Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
GUX Nuuk
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Fridleivur Joensen, Lærke Kvottrup Nielsen, Thyge Sall
|
|
Hold
|
2023 id/N (1N id C, 2N id C, 3N id C)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Boldbasis
Forløbet hører ind under boldspil
Efter forløbet skal eleverne være i stand til:
- at skelne mellem forskellige typer af boldspil
- kende til taktiske elementer inden for boldspil, herunder dybde/bredde, kommunikation, bevægelse uden bold
- at ændre og udvikle boldspil ved hjælp af boldspilshjulet
- at analysere forskellige boldspil med fokus på de krav, som de forskellige boldspilstyper stiller
Undervisningen har været tilrettelagt primært deduktivt, men med induktivt fokus de sidste undervisningsgange med henblik på udviklingen af egne spil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Kropsbasis
Forløbet hører ind under klassiske og nye idrætter
Formålet med forløbet er, at eleverne skal stifte bekendtskab med forskellige bevægelsesformer, hvor der er forskellige slags arbejdskrav. Desuden bliver eleverne introduceret for forskellige fagbegreber under forløbet, som de skal kunne koble til de praktiske bevægelsesformer
Læringsmålene for forløbet er, at eleverne:
- kan vise færdigheder inden for gymnastiske-, styrke- og inuit games discipliner med fokus på balance, kropsspænding, mobilitet og eksplosivitet.
- kan redegøre for de fire fagbegreber: balance, kropsspænding, mobilitet og eksplosivitet
- kan analysere forskellige kropslige discipliner med udgangspunkt i de fire fagbegreber
Undervisningen har været primært deduktiv
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Rytmisk opvarmning
Forløbet hører ind under færdighedsområdet 'musik og bevægelse'
Forløbet har særligt haft fokus på læringsmålene, at:
- "besidde færdigheder indenfor udvalgte idrætsdiscipliner og
aktiviteter, der tilgodeser musik og bevægelse"
- "kunne udarbejde og gennemføre et opvarmningsprogram".
Under forløbet har eleverne arbejdet med at kreere deres eget rytmiske opvarmningsprogram
Eleverne er først blevet undervist i, hvorfor man varmer op og hvordan man kan opbygge et rytmisk opvarmningsprogram til musik med eksempler på øvelser
Herefter har eleverne i grupper skulle planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Programmet skal vise, at eleven behersker:
- rytmisk forståelse
- rigtigt valg af musiktempo (BPM)
- svingøvelser
- løbe- og gangøvelser
- hoppeøvelser
- styrkeøvelser
Elevernes opvarmningsprogrammer er efterfølgende blevet evalueret af lærer og klassekammerater i plenum
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Floorball
Forløbet hører ind under boldspil
I forløbet har vi arbejdet med isolerede tekniske færdigheder og anvendelse af færdigheder i spil
Læringsmålene for forløbet er:
- at kunne drible kontrolleret med bolden med to hænder på staven og med lavt tyngdepunkt
- at kunne tæmme og aflevere bolden med kontrol, så den bevæger sig langs jorden
- at kunne udføre en afslutning med enten trækskud eller håndledsskud
- at kunne udvise tekniske og taktiske færdigheder i forhold til kampsituationen
- kende til spillets basale regler
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Introduktion
Formål og indhold:
Fokuspunkter:
Samarbejde
Lære hinanden at kende
Blive trygge ved at være fysisk aktive
Motivation for at være fysisk aktiv
Formål:
Eleverne er i dette forløb blevet introduceret for idræt i gymnasiet. Ved at lave små konkurrencer i mindre grupper, er elevernes samarbejdsevner blevet øget og eleverne er blevet mere trygge ved at være fysisk aktiv.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Kropsbasis
Forløb: Ultimate
Hvad har eleverne arbejdet med:
Forløbet har bestået af primært deduktive øvelser med fokus på isolerede tekniske og taktiske øvelser og mere spilrelaterede øvelser. Alle undervisninger har været afsluttet med kamp med forskellige fokuspunkter.
Eleverne opfylder følgende læringsmål jævnfør lærerplanen:
- kan udføre et baghåndskast med korrekt teknik og præcision
- har kendskab til og kan udføre et forhåndskast med nogenlunde korrekt teknik og præcision
- have forståelse for at kunne løbe sig fri og aflevere med korrekt hastighed og præcision
- kan vise taktiske og tekniske færdigheder i det færdige spil
- kan agere inden for 'spirit of the game' med hensyn til fairplay, regler og det faktum at spillet udføres uden en dommer
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
DanceFit
Formål
Forløbet har til formål at give eleverne indsigt i og erfaring med DanceFit som en sjov og energisk træningsform, hvor dans og fitness kombineres. Eleverne lærer at arbejde med rytme, koreografi og variation gennem dansehjulet og grundtrin. Målet er at udvikle deres kropsbevidsthed, kreativitet og samarbejdsevner, samtidig med at de oplever glæden ved bevægelse til musik.
Indhold
Første modul introducerer konceptet DanceFit og dets rødder i aerobic. Eleverne reflekterer over dansens betydning afprøver forskellige Just Dance koreografier. Eleverve repetere BPM og sanges opbygning (vers, omkvæd og bro), samtidig med at de præsenteres for grundtrin som slide og V-step.
I andet modul bliver eleverne introduceret for Laban og dansehjulet. Her skal eleverne bruge dansehjulet til at ændrer grundtrin ud fra de 4 faktorer i dansehjulet, som er: bevægelse, rum, relation og dynamik. Efter en opvarmning udvikler eleverne egne koreografier i grupper ved ud fra grundtrinene og dansehjulet.
Tredje og fjerde modul bruges til at finpudse koreografierne. Eleverne optager deres dans og præsenterer den for klassen, mens de forklarer, hvordan dansehjulet er anvendt. Forløbet afsluttes med refleksion over udfordringer og oplevelser, der styrker elevernes glæde ved bevægelse og kreativt samarbejde ud fra musik og bevægelse og genren DanceFit.
Praktiske mål:
- At kunne have fysisk kapacitet til at udføre en hel DanceFit koreografi
- At kunne udforme en dancefit koreografi ud fra 4 udvalgte grundtrin og brug af dansehjulet
- At kunne argumentere for hvilke dele af dansehjulet der er brugt til at ændre på grundtrin i koreografien
Teoretiske mål:
- At kunne redegøre for genren DanceFit, herunder hvordan DanceFit er opstået og kendetegnene ved genren
- At kunne tælle takter og lave en formanalyse af en sang
- At kunne forklare Laban og dansehjulet, samt komme med eksempler på hvordan det kan bruges praksis.
Metoder:
Undervisningen vil primært være deduktiv styret. Undervisningen vil i starten af forløbet være deduktiv styret, hvor vi viser og udfører forskellige dancefit koreografier ud fra ”Just Dance”. Derudover vil eleverne blive introduceret for 4 grundtrin, som de i slutningen af forløbet skal bruge til at lave deres egen koreografi. Eleverne vil i dette forløb primært arbejde i grupper og enkelt gange i par. Forløbet slutter med at eleverne viser deres koreografi foran klassen eller optager den, samt argumentere for hvad de har ændret på i grundtrinene, ud fra dansehjulet.
Materialer:
Grundbog i Idræt C, kapitel 2.1.1 Labans bevægelseslære, Systime
Dansehjulet lavet på baggrund af Labans bevægelseslære, fundet på hjemmesiden: https://jennifersinnarajah.bloggersdelight.dk/2018/10/12/danse-workshop-og-dansehjulet/
Forskellige Just Dance, eksempel:
Just Dance, Waka Waka, Shakira: https://www.youtube.com/watch?v=CyfM2o0d0IE
Evalueringer:
Eleverne vil afslutningsvis lave en koreografi ud fra 4 udvalgte grundtrin, der skal ændres ud fra dansehjulet. Koreografien skal optages og afleveres eller skal vises for resten af klassen. Herunder skal eleverne kunne argumentere for hvordan de har brugt dansehjulet til at ændre på grundtrinene.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Badminton
Formål
At eleverne har kendskab til reglerne i badminton, både for single og double, herunder placering ved serv, point-tælling samt hvilke dele af banen der indgår hvornår. Derudover skal eleverne kunne præsenteres for forskellige slag herunder serv, clear og drop samt det dertilhørende benarbejde. Eleverne skal kunne vise slagsekvenser
Indhold
Kernestof:
- At besidde færdigheder indenfor boldbeherskelse
Under forløbet vil eleverne blive introduceret for og arbejde med (læringsmål):
Praktiske mål
- At kende slagene serv, clear, netdrop, lob og smash
- At kunne beherske baghåndsserv, forhåndsserv og clear
- At kunne have en rimelig beherskelse af netdrop og lob forhånd og baghånd
- At være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- At kunne beherske grundlæggende benarbejde til kort baghånd og kort forhånd
- At kunne indgå i en kampsituation med forståelse for regler i både single og double
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- At kunne udføre badmintonspecifikke øvelser
Teoretiske mål
- At kunne forklare og genkende slagene slagene baghåndsserv, forhåndsserv, clear, drop, lob og smash
- At have kendskab til indlæring af komplekse tillærte bevægelser
- At kunne give feedback til hinanden ud fra en detaljeret beskrivelse af udførslen af enkelte slag
- At kunne analysere slagene baghåndsserv, forhåndsserv, clear og smash ud fra en video og komme med konstruktiv feedback.
- At have taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Metode:
De første lektioner vil være primært deduktive, hvor slagene vil blive introduceret for eleverne. Disse lektioner vil eleverne oftest arbejde i par. I de sidste lektioner vil undervisningen blive mere induktiv styret, hvor eleverne både vil arbejde med formativ feedback (videofeedback) og single og double kampe.
Materialer:
Forskellige YouTube klip af for- og baghånds serv, clear, drop og lob
Evaluering:
Eleverne bliver i dette forløbet evalueret ud fra videofeedback, hvor eleverne i par skal analysere deres slag og sammenligne med fokuspunkterne for slagene. Derudover afsluttes forløbet med en badminton turnering.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Grundtræning
Formål:
Eleverne introduceres til grundlæggende principper for træning og test, med fokus på grønlandske kropskulturelle traditioner og idrætsaktiviteter i naturen. De arbejder med både praktiske og teoretiske mål, som inkluderer fysiologiske tests, aerob/anaerob træning, muskeludholdenhed, muskelstyrke og arbejdskravsanalyse for langrend, Inuit Games og rensdyrjagt.
Indhold:
I dette forløb vil eleverne arbejde med forskellige former for cirkeltræning og fysisk tests, med fokus på kondition, arbejdskravsanalyser og cirkeltræningsprogrammer. I første lektion præsenteres eleverne for cirkeltræningsprogrammer med forskellige intensiteter, samt vurdering af intensiteter ud fra Borgskalaen. I anden lektion skal eleverne gennemføre en indirekte test (Andersen-testen) for at udregne deres kondital. Tredje lektion bliver eleverne introduceret for aerob og anaerob energiomsætning samt arbejdskravsanalyse og cirkeltræningsprogram for idrætsdisciplinen langrend. I fjerde og femte lektion skal eleverne i grupper lave arbejdskravsanalyser for idrætsdisciplinerne inuit games og rensdyrjagt, herunder at kunne argumentere for bestemte øvelser i et cirkeltræningsprogram tilpasset til idrætsdisciplinerne. Eleverne afslutter forløbet med at udforme, argumentere og præsentere deres egne cirkeltræningsprogrammer for resten af klassen.
Kernestof:
• Aktiviteter der fremmer den fysiske kapacitet
• Grundlæggende principper for træning og test
• Basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige be-greber om træning, livsstil og idrætsvaner
• Grønlandske kropskulturelle traditioner og idrætslige aktiviteter i naturen
Under forløbet vil eleverne blive introduceret for og arbejde med følgende læringsmål:
Praktiske mål
• At kunne udføre og have indsigt i en indirekte fysiologiske test (Andersens test)
• At kunne udføre cirkeltræningsprogram med forskellige fokuspunkter såsom aerob, anaerob træning, samt muskeludholdenhed og muskelstyrke.
• At kunne udforme og argumenter for øvelser der kan indgå i et cirkeltræningsprogram, der la-ves på baggrund af en arbejdskravsanalyse for forskellige idrætsdiscipliner (langrend, inuit games og rensdyrjagt).
• At eleverne kan instruere resten af klassen i et cirkeltræningsprogram målrettet en bestemt idrætsdisciplin
Teoretiske mål
• At eleverne kan beskrive intensiteten af cirkeltræningsprogrammer med Borgskala.
• At eleverne kan udføre en arbejdskravsanalyse af disciplinerne: Langrend, Inuit games, rens-dyr-jagt
• At eleverne kan redegøre for begreberne aerob og anaerob træning
• At eleverne kan forklare og vurdere kondition ud fra fysiologisk test og kondital (samt udreg-ne kondital ud fra test)
• At eleverne kan forstå forskellen på direkte og indirekte fysiologiske test
Metoder:
Undervisningen starter deduktivt med vejledning i cirkeltræning og arbejdskravsanalyser. Eleverne arbejder derefter selvstændigt med egne projekter, som afsluttes med praktisk og teoretisk evaluering.
Materialer:
Indirekte test: Andersen test: Systime, Idrætsportalen, diverse idrætstest, link: Andersen-test | Idræts-portalen (systime.dk)
- Introduktion af Andersen test: Introduktion til Andersen testen (youtube.com)
Energisystemet: Idræt C, Systime, Kapitel 6 Fysiologi. Kroppen under arbejde. Link: 6.2 Energisy-stemet | Idræt C (systime.dk)
Muskeludholdenhed. Idræt C, Systime, Kapitel 12: Træningsprojektet, link: 12. Træningsprojektet | Idræt C (systime.dk)
Konditionstræning, Idræt C, Systime, Kapitel 11: Træning, link: 11.4 Træning | Idræt C (systime.dk)
Videoklip af:
Inuit games:
- Forskellige discipliner: Inuit-lege (nordatlantiskhus.dk)
Langrend:
- Langrendsløber: Hvem er Ukaleq Slettemark: Ukaleq Slettemark (youtube.com)
- Ukaleq til OL: Chasing The Olympic Dream (youtube.com)
Evaluering:
Løbende evaluering af begreber og opgaver. Afsluttes med et skriftligt og praktisk miniprojekt, hvor eleverne udvikler og præsenterer egne cirkeltræningsprogrammer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Grundtræning - miniprojekt
|
15-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Træningsprojekt
Ifølge lærerplanen for idræt på C-niveau skal eleverne ”kunne udfærdige, gennemføre og evaluere eget fysisk træningsprojekt” samt ”kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning.”
Formålet med træningsprojektet er, at eleverne selvstændigt:
- Skal vælge et fokus for deres træning
- Sætte et mål for træningen
- Lave en træningsplan
- Udføre træning i ca. 8 uger
- Udføre en starttest og en sluttest
- Udarbejde en rapport om træningsforløbet med inddragelse af relevant teori og refleksioner
Eleverne bliver bedømt på:
- De praktiske lektioner under forløbet
- Deres træningsplan og egen selvstændige træning
- Deres rapport – herunder inddragelsen af relevant teori og deres refleksioner over træningsforløbet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
28,00 moduler
Dækker over:
34 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Folkedans - Les Lanciers og kalattuut
Formål
Formålet med forløbet er, at eleverne opnår en grundlæggende forståelse for trin, rytme, opbygning og sociale elementer i Les Lanciers og andre folkedanse. Forløbet indledes med fokus på basale trin og dansefatninger, hvorefter der arbejdes med de fem ture i Les Lanciers. Kendskab til musikken understøtter elevernes evne til at genkende sekvenser, formationer og bevægelser. Samtidig får eleverne et overordnet indblik i folkedansenes historiske baggrund.
Læringsmål
Udføre grundlæggende trin som chassé, gåtrin og polka i takt til musikken
Udvikle forståelse for musik og kunne identificere start og slut på sekvenser
Kunne føre eller blive ført i pardans
Danse med korrekt fatning og kropsholdning
Huske og udføre dansene med passende udtryk
Have kendskab til centrale elementer i folkedansenes historie
Indhold
Introduktion til dansefatning og grundtrin (chassé og polka)
Arbejde med tre traditionelle gallature
Les Lanciers:
tur: Broturen
tur: Komplimentturen
tur: Damemøllen
tur: Visitturen
tur: Herremøllen
Videomateriale anvendes som støtte:
Tur 1, 2, 4 og 5: https://www.youtube.com/watch?v=o98mhPIypEA
Tur 3: https://www.youtube.com/watch?v=o2Pim-9pjN8
Supplerende video: https://www.youtube.com/watch?v=kXGfncqkxyU
Metode
Undervisningen er primært lærerstyret og deduktiv med fokus på indlæring af trin og koreografier. Eleverne arbejder løbende med at koble bevægelse og musik. Forløbet afsluttes med, at eleverne skal fremføre dansene til skolens årsfest.
Evaluering
Eleverne vurderes ud fra deres deltagelse og opnåelse af læringsmålene.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Volley
Formål
Formålet med forløbet er at introducere eleverne til grundlæggende tekniske og taktiske færdigheder i volleyball. Derudover skal eleverne udvikle deres forståelse for teamsamarbejde med fokus på kommunikation, rollefordeling og gruppeudvikling.
Indhold
Forløbet omfatter både teknisk træning og spilforståelse med udgangspunkt i kidsvolley og gradvis progression mod det færdige spil. Eleverne arbejder med slag som baggerslag, fingerslag, underhåndsserv og smash, samtidig med at der arbejdes med teamudvikling i faste grupper. Her lægges vægt på både den fysiske og sociale dimension af idrætsundervisningen.
Materialer
Der anvendes kapitel 3 fra Grundbog i Idræt C (Systime), som omhandler boldspil og volleyball. Derudover benyttes videoudstyr til feedback og almindeligt volleyballudstyr såsom net, bolde og banemarkeringer.
Metoder
Undervisningen indledes med en deduktiv tilgang, hvor eleverne instrueres i de tekniske færdigheder gennem øvelser og fælles gennemgang. Herefter anvendes en mere induktiv tilgang, hvor eleverne arbejder selvstændigt i faste teams og reflekterer over samarbejde og roller. Der inddrages videofeedback og brug af evalueringsrubrics for at fremme læring og refleksion.
Evaluering
Der arbejdes med løbende formativ evaluering af elevernes tekniske færdigheder og samarbejdsevner. Eleverne giver hinanden feedback ved hjælp af videooptagelser og rubrics. Forløbet afsluttes med en turnering, hvor eleverne evalueres på deres spilforståelse og evne til at samarbejde i et team, med særligt fokus på kommunikation, rollefordeling og udvikling af holdet som en funktionel enhed.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58682446727",
"T": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58682446727",
"H": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58682446727"
}