Holdet 2023AX SP - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Taastrup City Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Belinda Danielsen, Line Gandil Nielsen
Hold 2023AX SP (1AX SP, 2AX SP)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begynderforløb 1 - TAPAS ONLINE
Titel 2 Begynderførløb 2 - TAPAS ONLINE
Titel 3 Begynderforløb 3 - TAPAS ONLINE
Titel 4 Begynderforløb 3 - TAPAS ONLINE
Titel 5 Mini forløb_Film_Ocho apellidos vascos
Titel 6 Los jóvenes en América Latina - Colombia y Argenti
Titel 7 El Verano + Tapas-online forsat
Titel 8 Tapas-online fortsat forløb 2
Titel 9 Miniforløb: La familia
Titel 10 México

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begynderforløb 1 - TAPAS ONLINE

Begynderforløb, hvor vi arbejder med bogen TAPAS Online.

Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på spansk om kendte og almene evne. Det er elevernes kommunikationsbehov, der er udgangspunktet for dette og hvor de arbejder med temaer tæt på elevens dagligdag. Eleverne skal desuden tilegne sig basal viden om samfundsmæssige og geografiske aspekter ved Spanien og spansktalende områder i Latinamarika. Forløbet tager udgangspunkt i begyndersystemet ”TAPAS”.

Særlige fokuspunkter og læringsmål:
- præsentation af egen person
- vejret
- Tallene fra 1-50
- Der er fokus på de dele af grammatikken, der er afgørende for at udvikle mundtlig sprogfærdighed:  
- Artikler, substantiver og adjektiver.
- De regelmæssige udsagnsord: AR-Verber, ER-Verber og IR-Verbers bøjning i nutid
- De uregelmæssige verber Ser/Estar/hay samt Ir
- Refleksive verbers bøjning i nutid (llamarse)
- Farver
- Klokken
- Fonetik og udtale


Almene Mål:
• Udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes kreative og innovative evner
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.

Faglige mål:
- Forstå hovedindholdet i instruktioner på langsomt, tydeligt talt spansk
-Skrive enkelt spansk og oversætte enkelte danske sætninger
-Trænes i hukommelsestræning via ordbogstræning
-Tale enkelt spansk om kendte og almene emner

Indhold Kernestof & Kompetence:
Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til begyndersystemet.

FORLØB i TAPAS Online:

1. ESPAÑA (Capítulo 1)
Tekster: el español, España, Españoles famosos, los españoles son amables.
Introduktion til de regelmæssige AR-verber i nutidsbøjning samt de uregelmæssige verber SER og ESTAR samt arbejde med øvelser fra TAPAS bogen suppleret med grammatikøvelser fra EN VIVO.

2. LAS ISLAS CANARIAS (Capítulo 2)
Tekster: Las Canarias, José Cabrera

3. CEUTA Y MELLILLA (Capítulo 3)
Tekster: Ceuta y Melilla, Gibraltar, Información a un grupo de turistas

Fokuspunkter:
Lytteøvelser og besvarelse af spørgsmål på spansk, farver,  skrivning af sætninger ud fra ord, glosetræning, klokken, talord 0-40, verbernes tre nutidsbøjninver (ar, er og ir), adjektiver og nationalitetesadjektiver.


Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse
Gruppearbejde og individuelt arbejde.

Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavleundervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Evaluering
Formativ evaluering af arbejds- og aktivitetsformer


• Fagets centrale hjælpemidler: ordbøger (ordbogen.com)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Begynderførløb 2 - TAPAS ONLINE

Begynderforløb 2, hvor vi fortsat arbejder med bogen TAPAS Online. Der suppleres med materiale fra En Vivo begyndersystem, bla. til at træne genitiv (Capítulo 4: La fiesta de Fernando)

Ekstra materiale: Eksetmporaltekst "Los españoles y sus vacaciones" brugt til at opbygge metode til at arbejde med eksamenstekster. Eleverne har i grupper læst teksten og givet resume af den i mindre grupper foran læren. Derudover har de beskrevet billederne, som var med.

Filmmateriale:

Film: "Spanglish", 2004, af James L. Brooks (brugt under temaet "Estados Unidos y hispanohablantes - capítulo 6)
Film: "A mil kilómetros de la navidad", 2021, af Álvaro Fernández Armero (brugt under julehygge i december)

Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på spansk om kendte og almene evne. Det er elevernes kommunikationsbehov, der er udgangspunktet for dette og hvor de arbejder med temaer tæt på elevens dagligdag. Eleverne skal desuden tilegne sig basal viden om samfundsmæssige og geografiske aspekter ved Spanien og spansktalende områder i Latinamarika. Forløbet tager udgangspunkt i begyndersystemet ”TAPAS”.

Særlige fokuspunkter og læringsmål:
- præsentation af egen person
- vejret
- Tallene fra 1-100
- Der er fokus på de dele af grammatikken, der er afgørende for at udvikle mundtlig sprogfærdighed:  
- Artikler, substantiver og adjektiver.
- De regelmæssige udsagnsord: AR-Verber, ER-Verber og IR-Verbers bøjning i nutid
- De uregelmæssige verber Ser/Estar/hay samt Ir
- Refleksive verbers bøjning i nutid
- Farver
- Klokken
- Fonetik og udtale
- Måneder, ugedage, fødselsdatoer mv.
- Genitiv
- Personbeskrivelse
- Verdenshjørner
- Nye verber: 'Poder', 'Querer' og 'tener'
- Demonstrative pronomener
- 'Muy' eller 'mucho'
- Legemsdele- og ansigtsgloser
- Repetition af refleksive verber
- Repetition af 'Ser', 'estar' og 'hay'
- Nye verber: 'Venir' og 'ir'
- Perfektum
- Medierne på spansk
- Sætningsdannelse:
- Billedbeskrivelse

Almene Mål:
• Udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes kreative og innovative evner
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.

Faglige mål:
- Forstå hovedindholdet i instruktioner på langsomt, tydeligt talt spansk
-Skrive enkelt spansk og oversætte enkelte danske sætninger
-Trænes i hukommelsestræning via ordbogstræning
-Tale enkelt spansk om kendte og almene emner
- At eleverne begynder at kunne bruge flere grammatiske tider, både nutid/præsens og førnutid/perfektum

Indhold Kernestof & Kompetence:
Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til begyndersystemet.

FORLØB i TAPAS Online:

1. CASTILLA-LA MANCHA (Capítulo 4)
Tekster: Castilla-La Mancha. Alonso Quijano, Qué haces?,

2. LAS COMIDAS (Capítulo 5)
Tekster: Las comidas y una chica morena

3. ESTADOS UNIDOS Y LOS HISPNOHABLANTES (Capítulo 6)
Tekster: Estados Unidos, un país con muchos hispanohablantes, La población hispana en EE.UU. es una población "ambicultural", Spanglish


Fokuspunkter:
Lytteøvelser og besvarelse af spørgsmål på spansk, farver,  skrivning af sætninger ud fra ord, glosetræning mv.

Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse
Gruppearbejde og individuelt arbejde.

Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavleundervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Evaluering
Formativ evaluering af arbejds- og aktivitetsformer


• Fagets centrale hjælpemidler: ordbøger (ordbogen.com) samt personlige noter i hæfte.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 35,00 moduler
Dækker over: 35 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Begynderforløb 3 - TAPAS ONLINE

Begynderforløb 3, hvor vi fortsat arbejder med bogen TAPAS Online.

Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på spansk om kendte og almene evne. Det er elevernes kommunikationsbehov, der er udgangspunktet for dette og hvor de arbejder med temaer tæt på elevens dagligdag. Eleverne skal desuden tilegne sig basal viden om samfundsmæssige og geografiske aspekter ved Spanien og spansktalende områder i Latinamarika. Forløbet tager udgangspunkt i begyndersystemet ”TAPAS”.

Særlige fokuspunkter og læringsmål:
- Grøntsager
- Perfektum fortsat
- Gloser for bolig
- Komparation af adjektiver
- Uregelmæssig perfektum
- Possessive pronominer
- Repetition af 'muy' og 'mucho
- Billedbeskrivelser fortsat
- Familiegloser
- Datoer
- Futurum med 'ir'
- Uregelmæssig perfektum
- Nye verber: 'Dar', 'saber' samt repetition af 'ir'
- Nægtelser
- Spørgeord


Almene Mål:
• Udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes kreative og innovative evner
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.

Faglige mål:
- Forstå hovedindholdet i instruktioner på langsomt, tydeligt talt spansk
-Skrive enkelt spansk og oversætte enkelte danske sætninger
-Trænes i hukommelsestræning via ordbogstræning
-Tale enkelt spansk om kendte og almene emner

Indhold Kernestof & Kompetence:
Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til begyndersystemet.

FORLØB i TAPAS Online:

1. ANDALUCÍA (Capítulo 7)

2. NAVARRA  (Capítulo 8)


Fokuspunkter:
Lytteøvelser og besvarelse af spørgsmål på spansk, farver,  skrivning af sætninger ud fra ord, glosetræning mv.

Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse
Gruppearbejde og individuelt arbejde.

Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavleundervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Evaluering
Formativ evaluering af arbejds- og aktivitetsformer

• Fagets centrale hjælpemidler: ordbøger (ordbogen.com) samt personlige noter i hæfte.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 23,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Begynderforløb 3 - TAPAS ONLINE

Begynderforløb 3, hvor vi fortsat arbejder med bogen TAPAS Online. Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på spansk om kendte og almene evne. Det er elevernes kommunikationsbehov, der er udgangspunktet for dette og hvor de arbejder med temaer tæt på elevens dagligdag. Eleverne skal desuden tilegne sig basal viden om samfundsmæssige og geografiske aspekter ved Spanien og spansktalende områder i Latinamarika. Forløbet tager udgangspunkt i begyndersystemet ”TAPAS”.

FORLØB i TAPAS Online:

1. ANDALUCÍA (Capítulo 7)

2. NAVARRA (Capítulo 8)

Almene Mål:
• Udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes kreative og innovative evner
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.

Faglige mål:
- Forstå hovedindholdet i instruktioner på langsomt, tydeligt talt spansk
-Skrive enkelt spansk og oversætte enkelte danske sætninger
-Trænes i hukommelsestræning via ordbogstræning
-Tale enkelt spansk om kendte og almene emner

Indhold Kernestof & Kompetence:
Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til begyndersystemet.

Fokuspunkter:
Lytteøvelser og besvarelse af spørgsmål på spansk, farver,  skrivning af sætninger ud fra ord, glosetræning mv.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 7_DE COMPRAS 23-04-2024
Analog test nr. 4 El sueño de un jóven colombiano 25-04-2024
Opgave 8_ELOY 19-05-2024
Opgave 9_MARÍA DE COLOMBIA 23-05-2024
1AX SP skr. prøve 03-06-2024
Analog opsamling 02-09-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Mini forløb_Film_Ocho apellidos vascos

I dette lille forløb arbejder vi med en spansk film, som vi har set i Cinemateket  "ocho apellidos vascos".

En spansk film i undervisningen er siempre una buena idea. Filmen bringer den spansktalende verden ind i klasselokalet – med dens stemninger, lyde, musik, indblik og udsyn. Film giver mulighed for at møde det talte ord, vænne øret til de spanske lyde og melodier, få visuelle oplevelser og se en afspejling af forskellige kulturer fra den spansksprogede verden. 

Derudover dækker kortfilm (og spillefilm) mange af spanskfagets faglige mål, som fx:
- forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende - spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- analysere og fortolke, herunder filmiske virkemidler og deres effekt i fortolkningen
- perspektivere til danske samfunds- og kulturforhold
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk


Materiale:
Film Ocho Apellidos Vascos

korte videoer:
Historia de los vascos en 10 minutos:
https://www.bing.com/videos/riverview/relatedvideo?q=youtube%20corto%20video%20sobre%20el%20pais%20vasco&mid=497CE5A879FC79B6C8AC497CE5A879FC79B6C8AC&ajaxhist=0

La cultura vasca, el euskera y los pintxos
BILBAO País Vasco: la cultura vasca, el euskera, los pintxos (youtube.com)

Materiale fra Filmcentralen:
Antes de ver la película y después de ver la película

Billedbeskrivelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Los jóvenes en América Latina - Colombia y Argenti

Dette lille tema indeholder tekster om unge i Latinamerika.

Jóvenes y La América Latina

Tema: Jóvenes en Argentina y Colombia.

Faglige mål:
- Eleverne får et indblik i både historiske, kulturelle og aktuelle forhold i Argentina og Colombia.
- Eleverne har opnået forståelse af centrale problematikker i henholdsvis det chilenske, argentinske og colombianske samfund i dag.
- Kan perspektivere viden om samfunds- og kulturforhold i henholdsvis Argentina og Colombia til danske samfunds- og kulturforhold.
- fået udvidet ordforråd, særligt inden for landebeskrivelse, personbeskrivelse, kultur og samfund og kan formidle viden på spansk i korte sætninger.
- Har en bedre forståelse af de grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning. Specifikt videretrænet grammatik:
- Konstruktion af nær fremtid og bøjning af verbet ir.
- Konstruktion af før nutid og bøjning af regelmæssige og uregelmæssige verber i før nutid.

Særlige fokuspunkter med brug af synlige læringsmål:
- Mundtlighed - Ordforråd inden for landebeskrivelse og personbeskrivelse.
- Samfunds- og kulturel viden, herunder specifikt om Argentina og Colombia samt om unge i Latinamerika
- Grammatik


Arbejdsformer:
- Gruppearbejde
- Individuel skriftligt arbejde og refleksion

Materiale:

Riismøller, Pablo & Mikkelsen, Ole. La identidad contrastada. Gyldendal uddannelse 2016 (teksterne er delvist redidaktiserede til første år i 1g og forkortet):

Colombia
El país de Mario – Colombia
Mario: un estudiante international

Film: María, llena eres de gracia

Chile
El País de Nicolas: Chile
Nicolas: Un joven apasionado

Argentina:
El pais de Mariángeles – Argentina
Mariángeles – una chica diferente


Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på spansk om kendte og almene evne. Det er elevernes kommunikationsbehov, der er udgangspunktet for dette og hvor de arbejder med temaer tæt på elevens dagligdag. Eleverne skal desuden tilegne sig basal viden om samfundsmæssige og geografiske aspekter ved Spanien og spansktalende områder i Latinamarika.

Særlige fokuspunkter og læringsmål:
- Anvende grammatiske tider: Perfektum og futuro med ir.


Almene Mål:
• Udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes kreative og innovative evner
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.

Faglige mål:
- Forstå hovedindholdet i instruktioner på langsomt, tydeligt talt spansk
-Skrive enkelt spansk og oversætte enkelte danske sætninger
-Trænes i hukommelsestræning via ordbogstræning
-Tale enkelt spansk om kendte og almene emner

Indhold Kernestof & Kompetence:
Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til begyndersystemet.


Fokuspunkter:
Lytteøvelser og besvarelse af spørgsmål på spansk, farver,  skrivning af sætninger ud fra ord, glosetræning mv.

Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse
Gruppearbejde og individuelt arbejde.

Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavleundervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Evaluering
Formativ evaluering af arbejds- og aktivitetsformer

• Fagets centrale hjælpemidler: ordbøger (ordbogen.com) samt personlige noter i hæfte.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 8_ELOY 19-05-2024
Opgave 9_MARÍA DE COLOMBIA 23-05-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 El Verano + Tapas-online forsat

Forløbet omhandler Tapas-online. Der suppleres med de interaktive opgaver fra ProfedeEle.

https://www.profedeele.es/actividad/vocabulario-de-las-vacaciones-de-verano/

Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på spansk om kendte og almene evne. Det er elevernes kommunikationsbehov, der er udgangspunktet for dette og hvor de arbejder med temaer tæt på elevens dagligdag. Eleverne skal desuden tilegne sig basal viden om samfundsmæssige og geografiske aspekter ved Spanien og spansktalende områder i Latinamarika.

Særlige fokuspunkter og læringsmål:
- Familiegloser
- Vejret
- Datoer
- Futurum med 'ir'
- Uregelmæssig perfektum
- 'Dar', 'saber' og 'ir'
- Nægtelser
- Spørgeord
- Diftongerende verber: e>ie og o>ue (i teksterne)
- Præteritum og Imperfektum introduceres

Almene Mål:
• Udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes kreative og innovative evner
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.

Faglige mål:
- Forstå hovedindholdet i instruktioner på langsomt, tydeligt talt spansk
-Skrive enkelt spansk og oversætte enkelte danske sætninger
-Trænes i hukommelsestræning via ordbogstræning
-Tale enkelt spansk om kendte og almene emner

Indhold Kernestof & Kompetence:
Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til begyndersystemet.

FORLØB i TAPAS Online:

2. NAVARRA  (Capítulo 8)

3. FÓRMULAS DE CORTESÍA (Capítulo 9)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Mis Vacaciones de Verano 12-09-2024
Omlagt undervisning opgave 03-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Tapas-online fortsat forløb 2

Forløbet omhandler fortsat Tapas-online. Der suppleres med grammatiske opgaver mm.

Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på spansk om kendte og almene evne. Det er elevernes kommunikationsbehov, der er udgangspunktet for dette og hvor de arbejder med temaer tæt på elevens dagligdag. Eleverne skal desuden tilegne sig basal viden om samfundsmæssige og geografiske aspekter ved Spanien og spansktalende områder i Latinamarika.

Særlige fokuspunkter og læringsmål:
- Bundne personlige pronomener
- Tøjgloser
- Repetition af alle pronominer
- Billedbeskrivelse
- Brevskrivning
- Sociale medier
- Dativstyrende verber
- Ubundne personlige pronomener
- Skriftlighed
- Madgloser
- Repetition af nær fremtid
- Faste udtryk og ord fra arabisk
- Indefinitte pronominer
- 'Se'-konstruktioner
- Præteritum
- Adresseangivelse
- gerundium
- Indefinitte pronomener

Almene Mål:
• Udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes kreative og innovative evner
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.

Faglige mål:
- Forstå hovedindholdet i instruktioner på langsomt, tydeligt talt spansk
-Skrive enkelt spansk og oversætte enkelte danske sætninger
-Trænes i hukommelsestræning via ordbogstræning
-Tale enkelt spansk om kendte og almene emner

Indhold Kernestof & Kompetence:
Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til begyndersystemet.

FORLØB i TAPAS Online:

1. EL DÍA DE SANT JORDI (Capítulo 10)

2. LOS JOVENES ESPAÑOLES (Capítulo 11)

3. AL-ÁNDALUS (Capítulo 13)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 3_Eksamensopgave 04-11-2024
Gramática - Datid 19-11-2024
Delprøve 2 - Superdotados 12-12-2024
Analog - Opsamling 16-01-2025
2AX SP skr. prøve 04-02-2025
Billedbeskrivelse 11-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Miniforløb: La familia

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 México

Mexico er et eksotisk land på den anden side af jorden. Gode fodboldspillere, glade mennesker, musik og mariachis, farver, tacos, tequila, og måske en tykmavet mand med en kæmpe hat, der sover i skyggen af en kaktus. Pyramider, indianere, Guadalupe-jomfruen, katolicismen og måske også lidt kaos, bander, narkotrafik, korruption fattigdom og store forskelle mellem over- og underklasse.
Dette tema indeholder materiale fra bogen ”México en perspectiva” (systime).


Faglige mål:

                                                           
Materiale:
Tapas Online.
México en perspectiva.


Formål:

Særlige fokuspunkter og læringsmål:

Almene mål:

• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.

Faglige mål:
- Forstå hovedindholdet i instruktioner på langsomt, tydeligt talt spansk
-Skrive enkelt spansk og oversætte enkelte danske sætninger
-Trænes i hukommelsestræning via ordbogstræning
-Tale enkelt spansk om kendte og almene emner

Indhold Kernestof & Kompetence:
Oparbejde et specifikt ordforråd.

Særlige fokuspunkter med brug af synlige læringsmål:
- Mundtlighed - Ordforråd inden for landebeskrivelse og personbeskrivelse.
- Samfunds- og kulturel viden, herunder specifikt om Argentina og Colombia samt om unge i Latinamerika
- Grammatik

Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse
Gruppearbejde og individuelt arbejde.

Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavleundervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Evaluering
Formativ evaluering af arbejds- og aktivitetsformer

• Fagets centrale hjælpemidler: ordbøger (ordbogen.com) samt personlige noter i hæfte.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer