Holdet 2022 id/O - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Emil Müller Ralsted, Line Beese Rasmussen, Thyge Sall
Hold 2022 id/O (1O id C, 2O id C, 3O id C)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til idræt og idrætsdag
Titel 2 Boldbasic
Titel 3 Opvarmningsprogram
Titel 4 Badminton
Titel 5 Grundtræning
Titel 6 Basketball og Goalball
Titel 7 Hiphop
Titel 8 Træningsprojekt
Titel 9 Fodbold
Titel 10 Les Lanciers og Kalaatuut
Titel 11 Badminton

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til idræt og idrætsdag

Introduktion til faget idræt og aktiviteter til idrætsdagen

Eleverne er blevet introduceret til aktiviteter, som skal laves til den fælles Idrætsdag. Aktiviteter:

- Finsk volleyrundbold
- Toppebold

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Boldbasic



Formål

Formålet med boldbasisforløbet er at eleverne skal tilegne sig en forståelse for de praktiske og teoretiske faktorer i afviklingen af et boldspil, herunder; Strategi, regler, rammer og fysiske krav.  

Yderligere forventes det at eleverne får udviklet praktiske færdigheder på tværs af de følgende 4 kategorier af boldspil; kaosspil, net-/vægspil, slagspil og træfspil.

Indhold

Forløbet vil indeholde praktisk undervisning i mindst 4 forskellige boldspil, et i hver af de førnævnte kategorier, disse kunne henholdsvis være f.eks.; Partibold, Kanonbold, finskvolley rundblod og høvdingebold.. Kravet til hvilke spil der spilles, er at spillet kan varieres på regler og rammer.

Eleverne vil yderligere blive introduceret til et teoretisk element som vil fylde mindst en time af idrætsundervisningen, her vil eleverne blive introduceret til ”spilhjulet”.  

Spilhjulet vil blive introduceret gennem en forklaring og en øvelse.

Metode

Undervisningen vil foregå hovedsageligt i form af fysiske aktiviteter i en hal eller udendørs boldbane, hvor eleverne gennem fysisk aktivitet vil danne et kendskab til de praktiske aspekter af boldspil. Yderligere vil eleverne i klasserumsundervisning få et kendskab til de teoretiske rammer.

Materialer

Til undervisningen vil det være nødvendigt at have adgang til hal og græsareal samt de fornødne materialer som bolde, kegler osv. afhængigt af hvilket boldspil der skal spilles den pågældende dag.  

Yderligere vil det være nødvendigt at have et klasselokale tilgængeligt til den teoretiske undervisning.

Bogen ”Idræt C – Teori i praksis” (Christiansen et al., 2021 (https://idraetc.systime.dk/)) vil blive anvendt til den teoretiske undervisning. Nærmere bestemt kapitel 10, minimum skal eleverne have kendskab til starten af kapitel 10.2 (Spilhjulet) https://idraetc.systime.dk/?id=p105.

Evaluering

Elevernes praktiske læring vil blive vurderet på de færdigheder og den kropsbevidsthed de viser i løbet af den praktiske undervisning, samt på deres forståelse af spillet i form af strategiske beslutninger og team-etik.

Elevernes teoretiske læring vil blive vurderet i løbet af forløbet, ved at eleverne viser indsigt i hvordan regler og rammer kan ændres for de forskellige spil til fordel for afviklingen af spillet.  

Elevernes vurdering vil blive afspejlet i deres første standpunkt til december.
Indhold
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Opvarmningsprogram

Formålet med forløbet er at eleverne bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. De skal således have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt. Vi har arbejdet med at opvarmningsprogrammer indeholder:

Det skal i kunne:
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op (basal fysiologi)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Badminton

Formål:

At eleverne opnår færdigheder inden for badminton som hører ind under klassiske og nye idrætter og udvikler deres kropsbevidsthed

Indhold:

I lektionerne har eleverne øvet tekniske slag som clear, netdrop og lob. Desuden har forløbet indeholdt en masse forskellige badmintonspil og -lege, som har haft til formål at udvikle elevernes færdigheder og skabe noget bevægelsesglæde.

Forløbet vil omfatte følgende teknikker :
Regler, greb, spilcentrum, bevægelsesmønstre (chassé), serv, clear., lob, drop, netdrop, smash. .
Metode:

Forløbet har været baseret på primært deduktiv, lærerstyret undervisning indeholdende forskellige sekvenser med både tekniktræning, spil og lege

Evaluering:

Eleverne er blevet bedømt ud fra deres evne til at beherske tekniske elementer i lektionerne samt deres evne til at indgå i det færdige spil

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Grundtræning

Forløbet hører ind under færdighedsområdet 'nye og klassiske idrætter'

Læringsmålet for forløbet er, at eleverne:

• Kan redegøre for intensitet i relation til borgskalaen
• Kan kende forskel på anaerob- og aerob energiomsætning og træning
• Kan bestemme deres hvilepuls og makspuls.  
• Får grundlæggende kendskab til principperne for planlægning og afvikling af et cirkeltræningsprogram, herunder arbejds-/pauseinterval og intensitet
• Kan udpege centrale arbejdskrav ved udvalgte idrætsaktiviteter med henblik på udarbejdelse af et disciplinspecifikt cirkeltræningsprogram.
• Kan udføre centrale fysiske øvelser, herunder konditions- og styrketræning, med fokus på bevægelseskvalitet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Basketball og Goalball

Forløbet hører ind under boldspil

Formålet med forløbet er, at eleverne bliver introduceret for tekniske og taktiske elementer inden for basketball og kan implementere det i det færdige spil samt agere inden for spillets regler. Formålet med goalball er, at eleverne får forståelse for vigtigheden af kommunikation inden for boldspil, da synes bliver taget fra dem.

Læringsmålene for forløbet i basketball er, at eleverne:

- kan drible med sikkerhed og med fokus på lavt tyngdepunkt
- kan udføre brystaflevering og enhåndsaflevering med sikkerhed både i luften og som studsaflevering
- kan bevæge sig hensigtsmæssigt i spillet med fokus på at kunne cutte sig fri, bevæge sig hen i de frie rum og bruge banens dybde og bredde i spillet
- kan forsvare med fokus på personligt forsvar og have kendskab til zoneforsvar.

Læringsmålene for goalball er, at eleverne:

- kan kommunikere verbalt og fysisk med hinanden i forhold til placering på banen både offensivt og defensivt
- kan udføre skud med korrekt teknik og med hensyn til fart og præcision
- kan agere forsvar med taktisk forståelse i forhold til placering og med fokus på at fylde så meget som muligt i målet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Hiphop

Forløbet hører ind under færdighedsområdet 'musik og bevægelse'

Formålet med forløbet er, at eleverne:

• bliver gjort bekendt med hiphoppens udtryk og stil og kan koble det sammen med hiphoppens historiske baggrund
• lærer at bevæge sig med det udtryk hiphoppen giver anledning til – herunder den gennemgående bouncebevægelse.
• opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
• får konstrueret en ”bevægelsesbank”, som de kan bruge til at udvikle egen showcase.
• kan udføre en freeze – enten baby freeze, shoulder freeze eller crow freeze.
• kan udføre forskellige poses – både individuelt og i grupper.
• kan bevæge sig til 4/4-musik med forskellige BPM.
• kan udvikle egne minikoreografier og fremvise dem for klassen.
• kan udvikle og fremvise egen større showcase indeholdende poseringer, freezes og hiphopbevægelser.
• Kan redegøre for labans bevægelseslære og anvende teorien til at analysere, ændre og udvikle bevægelser inden for hiphop.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Træningsprojekt

Træningsprojekt

Formål:
I 3.g gennemføres et individuelt eller gruppebaseret træningsforløb, træningsprojektet, af ca. 8 ugers varighed- altså: du skal lave et program for at komme i bedre form-primært i bedre kondition.

I træningsprojekt-forløbets 8 uger skal du udarbejde, gennemføre og evaluere dit fysiske træningsprogram og du skal kunne redegøre for den fysiske aktivitet og livsstilens betydning for sundheden.

Opbygning
Eleverne har arbejdet med konditionstræning. De har lavet coopertests og bib-tests før, efter og under forløbet.

På timerne har vi arbejdet med forskellige typer af konditionstræning både ude og inde. Eleverne har også stået for dele af træningen på timerne.

Der er arbejdet med teori og effekten af træning både fysiologisk og psykologisk.

Afslutningsvis har eleverne afleveret en træningsrapport over deres forløb.

De er blevet evalueret ud fra:
- Deres fysiske formåen.
deres evne til at opbygge et træningsprogram og gennemføre det.
- Deres fremgang i forbindelse med deres mål.
- Realistisk målsætning.
- Teoretiske refleksioner i forhold til deres træning og testresultater.

Teori - materiale
Coopertest: https://iform.dk/traening/test-coopertest
https://idraetteoriogtraening.systime.dk/?id=230
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=268
https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=269
Gennemgang af SMART modellen
Artikel om konditionstræning (delt ud på ark)




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Fodbold

Fodbold

Formålet var at øge boldglæden og opøve tekniske og taktiske elementer i fodbold.

Eleverne har på skift stået for forskellige bold og opvarmningsøvelser som er relateret til fodbold.

Vi har arbejdet med:
- Skud og afleveringsteknikker
- Løbebaner
-Taktik
- driblinger og finter
- fysiske krav til en fodboldspiller
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Les Lanciers og Kalaatuut

Les Lanciers og Kalaatuut (grønlandske folkedanse)

I forbindelse med årsfesten har alle 3g eleverne haft fællesundervisning i Les Lanciers og grønlandske folkedanse. Til årsfesten var der opvisning af disse i festligt lag.

Eleverne har lært alle 5 danse i les lanciers samt indmarch. Vi har arbejdet med 2 grønlandske danse.

Efterfølgende underviste jeg klassen i en irsk-folkedans, for at introducere forskellige kulturs måde at danse på kredsdanse på.  Teoretisk har vi også talt om dansenes historie
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Badminton

Formål:

At eleverne opnår færdigheder inden for badminton som hører ind under klassiske og nye idrætter og udvikler deres kropsbevidsthed

Indhold:

I lektionerne har eleverne øvet tekniske slag som forhånd, baghånd, serv, clear, netdrop og smash,
Taktisk har vi arbejdet med: Regler, spilcentrum og bevægelsesmønstre, single og double.

Desuden har forløbet indeholdt en forskellige badmintonspil og -lege, som har haft til formål at udvikle elevernes færdigheder og skabe noget bevægelsesglæde.

Metode:

Forløbet har primært været lærerstyret undervisning.
Eleverne har som lektie set forskellige slag og spilsekvenser.

Teori
Vi har set videosekvenser og snakket om teknik, taktik samt hvilke fysiske krav der stilles til en badmintonspiller

Evaluering:

Eleverne er blevet bedømt ud fra deres evne til at beherske tekniske elementer i lektionerne samt deres evne til at indgå i det færdige spil
Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer