Holdet 3g id/yz/4 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Øregård Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Anne Louise Enemærke Jespersen, Christian Dan Yde Nielsen, Isabella Mosholt Søgaard Koefoed, Niels Ellekær Fuchs, Søren Pedersen
Hold 2023 id/yz/4 (1g id/yz/4, 2g id/yz/4, 3g id/yz/4)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Basket, Redskab og opvarmningsprogrammer
Titel 2 Rugby
Titel 3 Jive og Vals
Titel 4 Yoga & Boksning
Titel 5 Crossfit & Træningsprojekt
Titel 6 Hiphop
Titel 7 Ultimate

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Basket, Redskab og opvarmningsprogrammer

Redskab og akrobatik:

Faglige mål:

Aktrobatikopstillinger - single:
Frøen
Hovedstand
Håndstand


Akrobatikopstillinger 2 og 2:
To mand høj
Y formation
Flyver

Gymnastikøvelser:
Ruller forlæns og baglæns
Hovedspring på plint
Vejrmølle

Teori: Gymnastikkens historie side 1042 - 1048 i Yubio


Modulplan:
Modulplan redskab

1: Intro til kropsbevisthed. Akrobatikøvelser
2: Repetiton akrobatikøvelser. Ruller og vejrmøller. Airtrack
3: Læselektie gennemgås. Hovedspring introduceres
4: Alle øvelser trænes, ex. stationstræning
5: Træning i 4 mands grupper mod forløbsprøve (opvisning)
6: Forløbsprøve


Basketball

Faglige mål: Hvad skal du kunne efter forløbet?
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder - BEEF
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens), drible crossover
- Aflevere på forskellig vis (brystaflevering, enhåndsaflevering, studs og over hovedet)
- Finter fx cross-step og skudfinte (også kaldet pumpfake eller kængurufinten)
- Angrebstaktisk forståelse af cuts
- Forsvarstaktisk forståelse af zoneforsvar og personlig opdækning
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
- reflektere over spilletyper på et hold i boldspil
- reflektere over sammenholdet på et baskethold, herunder opgavekohæsion og social kohæsion

Forløbsoverblik
Lektion 1: Intro til spil - Afleveringer og driblinger
Lektion 2:           Skudog layup
Lektion 3: Jumpstop, Finter og forsvar + intro til fitness
Lektion 4: Real Madrid, cuts, + Fitness opgave
Lektion 5: Spillertyper på et hold + Kampe
Lektion 6: Forløbsprøve
Litteratur:
138 -145  Om holdets præstation og roller
546 – 554 Omhandlende basketball historie og regler.


Rytmiske opvarmningsprogrammer:

Elever er blevet introduceret til rytmiske opvarmingsprogrammer. Har fået vist et program. Har i grupper selv udviklet et rytmisk opvarmningsprogram, som er blevet forevist for resten af klassen.
Teori: Yubio side 1287-1293
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rugby

I dette forløb har eleverne spillet det færdige Touchrugby spil samt øvet nogle udvalgte elementer fra 15-mands rugby.

Læringsmål:
- Gribe og kaste en rugbybold stående og i løb
- Lave ”spin ball”-afleveringer
- Vise udvalgte elementer fra 15-mands rugby, herunder: Tackling, Indkast, Klynge.  
- Indgå i touchrugby-spillet

Teori: Træningslære: anaerob- og aerobtræning fra Yubio afsnit 3.4 og 3.5.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Jive og Vals

I dette forløb introduceres eleverne for tre forskellige pardanse med hvert sit kropslige udtryk. Det er følgende danse: lanciers, jive og engelsk vals. I indlæringen af dansene er der fokus på de basale grundtrin, variationer og evnen til at sætte grundtrin og variationer sammen. Vi arbejder også meget med det kropslige udtryk og den rytmiske fornemmelse.


I jive er følgende grundtrin og variationer gennemgået: Grundtrin, damedrejning, Chassé ved siden, Kick 1, Kick 2, American Spin, Vindmølle.
I vals. grundtrin, grundtrin i firkant, højredrejning, throw away oversway og whisk & chassé til promenadeposition.

I forbindelse med forløbet har eleverne læst følgende materiale: Om Labans bevægelseslære, Yubio kapitel 30.8
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Yoga & Boksning

I dette forløb har eleverne arbejdet med de to discipliner yoga og boksning - forløbet har været en blanding af høj intenst og lav intenst arbejde.

I starten af forløbet blev eleverne introduceret for vejrtræknings betydning for det parasympatiske og sympatiske nervesystem, i den forbindelse prøvede de en masse vejrtrækningsøvelser af med henblik på at sænke arousal.

Efterfølgende er eleverne blevet undervist i yoga og kickboxing fem gange.
Læringsmål Boksning
Følge slagserier både ved brug af tal fra 1-6 samt ved brug af slagets navne.
Udarbejde egne slagserier.

Fodstilling - fødderne let adskilte(skulderbredde afstand), overkroppen og fødderne drejet 45grader, let bøjede knæ. Væsentligt at samme afstand holdes mellem fødderne når der gåes frem og tilbage.

Slip - eleverne har både lært at holde paraderne oppe men også at lave slip, hvor de dukker sig for at undvige et slag.

Jab med den ikke dominante arm - armen strækkes og roteres samtidig med der trædes frem med foden.

Cross - dominant arm - kraftigt slag, hoften rotere frem, lige i hoften, bagerste fod strækkes eleven står på tæer her, der pustes ud når der slåes, armen rotere ligesom ved jab.

Uppercut -
Sænk slagarm (højre eller venstre) lidt nedad, anden hånd oppe for beskyttelse.
Bevægelse: Roter i hoften og skuldre modsat af slagarm.
Slag: Skub din slagarm opad i en buet bevægelse. Kraften i slaget generes fra hoften og ben.

Hook:
Bøj albue i en 90-graders vinkel og før armen i en vandret bue mod det ønskede mål. Slaget skal komme fra siden og ramme med knoerne. Væsentligt at have en høj albue i slaget. Ved slag med venstre arm roteres venstre fod indad mens hælen løftes (omvendt ved slag med højre).

YOGA:
I denne del er eleverne blevet introduceret for en række positioner (se nedenfor), og er samtidig blevet introduceret for en blanding mellem statiske og dynamiske bevægelser. Der er fokus på bevægelseskvaliteter i øvelserne og vejrtrækningen.

Positioner:
Omvendt hund, kobrastillingen, solhilsen, kriger 1, kriger 2, kriger 3, træet, stolen, buen, skulderstand, hovedstand, barnets stilling, kat-ko og frøstilling.


Forløbet er sluttet af med at eleverne i grupper har udarbejdet og forevist en sekvens i de to discipliner på mellem 10-15min.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Crossfit & Træningsprojekt

I dette forløb har eleverne udarbejdet arbejdet med at forbedre deres anaerobe/aerobe ydeevne. De har gennemgået to test, en test i crossfit ift. deres anaerobe system og en aerob test. Testene lavede de ved indgangen af forløbet og igen i slutningen.
Undervejes er eleverne blevet introduceret for relevant teori og har via. vejledning og anvendelse af Generativ AI + Yubio udarbejdet egne træningsprogrammer.
Foruden egen træning er eleverne hver gang blevet undervist i crossfit.
Forløbet endte ud i en faglig samtale om det udarbejdede projekt.


Konkrete læringsmål, elever arbejdede med i relation til crossfit
Kendskab til begreberne: WOD, AMRAP, finisher, buy in, buy out, tabata, EMOTM, you-go-I-go, time-cap
Korrekt teknisk udførelse af øvelser, herunder turkish get up, KB swings, Goblet Squat, Thruster, V-ups, Atomic Situps, Hand release push ups og burpees.

Litteratur fra Yubio:
195-200 (test
67-86 (Super kompensation, aerob træning, anaerob træning og muskeludholdenhed)
976-982 (X-fits historie)

De to test eleverne har lavet:
Crossfit:
3runder på tid:
14Atomic Situps
12 KB Swings
10Goblet Squats
8 Hand release Push ups
6 Pull ups

Bip test.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Hiphop

Forløbsbeskrivelse:

Formålet med hiphop-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig foreviste koreografier, og så skal du selv arbejde med at lave hiphop-koreografi. Du skal i løbet af forløbet lære nogle af de basic moves og det udtryk, som man bruger i hiphop-dans og breakdance. I forløbet kommer du til at arbejde med hiphop i form af koreografier, freestyle, freezes, battles, poses og body-rolls, så det kræver mod, samarbejde, kreativitet og rytme. Der er fokus på at du mestrer:  

1) Kropsbeherskelse, herunder:  

- Balance i freezes  

- Styrke til at udføre freezes

2) Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier

3) Stilartens udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)  

4) Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls

5) Freestyle og kreativitet, herunder: - Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi inkl. en vis grad af freestyle/improvisation  

6) Flow og rytme, herunder at kunne bevæge sig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte vil være fx 1-og-2) og holde et flow.



Teoretisk materiale (Yubio):

26.6 Subkultur  

30.8 Labans bevægelseslære

33.1 Hiphoppens historie  

33.2 Hiphop- og breakdance
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Ultimate

I dette forløb har eleverne arbejdet med ultimate. Vi har i løbet af undervisningen introduceret eleverne for de forskellige praktiske mål og koblet øvelser hertil. Eleverne blev inddelt den første gang i teams, med afsæt i eksamensgrupper. I hvert team skulle der hver enkelt gang undervises. Det vil konkret sige at nogen i teamet skulle stå for opvarmning, en teknisk øvelse og en taktisk øvelse. Forløbet var struktureret sådan at de enkelte teams mødte hinanden, hver gang, og i slutningen af forløbet var der en endelig turnering med afsæt i de forskellige teams tidligere placering.

Læringsmål:
Praktiske
Efter forløbet skal eleverne kunne: - Beherske og kunne forklare baghåndskastet, forhåndskastet samt kendskab til hammerkast.  
Eleverne skal kunne både lave høje og lave kast med fokus på præcision.
Beherskelse af pandekagegribning og tohåndgribning  
Udføre et cut og modtage discen
Pivotere og aflevere discen under pres  
Placering og bevægelse på banen à at kunne gøre sig spilbar.
Forståelse for og brug af taktikken stak samt mand-mand forsvar.
At kunne dømme selv

Teoretiske mål:
Refleksion over fairplays betydning for spillet – Viden om spillets historie.  
Kunne opstille og udføre spiløvelser.  
Være i stand til at opstille og undervise i relevant opvarmning og i tekniske+taktiske øvelser.  



Teori:  
Spillets historie s.663-668 i yubio + vigtigste regler

669-670 Tekniske elementer i spillet.

PDF med kønsforskelle 3sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer