Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
GUX Nuuk
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Line Beese Rasmussen, Magnus Mikkelsen
|
Hold
|
2022 id/R (1R id C, 2R id C, 3R id C)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Intro til idræt på GUX Nuuk
En forløb der har til formål at introducere eleverne til idræt på GUX Nuuk, mens de samtidig får mulighed får at lære hinanden at kende indbyrdes i de respektive klasser. De vil yderligere blive introduceret de aktiviteter, som idrætsdagen byder på (toppebold og finsk volleyrundbold).
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Boldbasic
Formål
Formålet med boldbasisforløbet er at eleverne skal tilegne sig en forståelse for de praktiske og teoretiske faktorer i afviklingen af et boldspil, herunder; Strategi, regler, rammer og fysiske krav.
Yderligere forventes det at eleverne får udviklet praktiske færdigheder på tværs af de følgende 4 kategorier af boldspil; kaosspil, net-/vægspil, slagspil og træfspil.
Indhold
Forløbet vil indeholde praktisk undervisning i mindst 4 forskellige boldspil, et i hver af de førnævnte kategorier, disse kunne henholdsvis være f.eks.; Partibold, Kanonbold, finskvolley rundblod og høvdingebold.. Kravet til hvilke spil der spilles, er at spillet kan varieres på regler og rammer.
Eleverne vil yderligere blive introduceret til et teoretisk element som vil fylde mindst en time af idrætsundervisningen, her vil eleverne blive introduceret til ”spilhjulet”.
Spilhjulet vil blive introduceret gennem en forklaring og en øvelse.
Metode
Undervisningen vil foregå hovedsageligt i form af fysiske aktiviteter i en hal eller udendørs boldbane, hvor eleverne gennem fysisk aktivitet vil danne et kendskab til de praktiske aspekter af boldspil. Yderligere vil eleverne i klasserumsundervisning få et kendskab til de teoretiske rammer.
Materialer
Til undervisningen vil det være nødvendigt at have adgang til hal og græsareal samt de fornødne materialer som bolde, kegler osv. afhængigt af hvilket boldspil der skal spilles den pågældende dag.
Yderligere vil det være nødvendigt at have et klasselokale tilgængeligt til den teoretiske undervisning.
Bogen ”Idræt C – Teori i praksis” (Christiansen et al., 2021 (https://idraetc.systime.dk/)) vil blive anvendt til den teoretiske undervisning. Nærmere bestemt kapitel 10, minimum skal eleverne have kendskab til starten af kapitel 10.2 (Spilhjulet) https://idraetc.systime.dk/?id=p105.
Evaluering
Elevernes praktiske læring vil blive vurderet på de færdigheder og den kropsbevidsthed de viser i løbet af den praktiske undervisning, samt på deres forståelse af spillet i form af strategiske beslutninger og team-etik.
Elevernes teoretiske læring vil blive vurderet i løbet af forløbet, ved at eleverne viser indsigt i hvordan regler og rammer kan ændres for de forskellige spil til fordel for afviklingen af spillet.
Elevernes vurdering vil blive afspejlet i deres første standpunkt til december.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Opvarmningsprogram
Formålet med forløbet er at eleverne bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. De skal således have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt. Vi har arbejdet med at opvarmningsprogrammer indeholder:
Det skal i kunne:
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op (basal fysiologi)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
29 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Badminton
Formål:
At eleverne opnår færdigheder inden for badminton som hører ind under klassiske og nye idrætter og udvikler deres kropsbevidsthed
Indhold:
I lektionerne har eleverne øvet tekniske slag som clear, netdrop og lob. Desuden har forløbet indeholdt en masse forskellige badmintonspil og -lege, som har haft til formål at udvikle elevernes færdigheder og skabe noget bevægelsesglæde.
Forløbet vil omfatte følgende teknikker :
Regler, greb, spilcentrum, bevægelsesmønstre (chassé), serv, clear., lob, drop, netdrop, smash. .
Metode:
Forløbet har været baseret på primært deduktiv, lærerstyret undervisning indeholdende forskellige sekvenser med både tekniktræning, spil og lege
Evaluering:
Eleverne er blevet bedømt ud fra deres evne til at beherske tekniske elementer i lektionerne samt deres evne til at indgå i det færdige spil
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Basketball
Basketball
Kort om forløbet:
Forløbet har til formål at introducere eleverne for de tekniske og taktiske elementer af basketball i en sådan grad, at ele- verne aflslutningsvis: 1) besidder færdigheder indenfor boldspil, 2) udvikler deres kropsligebevidsthed og 3) kender til holdspillets roller og etik. Forløbet udspiller sig over otte moduler á 90 minutters varighed, startende med basal tilvæn- ning, kontinuerligt arbejdende med en løbende progression og udmøntende i beherskelsen af de tre ovennævnte læ- ringsmål. Forløbet bærer præg af en variation mellem genkendelige begreber og elementer fra den forrige undervis- ningsgang, mens de samtidige introduceres for og udvikler nye tekniske eller taktiske elementer.
Forløbets indhold og fokus:
Eleverne vil blive undervist i basketboldens basale tekniske og taktiske principper. Eleverne vil beskæftige sig med fokuspunkterne i forbindelse med dribling (Lavt tyngdepunkt, kroppen som afskærmning, synet rettet frem) og aflevering (Brug to hænder, albuer vendende skråt nedad, sigt efter modtagerens brystkasse). Eleverne vil ligeledes blive introduceret for forskellige bevægelser uden bold (cuts). Eleverne vil yderligere blive bekendt med B.E.E.F-princippet til hopskud og ligeledes det vigtigste fokuspunkter til lay-up. Afslutningsvis vil eleverne blive bekendte med mandopdækning og zoneopdækning.
Læringsmål:
1) besidder færdigheder indenfor boldspil,
2) udvikler deres kropsligebevidsthed
3) kender til holdspillets roller og etik
Kernestof:
A) aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
B) alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse og bodlbeherskelse.
E) idrætsdiscipliner og -aktiviteter samt træning, der tilgodeser fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder
G) idrætten, der fokuserer på samarbejde og etik og fremmer selvværd
Anvendt materiale:
Basketbold
Kegler
Trøjer
Udlevere ark med B.E.E.F
Arbejdsformer:
Gruppearbejde
Læreroplæg
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
36 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Grundtræning
Formål
Med cirkeltræning som bærende element er formålet at eleven opnår viden og kendskab til grundlæggende funktionelle grundtræningsprincipper, herunder hvordan et cirkeltræningsprogram kan rettes imod specifikke arbejdskrav for skiløb, Rensdyr jagt og inuit games discipliner.
Læringsmål mål:
Efter forløbet forventes det at eleven:
• Kan redegøre for intensitet, puls og kondition
• Kan kende forskel på anaerob- og aerob energiomsætning
• Kan bestemme deres hvilepuls og makspuls.
• Kunne redegøre for muskeludholdenhed
• Kunne redegøre for effekter ved aerob træning
• Har kendskab til og kan udføre en indirekte konditest.
• Forklare begrebet kondital, og bestemme det ud fra en indirekte test.
• Kunne bruge borgskalaen til at beskrive intensiteten af et cirkeltræningsprogram.
• Har grundlæggende kendskab til principperne for planlægning og afvikling af et cirkeltræningsprogram
• Kan udpege centrale arbejdskrav ved udvalgte idrætsaktiviteter med henblik på udarbejdelse af cirkeltræningsprogram.
Indhold
Forløbet vil indeholde praktisk og en smule teoretisk undervisning inden for forløbets faglige mål.
Eleverne blive introduceret til begreberne intensitet, puls og kondition igennem ud fra et eksemplarisk cirkeltræningsprogram, samt en grundlæggende snak om hvad er grundtræning?
Eleverne vil blive introduceret for indirekte test, som skal afprøves. Udfra denne bestemmes deres kondital.
Eleverne vil blive introduceret for en eksemplarisk arbejdskravsanalyse for langrend og et eksemplarisk cirkeltræningsprogram der skal træne dette. Med dette som udgangspunkt skal eleverne med progression gradvist kunne identificere centrale arbejdskrav for udvalgte discipliner og videre udvælge simple træningsøvelser til cirkeltræning. Der tages afsæt i kulturelt funderede aktiviteter så som inuitgames og rensdyrjagt.
Herefter skal eleverne udarbejde et cirkeltræningsprogram til én af de 3 discipliner som et miniprojekt.
Indholdet imødegår følgende elementer af Kernestof:
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet,
- Grundlæggende principper for træning og test,
- Grønlandske kropskulturelle traditioner og idrætslige aktiviteter i naturen.
Metode
Undervisningen vil i det første modul være deduktiv styret af læreren. Der vil være en overvejende progression i forløbet med små stillaseret opgaver og refleksion over de forskellige discipliner og cirkeltræningen hertil. indtil de selvstændigt skal kunne planlægge deres grundtræningsprogram med vejledning fra læreren.
I forløbet vil der være en vis form for progression, som ser ud således:
1: Introduktion til cirkeltræningsprogrammer – (Fokus på arbejdstid/pausetid)
2: Langrend, Aerob og muskeludholdenhed: Eksemplarisk arbejdskravsanalyse + cirkeltræning (fokus på aktive pauser)
3: Inuitgames, Styrketræning, muskeludholdenhed, styrke og effekt: Arbejdskravs analyse (i fællesskab med eleverne) – lærer har opsat cirkeltræning, eleverne evaluerer.
4: Rensdyrjagt, Aerob og muskeludholdenhed: Eleverne laver arbejdskravs analyse og sammensætter i fællesskab et cirkeltræningsprogram der passer til dette. De får defineret forskellige kropsdele, eleverne skal derefter lave en øvelse til cirkeltræningen. Eleverne bliver i fællesskab enige om arbejdstid, pauser osv.
5: Eleverne skal lave et generelt cirkeltræningsprogram eller til et en af det specifikke discipliner som et miniprojekt.
Materialer
Øvelsesbank – udprintet.
Idræt c – bogen (hvilke sider)
Power point slides
Beskrivelse af Andersen test
Arbejdskravs analyse + samt laminart illustrationer.
Evaluering
Eleverne vil blive vurderet ud for de faglige mål for hele forløbet og for lektionerne. Derudover vi miniprojektet blive brugt som endelig evalueringen af eleven. Arbejdet og refleksion samt miniprojektet tæller 50/50 for karakteren.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Badminton
Badminton
Kort om forløbet:
At eleverne opnår færdigheder inden for badminton som hører ind under klassiske og nye idrætter og udvikler deres kropsbevidsthed
Indhold:
I lektionerne har eleverne øvet tekniske slag som clear, netdrop og lob. Desuden har forløbet indeholdt en masse forskellige badmintonspil og -lege, som har haft til formål at udvikle elevernes færdigheder og skabe noget bevægelsesglæde. Forløbet vil omfatte følgende teknikker: regler, greb, spilcentrum, bevægelsesmønstre (chassé), serv, clear., lob, drop, netdrop, smash.
Læringsmål:
1) besidder færdigheder indenfor boldspil,
2) udvikler deres kropsligebevidsthed
Kernestof:
A) aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
B) alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse og boldbeherskelse.
Anvendt materiale:
- Badmintonnet
- Badmintonketcher
- Badmintonbold
Arbejdsformer:
Læreroplæg
Pararbejde
Individuelt arbejde
Elevalueringsform:
Eleverne er blevet bedømt ud fra deres evne til at beherske tekniske elementer i lektionerne samt deres evne til at indgå i det færdige spil.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt
Træningsprojekt
Formål:
I 3.g gennemføres et individuelt eller gruppebaseret træningsforløb, træningsprojektet, af ca. 8 ugers varighed- altså: du skal lave et program for at komme i bedre form-primært i bedre kondition.
I træningsprojekt-forløbets 8 uger skal du udarbejde, gennemføre og evaluere dit fysiske træningsprogram og du skal kunne redegøre for den fysiske aktivitet og livsstilens betydning for sundheden.
Opbygning
Eleverne har arbejdet med konditionstræning. De har lavet coopertests og bib-tests før, efter og under forløbet.
På timerne har vi arbejdet med forskellige typer af konditionstræning både ude og inde. Eleverne har også stået for dele af træningen på timerne.
Der er arbejdet med teori og effekten af træning både fysiologisk og psykologisk.
Afslutningsvis har eleverne afleveret en træningsrapport over deres forløb.
De er blevet evalueret ud fra:
- Deres fysiske formåen.
deres evne til at opbygge et træningsprogram og gennemføre det.
- Deres fremgang i forbindelse med deres mål.
- Realistisk målsætning.
- Teoretiske refleksioner i forhold til deres træning og testresultater.
Teori - materiale
Coopertest: https://iform.dk/traening/test-coopertest
https://idraetteoriogtraening.systime.dk/?id=230
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=268
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=269
Gennemgang af SMART modellen
Artikel om konditionstræning (delt ud på ark)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Dans og les Lanciers
Musik og bevægelse
Vi har arbejdet med forskellige typer af danse, elever har undervist i ballet og hip-hop.
- Irsk folkedans
- Kalaatuut (grønlandske folkedanse)
- Hip-hop program
- balletopvarmning
- Linedans
- Les Lanciers
- teoretisk har vi talt om dansenes historie
I forbindelse med årsfesten har alle 3g eleverne haft fællesundervisning i Les Lanciers og grønlandske folkedanse. Til årsfesten var der opvisning af disse i festligt lag.
Eleverne har lært alle 5 danse i les lanciers samt indmarch. Vi har arbejdet med 2 grønlandske danse.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Snedag
En vinteridrætsdag for hele skolen i 6 timer.
Elever møder i Inussivik, hvor vi har fælles opvarmningsdans (som er øvet i idrætstimerne) og kampråb. Herefter konkurrerer eleverne i forskellige aktiviteter i deres klasser mod andre klasser fra samme årgang. Aktiviteterne var følgende:
Kælkebakke
Bygge snetårn
Skistafet
Air hockey
Find en istap
Lav et snebillede
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Badminton
Formål:
At eleverne opnår færdigheder inden for badminton som hører ind under klassiske og nye idrætter og udvikler deres kropsbevidsthed
Indhold:
I lektionerne har eleverne øvet tekniske slag som forhånd, baghånd, serv, clear, netdrop og smash,
Taktisk har vi arbejdet med: Regler, spilcentrum og bevægelsesmønstre, single og double.
Desuden har forløbet indeholdt en forskellige badmintonspil og -lege, som har haft til formål at udvikle elevernes færdigheder og skabe noget bevægelsesglæde.
Metode:
Forløbet har primært været lærerstyret undervisning.
Eleverne har som lektie set forskellige slag og spilsekvenser.
Teori
Vi har set videosekvenser og snakket om teknik, taktik samt hvilke fysiske krav der stilles til en badmintonspiller
Evaluering:
Eleverne er blevet bedømt ud fra deres evne til at beherske tekniske elementer i lektionerne samt deres evne til at indgå i det færdige spil
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50362008370",
"T": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50362008370",
"H": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50362008370"
}