Holdet 3g id/su/2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Øregård Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Casper Borup Frandsen, Christian Dan Yde Nielsen, Isabella Mosholt Søgaard Koefoed, Niels Ellekær Fuchs, Søren Pedersen
Hold 2023 id/su/2 (1g id/su/2, 2g id/su/2, 3g id/su/2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Redskab/akro, basket og rytmisk opvarmning
Titel 2 Rugby
Titel 3 Jive og Vals
Titel 4 Yoga & KickBoxing
Titel 5 Crossfit & Træningsprojekt
Titel 6 HipHop
Titel 7 Spikeball

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Redskab/akro, basket og rytmisk opvarmning

Redskab og akrobatik:

Faglige mål:

Aktrobatikopstillinger - single:
Frøen
Hovedstand
Håndstand
(Skildpadden for 1.s)

Akrobatikopstillinger 2 og 2:
To mand høj
Y formation
Flyver

Gymnastikøvelser:
Ruller forlæns og baglæns
Hovedspring på plint
Vejrmølle

Teori: Gymnastikkens historie side 1042 - 1048 i Yubio


Modulplan:
Modulplan redskab

1: Intro til kropsbevisthed. Akrobatikøvelser
2: Repetiton akrobatikøvelser. Ruller og vejrmøller. Airtrack
3: Læselektie gennemgås. Hovedspring introduceres
4: Alle øvelser trænes, ex. stationstræning
5: Træning i 4 mands grupper mod forløbsprøve (opvisning)
6: Forløbsprøve


Basketball

Faglige mål: Hvad skal du kunne efter forløbet?
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder - BEEF
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens), drible crossover
- Aflevere på forskellig vis (brystaflevering, enhåndsaflevering, studs og over hovedet)
- Finter fx cross-step og skudfinte (også kaldet pumpfake eller kængurufinten)
- Angrebstaktisk forståelse af cuts
- Forsvarstaktisk forståelse af zoneforsvar og personlig opdækning
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
- reflektere over spilletyper på et hold i boldspil
- reflektere over sammenholdet på et baskethold, herunder opgavekohæsion og social kohæsion

Forløbsoverblik
Lektion 1: Intro til spil - Afleveringer og driblinger
Lektion 2:           Skudog layup
Lektion 3: Jumpstop, Finter og forsvar + intro til fitness
Lektion 4: Real Madrid, cuts, + Fitness opgave
Lektion 5: Spillertyper på et hold + Kampe
Lektion 6: Forløbsprøve
Litteratur:
138 -145  Om holdets præstation og roller
546 – 554 Omhandlende basketball historie og regler.


Rytmiske opvarmningsprogrammer:

Elever er blevet introduceret til rytmiske opvarmingsprogrammer. Har fået vist et program. Har i grupper selv udviklet et rytmisk opvarmningsprogram, som er blevet forevist for resten af klassen.
Teori: Yubio side 1287-1293
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rugby

I dette forløb har eleverne spillet det færdige Touchrugby spil samt øvet nogle udvalgte elementer fra 15-mands rugby.

Læringsmål:
- Gribe og kaste en rugbybold stående og i løb
- Lave ”spin ball”-afleveringer
- Vise udvalgte elementer fra 15-mands rugby, herunder: Tackling, Indkast, Klynge.  
- Indgå i touchrugby-spillet

Teori: Træningslære: anaerob- og aerobtræning fra Yubio afsnit 3.4 og 3.5.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Yoga & KickBoxing

I dette forløb har eleverne arbejdet med de to discipliner yoga og kickboxing - forløbet har været en blanding af høj intenst og lav intenst arbejde.

I starten af forløbet blev eleverne introduceret for vejrtræknings betydning for det parasympatiske og sympatiske nervesystem, i den forbindelse prøvede de en masse vejrtrækningsøvelser af med henblik på at sænke og højne arousal.

Efterfølgende er eleverne blevet undervist i yoga og kickboxing fem gange.
Læringsmål Yoga:
Kriger 1
Kriger 2
Kriger 3
Frø
Skulderstand
Barnets stilling - nålen
Omvendt hund
Trebenet hund
Kobra
Hindu push up
Træet
Stolen
Solhilsen
Dyb lunge
Dyb Squat
Due

Læringsmål Kickboksning:
Slag
- jab
- hook/uppercut

Spark:
- Sidespark
- Frontspark
- Cirkelspark
Sammensætte  slag og spark i forskellige kombinationer i par og individuelt.
Vise og udføre kombination af slag og spark på stor og lille pude.
Kunne udføre bevægelserne i længere tid af gangen i træningssession (fysisk kapacitet)

Videoer:
https://www.youtube.com/watch?v=3OugqbcxMJM&list=PLv1hvA2XtxtYjHfORwoSPZv-SiOtOZIVw&index=1&ab_channel=CasperNordstr%C3%B6m (ligestød)

https://www.youtube.com/watch?v=3OugqbcxMJM&list=PLv1hvA2XtxtYjHfORwoSPZv-SiOtOZIVw&index=1&ab_channel=CasperNordstr%C3%B6m (Frontspark, sidespark og baglæns spark)

https://www.youtube.com/watch?v=vbMjnUV4j2g&list=PLv1hvA2XtxtYjHfORwoSPZv-SiOtOZIVw&index=3&ab_channel=CasperNordstr%C3%B6m (Kombination med slag og spark på stor pude)

https://www.youtube.com/watch?v=296I9epmf_c&list=PLv1hvA2XtxtYjHfORwoSPZv-SiOtOZIVw&index=4&ab_channel=CasperNordstr%C3%B6m (Uppercut og hook)

https://www.youtube.com/watch?v=qe9N_2_EyUU&list=PLv1hvA2XtxtYjHfORwoSPZv-SiOtOZIVw&index=5&ab_channel=CasperNordstr%C3%B6m (cirkelspark)


Forløbet er sluttet af med at eleverne i grupper har udarbejdet og forevist en sekvens i de to discipliner på mellem 10-15min.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Crossfit & Træningsprojekt

I dette forløb har eleverne udarbejdet arbejdet med at forbedre deres anaerobe/aerobe ydeevne. De har gennemgået to test, en test i crossfit ift. deres anaerobe system og en aerob test. Testene lavede de ved indgangen af forløbet og igen i slutningen.
Undervejes er eleverne blevet introduceret for relevant teori og har via. vejledning og anvendelse af Generativ AI + Yubio udarbejdet egne træningsprogrammer.
Foruden egen træning er eleverne hver gang blevet undervist i crossfit.
Forløbet endte ud i en faglig samtale om det udarbejdede projekt.


Konkrete læringsmål, elever arbejdede med i relation til crossfit
Kendskab til begreberne: WOD, AMRAP, finisher, buy in, buy out, tabata, EMOTM, you-go-I-go, time-cap
Korrekt teknisk udførelse af øvelser, herunder turkish get up, KB swings, Goblet Squat, Thruster, V-ups, Atomic Situps, Hand release push ups og burpees.

Litteratur fra Yubio:
195-200 (test
67-86 (Super kompensation, aerob træning, anaerob træning og muskeludholdenhed)
976-982 (X-fits historie)

De to test eleverne har lavet:
Crossfit:
3runder på tid:
14Atomic Situps
12 KB Swings
10Goblet Squats
8 Hand release Push ups
6 Pull ups

Bip test.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 HipHop

Formålet med hiphop-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig foreviste koreografier, og så skal du selv arbejde med at lave hiphop-koreografi. Du skal i løbet af forløbet lære nogle af de basic moves og det udtryk, som man bruger i hiphop-dans og breakdance. I forløbet kommer du til at arbejde med hiphop i form af koreografier, freestyle, freezes, battles, poses og body-rolls, så det kræver mod, samarbejde, kreativitet og rytme. Der er fokus på at du mestrer:  

1) Kropsbeherskelse, herunder:  

- Balance i freezes  

- Styrke til at udføre freezes

2) Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier

3) Stilartens udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)  

4) Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls

5) Freestyle og kreativitet, herunder: - Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi inkl. en vis grad af freestyle/improvisation  

6) Flow og rytme, herunder at kunne bevæge sig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte vil være fx 1-og-2) og holde et flow.



Teoretisk materiale (Yubio):

26.6 Subkultur  

30.8 Labans bevægelseslære

33.1 Hiphoppens historie  

33.2 Hiphop- og breakdance
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Spikeball

I dette forløb er eleverne blevet undervist i Spikeball(RoundNet).

Praktiske mål:
At kunne lave en hævning, modtagning og afslutning.
At kunne hæve kontrolleret hen mod nettet.
At kunne ramme bolden med yes-zone
At være i atletic stance.
At kunne lave: Push, pull og Open slag. Dropshot og hårdt slag.
At kunne udføre forskellige serve: Lige, open & Fwango fra 2m afstand og ramme nettet.
At være i stand til at bevæge sig ift. sin modspiller og medspiller.

At kunne opstille forskellige tekniske og taktiske øvelser.

Undervejs i forløbet var RoundNet Denmark på besøg og underviste eleverne, hvor fokus var på de nyere regler: No touch Zone og serv ikke må ramme over skulderen.



Litteratur
https://roundnetdanmark.dk/spikeball-regler-for-begyndere/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer