Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Øregård Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Religion C
|
|
Lærer(e)
|
Dagmar Holm Grønlykke, Frands Krogh
|
|
Hold
|
2025 re/s (3s re)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Intro til religion
I introforløbet vækkes elevernes sanser for religionernes verden gennem bl.a. et PP med billeder fra mange forskellige religioner.
Vi læser de første sider af "Grundbogen til Religion C" om religion i det senmoderne, ser på de forskellige religionsdefinitioner og læser et lille udpluk af religiøse tekster (se PDF med tekstsamling under modulerne)
Religionsfagets forskellige tilgange præsenteres:
Indefra-udefra
Sociologi
Historisk-kritisk
Psykologi
Neuropsykologi
Hermeneutisk og
Fænomenologisk
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Islam
Dette forløb introduceres med en gennemgang af Ninian Smarts fænomenologiske model over religionernes 7 dimensioner samt uddeling af Islam-kompendium.
Filmen: https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/min-tro-hvem-er-jeg-islam?unilogin=1
fra DR analyseres ud fra disse kategorier. OBS! Portræt af en sufi-familie.
Siden følger en gennemgang af "øjenåbner"-introforløbet fra Grundbog til Religion C om at være muslim i Danmark.
Inddragelse af minimalisme-maksimalisme-begrebet.
Dernæst følger en klassisk gennemgang af Islams udberedelse, tilblivelseshistorie, Muhammed og de første åbenbaringer, splittelsen i sunni-shia, Koranen som bog, de 5 søjler, Hadj og ritualteori, brug af Van Gennep....
Se kompendiet for gennemgået materiale
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Kristendom
Fokusområder:
Kristendommens ophav
Kristen etik
Synd og frelse
Reformationen
Kristendommens i dagens Danmark (Religion i det senmoderne samfund)
Læst stof:
Fra biblen:
1Mos 1 - 3,24 (Skabelse og syndefald) - 2Mos 19 - 20,21 (Åbenbaringen på Sinaj og De ti bud) - Luk 10,25-37 (Lignelsen om den barmhjertige samaritaner) - Matt 26, 17-29 (Nadveren)* - Matt 5,17-24 - Matt 5,43-48 (uddrag af Bjergprædikenen) - Matt 22,34-40 (Det dobbelte kærlighedsbud)
Baggrundsmateriale:
Madsen, Lene og Reimick, Sofie: ‘Kristendom’. I: Grundbogen til Religion C. Systime, 2012. (3. Udgave)
Side 35-37 + 69-71 + 79-81 + 89-93 + 105-110 + 311-312
Andet materiale:
Marie Krarup: Den Syrisk flygtning er ikke min næste.
https://www.kristendom.dk/hvem-er-min-naeste/den-syriske-flygtning-er-ikke-min-naeste
Kim Hartzner: Svar til Marie Krarup: Den syriske flygtning i nød er også min næste.
https://www.kristendom.dk/hvem-er-min-naeste/svar-til-marie-krarup-den-syriske-flygtning-er-ogsaa-min-naeste
Luther, Martin: ”Om gode gerninger” fra Allan Poulsens Kristendommen – fra oldkirke til folkekirke. Det ny forlag (2020), side 202-203.
Manuel Vigilius, Mig og Gud og Mig, DSBs Ud og se med DSB 2004
Den apostolske trosbekendelse med forsagelse Bibelselskabet
nadveren - Lindevangkirke.
https://lindevangkirke.dk/nadver.html
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Hinduisme
1. FORMÅL
Formålet med forløbet er at give eleverne en generel introduktion til hinduisme. Eleverne skal ifølge læreplanens faglige mål kunne redegøre for væsentlige sider af yderligere én større, nulevende religion med en længere historie og global betydning og udbredelse. Eleverne skal kunne karakterisere, analysere og perspektivere såvel klassiske som repræsentative tekster. Videre er det hensigten, at eleverne når blik for mangfoldigheden inden for hinduisme, her med fokus på udøvelsen af centrale ritualer samt forholdet mellem religion og identitet, særligt i Danmark.
2. FAGLIGE FOKUSPUNKTER
- Hinduismens historie: Fra vedareligion til hinduismer
- Upanishade-tænkning: karma, samsara, reinkarnation, moksha, atman, brahman
- Frelsesveje i Bhagavadgitaen
- Kastesystem
- Puja som centralt ritual & pilgrimsfærd (Khumb Mela) som overgangsritual
3. MATERIALER
a) Baggrund
Kapitlet om hinduisme i Allan Poulsens, Religion – kort og godt, Columbus, 2018.
Kapitel 4 fra Allan Poulsens Hinduismen. Systime, 2015.
Kapitel 7 fra Allan Poulsens Hinduismen. Systime, 2015.
Kapitel 9 fra Allan Poulsens Hinduismen. Systime, 2015.
b) Primærmaterialer
Tekster:
Andreas, Esben o.a. (red.): Mennesket og magterne. En tekstsamling til religion. Gyldendal, 1992: Tekst 2 (Purushahymnen), tekst 6 (Atman), tekst 7 (Samsara), tekst 8 (Karma), tekst 11 (Bhagavadgita)
Poulsen, Allan: Hinduismen. Systime, 2015. Tekst 16 (Puja for gudinden).
The Bhagavad Gita - Krishna Speaks With Prince Arjuna - Extra Mythology
https://www.youtube.com/watch?v=G28qHASOtE8
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Inuit-religion
Inuitisk religion:
Forløbet søger at præsentere eleverne for Inuitreligionens centrale dogmer, praksis og kultur. Eleverne vil træne deres analytiske færdigheder. Forløbet sigter også efter at træne elevernes evne til at formidle sig mundtligt og demonstrere evnen til at præsentere deres analyser.
Baggrundsmateriale:
De ti vigtigste ting at vide om inuit religion: Andersen, Thilde Thordahl: 3.2.2014: Religion.dk https://www.religion.dk/viden/de-ti-vigtigste-ting-vide-om-inuit-religion
Historien Om Grønland og Danmark s.1 episode 1: Mødet: https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-groenland-og-danmark_-moedet_311132
Kildetekster:
Brandstrup, Lasse & Josephson, Hanne: Eskimoerne - en tekstcollage om religion og eksistens (1975), Gyldendal, 2. oplag
• "D. Handlingsmønster i omgangen med hav- og landdyr - Tekst 18: K. Rasmussen: Kampen mod døde dyrs sjæle, s. 37-41
• "Tekst 35: J. Petersen: Traditionens magt, s. 60
• "Tekst 57: K. Rasmussen: Havets moder", s. 87-90
Centrale begreber:
Kontakt- og lighedsmagi.
Frelses- og velsignelsesreligion.
Animisme.
Naturregligion.
Inuit
Inua.
Tabu – Mana
Hellig – Profan
Ren – uren.
Tupilak – Amulet.
Angakok
Havet Moder
Fangstdyr
Fangts- og afværgeritualer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/34/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72585859082",
"T": "/lectio/34/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72585859082",
"H": "/lectio/34/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72585859082"
}