Muertos
+ "El dia de los muertos", materiale fra Profedele
https://www.profedeele.es/actividad/dia-muertos-mexico/
- Frida Kahlo fra Profedele: https://www.profedeele.es/actividad/frida-kahlo/
- Kapitel 7 "Una sociedad insegura", 'Mosaico Mexicano', 2016, af Kristina Pilmark og Rikke Olsen, s.84-87
- "El cartel de Sinaloa" - delprøve 1 udviklet af minlæring: https://app.minlaering.dk/opgavesaet/89
- 'A cartel war bleeding Sinaloa dry: homicides rise 400% in the year after the fall of ‘El Mayo’, Rocío Muñoz-Ledo, Avery Schmitz, Veronica Calderon, CNN World, 2025: https://edition.cnn.com/2025/08/18/americas/mexico-killings-sinaloa-cartel-kingpin-latam-intl

Film/dokumentarer:
- "Frida", Julie Taymor, 2002
- Afsnit 1: DR Horisont: Mødet med Mexicos berygtede narkokartel, 2025, https://www.dr.dk/drtv/episode/horisont_-moedet-med-mexicos-berygtede-narkokartel-_1_2__515870

Sang:
- "Canción del mariachi", Antonio Banderas, 1995

GRAMMATIK:
- Futurum
- HITVERBER
- Konjunktioner
- Passiv-konstruktioner

Genretræning: artikel og brev

ARBEJDSFORMER:
- Læreroplæg, gruppearbejde, gruppepræsentationer - matrixgrupper, individuelle faglige samtaler, pararbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 37 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Las dos Españas EKSAMEN

Las dos Españas

FORMÅL:
I dette forløb har eleverne arbejdet med begrebet "Las dos Españas" med fokus på de historiske, politiske og kulturelle spændinger, de har præget landet fra begyndelses af det 20. århundrede op til i dag. Forløbet har fokuseret på den Spanske Borgerkrig, Franco-diktaturet, overgangen til demokrati, samt undersøgt, hvordan historien - og splittelsen - fortsat kommer til udtryk i det moderne Spanien.
I arbejdet med filmen "La Isla Mínima", har eleverne haft et særligt fokus på tiden lige efter diktaturet - herunder kønsroller og machismo.

FOKUSPUNKTER:
- Los dos bandos, la guerra civil, Franco, la transición, democracia, el papel del mujer/machismo, las fosas comunes, símbolos del franquismo

MATERIALE:
- Udvalgte afsnit i bogen "La Guerra civil española" af Helene Caprani og Forlaget Columbus. Første udgivelsesår 2025. https://laguerracivilespanola.ibog.forlagetcolumbus.dk
- Los dos bandos
- Retrato: Francisco Franco
- INFO: ¿Qué es el fascismo?
- INFO: ¿Qué es el socialismo?
- El nacionalcatolicismo
- El sistema educativo: libro escolar, la religión y el estado
- El fin de la dictadura
- El papel de Juan Carlos I
- La transición a la democracia
- Las fosas comunes

- España en la calle - 15 historier om Spanien i dag fortalt fra gadeplan" af Kasper Kloch, Martin Tønner og Gyldendal A/S, 2019  
- Massegrave: Entre cráneos y huesos: "Lloro cuando encuentro juguetes".
- Gadens symboler: Símbolos franquistas en las calles de España: Polémica y viejas heridas.

Podcast: "Tyran" fra DR LYD, der handler om Franco (episode 1)
https://www.dr.dk/lyd/p3/tyran-franco-6640204496465

Film:
- "La Isla Mínima", Alberto Rodríguez, 2014

OMFANG: 25 ns

GRAMMATIK:
- Konditionalis (kun en del af holdet)
- Præsens konjunktiv (kun en del af holdet)
Repetiton af: muy><mucho, perfektum, nær fremtid, udvidet præsens

ARBEJDSFORMER:
- Læreroplæg, plenumgennemgange, pararbejde, gruppearbejde, præsentation af tekster i større grupper som forberedelse til eksamen, individuel skrivning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer