Holdet 3Q id C (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Joakim Kirketerp-Møller, Kristian Dyrvig Lydholm, Thyge Sall
Hold 2023 id/Q (1Q id C, 2Q id C, 3Q id C)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Boldbasis
Titel 2 Rytmisk opvarmning
Titel 3 Basal trænings- og kropsbeherskelse
Titel 4 Ultimate
Titel 5 Dancefit
Titel 6 Grundtræning
Titel 7 Kropsbasis og Parkour
Titel 8 Træningsprojekt
Titel 9 Fælles og Folkedanse
Titel 10 Volley

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Boldbasis

Forløbet hører ind under boldspil

Efter forløbet skal eleverne være i stand til:

- at skelne mellem forskellige typer af boldspil
- kende til taktiske elementer inden for boldspil, herunder dybde/bredde, kommunikation, bevægelse uden bold
- at ændre og udvikle boldspil ved hjælp af boldspilshjulet
- at analysere forskellige boldspil med fokus på de krav, som de forskellige boldspilstyper stiller

Undervisningen har været tilrettelagt primært deduktivt, men med induktivt fokus de sidste undervisningsgange med henblik på udviklingen af egne spil
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rytmisk opvarmning

Forløbet hører ind under færdighedsområdet 'musik og bevægelse'

Forløbet har særligt haft fokus på læringsmålene, at:

- "besidde færdigheder indenfor udvalgte idrætsdiscipliner og
aktiviteter, der tilgodeser musik og bevægelse"
- "kunne udarbejde og gennemføre et opvarmningsprogram".

Under forløbet har eleverne arbejdet med at kreere deres eget rytmiske opvarmningsprogram

Eleverne er først blevet undervist i, hvorfor man varmer op og hvordan man kan opbygge et rytmisk opvarmningsprogram til musik med eksempler på øvelser

Herefter har eleverne i grupper skulle planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Programmet skal vise, at eleven behersker:

- rytmisk forståelse
- rigtigt valg af musiktempo (BPM)
- svingøvelser
- løbe- og gangøvelser
- hoppeøvelser
- styrkeøvelser

Elevernes opvarmningsprogrammer er efterfølgende blevet evalueret af lærer og klassekammerater i plenum
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Basal trænings- og kropsbeherskelse

Forløbet hører ind under klassiske og nye idrætter

I forløbet er eleverne blevet introduceret for forskellige former for trænings- og kropsbeherskelsesøvelser med udgangspunkt i begreberne eksplosivitet, balance, kropsspænding og mobilitet samt aerobt og anaerobt arbejde.

Undervisningen har praktisk bestået af:

- cirkeltræning
- crossfit inspireret træning
- parkour
- atletik
- boldspilsinterval

Læringsmålene for forløbet har været, at eleverne:

- kan redegøre for begreberne mobilitet, kropsspænding, eksplosivitet og balance
- kan kende forskel på aerobt og anaerobt arbejde og hvad der kendetegner de to typer af arbejde
- kan udvise kropsbeherskelse og færdigheder inden for de praktiske discipliner, som vi har arbejdet med
- kan koble de teoretiske begreber med de praktiske discipliner, som vi har arbejdet med i timerne
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ultimate

Eleverne skal efter forløbet kunne deltage teknisk og taktisk i et spil Ultimate. Dette indebærer, at de skal opnå følgende læringsmål:

Tekniske læringsmål

- Lave en korrekt tohåndsgrebning (”pandekagegrebet”) og kende pincetgrebet.
- Forevise korrekt forhåndsaflevering, baghåndsaflevering og hammerkast.
- Udføre pivotering og opdækning af en modspiller.

Taktiske læringsmål

- Forstå spillets faser: grundspil, forsvarsspil og erobrende forsvarsspil.
- Kende forskellen mellem zoneforsvar og personopdækning.
- Anvende løbemønstre som “cut” og “give and go”.

Teoretiske læringsmål

- Forstå, at Ultimate er et kaosspil.
- Forstå fairplay-begrebet og dets betydning i spillet.

Forløbet foregår over ca. 20 moduler

- Fokus på tekniske færdigheder og taktisk forståelse.
- Gennemgang og øvelser af de basale kast og greb.
- Opbygning af spilforståelse med småspil og strukturerede øvelser.
- Fokus på det komplette spil.
- Øvelser i åbne områder, herunder hammerkast.
- Implementering af taktiske elementer og samarbejde.

Forløbet dækker følgende punkter fra lærerplanen:

- Besidde færdigheder inden for boldspil.
- Have kropsbevidsthed.
- Kende til roller og etik i idræt.

Materialer:
- Idrætsteori 8. - 9. årgang s. 18-23 - Skoleidræt
- Idrætsportalen, Systime - Boldspil og etik.
- Idræt B, Systime - Det fysiologiske perspektiv.

Evaluering:

Eleverne anvender evalueringsark til at reflektere over deres tekniske, taktiske og teoretiske udvikling.

Læreren vurdere tilsvarende i  elevens evne til at opfylder læringsmålene.

Ved afslutningen af forløbet vurderes eleverne på deres evne til at deltage i et struktureret Ultimate-spil og deres forståelse for spillets tekniske, taktiske og teoretiske elementer.
Indhold
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 Dancefit

Dette forløb fokuserer på DanceFit, hvor eleverne introduceres til både de praktiske og teoretiske aspekter, der fremmer en dybdegående forståelse og anvendelse af denne energiske træningsform. Kombinationen af dans og fitness, sammen med en struktureret tilgang til rytme, koreografi og variation, sigter mod at udvikle elevernes kropsbevidsthed, kreativitet og samarbejdsevner. Eleverne opmuntres til at udforske bevægelsesglæden gennem musik.

Forløbet er opbygget til at balancere mellem teori og praksis og at fremme elevernes individuelle såvel som kollektive færdigheder i DanceFit. Dette inkluderer aktiv deltagelse og kreativ udfoldelse gennem udvikling af egne koreografier baseret på grundlæggende trin og det innovative dansehjul.

Lærings- og faglige mål eleverne skal opnå viden omkring:

DanceFit-koreografier: Udførelse af fulde danserutiner og udvikling af egne koreografier.
Rytme og koreografi: Arbejde med dansehjulet til at tilpasse og variere bevægelser.
Fysisk kapacitet: Opbygning af kondition og dansefærdigheder gennem repetitiv praksis.
Teoretisk viden: Forståelse af DanceFits historie, elementer og grundprincipper.
Analysekompetencer: Evnen til at analysere musik og dansestrukturer.
Gruppe dynamikker og kreativt samarbejde: Styrkelse af samarbejdsevner gennem gruppebaseret koreografiudvikling.
Kernestof

Aktiviteter, der fremmer fysisk kapacitet og dansefærdigheder.
Teoriområder, der knytter sig til rytme, musikstruktur og koreografi.
Dans og bevægelse som metoder til fysisk og kreativ udvikling.

Litteratur:
- Grundbog i Idræt C, kapitel 2.1.1 Labans bevægelseslære, Systime
- Dansehjulet lavet på baggrund af Labans bevægelseslære, fundet på hjemmesiden: https://jennifersinnarajah.bloggersdelight.dk/2018/10/12/danse-workshop-og-dansehjulet/
- Forskellige Just Dance, eksempel:
Just Dance, Waka Waka, Shakira: https://www.youtube.com/watch?v=CyfM2o0d0IE

Evaluering:
Forløbet afsluttes med præsentation af de koreografier, eleverne har udviklet, hvor de skal demonstrere og forklare anvendelsen af dansehjulet i deres kreative processer. Evalueringen vil baseres på både den praktiske udførelse og den teoretiske forståelse fremlagt af eleverne.
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Grundtræning

Formålet med nærværende forløb er, at give eleverne en praktisk og teoretisk forståelse for hvad der sker fysiologisk i kroppen vil forskellige arbejdstyper. Herunder vil eleverne bliver præsenteret for teoretiske elementer som aerob- og anaerobarbejde, intensitet, puls, kondition, kondital og maximal iltoptagelse.

Eleverne vil under forløbet blive præsenteret for forskellige træningsmetoder, herunder cirkeltræning, udholdenhedstræning, statisk og dynamisk træning og styrketræning. For at understøtte disse træningstyper, vil der blive arbejdet med forskellige test og konkurrence. Det vil blandt andet være politiets optagelsestest, inuitgames og bip-test.
Eleverne skal yderligere kunne evaluerer egen intensitet og udmattelse ved hjælp af borg-skalaen. Derudover skal eleverne selv udarbejde tests til at valgfrit fysisk emne. Herunder udvælgelse af forsøgspersoner, problemstilling og hypoteser. Det indebærer tilmed også udførelsen af testen og evaluering af disse tests og dets problemstillinger og hypoteser.

Froløbet afsluttes med, at eleverne selv udarbejder et grundtræningsprogram, som vil blive bedømt og evalueret.  

Faglige mål i dette forløb:
- Besidder færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne musik, lyd og bevægelse
- Have kropsbevidsthed
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
- Kende grønlandske idræts- og kropskulturelle traditioner
- Kunne udføre og have indsigt i enkle fysiologiske test
- Kunne udarbejde og gennemføre et grundtræningsprogram

Kernestof:
- Aktiviteter der fremmer den fysiske kapacitet
- Alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter der tilgodeser kropsbeherskelse og boldbeherskelse
- Grundlæggende principper for træning og test

Kernelitteratur:
- Idræt C - Teori i praksis, Gyldendal - afsnit 10, 12 of 13 af Jeppe Elmelund, Lars Kristensen og Troels Wolff, 2018
- Idrætsportalen, Systime - Grundtræning og opvarmning til musik af Jens Larsen og Mikkel Jensen, 2018
- Idræt B, Systime - Det fysiologiske perspektiv af Bo Isaksen, Jakob Gøricke Jensen, Jesper Franch, Niels Nygaard Rossing, Niels Vogensen, Per Jørgensen, 2014.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde

Titel 7 Kropsbasis og Parkour

Eleverne introduceres til kropsbasis gennem gymnastik og Parkour:
Gymnastik: forlæns og baglæns koldbøtter, håndstand, vejrmølle, spring over buk og spring i trampolin)
Parkour: Vault, Jumps, turns, balance og rails

Vi snakker om forskel og ligheder inden for disse idrætsgrene.

Læringsmål:
- besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderneklassiske og nye idrætter,
- havekropsbevidsthed,
-  kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning,

Kernestof:
Alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse
aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Træningsprojekt

Ifølge lærerplanen for idræt på C-niveau skal eleverne ”kunne udfærdige, gennemføre og evaluere eget fysisk træningsprojekt” samt ”kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning.”


Formålet med træningsprojektet er, at eleverne selvstændigt:
- skal vælge et fokus for deres træning
- sætte et mål for træningen
- lave en træningsplan
- udføre træning i ca. 8 uger
- udføre en starttest og en sluttest
- Udarbejde en rapport om træningsforløbet med inddragelse af relevant teori og refleksioner

Eleverne bliver bedømt på:
- De praktiske lektioner under forløbet
- Deres træningsplan og egen selvstændige træning
- Deres rapport – herunder inddragelsen af relevant teori og deres refleksioner over træningsforløbet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Fælles og Folkedanse

Formål:

Formålet med forløbet i Les Lanciers og andre folkedanse er at opnå en forståelse for de centrale elementer i dansene. Forløbet er bygget op med en introduktion og tilvænning til folkedansenes trin, opbygning og forskellige dansefatninger i de første 2 moduler, hvor vægten er lagt på bøndernes folkedanse. I det 3.-5. modul er fokus på de 5 ture i Les Lanciers samt evt. på indmarchen.
I de 5 Les Lanciers-ture er det vigtigt, at eleverne får forståelse for trin, rytme og udtryk. Et godt kendskab til musikken er en stor hjælp til at finde ud af hvilken formation, hvilke trin samt hvilken dansefatning, der skal laves. Til sidst sluttes der af med kalatuut – den Grønlandske folkedans.  


Det overordnede formål med forløbet er at få en praktisk forståelse for dansenes opbygning, rytme og sociale element - samt et overordnet indblik i den bagvedliggende historie. Derudover laves der Analyse af de forskellige danse ud fra labans BESS koncept. Her er der også fokus på forskellen i musikken.   

Læringsmål:
- Udføre de forskellige trin såsom chassétrin, gåtrin samt danse fx polka i takt til musikken
- Op øve musikforståelse så du kan høre, hvornår sekvenser i folkedansene starter og slutter
- Kunne føre eller blive ført af en partner
- Kunne danse med korrekt dansefatning og holdning
- Kunne huske de forskellige danse udenad, så du kan danse med passende udtryk
- Kunne redegøre for de vigtigste elementer ved folkedansenes historie

Kunne lave en analyse at les lancie, kalatuut og les lancie ud fra BESS konceptet.  
Eleverne kan analysere sammenhængen mellem idræt, krop og identitet i det senmoderne samfund ved hjælp af centrale sociologiske begreber.



Indhold:
Introduktion til:
- Dansefatning
- Chassé
- Polka trin

2 traditionelle Kalatuut:  

Pingasooq  
Maniitsuliarluta  
Danske folkedanse:  

Den muntre kreds  
Hamburg sekstur.  

Les lancier:  
Tur, 1, 2, 4 og 5 https://www.youtube.com/watch?v=o98mhPIypEA
Tur 3: https://www.youtube.com/watch?v=o2Pim-9pjN8  

-første tur: Broturen
-anden tur: Komplimentturen
-tredje tur: Damemøllen
-fjerde tur: Visitturen
-femte tur: Herremøllen

Metode:
Undervisningen vil være forholdsvis deduktivt lærerstyret med fokus på dansenes koreografier. Forløbet slutter med at eleverne i grupper får til opgave at lave deres egen Folkedans/les lancier tur.

Materiale
Tur, 1, 2, 4 og 5 https://www.youtube.com/watch?v=o98mhPIypEA
Tur 3: https://www.youtube.com/watch?v=o2Pim-9pjN8  
https://www.youtube.com/watch?v=kXGfncqkxyU



Teori:  

Musikken i Grønland og Grønland i musikken PDF  

Baggrundsviden dansk folkedans. Docx.  

Dansetradition: https://trap-groenland.lex.dk/Dansetraditionen_kalattuut  

Labans bevægelseslærer: https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=150  

Fra fællesskab til individ: https://idraet-b.systime.dk/?id=273#c2392  



Evaluering
Eleverne vil blive vurderet ud fra de faglige mål for hele forløbet og for hvert enkelt lektion. Teori og praksis tæller 50/50  
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Volley

Undervisningsbeskrivelse Volleyball

Formål
Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært grundslagene. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen til at indgå og fungere på et hold.

Læringsmål:
Efter forløbet forventes det at eleven:
• Kan udføre en underhånd serv
• Kan udføre et baggerslag
• Kan udføre et fingerslag
• Kan udføre en modtagning der kan spilles videre på
• Kan lave en hævning med højde
• Kan udføre eller redegøre for fokuspunkter ved en smash evt. med tilløb kunne udføre korrekt tilløbs rytme.
• Kunne indgå i samspil og indgå i et angrebsspil (modtagning, hævning og Smash/bolden over nettet)
• Kunne redegøre hvordan man kan udføre en springtræning (plyometrisk)
• Kende til de enkeltes positioners roller/opgaver i spillet og har evnen til at placere sig til dette.
• Kunne redegøre for spillet regler (rotationsordning, forskel på bagspiller og net spillere)
• Kan udvise kommunikations- og samarbejdsevne under spil.

Indhold
Forløbet vil indeholde praktisk og en smule teoretisk undervisning inden for forløbets læringsmål.
Eleverne vil modtage en gradvis indføring i volleyteknikkerne for at øge kvaliteten på det endelige spil. Forløbet vil starte med en introduktion til finger- og baggerslag. Eleverne vil skulle øve teknikkerne ved par og hold øvelser, for at forbedre deres teknik og samspil. Eleverne vil blive introduceret til rotationsreglen og vil skulle bruge det i spil. Herefter vil serv og modtagning blive introduceret. Eleverne skal øve serv, modtagning og returnering i forskellige spiløvelser.  

Indholdet imødegår følgende elementer af kernestof
• Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
• Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
• Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde

Metode
Undervisningen vil i de første moduler være deduktiv styret af læreren med fokus på tekniske øvelser. Forløbets 4 første lektioner vil derfor være hovedsageligt deduktivt, ved at lærer spillets forskellige tekniske slag; Baggerslag, fingerslag, serv, hævning og smash.


Materialer
Grundbog i idræt C – volleyball.

Evaluering
Elevernes praktiske læring vil blive vurderet på de tekniske, taktiske, og deres evne til at kommunikere og samarbejde under spil. Eleverne vil blive vurderet ud fra forløbets læringsmål.
I løbet af forløbet, vil eleverne løbene modtage individuel formativ evaluering i takt med de tekniske øvelser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer