Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Øregård Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Biologi C
|
Lærer(e)
|
Casper Borup Frandsen, Isabella Mosholt Søgaard Koefoed
|
Hold
|
2024 bi/t (1t bi)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Livets mindste dele (cellebiologi)
I forløbet Livets mindste dele har vi arbejdet med cellebiologi, herunder pro- og eukaryote celler samt membransprocesser.
Eleverne har lavet osmose i kartoffelceller.
Yderligere har vi arbejdet med livets oprindelse herunder evolutionsmekanismer såsom naturlig selektion, seksuel selektion og endosymbiont teorien.
Efter forløbet skal I blandt andet kunne:
- Redegøre for prokaryoters og eukaryoters opbygning og funktion.
- Forklare forskellige transportprocesser over cellemembranen.
- Komme med eksempler på evolutionsmekanismer, herunder redegøre for endosymbiontteorien.
Kernestof:
Cellebiologi: overordnet opbygning af pro- og eukaryote celler og membranprocesser
Mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer
Evolutionsbiologi: eksempler på evolutionsmekanismer
Forsøg (fra Yubio):
Osmose og kartoffelceller
Gæring i balloner (gærceller og forskellige sukkerindhold)
Materiale:
Yubio s. 12-14, s. 16-36 og s. 39-45.
Evolution https://www.youtube.com/watch?v=H2_6cqa2cP4
Celler https://www.youtube.com/watch?v=URUJD5NEXC8&ab_channel=NucleusMedicalMedia
Osmose og diffusion https://restudy.dk/undervisning/biologi-cytologi/lektion/video-osmose-og-diffusion/
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Endosymbiotic Theory
-
Velkommen til biologi C
-
Program
-
Yubio C; sider: 10-14, 16-36, 39-45, 183-189
-
Derfor er antibiotikaresistens en alvorlig trussel mod folkesundheden
-
Se video om Vækstfaser (tryk på blå-link) og læs s. 25.
-
Quizlet Prokaryot træn
-
Bakterier vs eukaryoterGenlæs siderne 25-30 (Eukaryote celler) - besvar dette spørgsmål: Hvad forstås ved eukaryoter, og hvordan adskiller de sig fra prokaryoterne?
-
Osmose og kartoffelceller uden data.pdf
-
1t osmose data.xlsx
-
Tegn en tegning, hvor du ud fra figur 1.26, diskuterer hvorledes eukaryote celler såsom menneskeceller skaffer sig energi (ATP). Inddrag både aerobe og anaerobe forhold samt hvilke næringsstoffer, der kan anvendes (se figur 1.27).
-
Fokuspunkter til læsning evolution.docx
-
I dag skal du forberede dig til en test, der kommer til handle om prokaryoter, endosymbiont-teorien, eukaryoter, organeller, vækstfaser og transportformer (passiv og aktiv transport), osmose samt evolution.
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Sexologi - hormonregulering og liv
Forløbsbeskrivelse: Sexologi
Hvad har vi arbejdet med?
Manden og kvindens anatomi:
- Vi har undersøgt de mandlige og kvindelige kønsorganers opbygning og funktion, herunder primære og sekundære kønskarakteristika.
Hormoner hos manden og kvinden:
- Vi har gennemgået hormonernes betydning for pubertet, menstruationscyklus, ægløsning og sædproduktion.
Kønssygdomme:
- Vi har arbejdet med de mest almindelige kønssygdomme, deres symptomer, behandling og forebyggelse.
Smitteopsporing:
- Gennem et forsøg har vi illustreret, hvordan klamydia kan spredes, og hvilken betydning smitteopsporing har for sygdomsbekæmpelse.
Hormonel prævention:
Hvordan p-piller og mini-piller fungerer, og deres rolle i forebyggelsen af graviditet.
Læringsmål
Kunne beskrive mandens og kvindens anatomi og forklare kønsorganernes funktion.
Forklare hormonernes rolle i menstruationscyklussen og reproduktionen.
Redegøre for årsager til, symptomer på og behandling af de mest almindelige kønssygdomme.
Forklare, hvordan hormonel prævention fungerer, herunder forskellen mellem p-piller og mini-piller.
Hvad skal du have lært efter forløbet?
Du skal kunne beskrive mandens og kvindens anatomi og forklare, hvordan de forskellige dele af kønsorganerne fungerer.
Du skal kunne forklare menstruationscyklussen, herunder hormonernes rolle, betydning for ægløsning, hormonregulering for kvinden og menstruation.
Du skal kunne forklare sædcelledannelsen og mandens hormonregulering.
Du skal kende til symptomer, behandling og forebyggelse af de mest almindelige kønssygdomme.
Du skal kunne redegøre for, hvordan klamydia spredes, og hvorfor smitteopsporing er vigtig.
Du skal kunne forklare, hvordan p-piller og mini-piller fungerer, og hvilken rolle de spiller i forebyggelsen af graviditet.
Materiale:
Yubio C (2024)
s. 183-187 (Kønnet og ukønnet formering samt seksuel selektion)
s. 189-195 (Mandens og kvindens anatomi)
s. 195-201 (Hormoner og pubertet, hormoner hos manden og hos kvinden)
s. 201-204 (Samleje, orgasme og befrugtning)
s. 218-221 (Hormonel prævention)
s. 223-227 (Seksuelt overførte sygdomme)
Video:
https://www.youtube.com/watch?v=PCVWXI2s7VU&list=PL69sEo5sIn-XuU_kuhVQ43ZDsSTZ-hO8S&index=11&ab_channel=Undervisningslokalet (Menstruationscyklus og P-piller)
https://www.youtube.com/watch?v=FivxF1mTejE&list=PL69sEo5sIn-XuU_kuhVQ43ZDsSTZ-hO8S&index=5&ab_channel=Undervisningslokalet (Madens hormoner og sædcelledannelse)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Genernes magt - hvert menneske er unikt
I forløbet genernes har vi arbejdet med DNA's opbygning og funktion, det centrale dogme (fra DNA til RNA til protein) herunder transkription, translation. Derudover har vi arbejdet med etgensnedarvning (autosomal nedarvning og kønnet nedarvning) og stamtavler samt mutationer. Derudover har vi undersøgt vores blodtype og analyseret data.
Efter forløbet skal I bl.a. kunne forklare:
- DNA's opbygning og funktion.
- Princippet i 1-gensnedarvning og analysere arvegange ud fra teoretiske og eksperimentelle data.
- Det centrale dogme herunder hvordan genetisk information overføres fra DNA, RNA og protein (proteinsyntesen)
- Mutationer og forholde jer til eventuelle konsekvenser.
- Blodtyper (AB0-systemet), antigener for de forskellige blodtyper, samt antistoffer.
Materialer:
Yubio (2024) s. 273-282 + 285-290 + 291-297 + 304-315 + 321-322 + s. 342-349
Artikel: https://videnskab.dk/krop-sundhed/tre-mutationer-der-aendrede-mennesket/
Animationer og videoer
Genmutationer: http://www.youtube.com/watch?v=kp0esidDr-c
Nedarvning: https://www.youtube.com/watch?v=7X_zIn9HAz4
Blodtyper: https://www.youtube.com/watch?v=33lLQ88ghRA&t=0s
Kernestof:
- Overordnet opbygning og biologisk funktion af DNA
- Genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, det centrale dogme og mutation
- Evolutionsbiologi: eksempler på evolutionsmekanismer (survival of the fittest)
- Bioteknologi: forklare princippet bag elektroforese
Forsøg:
Bestemmelse af blodtype
Isolering af DNA fra jordbær
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Genetik og DNA
|
03-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Livets cirkel - Økologi
Yubio s. 391-408, s. 412-417, s. 461-464
Søens onde + gode cirkel
Vanddyr og livet i en sø
Fødekæder/fødenet
Energistrømme
Kulstofkredsløbet
Økosystemet - abiotiske og biotiske faktorer
Konkurrence
Brutto- og nettoprimærproduktion
Respiration
Fotosyntesen
Forsøg/øvelse: Makrofaunaindex
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/34/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65961830998",
"T": "/lectio/34/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65961830998",
"H": "/lectio/34/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65961830998"
}