Holdet 2022 id/Q - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Joakim Kirketerp-Møller, Kristian Dyrvig Lydholm, Magnus Mikkelsen
Hold 2022 id/Q (1Q id C, 2Q id C, 3Q id C)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro til idræt på GUX Nuuk
Titel 2 Boldbasis (boldspil)
Titel 3 Kropsbasis
Titel 4 Rytmisk opvarmning
Titel 5 Fodbold og kultur
Titel 6 Grundtræning
Titel 7 Aktivitetsudvikling
Titel 8 Træningsprojekt
Titel 9 Fælles og Folkedanse
Titel 10 Volley

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro til idræt på GUX Nuuk

En forløb der har til formål at introducere eleverne til idræt på GUX Nuuk, mens de samtidig får mulighed får at lære hinanden at kende indbyrdes i de respektive klasser. De vil yderligere blive introduceret de aktiviteter, som idrætsdagen byder på (toppebold og finsk volleyrundbold).
Indhold
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Boldbasis (boldspil)

I forløbet lærer eleverne om forskellige arter af boldspil, og de vil blive introduceret til spilhjulet. De introduceres med det henblik, at kunne anvende begreberne i praksis, og derigennem være i stand til at udvikler, fremvise og spille deres egetudviklede boldspil.  

Forløbet relaterer sig til dele af følgende overordnede mål for idræt, der beskriver, at eleverne skal kunne følgende:
1. Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: Boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter.
2. Opnå større kropsbevidsthed
3. Kende centrale begrebet indenfor idrættens discipliner


Praktiske læringsmål:
1. Eleverne skal kunne tilrettelægge et boldspil, der har fokus på et eller flere elementer i spilhjulet.
2. At fremme elevernes grundlæggende idrætslige færdigheder herunder boldbeherskelse.
Indhold
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Kropsbasis

Forløbet har til formål at introducere eleverne til kropsbasis gennem parkour og gymnastik. Den gymnastiske del består af kolbøtter (forlæns og baglæns), vejrmøller, håndstand, spring i trampolin og over buk. Ydermere vil eleverne blive introduceret til forskellige typer for vaults, jumps og turns, rails og balance.


Læringsmål:
-  besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderneklassiske og nye idrætter,
- havekropsbevidsthed,
- kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning,
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Rytmisk opvarmning

I forløbet arbejdes der med følgende:
Grundlæggende teori omkring fysiologiske fordele ved opvarmning herunder, præstationsforbedring, smidighed, nedsat friktion i led og reaktionstid.

Grundlæggende teori om musikkens takt og tempo herunder at bestemme takt og tempo i forskellige musikstykker samt til hvilke typer af bevægelser musikken kan passe.

Der arbejdes med bevægelseskategorierne sving, løb, hop og styrkeprægede øvelser samt udstrækning.

Der arbejdes med at udføre øvelserne i takt til musikken.

Der udarbejdes opvarmningsprogrammer i grupper af ca. fire personer som tilgodeser ovenstående elementer og som afslutningsvis afprøves på klassen. Programmets varighed er ca. 13 minutter.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Fodbold og kultur

Forløbet vil strække sig over 12 dobbelt lektioner.
Formålet med undervisningen er, at eleverne tilegner sig nogle tekniske boldfærdigheder ift. fodbold, samt bedre kropskontrol i sporten. Herunder også tilegnelsen af færdigheder inden for taktik og samarbejde. Hvordan opbygger man de nødvendige færdigheder og hvordan bør man sammensætte øvelser, der tilgodeser fodboldlæringen.

Eleverne skal igennem fodboldkultur, kunne få en forståelse af forskellige holddynamikker og traditioner inden for fodbold. Herunder også hvordan fællesskaber opstår og hvordan det enkelte individ indgår i fodbold.

Eleverne vil stifte praktisk bekendtskab med Scheins model om kulturbegreberne Grundlæggende antagelser, Synlige værdier og Artefakter samt forudsætningerne for et praksisfællesskab og etableringen af dette. Undervisningen vil tage udgangspunkt i disse teorier uden eleverne møder den teoretiske referenceramme.
Eleverne vil afslutningsvis spille en fodboldturnering, hvor de vil blive tildelt en nationalkultur, de skal forsøge at integrere i deres fodboldspillestil. Der vil gives point for fodboldformåen og i hvor høj grad de formår at inddrage deres kulturelle/nationale spillestil.

Læringsmål eleverne møder i dette forløb:
- Besidder færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne i Boldspil.
- Have kropsbevidsthed.
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning.
- Kende til roller og etik i idræt

Kernestof:
- Aktiviteter, der fremmer den fysisk kapacitet
- Alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse og boldbeherskelse.
- Basale natur- og sunhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om træning, livsstil og idrætsvaner.

Kernelitteratur:
Dalskov et al., 2016, Organisation, kapitel 9 afsnit 9.1 - Organisationskultur, Gyldendal.
Idrætsportalen, Systime - Fodbold af Kristian Vestergaard
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde
Titel 6 Grundtræning

Formålet med nærværende forløb er, at give eleverne en praktisk og teoretisk forståelse for hvad der sker fysiologisk i kroppen vil forskellige arbejdstyper. Herunder vil eleverne bliver præsenteret for teoretiske elementer som aerob- og anaerobarbejde, intensitet, puls, kondition, kondital og maximal iltoptagelse.

Eleverne vil under forløbet blive præsenteret for forskellige træningsmetoder, herunder cirkeltræning, udholdenhedstræning, statisk og dynamisk træning og styrketræning. For at understøtte disse træningstyper, vil der blive arbejdet med forskellige test og konkurrence. Det vil blandt andet være politiets optagelsestest, inuitgames og bip-test.
Eleverne skal yderligere kunne evaluerer egen intensitet og udmattelse ved hjælp af borg-skalaen. Under forløbet har eleverne ligeledes stiftet bekendtskab med grønlandsk kulturelle aktiviteter, herunder rensdyrjagt, hvor eleverne har udarbejdet et cirkeltræningsprogram der tilgodeså optimering af denne form for jagt og generel sundhed.

Froløbet afsluttes med, at eleverne selv udarbejder et grundtræningsprogram, som vil blive bedømt og evalueret.  

Faglige mål i dette forløb:
- Besidder færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne musik, lyd og bevægelse
- Have kropsbevidsthed
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
- Kende grønlandske idræts- og kropskulturelle traditioner
- Kunne udføre og have indsigt i enkle fysiologiske test
- Kunne udarbejde og gennemføre et grundtræningsprogram

Kernestof:
- Aktiviteter der fremmer den fysiske kapacitet
- Alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter der tilgodeser kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- Grundlæggende principper for træning og test

Kernelitteratur:
- Idræt C - Teori i praksis, Gyldendal - afsnit 10, 12 of 13 af Jeppe Elmelund, Lars Kristensen og Troels Wolff, 2018
- Idrætsportalen, Systime - Grundtræning og opvarmning til musik af Jens Larsen og Mikkel Jensen, 2018


Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Inuitgame disciplin - Træningsprogram 15-12-2023
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde
Titel 7 Aktivitetsudvikling

Forløbet vil være tage sit udgangspunk færdighedsområdet: Klassiske og nye idrætter. Forløbet vil tage udgangspunkt i aktivitetsudvikling, etik og moral. Eleverne vil i forløbet stifte bekendtskab med innovative aktiviteter, der kan være inspireret af noget de kender fra ældre aktiviteter, brætspil og computerspil. Der vil i forløbet blive introduceret teori omhandlende aktivitetshjulet, fire faser for udviklingsprocessen af aktiviteter samt kvalitetssikring af aktiviteter.
I dette forløb er der især lagt vægt på idégenerering og refleksive processer for at vække elevernes kreativitet. De kan i forløbet anvende de aktiviteter og spil, vi har gennemgået i undervisningen i løbet af året til at indhente inspiration. Tilmed vil der indlægges benspænd i form af dilemmaer, der vil udfordre elevernes etik, moral og retfærdighedssans. Forløbet afsluttes med, at eleverne selv skal udvikle en aktivitet fra bunden, med et udvalgt fokus, som de har valgt ud fra 10 forskellige. Denne aktivitet gennemføres med de resterende elever som medier og den evalueres i plenum. Der gives en karakter, der afspejler opfyldesen af kriterierne for opgaven.

Læringsmål der berøres i forløbet:
- Besidder færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne musik, lyd og bevægelse samt klassiske og nye idrætter.
- Have kropsbevidsthed
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
- Have viden om og kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden, herunder orientere sig om muligheder for at dyrke idræt i fritiden.
- Kende til roller og etik i idræt

Kernestof:
- Aktiviteter der fremmer den fysiske kapacitet
- Alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter der tilgodeser kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- Grundlæggende principper for træning og test

Kernelitteratur til forløbet:
- Idræt C - Teori og praksis, Systime, Kapitel 4 - Kropsidealer og dopingtyper af Ask Vest Christiansen, 2010
- Jagten på den gode aktivitet, Dansk skole idræt - https://skoleidraet.dk/media/6354221/aktivitetsudvikling-jagten-paa-den-gode-aktivitet.pdf
- OL guldvinder føler sig diskrimineret over tvangsmedicinering, TV2 - https://sport.tv2.dk/atletik/2019-02-18-ol-guldvinder-foler-sig-diskrimineret-over-tvangsmedicinering
- Sara Slott om testosteronfyldt løber: "Hun burde ikke konkurrere mod kvinder", DR - https://www.dr.dk/sporten/atletik/sara-slott-om-testosteronfyldt-loeber-hun-burde-ikke-konkurrere-mod-kvinder
- B - For bedre idræt, Gyldendal, Kapitel 14 - Idrættens skyggeside, 2015
- Er den rene, dopingfri sport en illusion? Af Stephanie Hollender, 2018 - https://www.kristeligt-dagblad.dk/liv-sjael/er-den-rene-dopingfrie-sport-en-illusion
- Bør vi acceptere doping i elitesport? Af Mette Skov Hansen, 2012 - https://www.etik.dk/etik/b%C3%B8r-vi-acceptere-doping-i-elitesport
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Træningsprojekt

Ifølge lærerplanen for idræt på C-niveau skal eleverne ”kunne udfærdige, gennemføre og evaluere eget fysisk træningsprojekt” samt ”kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning.”


Formålet med træningsprojektet er, at eleverne selvstændigt:
- skal vælge et fokus for deres træning
- sætte et mål for træningen
- lave en træningsplan
- udføre træning i ca. 8 uger
- udføre en starttest og en sluttest
- Udarbejde en rapport om træningsforløbet med inddragelse af relevant teori og refleksioner

Eleverne bliver bedømt på:
- De praktiske lektioner under forløbet
- Deres træningsplan og egen selvstændige træning
- Deres rapport – herunder inddragelsen af relevant teori og deres refleksioner over træningsforløbet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Fælles og Folkedanse

Formål:

Formålet med forløbet i Les Lanciers og andre folkedanse er at opnå en forståelse for de centrale elementer i dansene. Forløbet er bygget op med en introduktion og tilvænning til folkedansenes trin, opbygning og forskellige dansefatninger i de første 2 moduler, hvor vægten er lagt
på bøndernes folkedanse. I det 3.-5. modul er fokus på de 5 ture i Les Lanciers samt evt. på indmarchen.
I de 5 Les Lanciers-ture er det vigtigt, at eleverne får forståelse for trin, rytme og udtryk. Et godt kendskab til musikken er en stor hjælp til at finde ud af hvilken formation, hvilke trin samt hvilken dansefatning, der skal laves.
Det overordnede formål med forløbet er at få en praktisk forståelse for dansenes opbygning, rytme og sociale element - samt et overordnet indblik i den bagvedliggende historie.

Læringsmål:
- Udføre de forskellige trin såsom chassétrin, gåtrin samt danse fx polka i takt til musikken
- Opøve musikforståelse så du kan høre, hvornår sekvenser i folkedansene starter og slutter
- Kunne føre eller blive ført af en partner
- Kunne danse med korrekt dansefatning og holdning
- Kunne huske de forskellige danse udenad, så du kan danse med passende udtryk
- Kunne redegøre for de vigtigste elementer ved folkedansenes historie



Indhold:
Introduktion til:
- Dansefatning
- Chassé
- Polka trin
-
Tre traditionelle folkedanse:

-totur til Vejle
-Hamborg sekstur
-den muntre kreds
- Evt feder mikkel

Tur, 1, 2, 4 og 5 https://www.youtube.com/watch?v=o98mhPIypEA
Tur 3: https://www.youtube.com/watch?v=o2Pim-9pjN8  

-første tur: Broturen
-anden tur: Komplimentturen
-tredje tur: Damemøllen
-fjerde tur: Visitturen
-femte tur: Herremøllen

Metode:
Undervisningen vil være forholdsvis deduktivt lærerstyret med fokus på dansenes koreografier. Forløbet slutter med at eleverne i grupper får til opgave at lave deres egen Folkedans/les lancier tur.

Materiale
Tur, 1, 2, 4 og 5 https://www.youtube.com/watch?v=o98mhPIypEA
Tur 3: https://www.youtube.com/watch?v=o2Pim-9pjN8  
https://www.youtube.com/watch?v=kXGfncqkxyU

Evaluering
Eleverne vil blive vurderet ud for de faglige mål for hele forløbet og for lektionerne. Derudover deres egen koreografi blive brugt som endelig evalueringen af eleven. Arbejdet og refleksion samt med koreografi tæller 50/50 for karakteren.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Volley

Undervisningsbeskrivelse Volleyball

Formål
Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært grundslagene. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen til at indgå og fungere på et hold.

Læringsmål:
Efter forløbet forventes det at eleven:
• Kan udføre en underhånd serv
• Kan udføre et baggerslag
• Kan udføre et fingerslag
• Kan udføre en modtagning der kan spilles videre på
• Kan lave en hævning med højde
• Kan udføre eller redegøre for fokuspunkter ved en smash evt. med tilløb kunne udføre korrekt tilløbs rytme.
• Kunne indgå i samspil og indgå i et angrebsspil (modtagning, hævning og Smash/bolden over nettet)
• Kunne redegøre hvordan man kan udføre en springtræning (plyometrisk)
• Kende til de enkeltes positioners roller/opgaver i spillet og har evnen til at placere sig til dette.
• Kunne redegøre for spillet regler (rotationsordning, forskel på bagspiller og net spillere)
• Kan udvise kommunikations- og samarbejdsevne under spil.

Indhold
Forløbet vil indeholde praktisk og en smule teoretisk undervisning inden for forløbets læringsmål.
Eleverne vil modtage en gradvis indføring i volleyteknikkerne for at øge kvaliteten på det endelige spil. Forløbet vil starte med en introduktion til finger- og baggerslag. Eleverne vil skulle øve teknikkerne ved par og hold øvelser, for at forbedre deres teknik og samspil. Eleverne vil blive introduceret til rotationsreglen og vil skulle bruge det i spil. Herefter vil serv og modtagning blive introduceret. Eleverne skal øve serv, modtagning og returnering i forskellige spiløvelser.  

Indholdet imødegår følgende elementer af kernestof
• Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
• Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde

Metode
Undervisningen vil i de første moduler være deduktiv styret af læreren med fokus på tekniske øvelser. Forløbets 4 første lektioner vil derfor være hovedsageligt deduktivt, ved at lærer spillets forskellige tekniske slag; Baggerslag, fingerslag, serv, hævning og smash.


Materialer
Grundbog i idræt C – volleyball.

Evaluering
Elevernes praktiske læring vil blive vurderet på de tekniske, taktiske, og deres evne til at kommunikere og samarbejde under spil. Eleverne vil blive vurderet ud fra forløbets læringsmål.
I løbet af forløbet, vil eleverne løbene modtage individuel formativ evaluering i takt med de tekniske øvelser.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer