Holdet 3O id C (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Kristian Dyrvig Lydholm, Line Beese Rasmussen
Hold 2023 id/O (1O id C, 2O id C)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til idræt - Leg og samarbejde
Titel 2 Boldbasis
Titel 3 Opvarmning til musik
Titel 4 Klassiske og nye idrætter
Titel 5 Volleyball
Titel 6 Grundtræning
Titel 7 Badminton
Titel 8 Dans og redskabsgymnastik
Titel 9 Snedag
Titel 10 Vandreture i fjeldet / fodbold

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til idræt - Leg og samarbejde

Dette er en introduktion til idræt for nye 1.g'ere på GUX Nuuk.
Modulerne vil være præget af forskellige lege, samarbejds- og rystesammenøvelser, der vil have til formål at fordre fællesskab igennem bevægelse.
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde

Titel 2 Boldbasis

Formålet med boldbasisforløbet er at eleverne skal tilegne sig en forståelse for de praktiske og teoretiske faktorer i afviklingen af et boldspil, herunder; Strategi, regler, rammer og fysiske krav.
Yderligere forventes det at eleverne får udviklet praktiske færdigheder på tværs af de fire forskellige typer af boldspil, der er følgende; kaosspil, net-/vægspil, slagspil og træfspil. Eleverne skal i løbet af forløbet lære at placere forskellige typer af spil og kende til forskellige kriterier ud fra teorien om spilhjulet og den dynamiske boldspilstrappe.
Forløbet vil afsluttes med en gruppeopgave, hvor de sammen skal lave deres eget boldspil, ud fra den teori der er gennemgået under forløbet. Dette spil fremlægges for og afprøves sammen med resten af klassen.

Læringsmål der berøres i nærværende forløb:
- Besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet boldspil.
- Have kropsbevidsthed.
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning.

Kernestof:
- Aktiviteter der fremmer den fysisk kapacitet.
- Alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse og boldbeherskelse.

Kernelitteratur:
- Idræt C, Systime - Kapitel 10 af Ask Vest Christiansen, Claus Estrup, Ellen Sig, Jan Kahr Sørensen, Jette Engelbreth, Kristian Overgaard, Rasmus Pöckel og Ole Schultz Larsen, 2010.
- Grundbog i idræt C - praksis og teori. Gyldendal -  Kapitel 3 af Jeppe Elmelund van Ee, Lars Bo Kristensen og Troels Wolf, 2019.
- Den dynamiske boldspilstrappe af Erik Juul - https://skoleidraet.dk/media/5915983/Den-dynamiske-boldspilstrappe-fra-Boldspilsundervisning-i-skolen.pdf (Indhentet 2024)


Indhold
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 3 Opvarmning til musik

Dette forløb har til formål at give eleverne indsigt i planlægningen og tilrettelæggelsen af et opvarmningsprogram til musik. Eleverne skal kunne tælle takterne i musikken og der ud fra udvælge musik til de fysisk aktiviteter der indgår i et opvarmningsprogram som gang, løb, hop, sving, udstræk og styrke.
Derudover skal eleverne kende til nødvendig teori om formålet med opvarmning, herunder hvorledes varme i musklerne optimere præstationsevne og fleksibilitet i musklerne. Hertil også at udvælge relevante øvelser, der skal indgå i opvarmningsprogrammet.
Forløbet afsluttes med at eleverne i grupper, udarbejder et opvarmningsprogram med musik, som fremvises for resten af klassen og vurderes.

Faglige mål der berøres i nærværende forløb:
- Have kropsbevidsthed
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning.
- Kunne forstå den fysiske aktivitets og livstilens betydning for sundheden, herunder kunne orientere sig om muligheden for at dyrke idræt i fritiden.
- Kunne udarbejde og gennemføre et opvarmningsprogram.

Kernestof:
- Aktiviteter der fremme den fysisk kapacitet
- Alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse og boldbeherskelse.
- Grundlæggende principper for træning og test.

Kernelitteratur:
- Idræt C, Systime - Kapitel 11 Opvarmning, træning og test af Claus Estrup, Jan Kahr Sørensen og Ellen Sig, 2010
- Idrætsportalen, Systime - Opvarmning til musik af Louise Holte, 2018
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 4 Klassiske og nye idrætter

Forløbet indeholder historiske og nye elementer fra sportens og idrættens verden. Herunder discipliner fra Inuit games, grønlandsk fodbold gennem tiden, traditionel redskabsgymnastik, motorik og kropskontrol og orienterings gang eller løb ved hjælp af GPS.

Formålet med forløbet er, at eleverne skal stifte bekendtskab med forskellige bevægelsesformer, hvor der er forskellige slags arbejdskrav. Desuden bliver eleverne introduceret for forskellige fagbegreber under forløbet, som de skal kunne koble til de praktiske bevægelsesformer. Ligeledes er det vigtigt for eleverne, at de kan indsætte aktiviteterne i en kulturel og historisk kontekst, hvor udviklingen af, hvordan der dyrkes idræt kommer til udtryk.

Læringsmålene for forløbet er, at eleverne:

- Besidder færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne klassiske og nye idrætter.
- Have kropsbevidsthed.
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning.
- Kende grønlandsk idræts- og kropskulturelle traditioner.
- Kunne forstå den fysiske aktivitets og livstilens betydning for sundheden, herunder kunne orientere sig om muligheder for at dyrke idræt i fritiden.

Kernestof der berøres i forløbet:
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet.
- Alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser krops- og boldbeherskelse.
- Basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om træning, livsstil og idrætsvaner.
- Grønlandske kulturelle traditioner og idrætslige aktiviteter i naturen

Kernelitteratur der anvendes under forløbet:
- Idræt C, Systime - Kapitel 1, 2, 3, 4 og 7 af Ask Vest Christiansen, Claus Estrup, Ellen Sig, Jan Kahr Sørensen, Jette Engelbreth, Kristian Overgaard, Rasmus Pöckel og Ole Schultz Larsen, 2010.
- Grundbog i idræt C - praksis og teori. Gyldendal -  Kapitel 8, 9 og 12 af Jeppe Elmelund van Ee, Lars Bo Kristensen og Troels Wolf, 2019.
- Din idræt C, Gyldendal. af Evald Bundgaard Iversen, Signe Højbjerre Larsen, Jacob Have Nielsen, 2019
- Kompendie på dansk, engelsk og grønlandsk om Inuit games.  
- Appen AdventureLab
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 Volleyball

Eleverne valgte selv at de gerne ville have en volleyball-forløb

Opbygning af forløbet
Vi arbejdede med kidsvolley, for at få bevægelse på banen og få indarbejdet en basal forståelse for spillet.
Teknisk arbejdede vi med de forskellige slag: fingerslag, baggerslag, hævning, smash og serv.
Taktisk arbejdede vi med regler, løbebaner og opstillinger.
Forløbet afsluttede vi med en lille turnering.

Materiale
videoer af finger og baggerslag i volleyball:
https://www.youtube.com/watch?v=OL1Iq2Dai6A
https://www.youtube.com/watch?v=h_xqw1lbYF4

Kidsregler
https://volleyball.dk/images/Unge_og_motion/Kidsvolley/Regler_Level_1.pdf

https://volleyball.dk/images/Unge_og_motion/Kidsvolley/Regler_Level_3.pdf

Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Grundtræning

Grundtræning

Eleverne introduceres til forskellige typer af grundtræningsprogrammer, og til træningsfysiologi. De skal efterfølgende selv lave et program som fremvises og evalueres af resten af klassen.

Eleverne vurderes på:
- Opbygning og fremvisning af eget program
- Teoretisk forståelse af træningsfysiologi
- Evnen til at reflektere over eget og de andres programmer.  
- Egen fysisk formåen.

Materiale:
Yubio kap. 21 om grundtræning

Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Badminton

Formål:

At eleverne opnår færdigheder inden for badminton som hører ind under klassiske og nye idrætter og udvikler deres kropsbevidsthed

Indhold:

I lektionerne har eleverne øvet tekniske slag som forhånd, baghånd, serv, clear, netdrop og smash,
Taktisk har vi arbejdet med: Regler, spilcentrum og bevægelsesmønstre, single og double.

Desuden har forløbet indeholdt en forskellige badmintonspil og -lege, som har haft til formål at udvikle elevernes færdigheder og skabe noget bevægelsesglæde.

Metode:

Forløbet har primært været lærerstyret undervisning.
Eleverne har som lektie set forskellige slag og spilsekvenser.

Teori
Vi har set videosekvenser og snakket om teknik, taktik samt hvilke fysiske krav der stilles til en badmintonspiller

Evaluering:

Eleverne er blevet bedømt ud fra deres evne til at beherske tekniske elementer i lektionerne samt deres evne til at indgå i det færdige spil
Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Dans og redskabsgymnastik

vi har arbejdet med forskellige typer af fællesdanse: Irsk kredsdans, les Lanciers og linedans.
Efterfølgende har vi haft redskabsgymnastik, hvor vi har arbejdet med.
- spænding
- balance
- akrobatik
- slå kolbøtter, stå på hænder, spring på trampolin og salto
- forhindringsbaner på redskaber
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Snedag

En vinteridrætsdag for hele skolen i 6 timer.
Elever møder i Inussivik, hvor vi har fælles opvarmningsdans (som er øvet i idrætstimerne) og kampråb. Herefter konkurrerer eleverne i forskellige aktiviteter i deres klasser mod andre klasser fra samme årgang. Aktiviteterne var følgende:
Kælkebakke
Bygge snetårn
Skistafet
Air hockey
Find en istap
Lav et snebillede
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Vandreture i fjeldet / fodbold

Eleverne har ønsket at bruge de sidste 2 idrætstimer på vandreture og fodbold /badminton hvis vejret er dårligt
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer