Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25
|
|
Institution
|
Øregård Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
Lisbeth Tuxen, Lykke Jørgensen
|
|
Hold
|
2024 En/y (1y En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
The US Election and the Myth of the American Dream
The US Election and the Myth of the American Dream
FORMÅL:
Formålet med forløbet er at give eleverne en forståelse af den amerikanske drøm og dens oprindelse, samt at kigge på dens indflydelse i skabelsen af en "national identitet" - fra de første europæiske kolonister i USA og frem til i dag.
Forløbet har fokuseret på både historie, kultur og samfund og eleverne har primært arbejdet med analyse af non-fiktion. De har diskuteret fænomenet "den amerikanske drøm" som myte og kigget på, hvordan denne er afspejlet i de læste tekster. De har diskuteret relevansen af begrebet i dag og kigget på, hvordan amerikanske præsidenter/præsidentkandidater fortsat anvender den amerikanske drøm som en retorisk strategi i deres valgkampagner.
OMFANG:
FOKUSPUNKTER:
- At forstå teksternes historiske og samfundsmæssige kontekster.
- At opøve den metodiske værktøjskasse (det Retoriske Pentagram) når det kommer til arbejdet med non-fiction tekster herunder sproglige og retoriske virkemidler.
- At reflektere over fortidens og nutidens forståelse og anvendelse af fænomenet/begrebet "den amerikanske drøm".
- At udvikle skriftlige og mundtlige kommunikationsevner gennem diskussioner og præsentationer - herunder Matthew McConaugheys tale
Fokus i forbindelse med skriftlighed:
PEE-method
KERNESTOF:
- Short excerpt from the Declaration of Independence
- Tove Basballe m.fl.: ”The American Dream” (1985)
- Arnold Schwarzenegger: ”Call Me Arnold” (1981)
- Short excerpt from "The Epic of America" by James Truslow (1931)
- Helle Birk: "The Election of the American President" (2008)
- Excerpt from: Trump Rally from Durham, New Hampshire (2023):
https://www.rev.com/transcripts/trump-rally-from-durham-new-hampshire-12-16-23-transcript
SUPPLERENDE STOF:
- The American Dream, Now and Then, Anthony Brandt, American Heritage (1981)
https://www.americanheritage.com/american-dream
- "Is the American dream still in reach?", Peter Weber, The Week US (2023): https://theweek.com/culture-life/american-dream-dead
- Retoriske analyseværktøjer:
- "PEE: Point, evidence and explanation", Chapter 3, Tornøe, P., & Lund, O. J. (2020). Write On - in English. Gyldendal.
- Chapter 6: "How to analyse... (6.2 Non-fiction Text)", Østergaard, T. (2017). The English Handbook. Systime.
Gruppepræsentationer af:
Matthew McConaughey’s White House speech on gun violence (2022)
Sange:
- "Empire State Of Mind" by Jay-Z ft. Alicia Keys (2009)
- "The Lucky One" by Taylor Swift (2012)
- "American Dream" by Casting Crowns (2002)
- "American Oxygen" by Rihanna (2015)
GRAMMATIK:
- Kongruens (repetition)
- Substantivers flertalsdannelse
(+ utællelige substantiver)
- Refleksive pronomener
ARBEJDSFORMER:
Elevfremlæggelser i grupper, individuel læsning, pararbejde, gruppearbejde og plenumgennemgange, individuelle skriveøvelser & små tests i grammatik.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Horror and Neil Gaiman's "Coraline"
Horror and Neil Gaiman's "Coraline"
FORMÅL:
Forløbet søger sammen med eleverne og med udgangspunkt i deres forforståelse at definere genren horror og forstå, hvorfor vi reagerer så stærkt på denne genre. Eleverne møder genren i et værk af Neil Gaiman, hvor de blandt andet arbejder med analyse af genrens typiske fortælletekniske greb. På denne måde skal eleverne introduceres til værklæsning og tekstanalyse i engelskfaget.
OMFANG:
FOKUSPUNKTER:
- Narrative techniques and suspenseful writing: setting, narrator, point of view, showing vs. telling, foreshadowing elements, how to create suspense
Fokus i forbindelse med skriftlighed:
Analysing fiction (setting, narration/POV, characters, language, title, theme, message)
Ordbogen.com har været brugt i undervisningen.
Ordbogen.com har været brugt i undervisningen.
Funnel introduction
PEE-method
KERNESTOF:
Værk: Coraline (2002) af Neil Gaiman.
SUPPLERENDE STOF:
- Johanne Rikstrup Hansen et al., 2007: Horror – A book about texts that scare you, Systime (2017): pp. 4-6 + p. 14.
- Victoria Smith, TED-Ed Animations: ”How to Make Your Writing Suspenseful”: https://ed.ted.com/lessons/how-to-make-your-writing-suspenseful-victoria-smith?fbclid=IwAR3ZgmecmzlJz_3YQAWerC_WKGmhN1Do8nhpJqJWI28wvPm5qcpHHdhX1kw
- NativLang: “Telling a Scary Story: history of prose horror (with Critical Lit):
https://www.youtube.com/watch?v=GlPiNSeFBD0&feature=emb_logo
-Vsauce: “Why Are Things Creepy?”:
https://www.youtube.com/watch?v=PEikGKDVsCc
- "The Man Who Loved Flowers", Stephen King (1977)
- Retoriske analyseværktøjer:
- "How to read a novel and a short story", Grønvold, M., & Ohland-Andersen, H. (2019). Toolbox. Tools for analyzing English texts. Gyldendal.
GRAMMATIK:
- Utællelige substantiver
- Adjektiver og deres gradbøjning
- Verbets tider
- Genitiv
- Semantiske felter
ARBEJDSFORMER:
Elevfremlæggelser, individuel læsning, læsning i grupper, pararbejde, gruppearbejde og fremlæggelse i matrixgrupper, plenumgennemgange og individuelle skriveøvelser
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Digital Dilemmas
Digital Dilemmas
FORMÅL:
Gennem forskellige tekster omhandlende "digital dilemmas" har dette forløb primært til formål at gøre eleverne helt komfortable med at arbejde med non-fiction - både i forhold til at læse/analysere tekster og (særligt) selv skrive analytiske essays.
OMFANG:
FOKUSPUNKTER:
- Analysere og diskutere engelsksprogede tekster med særligt fokus på digital adfærd - herunder "social media addiction", "the use of AI", "technology's impact on mental and physical health".
- Reflektere over digitale og etiske dilemmaer i et samfundsperspektiv og argumentere for disse (mundtligt og skriftligt) med fagligt begrundede synspunkter og relevante begreber.
Ordbogen.com har været brugt i undervisningen.
Fokus i forbindelse med skriftlighed:
How to write a summary
How to write a discussion
KERNESTOF:
- "Digital Detox" (2022) by Karyn McCluskey in Fog, A., & Finderup, A. M. (2024). Worlds of Scotland. Systime. https://worldsofscotland.systime.dk
- "Going Cold Turkey (2020), Cazzie David (eksamensopgave) fra https://airmail.news/issues/2020-2-15/going-cold-turkey
- "Stolen focus. Why You Can't Pay Attention" (2022), Johann Hari (eksamensopgave)
--> anvendt til skrivedag
SUPPLERENDE STOF:
- "7.2.2 Assignment 5B - Non-fiction (STX B)". Østergaard, T. (2017). The English Handbook. Systime.
ARBEJDSFORMER:
Gruppearbejde, individuel læsning, pararbejde, plenumgennemgange, individuel skriftlig aflevering (skrivedag).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/34/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65966113218",
"T": "/lectio/34/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65966113218",
"H": "/lectio/34/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65966113218"
}