Holdet 3T id C (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Lærke Kvottrup Nielsen, Thyge Sall
Hold 2023 id/T (1T id C, 2T id C, 3T id C)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Boldbasis
Titel 2 Kropsbasis
Titel 3 Rytmisk opvarmning
Titel 4 Volley
Titel 5 Ultimate Frisbee
Titel 6 Floorball
Titel 7 Grundtræning
Titel 8 Badminton
Titel 9 Volley
Titel 10 Hiphop
Titel 11 Træningsprojekt
Titel 12 Folkedans - Les Lanciers og kalattuut
Titel 13 Volley
Titel 14 Forløb#11

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Boldbasis

Forløbet hører ind under boldspil

Efter forløbet skal eleverne være i stand til:

- at skelne mellem forskellige typer af boldspil
- kende til taktiske elementer inden for boldspil, herunder dybde/bredde, kommunikation, bevægelse uden bold
- at ændre og udvikle boldspil ved hjælp af boldspilshjulet
- at analysere forskellige boldspil med fokus på de krav, som de forskellige boldspilstyper stiller

Undervisningen har været tilrettelagt primært deduktivt, men med induktivt fokus de sidste undervisningsgange med henblik på udviklingen af egne spil
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kropsbasis

Forløbet hører ind under klassiske og nye idrætter

Formålet med forløbet er, at eleverne skal stifte bekendtskab med forskellige bevægelsesformer, hvor der er forskellige slags arbejdskrav. Desuden bliver eleverne introduceret for forskellige fagbegreber under forløbet, som de skal kunne koble til de praktiske bevægelsesformer

Læringsmålene for forløbet er, at eleverne:

- kan vise færdigheder inden for gymnastiske-, styrke- og inuit games discipliner med fokus på balance, kropsspænding, mobilitet og eksplosivitet.
- kan redegøre for de fire fagbegreber: balance, kropsspænding, mobilitet og eksplosivitet
- kan analysere forskellige kropslige discipliner med udgangspunkt i de fire fagbegreber

Undervisningen har været primært deduktiv
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Rytmisk opvarmning

Forløbet hører ind under færdighedsområdet 'musik og bevægelse'

Forløbet har særligt haft fokus på læringsmålene, at:

- "besidde færdigheder indenfor udvalgte idrætsdiscipliner og
aktiviteter, der tilgodeser musik og bevægelse"
- "kunne udarbejde og gennemføre et opvarmningsprogram".

Under forløbet har eleverne arbejdet med at kreere deres eget rytmiske opvarmningsprogram

Eleverne er først blevet undervist i, hvorfor man varmer op og hvordan man kan opbygge et rytmisk opvarmningsprogram til musik med eksempler på øvelser

Herefter har eleverne i grupper skulle planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Programmet skal vise, at eleven behersker:

- rytmisk forståelse
- rigtigt valg af musiktempo (BPM)
- svingøvelser
- løbe- og gangøvelser
- hoppeøvelser
- styrkeøvelser

Elevernes opvarmningsprogrammer er efterfølgende blevet evalueret af lærer og klassekammerater i plenum
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Volley

Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Ultimate Frisbee

Forløbet hører ind under 'boldspil'

Forløbet har bestået af primært deduktive øvelser med fokus på isolerede tekniske og taktiske øvelser og mere spilrelaterede øvelser. Alle undervisninger har været afsluttet med kamp med forskellige fokuspunkter.

Læringsmålene for forløbet er, at eleverne:

- kan udføre et baghåndskast med korrekt teknik og præcision
- har kendskab til og kan udføre et forhåndskast med nogenlunde korrekt teknik og præcision
- have forståelse for at kunne løbe sig fri og aflevere med korrekt hastighed og præcision
- kan vise taktiske og tekniske færdigheder i det færdige spil
- kan agere inden for 'spirit of the game' med hensyn til fairplay, regler og det faktum at spillet udføres uden en dommer

Eleverne er blevet evalueret ud fra deres evne til at demonstrere tekniske og taktiske færdigheder samt deres forståelse og demonstration af 'spirit of the game'-princippet
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Floorball

Formål
Forløbets formål er at introducere eleverne for boldspillet floorball med fokus på aktiviteter der tilgodeser boldbeherskelse. Derudover vil eleverne arbejde med tekniske, taktiske og teoretiske mål herunder intervalarbejde og skiftende intensiteter samt hvordan floorball kan have et sundhedsfremmende potentiale.

Indhold:
Dette floorballforløb for 2.T er struktureret over flere lektioner med fokus på tekniske færdigheder, spilforståelse og forståelse af begrebet intensitet. Eleverne introduceres gradvist til forskellige floorball-teknikker som driblinger, pasninger og skud, med fokus på at mestre både forehand og backhand. Hver time starter med opvarmning og derefter laves øvelser og konkurrencebaserede aktiviteter. Eleverne deltager i stafetter, tekniske øvelser og kampe, og der er desuden fokus på sundhedseffekterne ved floorball, såsom øget kondition og muskelstyrke. Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes læringsbytte (både teoretisk og praktisk) bliver evalueret.
Tekniske
Eleverne skal i dette forløb kunne beherske (udføre) basale tekniske færdigheder, herunder forhånds- og baghåndsdribling, pasning, modtagning, trækskud og håndledsskud.
Taktiske
Eleverne skal i dette forløb kunne beherske (udføre) basale taktiske boldspilselementer, som allerede er blevet introduceret i 1.G forløbene boldspil og ultimate. Disse boldspilselementer er:  spilbarhed, placeringsevner (løbe i det frie rum m/u bold).
Teoretiske
Eleverne bliver i dette forløb introduceret til intervalarbejde og skiftende intensiteter. Dertil skal eleverne præsenteres for floorballs sundhedsfremmende potentiale ud fra øvelserne i enkelte lektioner.

Under forløbet vil eleverne blive introduceret og arbejde med (læringsmål)
- at kunne drible kontrolleret med bolden med to hænder på staven og med lavt tyngdepunkt (både forhånds- og baghåndsdribling)
- at kunne tæmme og aflevere bolden med kontrol, så den bevæger sig langs jorden
- at kunne udføre en afslutning med enten trækskud eller håndledsskud og forklare hvornår de to afslutninger bør laves.
- at kunne udvise tekniske og taktiske færdigheder i forhold til kampsituationen
- At kunne forklare spillets basale regler
- At kunne redegøre for floorball effekt på sundheden igennem intervalarbejde/skiftende intensitet og hvilken betydning der har for sundhedspotentialet
- At kunne redegøre for begrebet ”intensitet” samt hvordan dette måles (borgskala og pulsbælte)
- At kunne redegøre for begrebet ”interval” samt kunne bruge det til at lave små spil med forskellige intensiteter.  
Pædagogiske mål:
- At eleverne bliver trygge ved fælles opstart (skyggetid) og afslutning på klassen
- At alle elever møder omklædte til idrætsundervisningen, har indendørs sko eller bare tæer
- At alle elever uanset niveau, skader osv kan/skal deltage i undervisningen (fokus på idræt for alle)
- Styrke fællesskabet igennem forskellige opvarmningslege fx kluddermor (kan eventuelt bruges i stedet for skygge-tid)

Metoder
Undervisningen vil primært være deduktiv styret
Undervisningen vil i starten af forløbet være deduktiv styret, hvor jeg vil vise eleverne hvordan forskellige tekniske elementer skal udføres.
Til slut skal eleverne arbejde induktivt ved at tilpasse et floorballspil ud fra forskellige intensiteter og intervaller, så resten af klassen kan gætte hvilken intensitet eleverne har arbejdet med.

Materialer
Videoklip af tekniske elementer (vises på klassen):
Driblinger: https://www.youtube.com/watch?v=Jzd_C2Yj8CA
Trækskud: https://www.youtube.com/watch?v=oBEugwZk400

Evaluering
Eleverne er blevet evalueret løbende, hvor begreberne og fokuspunkter fra dagens time bliver gennemgået i slutningen af hver time. Eleverne vil afslutningsvis blive bedømt ud fra en forløbsprøve, her bliver eleverne testet i de praktiske og teoretiske læringsmål og få en karakter heraf.
Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Grundtræning

Formål:
Eleverne introduceres til grundlæggende principper for træning og test, med fokus på grønlandske kropskulturelle traditioner og idrætsaktiviteter i naturen. De arbejder med både praktiske og teoretiske mål, som inkluderer fysiologiske tests, aerob/anaerob træning, muskeludholdenhed, muskelstyrke og arbejdskravsanalyse for langrend, Inuit Games og rensdyrjagt.

Indhold:
I dette forløb vil eleverne arbejde med forskellige former for cirkeltræning og fysisk tests, med fokus på kondition, arbejdskravsanalyser og cirkeltræningsprogrammer. I første lektion præsenteres eleverne for cirkeltræningsprogrammer med forskellige intensiteter, samt vurdering af intensiteter ud fra Borgskalaen. I anden lektion skal eleverne gennemføre en indirekte test (Andersen-testen) for at udregne deres kondital. Tredje lektion bliver eleverne introduceret for aerob og anaerob energiomsætning samt arbejdskravsanalyse og cirkeltræningsprogram for idrætsdisciplinen langrend. I fjerde og femte lektion skal eleverne i grupper lave arbejdskravsanalyser for idrætsdisciplinerne inuit games og rensdyrjagt, herunder at kunne argumentere for bestemte øvelser i et cirkeltræningsprogram tilpasset til idrætsdisciplinerne. Eleverne afslutter forløbet med at udforme, argumentere og præsentere deres egne cirkeltræningsprogrammer for resten af klassen.

Kernestof:
• Aktiviteter der fremmer den fysiske kapacitet
• Grundlæggende principper for træning og test
• Basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige be-greber om træning, livsstil og idrætsvaner
• Grønlandske kropskulturelle traditioner og idrætslige aktiviteter i naturen
Under forløbet vil eleverne blive introduceret for og arbejde med følgende læringsmål:
Praktiske mål
• At kunne udføre og have indsigt i en indirekte fysiologiske test (Andersens test)
• At kunne udføre cirkeltræningsprogram med forskellige fokuspunkter såsom aerob, anaerob træning, samt muskeludholdenhed og muskelstyrke.
• At kunne udforme og argumenter for øvelser der kan indgå i et cirkeltræningsprogram, der la-ves på baggrund af en arbejdskravsanalyse for forskellige idrætsdiscipliner (langrend, inuit games og rensdyrjagt).
• At eleverne kan instruere resten af klassen i et cirkeltræningsprogram målrettet en bestemt idrætsdisciplin


Teoretiske mål
• At eleverne kan beskrive intensiteten af cirkeltræningsprogrammer med Borgskala.
• At eleverne kan udføre en arbejdskravsanalyse af disciplinerne: Langrend, Inuit games, rens-dyr-jagt
• At eleverne kan redegøre for begreberne aerob og anaerob træning
• At eleverne kan forklare og vurdere kondition ud fra fysiologisk test og kondital (samt udreg-ne kondital ud fra test)  
• At eleverne kan forstå forskellen på direkte og indirekte fysiologiske test

Metoder:
Undervisningen starter deduktivt med vejledning i cirkeltræning og arbejdskravsanalyser. Eleverne arbejder derefter selvstændigt med egne projekter, som afsluttes med praktisk og teoretisk evaluering.

Materialer:
Indirekte test: Andersen test: Systime, Idrætsportalen, diverse idrætstest, link: Andersen-test | Idræts-portalen (systime.dk)
- Introduktion af Andersen test: Introduktion til Andersen testen (youtube.com)
Energisystemet: Idræt C, Systime, Kapitel 6 Fysiologi. Kroppen under arbejde. Link: 6.2 Energisy-stemet | Idræt C (systime.dk)
Muskeludholdenhed. Idræt C, Systime, Kapitel 12: Træningsprojektet, link: 12. Træningsprojektet | Idræt C (systime.dk)
Konditionstræning, Idræt C, Systime, Kapitel 11: Træning, link: 11.4 Træning | Idræt C (systime.dk)
Videoklip af:
Inuit games:
- Forskellige discipliner: Inuit-lege (nordatlantiskhus.dk)
Langrend:
- Langrendsløber: Hvem er Ukaleq Slettemark: Ukaleq Slettemark (youtube.com)
- Ukaleq til OL: Chasing The Olympic Dream (youtube.com)

Evaluering:
Løbende evaluering af begreber og opgaver. Afsluttes med et skriftligt og praktisk miniprojekt, hvor eleverne udvikler og præsenterer egne cirkeltræningsprogrammer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Badminton

Formål
At eleverne har kendskab til reglerne i badminton, både for single og double, herunder placering ved serv, point-tælling samt hvilke dele af banen der indgår hvornår. Derudover skal eleverne kunne præsenteres for forskellige slag herunder serv, clear og drop samt det dertilhørende benarbejde. Eleverne skal kunne vise slagsekvenser

Indhold
Kernestof:
- At besidde færdigheder indenfor boldbeherskelse
Under forløbet vil eleverne blive introduceret for og arbejde med (læringsmål):
Praktiske mål
- At kende slagene serv, clear, netdrop, lob og smash
- At kunne beherske baghåndsserv, forhåndsserv og clear
- At kunne have en rimelig beherskelse af netdrop og lob forhånd og baghånd
- At være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- At kunne beherske grundlæggende benarbejde til kort baghånd og kort forhånd
- At kunne indgå i en kampsituation med forståelse for regler i både single og double
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- At kunne udføre badmintonspecifikke øvelser

Teoretiske mål
- At kunne forklare og genkende slagene slagene baghåndsserv, forhåndsserv, clear, drop, lob og smash
- At have kendskab til indlæring af komplekse tillærte bevægelser
- At kunne give feedback til hinanden ud fra en detaljeret beskrivelse af udførslen af enkelte slag
- At kunne analysere slagene baghåndsserv, forhåndsserv, clear og smash ud fra en video og komme med konstruktiv feedback.
- At have taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen

Metode:
De første lektioner vil være primært deduktive, hvor slagene vil blive introduceret for eleverne. Disse lektioner vil eleverne oftest arbejde i par. I de sidste lektioner vil undervisningen blive mere induktiv styret, hvor eleverne både vil arbejde med formativ feedback (videofeedback) og single og double kampe.  

Materialer:
Forskellige YouTube klip af for- og baghånds serv, clear, drop og lob

Evaluering:
Eleverne bliver i dette forløbet evalueret ud fra videofeedback, hvor eleverne i par skal analysere deres slag og sammenligne med fokuspunkterne for slagene. Derudover afsluttes forløbet med en badminton turnering.  
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Volley

Formål
Formålet med forløbet er at introducere eleverne til grundlæggende tekniske og taktiske færdigheder i volleyball. Derudover skal eleverne udvikle deres forståelse for teamsamarbejde med fokus på kommunikation, rollefordeling og gruppeudvikling.

Indhold
Forløbet omfatter både teknisk træning og spilforståelse med udgangspunkt i kidsvolley og gradvis progression mod det færdige spil. Eleverne arbejder med slag som baggerslag, fingerslag, underhåndsserv og smash, samtidig med at der arbejdes med teamudvikling i faste grupper. Her lægges vægt på både den fysiske og sociale dimension af idrætsundervisningen.

Materialer
Der anvendes kapitel 3 fra Grundbog i Idræt C (Systime), som omhandler boldspil og volleyball. Derudover benyttes videoudstyr til feedback og almindeligt volleyballudstyr såsom net, bolde og banemarkeringer.

Metoder
Undervisningen indledes med en deduktiv tilgang, hvor eleverne instrueres i de tekniske færdigheder gennem øvelser og fælles gennemgang. Herefter anvendes en mere induktiv tilgang, hvor eleverne arbejder selvstændigt i faste teams og reflekterer over samarbejde og roller. Der inddrages videofeedback og brug af evalueringsrubrics for at fremme læring og refleksion.

Evaluering
Der arbejdes med løbende formativ evaluering af elevernes tekniske færdigheder og samarbejdsevner. Eleverne giver hinanden feedback ved hjælp af videooptagelser og rubrics. Forløbet afsluttes med en turnering, hvor eleverne evalueres på deres spilforståelse og evne til at samarbejde i et team, med særligt fokus på kommunikation, rollefordeling og udvikling af holdet som en funktionel enhed.
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Hiphop

Formål
Formålet med forløbet er at give eleverne en grundlæggende introduktion til hiphopdans med fokus på både tekniske færdigheder og kreativ udfoldelse. Eleverne skal desuden udvikle samarbejdsevner og reflektere over egen og andres rolle i skabende processer, med udgangspunkt i teamudvikling og fælles bevægelsesglæde.

Indhold
Forløbet tager udgangspunkt i dansehjulet, hvor eleverne arbejder med både trinindlæring, stilforståelse, performance og koreografi. De lærer grundtrin og stilarter inden for hiphop, og arbejder i faste grupper med at skabe og fremvise egne koreografier. Gennem forløbet fokuseres der både på fysisk læring og sociale kompetencer, som f.eks. samarbejde, kommunikation og kreativt medansvar.

Materialer
Materialet består af undervisningsvideoer, musik med hiphoprytmer og lærervejledning i brug af dansehjulet. Der anvendes også videoudstyr til feedback og evaluering til vurdering af både tekniske og samarbejdsmæssige aspekter.

Metoder
Undervisningen starter med en deduktiv tilgang, hvor eleverne instrueres i grundtrin og teknikker gennem fælles opvarmning og guidede øvelser. Senere benyttes en induktiv tilgang, hvor eleverne i grupper udvikler egne koreografier. Fokus er på samarbejde, rollefordeling og kreativ proces. Der arbejdes med både imitation og kreativtanke samt bevidst brug af de fire elementer i dansehjulet: Bevægelse og form, dynamik, relation og rum.

Evaluering
Eleverne evalueres løbende med formativ feedback på deres bevægelseskompetencer og gruppesamarbejde, ved at vise deres koreografi til hinanden. Forløbet afsluttes med en opvisning/dancebattle, hvor eleverne præsenterer deres koreografier og vurderes på teknisk kunnen, udtryk og kreativitet.
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 12 Folkedans - Les Lanciers og kalattuut

Formål
Formålet med forløbet er, at eleverne opnår en grundlæggende forståelse for trin, rytme, opbygning og sociale elementer i Les Lanciers og andre folkedanse. Forløbet indledes med fokus på basale trin og dansefatninger, hvorefter der arbejdes med de fem ture i Les Lanciers. Kendskab til musikken understøtter elevernes evne til at genkende sekvenser, formationer og bevægelser. Samtidig får eleverne et overordnet indblik i folkedansenes historiske baggrund.

Læringsmål
Udføre grundlæggende trin som chassé, gåtrin og polka i takt til musikken
Udvikle forståelse for musik og kunne identificere start og slut på sekvenser
Kunne føre eller blive ført i pardans
Danse med korrekt fatning og kropsholdning
Huske og udføre dansene med passende udtryk
Have kendskab til centrale elementer i folkedansenes historie

Indhold
Introduktion til dansefatning og grundtrin (chassé og polka)
Arbejde med tre traditionelle gallature
Les Lanciers:
tur: Broturen
tur: Komplimentturen
tur: Damemøllen
tur: Visitturen
tur: Herremøllen

Videomateriale anvendes som støtte:
Tur 1, 2, 4 og 5: https://www.youtube.com/watch?v=o98mhPIypEA
Tur 3: https://www.youtube.com/watch?v=o2Pim-9pjN8
Supplerende video: https://www.youtube.com/watch?v=kXGfncqkxyU

Metode
Undervisningen er primært lærerstyret og deduktiv med fokus på indlæring af trin og koreografier. Eleverne arbejder løbende med at koble bevægelse og musik. Forløbet afsluttes med, at eleverne skal fremføre dansene til skolens årsfest.

Evaluering
Eleverne vurderes ud fra deres deltagelse og opnåelse af læringsmålene.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Volley

Formål
Formålet med forløbet er at introducere eleverne til grundlæggende tekniske og taktiske færdigheder i volleyball. Derudover skal eleverne udvikle deres forståelse for teamsamarbejde med fokus på kommunikation, rollefordeling og gruppeudvikling.

Indhold
Forløbet omfatter både teknisk træning og spilforståelse med udgangspunkt i kidsvolley og gradvis progression mod det færdige spil. Eleverne arbejder med slag som baggerslag, fingerslag, underhåndsserv og smash, samtidig med at der arbejdes med teamudvikling i faste grupper. Her lægges vægt på både den fysiske og sociale dimension af idrætsundervisningen.

Materialer
Der anvendes kapitel 3 fra Grundbog i Idræt C (Systime), som omhandler boldspil og volleyball. Derudover benyttes videoudstyr til feedback og almindeligt volleyballudstyr såsom net, bolde og banemarkeringer.

Metoder
Undervisningen indledes med en deduktiv tilgang, hvor eleverne instrueres i de tekniske færdigheder gennem øvelser og fælles gennemgang. Herefter anvendes en mere induktiv tilgang, hvor eleverne arbejder selvstændigt i faste teams og reflekterer over samarbejde og roller. Der inddrages videofeedback og brug af evalueringsrubrics for at fremme læring og refleksion.

Evaluering
Der arbejdes med løbende formativ evaluering af elevernes tekniske færdigheder og samarbejdsevner. Eleverne giver hinanden feedback ved hjælp af videooptagelser og rubrics. Forløbet afsluttes med en turnering, hvor eleverne evalueres på deres spilforståelse og evne til at samarbejde i et team, med særligt fokus på kommunikation, rollefordeling og udvikling af holdet som en funktionel enhed.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#11

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer