Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
GUX Nuuk
|
Fag og niveau
|
Matematik C
|
Lærer(e)
|
Julie Moesborg Albertsen, Niclas Jensen, Nûno Thorsen
|
Hold
|
2023 ma/I (1I ma C, 2I ma C)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Intro med tal
Intro med tal
Fagligt indhold:
- negative og positive tal, fortegnsreglerne, regnearternes hierarki
- tallinjen
- brøker (forlænge/forkorte, plus/minus, gange/dividere med et tal)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Lineære funktioner
Variable:
- Hvad er en variabel - afhængige og uafhængige variable.
- Variabelsammenhænge, kort om de 4 repræsentationsformer (forskrift, tabel, graf og tekst) og skift i mellem disse.
Lineære funktioner:
- Den generelle regneforskrift y=a*x+b
- Tegning af grafen for en lineær funktion
- Den grafiske betydning af a og b
- Hvornår er en lineær funktion voksende, aftagende, konstant
- Beregning af a og b hvis der kendes to punkter
- Kort om vækst
- Lineær regression og intro til residualplot
Beviser til dem der kan:
- Formlerne for a og b når man kender to punkter.
Emneopgave - Lineære funktioner
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
38 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Søge information
- Skrive - fokus på at skrive hvordan man har fundet resultatet og ikke kun resultatet i sig selv.
- Formidling - øve med video. prøve at fremlægge sin opgave på dansk.
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Trigonometri
Fagligt indhold:
- Arealet af en trekant: A=0,5*g*h
- Ensvinklede trekanter, forstørrelsesfaktoren
- Pythagoras's sætning, herunder introduktion til potenser og kvadratrod
- Enhedscirklen (cos og sin). Formlerne med cosinus, sinus og tangens i retvinklede trekanter
- Konstruktion af trekanter i Geogebra
Beviser til dem der kan:
- Pythagoras's sætning
Emneopgave - trigonometri
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
52 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Privat økonomi
I dette forløb vil klassen få opfrisket grundforløbet, samt at få et indblik i privatøkonomi. Forløbet vil inkludere læring omkring budgetter, forsikringer, fagforening, skat, lån, opsparing, samt hvordan man læser en lønseddel. Forløbet vil favne bredt over emnet "Privatøkonomi" og der vil igennem forløbet være fokus på virkelighedsnære situationer. Klassen vil også få muligheden for at kigge på egen økonomi.
Bevis:
- Fremskrivningsfaktoren
- Rentens rente
Læringsmål:
At kunne forstå og håndtere procenter og rentens rente. Kassen bliver trænet i, hvordan man lægger et budget og for en generel forståelse for annuitetslån, annuitetsopsparing, samt hvilken forskel det gør om man spare op løbende eller indbetaler hele summen samlet på et senere tidspunkt.
Kernestof:
- Procent og rentens rente
- Absolut og relativ ændring
- Fremskrivningsformlen
Supplerende stof:
- Annuiteter
Materiale:
Mat C HF
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Diskutere
- Selvrefleksion - Selvreflektion over egen økonomi
- Personlige
- Selvstændighed
- Ansvarlighed - At kunne tage ansvar for egen økonomi
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
|
Titel
5
|
Eksponentiel funktion
I dette forløb vil klassen få et overblik over eksponentielle funktioner og dens brug. Klassen vil få træning i potens regning og 10-tals logaritmen, herudover vil de få et indblik i forskellen på den naturlige logaritme og 10-tals logaritmen. Klassen vil også få muligheden for at generer egen data til undersøgelse af eksponentielle sammenhænge. klassen vil også blive trænet i at analysere virkelighedsnært data.
Bevis:
- 2 punkts formlen
- Fordoblings og halveringskonstant
- Potens regnereglerne
Læringsmål:
håndtere simple formler, opstille simple variabelsammenhænge og anvende symbolholdigt sprog til at løse simple problemer med matematisk indhold.
Genkende og skifte mellem verbale, grafiske og symbolske repræsentationer af matematiske problemstillinger samt afgøre, hvornår de forskellige repræsentationsformer er hensigtsmæssige, samt forskellene på disse. At kunne anvende simple funktionsudtryk i modellering af data og diskutere rækkevidde af modeller. Demonstrere og formidle viden om matematikanvendelser inden for udvalgte områder, herunder behandling af problemstillinger udsprunget af dagligliv og samfundsliv.
Kernestof:
Funktionsbegrebet og dets repræsentationsformer, karakteristiske egenskaber ved exponentielle funktioner.
Grafisk håndtering af logaritmefunktioner og deres egenskaber i et
matematisk værktøjsprogram
Principielle egenskaber ved matematiske modeller, simpel matematisk modellering med anvendelse af nogle af ovennævnte funktionstyper og kombinationer heraf.
Materiale:
Mat C HF
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Terning forsøg
|
04-10-2024
|
Selvstændig skriftlig arbejde
|
25-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
28,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Potensfunktioner
I dette forløb vil klassen få et overblik over potens funktioner og den brug. Der vil i dette forløb blive fokuseret på at kunne genkende forskellen mellem forskellige funktionstyper. Klassen vil blive trænet i at brug GeoGebra som grafisk redskab, samt at kunne forholde sig kritisk til virkelighedsnære datasæt og vurdere deres robusthed baseret på korrelation og logisk tænkning.
Bevis:
- 2 punkts formlen
Læringsmål
genkende og skifte mellem verbale, grafiske og symbolske repræsentationer af matematiske
problemstillinger samt afgøre, hvornår de forskellige repræsentationsformer er
hensigtsmæssige,
anvende simple funktionsudtryk i modellering af data og diskutere rækkevidde af modeller
have kendskab til simple matematiske ræsonnementer og simple beviser,
anvende matematiske værktøjsprogrammer til eksperimenter og begrebsudvikling samt symbolbehandling og problemløsning,
Kernestof
funktionsbegrebet og dets repræsentationsformer, karakteristiske egenskaber ved potensfunktioner
principielle egenskaber ved matematiske modeller, simpel matematisk modellering med
anvendelse af nogle af ovennævnte funktionstyper og kombinationer heraf.
Materialer
Mat C HF
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
28,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Deskriptiv statistik
Beskrivelse af forløbet:
Der vil i dette forløb blivefokuseret på at kunne visualisere og beskrive statistisk data. Eleverne vil hovedsagelige arbejde med relevant og eget generet data. De vil i løbet af forløbet skulle forholde sig til rigtig data indsamlet fra Grønlandsk statistik og skal kunne begrunde valget af analyser, samt at forklare relevansen og samfundsudviklingen daseret på deres data. Derudover vil de også få kritisk indsigt i effekten af Bias og valg af Stikprøve.
Faglige mål:
At kunne skelne mellem Ugrupperet og Grupperet observationer, samt at kunne formidle data gennem brug af forskellige diagramtyper.
Derudover vil eleverne være bekendt med fagtermer som Hyppighed, Variationsbredde, Frekvens, kumuleret, Symmetri.
Kernestof:
- Ugrupperet observationer
- Grupperet observationer
- Boksplot
- Pindediagram
- Søjlediagram
- Histogram
- Sumkurve
- Kvartilsæt
- Gennemsnit og median
- Dataskævheder
- Bias og skikprøve
- Outliers
Marerialer:
Mat C HF
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Emneopgave statistik
|
04-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
28,00 moduler
Dækker over:
32 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Polymonien
Beskrivelse af forløb:
Der vil i dette forløb blive gennemgået polynomiske funktioner og deres grafiske forløb. I forløbet vil der særligt blive fokuseret på 2. grads polynominen.
Faglige mål:
Eleverne skal kunne forstå betydningen af konstanterne a, b og c for en anden gradspolynomien. Der skal have en forståelse for, hvordan man finder rødderne og toppunktet, både grafisk og ved matematisk udregning.
Kernestof
- Grafisk bestemme tangenter
- Bestemme monotiniforhold og ekstremer for en funktion
- Definer intervaller med symbolerne [ og ]
- Differentiere et andengradspolynomien for at finde toppunkter
Materialer
Mat C HF
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Emneopgave i potensfunktioner og andengradspolynom
|
29-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb#7
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58653268645",
"T": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58653268645",
"H": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58653268645"
}