Holdet 2AX SP (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Taastrup City Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Line Gandil Nielsen
Hold 2024AX SP (1AX SP)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begynderforløb 1 - TAPAS ONLINE
Titel 2 Begynderførløb 2 - TAPAS ONLINE
Titel 3 Los jóvenes en América Latina - Colombia y Argenti

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begynderforløb 1 - TAPAS ONLINE

Begynderforløb, hvor vi arbejder med bogen TAPAS Online. Der suppleres indledningsvist i El Sur med henblik på fonetik og alfabetet samt præsentation af eleverne selv.  

Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på spansk om kendte og almene evne. Det er elevernes kommunikationsbehov, der er udgangspunktet for dette og hvor de arbejder med temaer tæt på elevens dagligdag. Eleverne skal desuden tilegne sig basal viden om samfundsmæssige og geografiske aspekter ved Spanien og spansktalende områder i Latinamarika. Forløbet tager udgangspunkt i begyndersystemet ”TAPAS”.

Særlige fokuspunkter og læringsmål:
- præsentation af egen person
- vejret
- Tallene fra 1-50
- Der er fokus på de dele af grammatikken, der er afgørende for at udvikle mundtlig sprogfærdighed:  
- Artikler, substantiver og adjektiver.
- De regelmæssige udsagnsord: AR-Verber, ER-Verber og IR-Verbers bøjning i nutid
- De uregelmæssige verber Ser/Estar/hay samt Ir
- Refleksive verbers bøjning i nutid (llamarse)
- Farver
- Klokken
- Fonetik og udtale


Almene Mål:
• Udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes kreative og innovative evner
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.

Faglige mål:
- Forstå hovedindholdet i instruktioner på langsomt, tydeligt talt spansk
-Skrive enkelt spansk og oversætte enkelte danske sætninger
-Trænes i hukommelsestræning via ordbogstræning
-Tale enkelt spansk om kendte og almene emner

Indhold Kernestof & Kompetence:
Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til begyndersystemet.

FORLØB i TAPAS Online:

1. ESPAÑA (Capítulo 1)
Tekster: el español, España, Españoles famosos, los españoles son amables.
Introduktion til de regelmæssige AR-verber i nutidsbøjning samt de uregelmæssige verber SER og ESTAR samt arbejde med øvelser fra TAPAS bogen suppleret med grammatikøvelser fra EN VIVO.

2. LAS ISLAS CANARIAS (Capítulo 2)
Tekster: Las Canarias, José Cabrera

3. CEUTA Y MELLILLA (Capítulo 3)
Tekster: Ceuta y Melilla, Gibraltar, Información a un grupo de turistas

Fokuspunkter:
Lytteøvelser og besvarelse af spørgsmål på spansk, farver,  skrivning af sætninger ud fra ord, glosetræning, klokken, talord 0-40, verbernes tre nutidsbøjninver (ar, er og ir), adjektiver og nationalitetesadjektiver.


Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse
Gruppearbejde og individuelt arbejde.

Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavleundervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Evaluering
Formativ evaluering af arbejds- og aktivitetsformer


• Fagets centrale hjælpemidler: Ordbøger (ordbogen.com). Tapas grammatik. Tapas grundbog.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Begynderførløb 2 - TAPAS ONLINE

Begynderforløb 2, hvor vi fortsat arbejder med bogen TAPAS Online. Der suppleres med materiale fra En Vivo begyndersystem, bla. til at træne genitiv (Capítulo 4: La fiesta de Fernando)

Ekstra materiale: Eksetmporaltekst "Los españoles y sus vacaciones" brugt til at opbygge metode til at arbejde med eksamenstekster. Eleverne har i grupper læst teksten og givet resume af den i mindre grupper foran læren. Derudover har de beskrevet billederne, som var med.

Filmmateriale:

Film: "Spanglish", 2004, af James L. Brooks (brugt under temaet "Estados Unidos y hispanohablantes - capítulo 6)
Film: "A mil kilómetros de la navidad", 2021, af Álvaro Fernández Armero (brugt under julehygge i december)

Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på spansk om kendte og almene evne. Det er elevernes kommunikationsbehov, der er udgangspunktet for dette og hvor de arbejder med temaer tæt på elevens dagligdag. Eleverne skal desuden tilegne sig basal viden om samfundsmæssige og geografiske aspekter ved Spanien og spansktalende områder i Latinamarika. Forløbet tager udgangspunkt i begyndersystemet ”TAPAS”.

Særlige fokuspunkter og læringsmål:
- præsentation af egen person
- vejret
- Tallene fra 1-100
- Der er fokus på de dele af grammatikken, der er afgørende for at udvikle mundtlig sprogfærdighed:  
- Artikler, substantiver og adjektiver.
- De regelmæssige udsagnsord: AR-Verber, ER-Verber og IR-Verbers bøjning i nutid
- De uregelmæssige verber Ser/Estar/hay samt Ir
- Refleksive verbers bøjning i nutid
- Farver
- Klokken
- Fonetik og udtale
- Måneder, ugedage, fødselsdatoer mv.
- Genitiv
- Personbeskrivelse
- Verdenshjørner
- Nye verber: 'Poder', 'Querer' og 'tener'
- Demonstrative pronomener
- 'Muy' eller 'mucho'
- Legemsdele- og ansigtsgloser
- Repetition af refleksive verber
- Repetition af 'Ser', 'estar' og 'hay'
- Nye verber: 'Venir' og 'ir'
- Perfektum
- Medierne på spansk
- Sætningsdannelse:
- Billedbeskrivelse

Almene Mål:
• Udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes kreative og innovative evner
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.

Faglige mål:
- Forstå hovedindholdet i instruktioner på langsomt, tydeligt talt spansk
-Skrive enkelt spansk og oversætte enkelte danske sætninger
-Trænes i hukommelsestræning via ordbogstræning
-Tale enkelt spansk om kendte og almene emner
- At eleverne begynder at kunne bruge flere grammatiske tider, både nutid/præsens og førnutid/perfektum

Indhold Kernestof & Kompetence:
Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til begyndersystemet.

FORLØB i TAPAS Online:

1. CASTILLA-LA MANCHA (Capítulo 4)
Tekster: Castilla-La Mancha. Alonso Quijano, Qué haces?,

2. LAS COMIDAS (Capítulo 5)
Tekster: Las comidas y una chica morena

3. ESTADOS UNIDOS Y LOS HISPNOHABLANTES (Capítulo 6)
Tekster: Estados Unidos, un país con muchos hispanohablantes, La población hispana en EE.UU. es una población "ambicultural", Spanglish


Fokuspunkter:
Lytteøvelser og besvarelse af spørgsmål på spansk, farver,  skrivning af sætninger ud fra ord, glosetræning mv.

Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse
Gruppearbejde og individuelt arbejde.

Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavleundervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Evaluering
Formativ evaluering af arbejds- og aktivitetsformer


• Fagets centrale hjælpemidler: ordbøger (ordbogen.com) samt personlige noter i hæfte.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 35,00 moduler
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Los jóvenes en América Latina - Colombia y Argenti

Dette tema indeholder tekster om unge i Latinamerika.

Jóvenes y La América Latina

Tema: Jóvenes en Argentina y Colombia.

Faglige mål:
- Eleverne får et indblik i både historiske, kulturelle og aktuelle forhold i Argentina og Colombia.
- Eleverne har opnået forståelse af centrale problematikker i henholdsvis det chilenske, argentinske og colombianske samfund i dag.
- Kan perspektivere viden om samfunds- og kulturforhold i henholdsvis Argentina og Colombia til danske samfunds- og kulturforhold.
- fået udvidet ordforråd, særligt inden for landebeskrivelse, personbeskrivelse, kultur og samfund og kan formidle viden på spansk i korte sætninger.
- Har en bedre forståelse af de grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning. Specifikt videretrænet grammatik:
- Konstruktion af nær fremtid og bøjning af verbet ir.
- Konstruktion af før nutid og bøjning af regelmæssige og uregelmæssige verber i før nutid.

Særlige fokuspunkter med brug af synlige læringsmål:
- Mundtlighed - Ordforråd inden for landebeskrivelse og personbeskrivelse.
- Samfunds- og kulturel viden, herunder specifikt om Argentina og Colombia samt om unge i Latinamerika
- Relative og demonstrative pronominer.
- Kort introduktion til de to datider.
- Possessive pronominer.
- Udvidet tid (gerundium).
-  Udtryk med tener.
- Interrogative pronominer.
- Verbet gustar.
- Muy og mucho.
- Delprøve 1.
- Eksamenstræning.
- Billedbeskrivelser.


Arbejdsformer:
- Gruppearbejde
- Individuel skriftligt arbejde og refleksion

Materiale:

Riismøller, Pablo & Mikkelsen, Ole. La identidad contrastada. Gyldendal uddannelse 2016 (teksterne er delvist redidaktiserede til første år i 1g og forkortet):

Colombia
El país de Mario – Colombia
Mario: un estudiante international

Film: María, llena eres de gracia

Argentina:
El pais de Mariángeles – Argentina
Mariángeles – una chica diferente


Formål:
Eleverne skal opnå konkrete færdigheder i at formidle viden og føre en samtale på spansk om kendte og almene evne. Det er elevernes kommunikationsbehov, der er udgangspunktet for dette og hvor de arbejder med temaer tæt på elevens dagligdag. Eleverne skal desuden tilegne sig basal viden om samfundsmæssige og geografiske aspekter ved Spanien og spansktalende områder i Latinamarika.

Særlige fokuspunkter og læringsmål:
- Anvende grammatiske tider: Perfektum og futuro med ir.


Almene Mål:
• Udvikle fortrolighed med at anvende forskellige arbejdsformer og evne til at fungere i et studiemiljø, hvor kravene til selvstændighed, samarbejde og sans for at opsøge viden er centrale.
• udvikle elevernes kreative og innovative evner
• udvikle elevernes evne til faglig fordybelse og deres forståelse af teoretisk viden som redskab for analyse af virkelighedsnære forhold.

Faglige mål:
- Forstå hovedindholdet i instruktioner på langsomt, tydeligt talt spansk
-Skrive enkelt spansk og oversætte enkelte danske sætninger
-Trænes i hukommelsestræning via ordbogstræning
-Tale enkelt spansk om kendte og almene emner

Indhold Kernestof & Kompetence:
Oparbejde et specifikt ordforråd i tilknytning til begyndersystemet.


Fokuspunkter:
Lytteøvelser og besvarelse af spørgsmål på spansk, farver,  skrivning af sætninger ud fra ord, glosetræning mv.

Arbejdsformer
• Lytteforståelse
• Samtalefærdighed
• Læseforståelse
Gruppearbejde og individuelt arbejde.

Aktivitetsformer
• Præsterende aktivitetsform (tavleundervisning)
• Samarbejdende aktivitetsform (diskussion af stof)
• Vejledende aktivitetsform (læreren som coach af eleverne i grupper.)

Evaluering
Formativ evaluering af arbejds- og aktivitetsformer

• Fagets centrale hjælpemidler: ordbøger (ordbogen.com) samt personlige noter i hæfte.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Billedbeskrivelse 2 25-03-2025
Delprøve 1 - Eksamensprøve 31-03-2025
Delprøve 2 - Eksamensprøve 27-04-2025
Mundtlig aflevering 11-05-2025
Analog - Afslutning 12-05-2025
Dagbog 25-05-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer