Holdet 3m EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Øregård Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Lykke Jørgensen, Rebecca Kortnum Matern
Hold 2023 EN/m (1m EN, 2m EN, 3m EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Voice
Titel 2 Black Voices: Civil Rights
Titel 3 Dear Martin (reading a novel)
Titel 4 Oh Canada!
Titel 5 Inequality in Britain
Titel 6 US Election 2024 (group project)
Titel 7 Stone Cold (reading a novel) EXAM
Titel 8 Voices of the Victorian Age
Titel 9 Nigeria Unfolded EXAM
Titel 10 Shakespeare's Romeo & Juliet EXAM
Titel 11 Gothic Fiction and Horror EXAM
Titel 12 Red, Blue and Broken? Polarization in the US EXAM
Titel 13 Repetition / eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Voice

Omfang: 21 moduler, ca. 30 ns

1 Formål
Eleverne skal kunne analysere forskellige typer tekster på print og skærm for at være aktive demokratiske medborgere. Formålet med forløbet er at lære eleverne at læse, reagere, reflektere og nyde både skønlitteratur og ikke-fiktive tekster. Gennem en undersøgende tilgang og interesse for teksterne skal eleverne forklare og udforske tanker, observationer og synspunkter. Forløbets tekster er baseret på kapitlet "Voice" fra bogen "Engage!" af Mette Grønvold og Hanne Ohland-Andersen, der fokuserer på vigtigheden af at bruge sin stemme og hvordan man kan gøre det.

2 Fokuspunkter
‒at styrke elevernes nysgerrighed og glæde ved at læse engelske tekster
‒at skabe fællesskab om læsning i klasseværelset gennem collaborative/shared reading
‒at overdrage ansvaret for læsning til eleverne og gøre dem til agenter i deres egen læsning
‒at inspirere eleverne til at tale og skrive om tekster med deres egen stemme, selvom de taler og skriver akademisk

3 Materiale
Kernestof
‒Stephen Fry: “Have You Heard of Oscar Wilde?” (essay, 2012)
‒Gregory Maguire: “How th’Irth Wint Rong By Hapless Joey@homeskool.guv” (short story, 2013)
‒Wendy Cope: “The Concerned Adolescent” (poem, 1992)
‒Harold Pinter: The Pres and an Officer (play, 2018)
‒William Ernest Henley: “Invictus” (poem, 1888)
‒Katherine Mansfield: “The Doll’s House” (short story, 1992)
‒Jacinda Ardern: “New Zealand Prime Minister Addresses UN General Assembly” (speech, 2019)

Supplerende materiale

4 Grammatik
Fortsættelse fra grundforløbet: Ordklasser, substantivernes flertalsdannelse og genitiv, verbets tider

5 Arbejdsformer
-Collaborative reading/shared reading, gruppearbejde, pararbejde, individuelt arbejde, matrixgrupper

Fokus i forbindelse med skriftlighed
-Writing an introduction using the funnel method
-Writing a paragraph using the TEE-method: topic sentence, evidence, explanation
-Kreativ skrivning

6 Evaluering
Forløbet afsluttes med mundtlige elevpræsentationer af de læste tekster.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Black Voices: Civil Rights

Black Voices: Civil Rights

Omfang: cirka 15 moduler (30ns)

FORMÅL OG INDHOLD:
Formålet med forløbet er at udforske og analysere indflydelsesrige tekster fra sorte stemmer gennem amerikansk historie. Ved at studere disse tekster vil eleverne opnå en dybere forståelse for kampene, triumferne og den fortsatte kamp for borgerrettigheder og racemæssig lighed. De udvalgte tekster i dette forløb giver en omfattende oversigt over forskellige tidsperioder i den amerikanske borgerrettighedsbevægelse og fremhæver vigtigheden af den afroamerikanske erfaring. Forløbet klæder eleverne på til det næste forløb, hvor Angie Thomas’ roman fra 2017 ”The Hate U Give” læses.

Omfang: cirka 15 moduler, 30ns

Fokus:
At forstå teksternes historiske og samfundsmæssige kontekster
At opøve den metodiske værktøjskasse når det kommer til arbejdet med non-fiction tekster herunder sproglige og retoriske virkemidler
At reflektere over fortidens og nutidens udfordringer i forhold til race og lighed i USA
At udvikle skriftlige og mundtlige kommunikationsevner gennem diskussioner og præsentationer

MATERIALE:
Kernestof:
1: Short excerpt from the Declaration of Independence
2: Frederick Douglass: What to the Slave is The Fourth of July?, 1852. Speech
3: Anne Moody: Coming of Age in Mississippi (excerpt), 1968. Biography
4: Barack Obama: 50th Anniversary of the Selma to Montgomery Marches (excerpt), 2015. Speech
5: Kamala Harris: Remarks by Vice President Harris in the Dereck Chauvin Trial for the Death of George Floyd, 2021. Speech
6: Joe Biden: Remarks by President Joe Biden in the Dereck Chauvin Trial for the Death of George Floyd (speech, 2021)

7: Analytical essay about "The Baddest Dog in Harlem" (2001) by Walter Dean Myers.

Supplerende materiale:
“Rhetorical Devices” fra Eva Pors m.fl. Open Wide, pp. 46-48.
Information and research about John Lewis

Grammatik:
Verbets tider fortsat og kongruens, adjektiver fortsat og adverbier, ordstilling

METODE:
Pararbejde, gruppearbejde, tavleundervisning, klassediskussioner
Projektarbejde om John Lewis med fremlæggelser og peer feedback

EVALUERING:
Analytical essay med tragtindledning, hovedafsnit struktureret efter T/PEE-modellen, diskussion og konklusion
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Dear Martin (reading a novel)

African-American History from Civil Rights to #BlackLivesMatter including reading Nic Stone’s novel Dear Martin

1 Formål
I forlængelse af forløbet ”Black Voices: Civil Rights” læses det nutidige værk "Dear Martin" af Nic Stone, hvor eleverne analyserer karakterer, miljø og sprog samt hovedpersonens oplevelse af at navigere mellem to verdener. Forløbet udforsker aspekter af sorte amerikanernes selvforståelse og virkelighed i dagens USA, herunder code-switching, #BlackLivesMatter og politivold. Læsningen træner også elevernes close-reading færdigheder, hvor der blandt andet arbejdes med romanens writing style herunder hvordan sprog bruges ifm. code-switching ved at undersøge forskelle mellem standard engelsk og AAVE.

Omfang: cirka 14 moduler, 250 ns (værklæsning)

2 Fokuspunkter
-sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA med fokus på sorte amerikanere
-værklæsning og nærlæsning, konsolidering af tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive tekster
-fokus på personkarakteristik, setting, narrative technique og style of writing
-hvordan writing style kan analyseres dybdegående ved at se på romanens tematik omkring code-switching i henhold til sprog, herunder forskelle mellem standardsprog og AAVE/Black English

3 Materiale
Kernestof:
Nic Stone: Dear Martin, 2017. Roman.

Supplerende tekster:
Interviews with Nic Stone: https://www.youtube.com/watch?v=b_1V0-zlU6g and https://www.youtube.com/watch?v=prxTi12NSqM and https://www.youtube.com/watch?v=2p5UmKCtNp8
Trailer of 3 ½ Minutes, Ten Bullets: https://www.youtube.com/watch?v=RKbCoRA__UI
act.tv: Systemic Racism Explained: https://www.youtube.com/watch?v=YrHIQIO_bdQ
Clip from Ava Duvernay’s documentary “13th” about “Super Predator”: https://www.youtube.com/watch?v=krfcq5pF8u8
Key & Peele, Phone Call sketch.
Key & Peele, Obama Meet & Greet sketch.
Lessons from Lucy Laney: African American Vernacular English (AAVE): https://www.youtube.com/watch?v=9iVOZ_-Xwrc
MTV Decoded: “Are Fried Chicken & Watermelon Racist?” June 3, 2015: https://www.youtube.com/watch?v=1GgwtjqqZEU
From Finderup og Fog’s “Worlds of English”: “Black English - African American Vernacular English” https://worldsofenglish.systime.dk/?id=259

Grammatik:
Kontekstualiserede grammatikopgaver: Adjektiver og adjektivernes gradbøjning (repetition), genitiv og brugen af apostrof (repetition), verbets fem hovedtider (repetition) og adverbier (repetition)

4 Arbejdsformer:
Collaborative reading, fishbowl method, dialogcirkler, opdelt klasse, pararbejde, gruppearbejde og matrixfremlæggelser, paneldebat
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Oh Canada!

Oh Canada!

Omfang: cirka 16 moduler, 45 ns

FORLØBSBESKRIVELSE:
Forløbet om Canada har fokuseret på Canadas kolonisering, diversitet, multikulturalisme og nogle af de problematikker, der knytter sig til behandlingen af Canadas oprindelige befolkning. Forløbet har altså fokus på at præsentere Canada igennem fiktion, lyrik og sagprosa fra det 20. og 21. århundrede.

FOKUSPUNKTER:
- Væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Canada
- Opøvelse af tekstanalytiske begreber i forbindelse med analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster om Canada og skrevet af canadiske forfattere
- Skriftlighed: Repetition af essayskrivning med fortsat fokus på afsnitsinddeling samt introduktion til at skrive en diskussion

MATERIALE:
1 Kernestof:
1: “I am Canadian - The Rant”, Molson beer commercial from 2000
https://www.youtube.com/watch?v=WMxGVfk09lU
2: ”All aboot Canadian accents”, J. J. McCullough, 1/11 2015, https://youtu.be/8YTGeIq4pSI?si=GymEqs8E5_TX7U7F
3: Campbell, Claire: “A Very Brief History of Canada” from “Cross Country Canada”, Eva Pors, Lindhardt og Ringhof, 2016
4: “In Flanders Fields” (poem), Joe McCrae, 1915. From the Poetry Foundation website https://www.poetryfoundation.org/poems/47380/in-flanders-fields & read aloud https://www.youtube.com/watch?v=K6BlOkpdkg8
5: “The dark legacy of Canada's residential schools, where thousands of children died” documentary from “60 minutes”, 7/2 2022, https://www.youtube.com/watch?v=J1CfRdEd_PI
6: Justin Trudeau’s “Speech on 24 November 2017” from https://www.cbc.ca/news/canada/newfoundland-labrador/trudeau-speech-nl-residential-schools-1.4417905 (written assignment)
7: “I Lost My Talk” by Rita Joe (poem) from https://poetryinvoice.ca/read/poems/i-lost-my-talk?fbclid=IwAR1izOOo7klFjoVDUTQKJKkCuZjhvpGNNVPIq52N8ozhpJFlGpLWOyj_aWE
8: "Everybody Talked Loudly in Chinatown" by Anne Jew from “Cross Country Canada”, Eva Pors, Lindhardt og Ringhof, 2016
9: "The Chinese Violin" a short film by Joe Chang, 2002: https://www.nfb.ca/film/chinese_violin/
10: “Wild Orchid” (excerpt of a novel) by Beverley Brenna, from “Cross Country Canada”, Eva Pors, Lindhardt og Ringhof, 2016

2 Supplerende stof:
“Oh Canada – National anthem of Canada” from https://www.canada.ca/en/canadian-heritage/services/anthem-canada.html
"The History of Canada Explained in 10 Minutes", YouTube video: https://www.youtube.com/watch?v=zz440EuFK8Q
“Indigenous Peoples in Canada” from the Canadian Encyclopedia https://www.thecanadianencyclopedia.ca/en/article/aboriginal-people
Film Documentary Guide_ 6 Types of Documentaries
---
“What are the symptoms of Asperger Syndrome?” and “Asperger Syndrome (“Asperger’s”)”, from “Asperger Syndrome”, Department of Health, Government of Western Australia (found 20 August 2023 https://www.healthywa.wa.gov.au/Articles/A_E/Asperger-syndrome
“What Is Asperger's Syndrome? | Child Psychology”: https://www.youtube.com/watch?v=o_JxtmNwzmQ

ARBEJDSFORMER: Individuelle skriveøvelser, pararbejde, gruppearbejde, matrixgrupper med fremlæggelser, klassegennemgange i plenum

EVALUERING: Små skriftlige øvelser i nogle moduler, der viser elevernes skriftlige progression og forståelse af de gennemgåede tekster og emner.

GRAMMATIK: Pronomener med fokus på de relative pronomener; Adjektiver og adjektivers gradbøjning (repetition); Adverbier; Verbets tider (repetition); Hjælpeverber; Kongruens (repetition)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Inequality in Britain

Inequality in Britain: The most class-ridden society?

Omfang: 12 moduler, 35ns

Formål & indhold:
Når den engelske rapper Devlin rapper om det britiske samfund, bruger han betegnelsen ”community outcast” om dem, der er udstødt fra samfundet, de sorte får. Han nævner eksempler som den enlige mor, drankeren, den hjemløse – dem, der er ”cold, tired and feeble”. Devlin referer direkte til Storbritannien og til de meget åbenlyse klasseforskelle, der er i det britiske samfund. Vi undersøger baggrunden for, at Storbritannien af mange beskrives som et af de mest klassedelte samfund overhovedet, og vi går i dybden med, hvordan dette kommer til udtryk i tekster. Forløbet trækker også tråde til et tidligere forløb i samfundsfag om ulighed og Pierre Bourdieus teorier og empiriske undersøgelser af klasse.

Focus:
• The three classes and their origin in the Victorian Age: Upper-class, middle-class and lower-class
• The classes of contemporary Britain: Do they still exist, or…?
• How class is represented in British literature: from Dickens to Meyers, Wade and Sherfig
• Social classes and language, colloquial language & how style of writing reflects a character’s background
• Characterisation of protagonists

Materials:
Background reading/information:
- The Great British Class Survey Launches on BBC One Show: https://www.youtube.com/watch?v=zInIRiBOp44&t=297s (YouTube-video)
- Grønlund, Anna Holm et. al. ”Great Britain: the most class-ridden society?” and “The Birth of Social Classes: The Victorian Age” in Studieretningsbogen Samfundsfag – Engelsk. Forlaget Columbus (2018).
- World History: ”Victorian Era – Explain” https://www.youtube.com/watch?v=Vh0GKer9Sm8 (YouTube-video, 2024).

Literature & texts:
• Devlin, “Community Outcast” (2010): https://www.youtube.com/watch?v=OHq4fc2T8sw
• Marcus Rashford letter: Manchester United striker’s plea asking MPs to reconsider their decision to end free school dinner vouchers. June 2020: https://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/marcus-rashford-letter-government-manchester-united-free-school-meal-vouchers-a9565801.html?fbclid=IwAR2-Od3NXx0t2Rqov8hdU-qbPwrWeeGjprG1jcKIED1-BgziZD05XDjEl18
• Charles Dickens, an excerpt from chapter 2 of Oliver Twist (1838) from The Project Gutenberg E-book.
• Benjamin Myers, an excerpt from Pig Iron (2012)
• Laura Wade, excerpts from the play Posh (2010)
• Lone Sherfig The Riot Club (2014)

Grammatik:
Vocabulary, ordklasser, verbets tider, substantivernes flertalsdannelse & proprier

Arbejdsformer & evaluering:
Elevfremlæggelser, individuel læsning, pararbejde, gruppearbejde og matrixfremlæggelser, plenumgennemgange, individuelle skriveøvelser & små tests i grammatik.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 US Election 2024 (group project)

Omfang: 23 moduler, 30ns

Formål
Forløbet er tænkt som et tværfagligt forløb med samfundsfag, hvor eleverne introduceres til det amerikanske politiske system med vægt på det amerikanske præsidentvalg. I samfundsfag ligger hovedvægten på det politiske system, polarisering og centrale valgemner, medens der i engelskfaget fokuseres på argumentationsanalyse ifm. Kamala Harris og Donald Trumps taler og SoMe-indhold ved forskellige lejligheder samt filmisk analyse af kampagnevideoer fra begge kandidater. I grupper á 5 skal eleverne forberede en argumentationsanalyse af en selvvalgt tale, SoMe-indhold og/eller kampagnevideo omhandlende valgemnerne om abort, den amerikanske økonomi eller immigration, som skal fremlægges i opponentgrupper og foran læreren. Her kræves det, at eleverne anvender Toulmins model i deres analyse samt andre relevante fagbegreber fra non-fiction analyse.

Materiale
• Election Year: Chapter 1, How the System Works
• Election Year: Excerpts from Chapter 5, Chapter 7 and Chapter 8
• Campaign videos from both candidates
• Speeches from the campaign chosen by students themselves
•       Trump's inauguration speech 2025 (excerpt)

Supplerende materiale/værktøjskasse:
Toolbox for non-fiction analysis including cinematic technique, rhetorical analysis (use of rhetorical devices, modes of persuasion and argumentation theory (Toulmin)).

Arbejdsformer
• Gruppearbejde, matrixfremlæggelser, klassegennemgange, læreroplæg, individuel læsning, fremlæggelser i opponentgrupper

Evaluering
• Gruppefremlæggelser i opponentgrupper
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Stone Cold (reading a novel) EXAM

Stone Cold (reading a novel)

FORMÅL:
At introducere eleverne til endnu et værk - med særligt fokus på at analysere karakterer, fortællervinkel, POV og sproglige virkemidler. Eleverne har kigget på de to hovedpersoner og undersøgt, hvordan sproget er tilpasset de to karakterer - og hvad dette gør for læseoplevelsen. Derudover har eleverne sat romanen i relation til "homelessness" - med fokus på hjemløshed blandt unge i UK.

FOKUSPUNKTER:
- Værklæsning og nærlæsning, anvende begreber og metoder til analyse af fiktive tekster
- Fokus på personkarakteristik, narrative technique og style of writing

OMFANG: cirka 134 ns

KERNESTOF:
- "Stone Cold", Robert Swindells, 1993 (132 ns)

SUPPLERENDE STOF:
- Blog: "What is the extent of youth homelessness in the UK?", Kelly Corcoran
https://www.actionforchildren.org.uk/blog/what-is-the-extent-of-youth-homelessness-in-the-uk/

GRAMMATIK:
- Modalverber
- Verbets tider (repetition)
- Verballed
- Pronominer
- Stort begyndelsesbogstav

ARBEJDSFORMER:
Læreroplæg, gruppearbejde, gruppepræsentationer og pararbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Voices of the Victorian Age

Voices of the Victorian Age

FORMÅL:
Forløbet har til formål at give indblik i den historiske og litterære kontekst for den victorianske tidsalder i Storbritannien (ca. 1837-1901). Fokus har været på centrale træk ved perioden, herunder industrialisering, kolonialisme og sociale forhold. Vi har arbejdet med både historisk baggrundsmateriale og litterære tekster af Rudyard Kipling og Elizabeth Barrett Browning.

OMFANG: cirka 25 ns

FOKUSPUNKTER:
- Analysere og fortolke litterære tekster, herunder prosatekster og lyrik og sætte disse i en historisk og kulturel kontekst.
- Anvende fagbegreber, der hører til arbejdet med analyse af fiktion.
- Diskutere centrale værdier fra perioden - med særligt fokus på imperialisme, industrialisering og børnearbejde.

KERNESTOF:
- "The Cry of the Children" by Elizabeth Barrett Browning, 1843
https://www.poetryfoundation.org/poems/43725/the-cry-of-the-children
- "The White Man's Burden" (excerpt) by Rudyard Kipling, 1899
https://www.kiplingsociety.co.uk/poem/poems_burden.htm
- "The Story of Mohammad Din" by Rudyard Kipling, 1888
https://scalar.lehigh.edu/kiplings/the-story-of-muhammad-din-rudyard-kipling

SUPPLERENDE STOF:
- "The Victorian Age: Historical Background" og "The Victorian Age: Literary Background". Back, N. R., & Sigh, P. R. (2020). Through Literary Landscapes - from The Romantic Age to Postmodernism. Systime.

GRAMMATIK:
- Kommaregler
- Passiv >< aktiv-konstruktioner

ARBEJDSFORMER:
Læreroplæg, gruppearbejde, tekstanalyse, diskussion, mundtlige præsentationer (optaget og sendt til læreren).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Nigeria Unfolded EXAM

FORMÅL:
Gennem både skønlitterære og faglige tekster, har formålet med dette forløb været at introducere eleverne til Nigerias historie, kultur, identitet og samfundsmæssige forhold. I arbejdet med teksterne har eleverne sat dem i en litterær - og til tider historisk eller samfundsrelateret - kontekst.
Der har været et særligt fokus på forfatteren Chimamanda Ngozi Adichie som en central stemme i nigeriansk (og international) litteratur.

Forløbet har derudover undersøgt forholdet mellem engelsk og Nigerian Pidgin English - og talt om dem i forbindelse med engelsk som lingua franca.

OMFANG: cirka 35 ns

FOKUSPUNKTER:
- Analysere og fortolke litterære tekster - både fiktion og non-fiktion
- Anvende fagbegreber, der hører til arbejdet med analyse af tekster
- Redegøre for særlige historiske og samfundsmæssige forhold i Nigeria - med relation til Britisk imperialisme
- "Nollywood"
- Undersøge forskellige nigerianske forfattere og karakterisere deres forfatterskab med fokus på begreber som "identity", "political (postcolonial) and personal independence", "migration" og "gender issues"

KERNESTOF og SUPPLERENDE STOF:

Fra "Africa Unfold - Nigeria and Ghana into the 21st Century", A. Hess Thaysen og L- Debel Christensen, L&R Uddannelse, 2015:

- Ch. 1: Setting the Scene
- The historical context + the multiple choice quiz (pp. 8-11)

- Ch. 2: Culture - New Departures:
- Introduction and quiz, (pp. 22-23)
- Tomorrow Is Too Far, Chimamanda Ngozi Adichie, (2009), (short story), (pp. 24-31)
- Is the Nollywood industry creating negative image of Africa? (article), (pp. 32-36)

The danger of a single story, Chimamanda Ngozi Adichie.(TED talk). From: https://www.ted.com/talks/chimamanda_ngozi_adichie_the_danger_of_a_single_story
- og som tekst transkriberet fra: World History Project
www.oerproject.com

- Nigerian Pidgin English, Francesco Goglia. Introductory text + exercises
From: http://languagecontact.humanities.manchester.ac.uk/McrLC/casestudies/FG_NigerianPidgin.html

- Nigerian Pidgin English accepted as unofficial second language, CGTN Africa, (3-minute video reportage)
From: https://www.youtube.com/watch?v=PySU5yeg9-M

From: Angles, A. Daugaard og J. Kjær Andersen, Gyldendal, 2014, (pp. 189-192)
- How Britain Made the Modern World, Niall Ferguson, 2003, (excerpt from a work of non-fiction)

How did the British Empire Rule the World?
From: https://www.youtube.com/watch?v=frF33emgn5g

GRAMMATIK:
- Verballed
- Verbets tider
- Sætningsanalyse


ARBEJDSFORMER:
Læreroplæg, gruppearbejde, tekstanalyse, diskussion, mundtlige præsentationer i grupper
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Shakespeare's Romeo & Juliet EXAM

FORMÅL:
I forløbet har eleverne arbejdet med Shakespeare, både drama og sonnetter.
Eleverne har studeret forskellen mellem "the Petrarchan sonnet" og "the Shakespearean sonnet" , herunder struktur, rimskema og fremstillingen af kærlighed og idealisering.
I arbejdet med uddragene fra "Romeo and Juliet" har eleverne fokuseret på Shakespeares brug af sprog, metaforer og karakterfremstilling, samt hvordan Shakespeare både anvender og udfordrer den traditionelle kærlighedsforståelse.
Derudover har eleverne kigget på den historiske og kulturelle kontekst for stykket - den elizabethanske periode - herunder renæssancen og teaterkulturen i England.

Forløbet har også inddraget engelske sprogs udvikling og globale udbredelse med fokus på historiske årsager til engelsk som verdenssprog og Shakespeares betydning for udviklingen af det engelske sprog.

OMFANG: cirka 48 sider

FOKUSPUNKTER:
- Tekstnær analyse og fortolkning af literære tekster
- Kendetegn ved the Petrarchan sonnet og the Shakespearean sonnet - med fokus på "courtly love"
- Analyse af Shakespeares sprogbrug og sproglige virkemidler - særligt:
metaphors, similes, personification, symbolism
- Samspillet mellem litteratur, samfund og historie

KERNESTOF:
- "Sonnet 130: My mistress' eyes are nothing like the sun" by William Shakespeare (1609)
https://www.poetryfoundation.org/poems/45108/sonnet-130-my-mistress-eyes-are-nothing-like-the-sun

- Uddrag fra 'Romeo and Juliet' - William Shakespeare, ca. 1595, Cambridge University Press, ed. Rex Gibson:
Prolog
Akt 2, Chorus
Akt 1, scene 5 – l. 1-141
Akt 2, scene 2
Akt 5, scene 3
(ca. 40 sider)

Film: Romeo + Juliet, 1996, Baz Luhrmann

SUPPLERENDE STOF:
- The sonnet: https://edumynt.in/courses/literary-terms-by-mh-abraham/2-literary-terms/sonnet/

- Video: History of English Language
https://www.youtube.com/playlist?list=PLA052734D94263ED4

- Ole Juul Lund, Macbeth, Gyldendal, 2012
- The Elizabethan World Picture, pp. 25-29

- Uddrag fra kap. 6: "How to analyse.... Drama" (1 ns), og kap. 1: "The Renaissance (1500-1660)" (0,5 ns), Østergaard, T. (2017). The English Handbook. Systime. https://theenglishhandbook.systime.dk

GRAMMATIK:
- Simpel >< udvidet tid
- Pronominer
- Ordklasser
- Apostrof

ARBEJDSFORMER:
Læreroplæg, gruppearbejde, pararbejde, højtlæsning i plenum, individuelle faglige samtaler,

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Gothic Fiction and Horror EXAM

FORMÅL:
Forløbet har haft fokus på horror-genren og den gotiske tradition i engelsksproget litteratur fra det 19. og 20. århundrede. Eleverne har arbejdet med analyse og fortolkning af skønlitterære tekster og perspektivering til historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold, samt undersøgt, hvorfor vi reagerer så stærkt på denne genre.

FOKUSPUNKTER:
- Narrative techniques and suspenseful writing: setting, narrator, point of view, tone, foreshadowing elements, how to create suspense
- Gothic conventions og horror-genrens udvikling
- Stephen King's three approaches: "the gross-out", "horror", "terror"
- Det victorianske samfund og samtidens normer (kønsroller)
- Menneskets psykologi
- Postmodernisme

OMFANG: cirka 35 ns

KERNESTOF:
- Stephen King: ’The Man Who Loved Flowers’, Gallery Magazine, 1977
- Bram Stoker: from 'Dracula' (The morning of 16 May), 1897, in Drisdal, Rasmus. Johanne Rikstrup Hansen: Horror. A book about texts that scare you. Systime, 2017
- Edgar Allan Poe: ’The Tell-Tale Heart'. 1842. Erbst, R. D. & Mortensen, M. (2019). The Gothic Universe. From Mary Shelley to Joyce Carol Oates. Gyldendal.  https://thegothicuniverse.systime.dk
- Extract from: Robert Luis Stevenson: 'The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde', 1886. Østergaard, T. (2020). The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde. Systime. https://jekyllhyde.systime.dk
- Extract from: Bret Easton-Ellis, 'American Psycho' (Killing Child at Zoo), 1991. Engberg-Pedersen, J., Grønvold, M. & Ohland-Andersen, H. (2020). Wider Contexts. Basisbog til engelsk A. Gyldendal.
https://widercontexts.systime.dk

SUPPLERENDE STOF:
- Drisdal, Rasmus. Johanne Rikstrup Hansen: ’Introduction’ i ibid., eds. _Horror. A book about textsthat scare you _ Systime, 2017
- Stephen King: ’Why We Crave Horror Movies’ i Drisdal, Rasmus. Johanne Rikstrup Hansen: Horror. A book about texts that scare you. Systime, 2017.
- Erbst, R. D. & Mortensen, M. (2019): 'Horror Fiction and the Gothic'. The Gothic Universe. From Mary Shelley to Joyce Carol Oates. Gyldendal. (https://thegothicuniverse.systime.dk
- Drisdal, Rasmus. Johanne Rikstrup Hansen: 'Horror, sex and repression – the fear of what may lie beneath the surface' in ibid., eds. Horror. A book about texts that scare you. Systime, 2017.
- William Acton: 'Want of sexual feeling in the female' (1875). Hansen, J. R. & Hansen, R. D. (2016). Horror. Systime. https://horror.systime.dk
- 'The Scientist'. Erbst, R. D. & Mortensen, M. (2019). The Gothic Universe. From Mary Shelley to Joyce Carol Oates. Gyldendal. https://thegothicuniverse.systime.dk
- 'The Victorian Age'. Erbst, R. D. & Mortensen, M. (2019). The Gothic Universe. From Mary Shelley to Joyce Carol Oates. Gyldendal. https://thegothicuniverse.systime.dk

Video: "Why are Things Creepy?" by Vsauce
https://www.youtube.com/watch?v=PEikGKDVsCc

GRAMMATIK:
- Adjektiver og deres gradbøjning
- Adverbier
- Sammensatte verballed (repetition)

ARBEJDSFORMER:
Gruppearbejde + gruppepræsentationer, læreroplæg, pararbejde, samtaler i grupper
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Red, Blue and Broken? Polarization in the US EXAM

FORMÅL:
I dette forløb har eleverne set på udviklingen af den amerikanske, nationale identitet, herunder de historiske og nutidige årsager til politisk, kulturel og social polarisering i USA. Der har været et særligt fokus på nonfiktion og eleverne har arbejdet med centrale tekster og politiske taler - fra USA’s grundlæggelse og op til i dag - for at undersøge, hvordan værdier og idealer er blevet fremstillet, sprogligt såvel som retorisk.

FOKUSPUNKTER:
- Historiske og nutidige årsager til politisk og kulturel polarisering i USA
- The Enlightenment
- Retorisk og sproglig analyse af politiske taler og deres funktion i splittelse og samling
- Det retoriske pentagram, Toulmins argumentationsmodel, appelformer
- Satire - genren og dens virkemidler
- Analyseret en fiktionstekst med særligt fokus på våbenlovgivningen

OMFANG: cirka 30 sider

KERNESTOF:
- Excerpt from Thomas Paine, "Common Sense" (1776) https://contextus.org/Common_Sense%2C_Thoughts_of_the_present_state_of_American_Affairs.7?lang=en
- Abraham Lincoln, "The Gettysburg Address", (1893) https://rmc.library.cornell.edu/gettysburg/good_cause/transcript.htm
- Excerpt from President George W. Bush's "Inaugural Address" (2001)
https://georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/inaugural-address.html
- Excerpt (the foreword) from "Divided We Fall" (2020) by David French. Jensen, D. H. (2026). LIBERTY, GUNS & BABIES. Columbus. https://libertygunsandbabies.ibog.forlagetcolumbus.dk
- Excerpt (Prologue + chapter 3) from "The Big Split" (2012) by John Lantigua.
Jensen, D. H. (2026). LIBERTY, GUNS & BABIES. Columbus. https://libertygunsandbabies.ibog.forlagetcolumbus.dk

SUPPLERENDE STOF:

- Uddrag fra kap 1, "Ideas that Shaped a Nation", kap 2, "Creating a collective American Identity" , kap 3, "Division and Polarization". Jensen, D. H. (2026). LIBERTY, GUNS & BABIES. Columbus. https://libertygunsandbabies.ibog.forlagetcolumbus.dk
- 'The Enlightenment Period/The Age of Reason (1750-1820)', Østergaard, T. (2017). The English Handbook. Systime. https://theenglishhandbook.systime.dk
- The Bill of Rights (The First Ten Amendments)
https://www.huntington.org/sites/default/files/pdfs/lhthbillofrights.pdf

Video: "A 3-minute guide to the Bill of Rights" - Belinda Stutzman, TED-Ed
https://www.youtube.com/watch?v=yYEfLm5dLMQ

GRAMMATIK:
- Aktiv >< Passiv (repetition)
- Do-omskrivning (repetition)
- Adjektiver >< adverbier (repetition)
- Ligefrem og omvendt ordstilling

ARBEJDSFORMER:
Læreroplæg, individuel læsning/analysearbejde, pararbejde, gruppearbejde, gruppesamtaler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer