Holdet 2024 re/p - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Øregård Gymnasium
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Dagmar Holm Grønlykke, Rebecca Kortnum Matern
Hold 2024 re/p (3p re)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til religion
Titel 2 Islam
Titel 3 Hinduisme
Titel 4 Kristendom
Titel 5 Inuitisk religion

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til religion

Introduktion til religionsfaget/religionsvidenskab – 2024/2025

Lektiefrit (lektier læses i modulet)

Omfang: 3 moduler, 15ns

FORMÅL
at introducere fagets genstand for eleverne
at eleverne stifter bekendtskab med basale religionsfaglige begreber
at eleverne lærer at afkode en teksts synsvinkel (indefra/udefra & elite/mainstream)

FOKUSPUNKTER
særligt fokus på religionsdefinitioner og fagets metoder, herunder indefra/udefra og 'den anden verden', men også introduktion af elite/mainstream, maksimalisme/minimalisme

MATERIALER
a) Baggrund
-Allan Poulsens, Religion – kort og godt, Columbus, 2018 (1. udgave): side 12-23 + 55-56.
-Sørensen, Jørgen Podemann: 'Religionshistoriske grundbegreber'. I: Andreasen, Esben o.a. (red.): Religion og kultur, en grundbog. Systime, 2011 (3. udgave): side 263-265 + 276-277.
- Enger, Dorthe: ’Synsvinkler: indefra/udefra og elite/mainstream’ i Dumstrei, Anne Grete (red.): Religionskritik. Systime, 2021.

b) Primærmaterialer
-Interview med Reza Aslan:
https://www.youtube.com/watch?v=H7UU6FQoU_g
-Rothstein, Mikael: ‘Anders And og Vorherre’ http://www.ateist.dk/content/193-Anders-And-og-Vorherre 25.07.2016
-De første 10-15 minutter af Brinkmanns ”Der er kun en mening med livet” - https://www.dr.dk/lyd/p1/brinkmanns-briks/brinkmanns-briks-2023/brinkmanns-briks-der-er-kun-en-mening-med-livet-11032321183
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Islam

Omfang: 16 moduler, 40ns

FORMÅL:
Formålet med forløbet er at give eleverne en generel introduktion til islam. Eleverne skal kunne redegøre for væsentlige sider af islam, herunder formative og nutidige skikkelser. Eleverne skal kunne karakterisere, analysere og perspektivere såvel klassiske som repræsentative tekster. Videre er det hensigten, at eleverne får blik for mangfoldigheden inden for islam, her med fokus på udøvelsen af centrale ritualer samt forskellige måder at tolke tørklædet på, særligt i Danmark.

FOKUSPUNKTER:
- Generel introduktion - religionshistorie og -fænomenologi
- Koranen og hadith
- Den 5. søjle: Hajj som overgangsritual (ritualanalyse)
- Den 2. søjle: Bønnen (ritualanalyse)
- Sharia og fatwalæsning
- Islam i Danmark, måder at være muslim på & Hjärpes kategorier
- Religionsfaglig tekstanalyse (præsentation/karakteristik, analyse, perspektivering)

MATERIALE:
a) Baggrund
• Poulsen, Allan. Religion – Kort og godt. ”Islam”. Columbus (2018), side 121-145.
• Hazen, Isabelle. ”Hvem var muslimernes profet Muhammed?” fra Kristeligt Dagblad. 01.11.2017.
• Hazen, Isabelle. ”De seks trosartikler: Hvad tror muslimer på?” fra Kristeligt Dagblad. 28.05.2005.
• Østergaard, Kate. Danske Verdensreligioner – Islam. ”Renselse” og ”Bøn”. Gyldendal (2006), side 142-151.
• Motzfeldt, Dorte Thelander. Religion: Teori – fænomenologi – metode. ”Overgangsritualer”. Systime (2017), p143.
• Motzfeldt, Dorte Thelander et.al. Grundbogen til Religion C. ”5. søjle Valfart – hadj”. Systime (2012), side 101-102. og ”Ritual” (www.grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=255)
• Fenger-Grøndahl, Malene. ”Sharia” fra Faktalink: www.faktalink.dk/titelliste/shar. Besøgt d. 19.11.2020.
• Pedersen, Bodil Junker. ”Kategorisering af religiøse udøvere” fra Begrebsnøglen til religion – teori og metode.

b) Primærmaterialer
1. Koranen:
-Om Skabelsen: Sura 2,117; Sura 40,57; Sura 7,54; Sura 82-7-8; Sura 54,49; Sura 36,40; Sura 25,2; Sura 55,5-8; Sura 87,1-3; Sura 7,54; Sura 29,61; Sure 2,115; Sura 24,45; Sura 16,5-8; Sura 95,4; Sura 32,7-9; Sura 4,1; Sura 2,35-39; Sura 7,22-23.
- Om Allah: Sura 1,1-7; Sura 3,73; Sura 2,255; Sura 57,4; Sura 5,72-76; Sura 112,1-4
- De seks trosartikler: Sura 1,1-7; Sura 96,1-5; Sura 112,1-4; Sura 16,93
- Om ritualer og hajj: Sura 22,67-68; Sura 22,26-29; Sura 3,96-97

2. Hadith:
- ”Ibn Ishaq beretter om Muhammeds natterejse” fra Jens Forman, Muslimernes religion, side 67-67.
- “Troens hovedpunkter” fra Mennesket og magterne: en tekstsamling til religion. Gyldendal (1992), side 100.

3. Andre tekster:
-”Tekst 35: Interview med Ayub om bøn” i Danske Verdensreligioner – Islam. Gyldendal (2006), side 151.
-Vice: “We Snuck a Camera into Mecca to Film Hajj: The World's Largest Pilgrimage”, YouTube-video.  
-Er det islamisk set tilladt at ryge?” fra islamaqa.dk
- Afsnit 7 (”Religion”) af PerkerDansk: https://www.dr.dk/studie/religion/islam-hele-udsendelser
-”Tekst 25: Uden tørklæde er helvede nær” fra Jens Formans Islam og Muslimerne. Systime (2011), side 127-128.
-”Muslim: Derfor bærer jeg niqab med stolthed” fra Kristeligt Dagblad. 21.03.2018.
- "Duaa er muslim: - Jeg gør ting for at være en del af fællesskabet I Jeg tror 2:4", https://www.youtube.com/watch?v=D5DyqRFXDMg
-DRs ”PerkerDansk – Religion” (7:8): www.dr.dk/studie/religion/islam-hele-udsendelser.

Supplerende materiale:
- ”Muslim Girls Get Real About Hijab”: https://www.youtube.com/watch?v=4SYjlW9rXiM  
-Mona Haydar: ”Wrap my Hjab”: https://www.youtube.com/watch?v=XOX9O_kVPeo
- Ritualanalyse af "En guide til bønnen" fra Imam Ali Moskeens YouTube-kanal: https://www.youtube.com/watch?v=TyLrh6aa13g
-Brinkmanns Briks: "Der er kun en mening med livet" - afsnittet om islam med Naveed Baig og Jakob Skovgaard-Petersen.

EVALUERING:
Forløbet afsluttes med en individuel prøve, hvor eleverne skal svare på nogle spørgsmål om islams centrale dogmer og lave en religionsfaglig indholds- og begrebsanalyse af en tekst.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Hinduisme

1. FORMÅL
Formålet med forløbet er at give eleverne en generel introduktion til hinduisme. Eleverne skal ifølge læreplanens faglige mål kunne redegøre for væsentlige sider af yderligere én større, nulevende religion med en længere historie og global betydning og udbredelse. Eleverne skal kunne karakterisere, analysere og perspektivere såvel klassiske som repræsentative tekster. Videre er det hensigten, at eleverne når blik for mangfoldigheden inden for hinduisme, her med fokus på udøvelsen af centrale ritualer samt forholdet mellem religion og identitet, særligt i Danmark.

2. FAGLIGE FOKUSPUNKTER
- Hinduismens historie: Fra vedareligion til hinduismer
- Upanishade-tænkning: karma, samsara, reinkarnation, moksha, atman, brahman
- Frelsesveje i Bhagavadgitaen
- Kastesystem
- Puja som centralt ritual & pilgrimsfærd som overgangsritual
- Hare Krishna bevægelsen i Danmark

3. MATERIALER

Baggrundsstof:
• Kapitel 1.1 (Hvad er hinduisme?) og 1.2 (Hinduismens historie og hellige bøger) fra Allan Poulsens Hinduisme. Systime, 2012 (1. udgave).
• Kapitel 4.2 (Plottet bag Bhagavadgita), 4.3 (Temaerne i Bhagavadgita) og 4.4 (De tre frelsesveje) fra Allan Poulsens Hinduisme. Systime, 2012 (1. udgave).
• Kapitel 7 (Tilbedelsen af guderne) fra Allan Poulsens Hinduisme. Systime, 2012 (1. udgave).
• ”Hvad er Hare Krishna?” af Ann Steendahl Søndergaard fra religion.dk, 2009.  
• Oversigt over mytekategorier & analysemodel til myter.
• Tekstanalysemodel til religion C lavet af RK.
Explainer: https://www.youtube.com/watch?v=xlBEEuYIWwY

Primærtekster:
Poulsen, Allan: Hinduismen. Systime, 2012 (1. udgave).
• Tekst: Puja for gudinden
• Teksten ”En pilgrimsfærd”

Andreasen, Esben o.a. (red.): Mennesket og magterne. En tekstsamling til religion. Gyldendal, 1992.
• Tekst 1: Purusha
• Tekst 2: Karma
• Tekst 3: Atman
• Tekst 4: Karma
• Uddrag fra Bhagavadgita

Videoer:

Puja for Ghanesh:
https://www.youtube.com/watch?v=MrXKYAORcw4

Fejring af pilgrimsrejse til Kerala:
https://www.google.com/search?sca_esv=5d2e696e9def6c03&rlz=1C1GCEA_enDK1141DK1141&sxsrf=ADLYWIK1jSKhCDP0peGcH3UYt6ULtZ_3hQ:1736500820768&q=petta+thullal&udm=7&fbs=AEQNm0A6bwEop21ehxKWq5cj-cHa71xbFfcSadNzbFZcGZGoNjNuSR8z4l8Z_y3RosjS6RXgAy7WsfhNptGO0b2GHbpAOEO3LV-1M9poEj49w4BdDC3YfpFQLgson5znsgGjxhxHgBwDvCq31A_eFKxralWkgGP30ngkYCVuDTEdNhi8ygGAnBA&sa=X&sqi=2&ved=2ahUKEwiLuMvU6eqKAxURBdsEHQBCO2MQtKgLegQIEhAB&biw=1280&bih=631&dpr=1.5#fpstate=ive&vld=cid:6d7f1b99,vid:cWOzRRFlucA,st:0
Bhajan for Aiuppaia

https://www.youtube.com/watch?v=X_La-2zQ6wk
https://www.deccanherald.com/india/kerala/sabarimala-pilgrims-allowed-to-carry-coconuts-in-cabin-baggage-in-flights-3250457
Ganges:

https://lex.dk/Ganges
Lille film om dansk hindu-familie:

https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/min-tro-verden-er-en-stor-sjael-hinduisme

4. EVALUERING
Der afholdes en kort begrebsøvelse ved forløbets slutning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Kristendom

Kristendomsforløb, hvor vi starter i det jødiske folks historie, GT, den historiske og den mytiske Kristus -Jesus i jødisk kontekst og Kristus som indstifter af ny religion.
Udvalgte steder fra 3. Mos om pagten på Sinaj

Grundbøger: Religion og Kultur, Religioner Lever, Grundbog til Religion C

Vi ser klip om moderne jødedom i "Den Jødiske violin" og analyserer nutidig jødisk praksis ud fra Ninian Smarts 7 dimensioner.

Den kristne frelses-historie og den kristne grundmyte.

Jesu' guddommelige status i de 4 evangelier.
Lignelser: Sædemanden, Sennepsfrøet, Den Barmhjertige Samaritaner, Den Fortabte Søn.

Analyseark om lignelser og Prædiken om Den Fortabte Søn. Klip fra Natholdet om Næstekærlighed og "Den Syriske Flygtning er ikke min næste"

Bjergprædiken; ortopraksi vs. ortodoksi, grundig analyse af Bjergprædikenens teologi.

Helbredelse og mirakler og særlig fokus på Pinsekirken, vækkelseskristendom

De kirkelige højtider, ritualer, myter og dogmer knyttet til udvalgte historier i Jesu liv: Fødsel, dåb, forkyndelse, de sidste 7 dage fra indtoget i Jerusalem til opstandelse, Emmaus, himmelfart og pinse.

Diskussion om opstandelsen som dogme fortolket i hhv præmoderne, moderne og post-moderne kontekst, Ramsdal-sagen.

Luther, reformation, prædiken om de gode gerninger. Troens frugter, To-regimente-læren Splittelsen i katolsk og protestantisk kristendom.

Folkekirkekristendom, Folkekirkens status i DK, grundlov, religionsfrihed, civilreligion osv.

Kirkelige retninger i den danske folkekirke

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Inuitisk religion

Inuitisk religion:

Forløbet søger at præsentere eleverne for Inuitreligionens centrale dogmer, praksis og kultur. Eleverne vil træne deres analytiske færdigheder. Forløbet sigter også efter at træne elevernes evne til at formidle sig mundtligt og demonstrere evnen til at præsentere deres analyser.  

Baggrundsmateriale:

Systime KS-tema: Grønland -historie, samfund, religion.
Underafsnittet religion -de første 9 afsnit. -Se inuit-kompendiet
Film om Grønland på faktalink-light: https://faktalink.dk/emner/gronland-faktalink-light#dansk-koloni

Kildetekster:

• "D. Handlingsmønster i omgangen med hav- og landdyr - Tekst 18: K. Rasmussen: Kampen mod døde dyrs sjæle, s. 37-41
• "Tekst 35: J. Petersen: Traditionens magt, s. 60
-Grønlandske myter: Solen og Månen, Bjørnejagt fra Knud Rasmussen "Myter og sagn fra Grønland", bind 1, Gyldendal s. 99
-"Vilde ansigtstatoveringer breder sig bland grønlændere: Det er en superfed måde at vise, hvem jeg er" -artikel fra dr.dk/nyheder, 19. januar
-"Kristendom og spøgelsestro lever side om side" fra www.videnskab.dk, 28/5-2019

Centrale begreber:

Kontakt- og lighedsmagi.
Frelses- og velsignelsesreligion.
Animisme.
Naturregligion.
Inuit
Inua.
Tabu – Mana
Hellig – Profan
Ren – uren.
Tupilak – Amulet.
Angakok
Havet Moder
Fangstdyr
Fangts- og afværgeritualer

Teori:

Deprivationsteori (Fra begrebsnøglen til religion)
Religion i det senmoderne (Fra Grundbogen til Religion C)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer