Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2022/23 - 2025/26
|
|
Institution
|
GUX Nuuk
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Joakim Kirketerp-Møller, Magnus Mikkelsen, Thyge Sall
|
|
Hold
|
2022 Id/I (1I Id B, 2I Id B, 3I Id B, 4I Id B)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Intro til idræt på GUX Nuuk
En forløb der har til formål at introducere eleverne til idræt på GUX Nuuk, mens de samtidig får mulighed får at lære hinanden at kende indbyrdes i de respektive klasser. De vil yderligere blive introduceret de aktiviteter, som idrætsdagen byder på (toppebold og finsk volleyrundbold).
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Boldbasis (boldspil)
I forløbet lærer eleverne om forskellige arter af boldspil, og de vil blive introduceret til spilhjulet. De introduceres med det henblik, at kunne anvende begreberne i praksis, og derigennem være i stand til at udvikler, fremvise og spille deres egetudviklede boldspil.
Forløbet relaterer sig til dele af følgende overordnede mål for idræt, der beskriver, at eleverne skal kunne følgende:
1. Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: Boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter.
2. Opnå større kropsbevidsthed
3. Kende centrale begrebet indenfor idrættens discipliner
Praktiske læringsmål:
1. Eleverne skal kunne tilrettelægge et boldspil, der har fokus på et eller flere elementer i spilhjulet.
2. At fremme elevernes grundlæggende idrætslige færdigheder herunder boldbeherskelse.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
24,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Kropsbasis
Forløbet har til formål at introducere eleverne til kropsbasis gennem parkour og gymnastik. Den gymnastiske del består af kolbøtter (forlæns og baglæns), vejrmøller, håndstand, spring i trampolin og over buk. Ydermere vil eleverne blive introduceret til forskellige typer for vaults, jumps og turns, rails og balance.
Læringsmål:
- besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderneklassiske og nye idrætter,
- havekropsbevidsthed,
- kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning,
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Rytmisk opvarmning
I forløbet arbejdes der med følgende:
Grundlæggende teori omkring fysiologiske fordele ved opvarmning herunder, præstationsforbedring, smidighed, nedsat friktion i led og reaktionstid.
Grundlæggende teori om musikkens takt og tempo herunder at bestemme takt og tempo i forskellige musikstykker samt til hvilke typer af bevægelser musikken kan passe.
Der arbejdes med bevægelseskategorierne sving, løb, hop og styrkeprægede øvelser samt udstrækning.
Der arbejdes med at udføre øvelserne i takt til musikken.
Der udarbejdes opvarmningsprogrammer i grupper af ca. fire personer som tilgodeser ovenstående elementer og som afslutningsvis afprøves på klassen. Programmets varighed er ca. 13 minutter.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Fodbold og kultur
Forløbet hører ind under boldspil
Læringsmål for fodboldforløbet er, at eleverne:
- kan beherske tekniske elementer som retningsbestemt tæmning, indersideaflevering, afslutninger, 1-2 finter og driblinger med bolden
- kan beherske taktiske elementer som at løbe i det frie rum, kunne vende spillet, aflevere og afslutte på de rigtige tidspunkter samt at kunne spille bolden og løbe i en ny position.
- kan indgå i en kulturel øvelse fra enten Italien, Spanien eller Brasilien
Eleverne skal desuden være i stand til at indgå i det færdige spil med fokus på tekniske og taktiske elementer, som vi har arbejdet med.
Teoretisk skal eleverne kunne:
- redegøre for begrebet kultur med udgangspunkt i Edgar Scheins tre kulturlag: artefakter, skueværdier og basale antagelser
- kunne analysere skueværdier og basale antagelser med udgangspunkt i cases og se sammenhængen mellem de to lag
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Grundtræning
Forløbet hører ind under klassiske og nye idrætter
Formålet med forløbet er, at eleverne får både praktisk og teoretisk kendskab til fysisk træning og kan koble praktik og teori.
Læringsmålene for forløbet er, at eleverne:
- kan gennemføre aerobe aktiviteter udformet som intervaltræning
- kan gennemføre og vise færdigheder inden for eksplosiv og plyometrisk træning
- kan skelne mellem forskellige typer af aktiviteter og hvilken type træning, der er fokus på
- kan udføre to forskellige test, der tester henholdsvis aerob og anaerob præstation
- kan udvikle, planlægge og udføre et cirkeltræningsprogram, som fokuserer på enten kondition, sprint, eksplosivitet eller plyometrisk træning
- kan redegøre for og anvende borgskala til at bestemme intensiteten af cirkeltræningsprogrammerne
Eleverne er desuden blevet introduceret for basal træningsfysiologi inden for aerob og anaerob træning, som gerne skulle give et grundlag for mere dybdegående træningsfysiologisk teori de næste to år. Her har læringsmålene været:
- at kunne redegøre for glykolyse og spaltning af kreatinphosphat samt, hvilke af de to processer, der gør sig gældende ved forskellige typer af arbejde
- at kunne redegøre for de to aerobe processer samt, hvilke af processerne der er vigtigst ved forskellige typer af arbejde
- at kunne redegøre for eksplosiv og plyometrisk styrketræning
- at kunne skelne mellem aerobt og anaerobt arbejde med udgangspunkt i forskellige træningsmetoder
- at kunne redegøre for styrketræningsbegreberne Repetition Max, repetitioner og sæt
- kunne redegøre for den overordnede rækkefølge i chain of command (fra nervesignal til muskelkontraktion)
Se dokumentet 'begreber inden for træningsfysiologi' for yderligere detaljer om begreber fra undervisningen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
40 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Hiphop
Forløbet hører ind under færdighedsområdet 'musik og bevægelse'
Formålet med forløbet er, at eleverne:
• bliver gjort bekendt med hiphoppens udtryk og stil og kan koble det sammen med hiphoppens historiske baggrund
• lærer at bevæge sig med det udtryk hiphoppen giver anledning til – herunder den gennemgående bouncebevægelse.
• opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
• får konstrueret en ”bevægelsesbank”, som de kan bruge til at udvikle egen showcase.
• kan udføre en freeze – enten baby freeze, shoulder freeze eller crow freeze.
• kan udføre forskellige poses – både individuelt og i grupper.
• kan bevæge sig til 4/4-musik med forskellige BPM.
• kan udvikle egne minikoreografier og fremvise dem for klassen.
• kan udvikle og fremvise egen større showcase indeholdende poseringer, freezes og hiphopbevægelser.
• Kan redegøre for labans bevægelseslære og anvende teorien til at analysere, ændre og udvikle bevægelser inden for hiphop.
Materiale:
Grundbog i idræt C - Hip-hop https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=149
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Baskeball
Formål:
Formålet med basketball forløbet er, at eleverne skal tilegne sig en forståelse for praktiske og teoretiske for basketball. De faglige mål er opsat inden for 3 forskellige kategorier: Tekniske, taktiske samt relationelle færdigheder.
Tekniske Færdigheder
Kunne udføre præcise afleveringer:
- Brystaflevering (med eller uden studs).
- En-håndsaflevering (med eller uden studs).
- Skip-aflevering.
Kunne lave et lay-up:
- Udføre lay-up med korrekt fodstilling og afslutning ved kurven.
Kunne demonstrere korrekt skudteknik fra mellem distance:
- Fokuser på håndplacering, både støttehånd og skudhånd.
Kunne drible effektivt:
- Kontrollere bolden under dribling, både stationært og i bevægelse.
Taktiske Færdigheder
Kunne sammensætte en træning ud fra holdets taktik:
- Planlægge øvelser og spilscenarier der understøtter holdets strategi.
Kende basketballreglerne:
- Være i stand til at forstå og anvende de grundlæggende regler i kamp.
Kunne lave en screening på det rigtige tidspunkt:
- Identificere muligheder for screening og udføre dem korrekt.
Kunne lave et cut i træning eller kamp:
- Udføre og time cuts for at skabe plads eller modtage bolden.
Relationelle Færdigheder
Kunne indgå på et hold:
- Bidrage positivt til holdets dynamik og samarbejde.
Kunne lave en relationel aflevering:
- Aflevere bolden i en situation, hvor modtageren kan udnytte den bedst muligt.
Være i stand til at rammesætte værdier for holdet:
- Deltage aktivt i at etablere og følge fælles holdværdier og mål.
Indhold
Forløbet vil indeholde undervisningen inden for forløbets tekniske og taktiske færdigheder.
I forløbets første 3 lektioner (6 moduler) vil eleverne modtage undervisning i tekniske og taktiske færdigheder. Efterfølgende vil de blive uddelt på forskellige teams, hvor eleverne skal udvikle deres team til det bedst mulige. Dette gøres ved, at der vil blive faciliteret små teammøder hvor eleverne har mulighed for at rammesætte værdier for det enkelte hold. Efter de 3 første lektioner, står eleverne selv for træningen, med hjælp fra læreren. Efter hver træning vil der være testkampe, hvor holdene kan teste deres taktik og deres værdisæt. Forløbet afsluttes med en turnering blandt alle teams – hvor en vinder kåres.
Metode:
Undervisningen vil foregå i minihallen hvor der er adgang til basketball kurve. Eleverne vil igennem en fysisk praksis få kendskab til de tekniske og taktiske færdigheder i forløbet. Eleverne vil modtage små undervisningssessions i teamudvikling og få mulighed for at prøve det af i egen praksis.
Materialer:
b - for bedre idræt - team og hold https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=138
Evaluering:
Elevernes praktiske læring vil blive vurderet på de tekniske, taktiske, samt relationelle og kulturelle færdigheder. Alle tre elementer i forløbet vægtes lige højt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Badminton
Formål
Formålet med badmintonforløbet er at give eleverne mulighed for at opnå både praktiske og teoretiske færdigheder inden for sporten, der bidrager til deres fysiske, tekniske og mentale udvikling.
Indhold
På det praktiske niveau skal eleverne lære og beherske de grundlæggende slag som serv, clear, drop, netdrop, lob og smash. De skal opnå en rimelig kontrol over både benarbejde og slagteknikker, der sikrer effektiv bevægelse på banen, herunder netdrop og lob fra både forhånd og baghånd, samt klare udførelser af slagsekvenser med taktisk hensigt. Eleverne skal også blive bekendt med badmintonreglerne og kunne udføre badmintonspecifikke fysiske øvelser, der understøtter deres præstation. Endelig skal de opnå en taktisk forståelse af boldens og egen placering på banen for at kunne agere hensigtsmæssigt i forskellige spilsituationer.
På det teoretiske niveau skal eleverne arbejde med mentale strategier og værktøjer som mindfulness, herunder RAR-metoden (Registrere følelser, Acceptere dem, Refokusere), for at styrke deres mentale robusthed under pres. De skal opnå viden om spændingsniveauets betydning for præstation og reflektere over egne reaktioner og regulering. Derudover vil eleverne få indsigt i kompleksiteten af læring af bevægelser, herunder aerob og anaerob træning, iltforsyning og repetition, og hvordan disse elementer relaterer sig til badmintonspillet.
Forløbet skal styrke elevernes evne til at kombinere fysisk præstation med taktisk forståelse og mental styrke, hvilket bidrager til en helhedsorienteret udvikling af deres idrætslige kompetencer. Samtidig skal forløbet fremme deres forståelse for sammenhængen mellem teori og praksis i idræt.
Faglige mål:
Praktiske:
Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherske grundlæggende benarbejde til kort baghånd og kort forhånd
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop, lang forhåndsserv og kort baghåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Kunne udføre en badmintonspecifik fysisk øvelser
Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
•
Teoretisek:
Mentalstyrke i idræt https://idraet-b.systime.dk/?id=205#c1205
- RAR –
registrere følelser
Acceptere dem
Refokuserer på det, vi gerne vil
Spændings niveau https://idraet-b.systime.dk/?id=208
Komplekse bevægelser:
Aerob og anaerob træning
Iltforsyning
Kendskab til indlæring af komplekse tillærte bevægelser
Repetition af aerob træning og sammenhængen med badminton.
at kunne redegøre for glykolyse og spaltning af kreatinphosphat samt, hvilke af de to processer, der gør sig gældende ved forskellige typer af arbejde
Metode
Forløbet er struktureret omkring en vekselvirkning mellem praktiske øvelser, teoretisk undervisning og refleksion, hvilket sikrer en helhedsorienteret læring.
• Opvarmning og fysisk træning: Hver lektion starter med en opvarmning, der inkluderer badmintonspecifikke øvelser og fysisk træning for at forbedre kondition, styrke og koordination.
• Tekniske øvelser: Eleverne træner de grundlæggende slag (serv, clear, drop, netdrop, lob og smash) samt benarbejde. Øvelserne gennemføres som isolerede tekniske træningssekvenser og i småspil for at styrke anvendelsen i praksis.
• Taktik og spilforståelse: Eleverne arbejder med boldens og egen placering på banen gennem øvelser og småspil med fokus på samarbejde og strategi.
• Mental træning: Eleverne introduceres til mindfulness og mentale teknikker som RAR-metoden (Registrere, Acceptere, Refokusere) og spændingsregulering. Dette gøres gennem refleksionsøvelser og diskussioner, som relaterer til spiloplevelser.
• Teori om fysiologi og træning: Eleverne lærer om aerob og anaerob træning, iltforsyning og betydningen af gentagelse for indlæring af komplekse bevægelser. Teorien relateres til praksis gennem konkrete eksempler fra badminton.
Materialer
Mentalstyrke i idræt – mindfulness opgaver fra idræt B https://idraet-b.systime.dk/?id=205
Spændings niveau https://idraet-b.systime.dk/?id=208
Den moderne atlet gør op med perfektionismen: https://psykiatrifonden.dk/viden/temaer/sport-psykisk-sygdom/moderne-atlet-goer-op-med-perfektionismen
Evaluering
Forløbet evalueres med fokus på elevernes opnåelse af de faglige mål gennem en kombination af praktiske tests, selvevaluering og peer-evaluering. Evalueringen foregår gennem følgende metoder: Evalueringen vil foregår løbende og til forløbsprøven.
1. Forløbsprøve: Forløbet afsluttes med en praktisk prøve, hvor eleverne individuelt demonstrerer deres tekniske færdigheder, herunder de grundlæggende slag, benarbejde og taktisk forståelse i spilsituationer. Prøven bedømmes ud fra de faglige mål for forløbet.
2. Videoanalyse og peer-evaluering: Eleverne optager hinanden under træning og spil. Efterfølgende analyseres optagelserne i mindre grupper, hvor eleverne giver konstruktiv feedback på hinandens præstationer med fokus på teknik og bevægelse.
3. Selvevaluering: Eleverne udfylder en selvevalueringsskabelon, hvor de reflekterer over deres egne styrker og områder med udviklingspotentiale i forhold til de faglige mål – dette kan bruges til karaktersamtalen.
Evalueringen fokuserer udelukkende på elevernes faglige præstationer og deres evne til at omsætte det lærte i praksis. Resultaterne fra forløbsprøven og evalueringerne bruges til at vurdere den enkelte elevs progression og understøtte deres videre udvikling.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Dancefit
Formål
Forløbet har til formål at give eleverne indsigt i og erfaring med DanceFit som en sjov og energisk træningsform, hvor dans og fitness kombineres. Eleverne lærer at arbejde med rytme, koreografi og variation gennem dansehjulet og grundtrin. Målet er at udvikle deres kropsbevidsthed, kreativitet og samarbejdsevner, samtidig med at de oplever glæden ved bevægelse til musik.
Indhold
Første modul introducerer konceptet DanceFit og dets rødder i aerobic. Eleverne reflekterer over dansens betydning afprøver forskellige Just Dance koreografier. Eleverve repetere BPM og sanges opbygning (vers, omkvæd og bro), samtidig med at de præsenteres for grundtrin som slide og V-step.
I andet modul bliver eleverne introduceret for Laban og dansehjulet. Her skal eleverne bruge dansehjulet til at ændrer grundtrin ud fra de 4 faktorer i dansehjulet, som er: bevægelse, rum, relation og dynamik. Efter en opvarmning udvikler eleverne egne koreografier i grupper ved ud fra grundtrinene og dansehjulet.
Tredje og fjerde modul bruges til at finpudse koreografierne. Eleverne optager deres dans og præsenterer den for klassen, mens de forklarer, hvordan dansehjulet er anvendt. Forløbet afsluttes med refleksion over udfordringer og oplevelser, der styrker elevernes glæde ved bevægelse og kreativt samarbejde ud fra musik og bevægelse og genren DanceFit.
Praktiske mål:
- At kunne have fysisk kapacitet til at udføre en hel DanceFit koreografi
- At kunne udforme en dancefit koreografi ud fra 4 udvalgte grundtrin og brug af dansehjulet
- At kunne argumentere for hvilke dele af dansehjulet der er brugt til at ændre på grundtrin i koreografien
Teoretiske mål:
- At kunne redegøre for genren DanceFit, herunder hvordan DanceFit er opstået og kendetegnene ved genren
- At kunne forklare Laban og dansehjulet, samt komme med eksempler på hvordan det kan bruges praksis.
Metoder:
Undervisningen vil primært være deduktiv styret. Undervisningen vil i starten af forløbet være deduktiv styret, hvor vi viser og udfører forskellige dancefit koreografier ud fra ”Just Dance”. Derudover vil eleverne blive introduceret for 4 grundtrin, som de i slutningen af forløbet skal bruge til at lave deres egen koreografi. Eleverne vil i dette forløb primært arbejde i grupper og enkelt gange i par. Forløbet slutter med at eleverne viser deres koreografi foran klassen eller optager den, samt argumentere for hvad de har ændret på i grundtrinene, ud fra dansehjulet.
Materialer:
Grundbog i Idræt C, kapitel 2.1.1 Labans bevægelseslære, Systime
Dansehjulet lavet på baggrund af Labans bevægelseslære, fundet på hjemmesiden: https://jennifersinnarajah.bloggersdelight.dk/2018/10/12/danse-workshop-og-dansehjulet/
Forskellige Just Dance, eksempel:
Just Dance, Waka Waka, Shakira: https://www.youtube.com/watch?v=CyfM2o0d0IE
Evalueringer:
Eleverne vil afslutningsvis lave en koreografi ud fra 4 udvalgte grundtrin, der skal ændres ud fra dansehjulet. Koreografien skal optages og afleveres eller skal vises for resten af klassen. Herunder skal eleverne kunne argumentere for hvordan de har brugt dansehjulet til at ændre på grundtrinene.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Træningsprojekt
Formål med forløbet
Formålet med nærværende forløb er at give eleverne en teoretisk og praktisk forståelse af fysisk træning og kroppens fysiologiske tilpasninger. Eleverne skal opnå viden om træningsplanlægning og kunne anvende centrale begreber inden for idræt og træning. Forløbet munder ud i, at eleverne selvstændigt planlægger, gennemfører og evaluerer et fysisk træningsprojekt med udgangspunkt i deres eget valgte fokusområde. Eleverne aflevere en ugentligt logbog, hvor træning, motivation og eventuelle forhindringer er skrevet ned.
Indhold og struktur
I løbet af forløbet vil eleverne:
- Udvælge et fysisk fokusområde (Kondition, styrketræning eller spring eksplosivitet).
- Sætte mål for deres træningsprojekt.
- Udarbejde en personlig træningsplan (ca. 8 uger).
- Gennemføre en starttest og en sluttest.
- Dokumentere og reflektere over deres forløb i en skriftlig rapport med relevant teori.
Teoretiske elementer, der inddrages:
- Aerob og anaerob træning
- Puls og intensitet (herunder borg-skalaen)
- Kondital og maksimal iltoptagelse (VO2-max)
- Principper for træningsplanlægning (progression, overload, superkompensation)
- Motivation og målsætning
- Styrketræning
- Forbedringer ved både konditions og styrketræning
Læringsmål:
Formålet med nærværende forløb er, at give eleverne en praktisk og teoretisk forståelse for hvad der sker fysiologisk i kroppen vil forskellige arbejdstyper. Herunder vil eleverne bliver præsenteret for teoretiske elementer som aerob- og anaerobarbejde, intensitet, puls, kondition, kondital og maximal iltoptagelse.
Eleverne vil under forløbet blive præsenteret for forskellige træningsmetoder, herunder cirkeltræning, udholdenhedstræning, statisk og dynamisk træning og styrketræning. For at understøtte disse træningstyper, vil der blive arbejdet med forskellige test og konkurrence.
Forløbet afsluttes med, at eleverne selv udarbejder en rapport hvor de evaluerer og reflektere over deres eget træningsprojekt. Rapporten vil blive bedømt og evalueret.
Materiale
- b for bedre idræt: Aerobt arbejde: https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=133
- Idræt B, Systime - Det fysiologiske perspektiv https://idraet-b.systime.dk/?id=244
- typer af test https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=219
Evaluering
Eleverne bedømmes på:
- Aktiv deltagelse og kvaliteten af praktiske lektioner
- Selvstændighed og kvalitet i træningsplan og gennemførelse
- Den skriftlige rapport, herunder inddragelse af teori og refleksioner
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
50 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Fælles og Folkedanse
Formål:
Formålet med forløbet i Les Lanciers og andre folkedanse er at opnå en forståelse for de centrale elementer i dansene. Forløbet er bygget op med en introduktion og tilvænning til folkedansenes trin, opbygning og forskellige dansefatninger i de første 2 moduler, hvor vægten er lagt på bøndernes folkedanse. I det 3.-5. modul er fokus på de 5 ture i Les Lanciers samt evt. på indmarchen.
I de 5 Les Lanciers-ture er det vigtigt, at eleverne får forståelse for trin, rytme og udtryk. Et godt kendskab til musikken er en stor hjælp til at finde ud af hvilken formation, hvilke trin samt hvilken dansefatning, der skal laves. Til sidst sluttes der af med kalatuut – den Grønlandske folkedans.
Det overordnede formål med forløbet er at få en praktisk forståelse for dansenes opbygning, rytme og sociale element - samt et overordnet indblik i den bagvedliggende historie. Derudover laves der Analyse af de forskellige danse ud fra labans BESS koncept. Her er der også fokus på forskellen i musikken.
Læringsmål:
- Udføre de forskellige trin såsom chassétrin, gåtrin samt danse fx polka i takt til musikken
- Op øve musikforståelse så du kan høre, hvornår sekvenser i folkedansene starter og slutter
- Kunne føre eller blive ført af en partner
- Kunne danse med korrekt dansefatning og holdning
- Kunne huske de forskellige danse udenad, så du kan danse med passende udtryk
- Kunne redegøre for de vigtigste elementer ved folkedansenes historie
- Kunne lave en analyse at les lancie, kalatuut og les lancie ud fra BESS konceptet.
- Eleverne kan analysere sammenhængen mellem idræt, krop og identitet i det senmoderne samfund ved hjælp af centrale sociologiske begreber.
Indhold:
Introduktion til:
- Dansefatning
- Chassé
- Polka trin
2 traditionelle Kalatuut:
- Pingasooq
- Maniitsuliarluta
Danske folkedanse:
- Den muntre kreds
- Hamburg sekstur.
Les lancier:
Tur, 1, 2, 4 og 5 https://www.youtube.com/watch?v=o98mhPIypEA
Tur 3: https://www.youtube.com/watch?v=o2Pim-9pjN8
-første tur: Broturen
-anden tur: Komplimentturen
-tredje tur: Damemøllen
-fjerde tur: Visitturen
-femte tur: Herremøllen
Metode:
Undervisningen vil være forholdsvis deduktivt lærerstyret med fokus på dansenes koreografier. Forløbet slutter med at eleverne i grupper får til opgave at lave deres egen Folkedans/les lancier tur.
Materiale
Tur, 1, 2, 4 og 5 https://www.youtube.com/watch?v=o98mhPIypEA
Tur 3: https://www.youtube.com/watch?v=o2Pim-9pjN8
https://www.youtube.com/watch?v=kXGfncqkxyU
Teori:
Musikken i Grønland og Grønland i musikken PDF
Baggrundsviden dansk folkedans. Docx.
Dansetradition: https://trap-groenland.lex.dk/Dansetraditionen_kalattuut
Labans bevægelseslærer: https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=150
Fra fællesskab til individ: https://idraet-b.systime.dk/?id=273#c2392
Sammen om det gode børneliv i idrætten (unicef) https://unicef.gl/da/bevaegelse-i-faellesskab
Evaluering
Eleverne vil blive vurderet ud fra de faglige mål for hele forløbet og for hvert enkelt lektion. Teori og praksis tæller
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Bevægelseslærer og inuitgames
Formål
Formålet med undervisningen er, at eleverne opnår forståelse for kroppens bevægelser og samspillet mellem led og muskler. Eleverne skal kunne anvende teoretisk viden om bevægelseslære i praksis og udvikle deres evne til at analysere og forbedre bevægelser. Derudover er formålet at styrke elevernes kropsbevidsthed og tekniske færdigheder gennem praktisk arbejde. Til at opnå denne viden bruges discipliner fra inuitgames som cases.
Indhold (faglige mål)
Eleverne skal kunne:
• udføre tre valgfrie discipliner inden for Inuit Games med fokus på korrekt teknik, balance og kropskontrol
• gennemføre bevægelser med fokus på koordination og kropsspænding
• lave en bevægelsesanalyse af en idrætsbevægelse
• identificere og forklare led bevægelser som fleksion, ekstension, abduktion og rotation
• identificere relevante muskler i en bevægelse
• forklare hvordan muskler arbejder (koncentrisk, excentrisk og statisk)
• anvende begreberne agonist og antagonist i forbindelse med analyse af bevægelser
• anvende et bevægelsesanalyse-skema til systematisk analyse af bevægelser
• koble praktisk udførelse med teoretisk forståelse
Metode
Undervisningen tilrettelægges med en kombination af deduktiv og induktiv metode.
Først anvendes en deduktiv tilgang, hvor læreren introducerer centrale begreber og teori om led, muskler og bevægelsesanalyse. Eleverne får dermed et fagligt grundlag og kendskab til relevante analysemodeller.
Herefter anvendes en induktiv tilgang, hvor eleverne arbejder praktisk med bevægelser og Inuit Games discipliner. Gennem egne erfaringer og observationer anvender de den teoretiske viden til at analysere konkrete bevægelser.
Undervisningen veksler mellem lærerstyrede oplæg, praktiske øvelser og elevstyret gruppearbejde med fokus på refleksion og anvendelse af fagbegreber.
Materialer
• PowerPoint om bevægelseslære og centrale begreber
• Bevægelsesanalyse-skema
• Opgaveark om led og muskler
• Muskel- og bevægelsesoversigt
• Inuit Games materiale til praktisk arbejde (PDF)
• Bevægelseslære (Systime): https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=151
Materialerne anvendes som både teoretisk grundlag og støtte til elevernes analyser og praktiske arbejde.
Evaluering
Evalueringen foregår både løbende og afsluttende.
Den løbende evaluering sker gennem observation af elevernes deltagelse i praktiske øvelser og deres anvendelse af fagbegreber i gruppearbejde og dialog.
Den afsluttende evaluering tager udgangspunkt i elevernes bevægelsesanalyse, hvor de vurderes på deres evne til at analysere ledets bevægelser, identificere relevante muskler og forklare muskelarbejde samt anvende fagbegreber korrekt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50362010823",
"T": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50362010823",
"H": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50362010823"
}