Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
GUX Nuuk
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Fridleivur Joensen, Line Beese Rasmussen, Thyge Sall
|
|
Hold
|
2023 id/R (1R id C, 2R id C, 3R id C)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Boldbasis
Forløbet hører ind under boldspil
Efter forløbet skal eleverne være i stand til:
- at skelne mellem forskellige typer af boldspil
- kende til taktiske elementer inden for boldspil, herunder dybde/bredde, kommunikation, bevægelse uden bold
- at ændre og udvikle boldspil ved hjælp af boldspilshjulet
- at analysere forskellige boldspil med fokus på de krav, som de forskellige boldspilstyper stiller
Undervisningen har været tilrettelagt primært deduktivt, men med induktivt fokus de sidste undervisningsgange med henblik på udviklingen af egne spil
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Kropsbasis
Forløbet hører ind under klassiske og nye idrætter
Formålet med forløbet er, at eleverne skal stifte bekendtskab med forskellige bevægelsesformer, hvor der er forskellige slags arbejdskrav. Desuden bliver eleverne introduceret for forskellige fagbegreber under forløbet, som de skal kunne koble til de praktiske bevægelsesformer
Læringsmålene for forløbet er, at eleverne:
- kan vise færdigheder inden for gymnastiske-, styrke- og inuit games discipliner med fokus på balance, kropsspænding, mobilitet og eksplosivitet.
- kan redegøre for de fire fagbegreber: balance, kropsspænding, mobilitet og eksplosivitet
- kan analysere forskellige kropslige discipliner med udgangspunkt i de fire fagbegreber
Undervisningen har været primært deduktiv
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Rytmisk opvarmning
Forløbet hører ind under færdighedsområdet 'musik og bevægelse'
Forløbet har særligt haft fokus på læringsmålene, at:
- "besidde færdigheder indenfor udvalgte idrætsdiscipliner og
aktiviteter, der tilgodeser musik og bevægelse"
- "kunne udarbejde og gennemføre et opvarmningsprogram".
Under forløbet har eleverne arbejdet med at kreere deres eget rytmiske opvarmningsprogram
Eleverne er først blevet undervist i, hvorfor man varmer op og hvordan man kan opbygge et rytmisk opvarmningsprogram til musik med eksempler på øvelser
Herefter har eleverne i grupper skulle planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Programmet skal vise, at eleven behersker:
- rytmisk forståelse
- rigtigt valg af musiktempo (BPM)
- svingøvelser
- løbe- og gangøvelser
- hoppeøvelser
- styrkeøvelser
Elevernes opvarmningsprogrammer er efterfølgende blevet evalueret af lærer og klassekammerater i plenum
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Floorball
Forløbet hører ind under boldspil
Forløbet hører ind under boldspil
I forløbet har vi arbejdet med isolerede tekniske færdigheder og anvendelse af færdigheder i spil
Læringsmålene for forløbet er:
- at kunne drible kontrolleret med bolden med to hænder på staven og med lavt tyngdepunkt
- at kunne tæmme og aflevere bolden med kontrol, så den bevæger sig langs jorden
- at kunne udføre en afslutning med enten trækskud eller håndledsskud
- at kunne udvise tekniske og taktiske færdigheder i forhold til kampsituationen
- kende til spillets basale regler
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Basketball
Basketball
Formålet med forløbet
At forstå og kunne spille basketball gennem bevægelsesglæde.
Vi har gennem fysiske og tekniske øvelser arbejdet med grundelementer fra basketball. Og gennem småspil og boldlege øget forståelsen af bevægelsesbanerne.
Teknik
- forskellige afleveringsteknikker
- lay-up og skud
- opdækning
- finter
Taktik
- regler
- opstillinger
- forsvars og angrebsteknik
Eleverne har set forskellige videoer at tekniske elementer og vi har arbejdet med refleksioner over spillet.
Eleverne har parvis på skift lavet basketrelateret opvarmningsøvelser.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Grundtræning
Grundtræning
Eleverne introduceres til forskellige typer af grundtræningsprogrammer, og til træningsfysiologi. De skal efterfølgende selv lave et program som fremvises og evalueres af resten af klassen.
Eleverne vurderes på:
- Opbygning og fremvisning af eget program
- Teoretisk forståelse af træningsfysiologi
- Evnen til at reflektere over eget og de andres programmer.
- Egen fysisk formåen.
Materiale:
Yubio kap. 21 om grundtræning
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Badminton
Formål:
At eleverne opnår færdigheder inden for badminton som hører ind under klassiske og nye idrætter og udvikler deres kropsbevidsthed
Indhold:
I lektionerne har eleverne øvet tekniske slag som forhånd, baghånd, serv, clear, netdrop og smash,
Taktisk har vi arbejdet med: Regler, spilcentrum og bevægelsesmønstre, single og double.
Desuden har forløbet indeholdt en forskellige badmintonspil og -lege, som har haft til formål at udvikle elevernes færdigheder og skabe noget bevægelsesglæde.
Metode:
Forløbet har primært været lærerstyret undervisning.
Eleverne har som lektie set forskellige slag og spilsekvenser.
Teori
Vi har set videosekvenser og snakket om teknik, taktik samt hvilke fysiske krav der stilles til en badmintonspiller
Evaluering:
Eleverne er blevet bedømt ud fra deres evne til at beherske tekniske elementer i lektionerne samt deres evne til at indgå i det færdige spil
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Ekspressiv idræt og dans
Vi har arbejdet med kreative bevægelsesformer og dans.
Formålet med forløbet har været at skabe bevægelsesglæde og øve sig i at bruge kroppen kreativt og til musik.
Vi har set forskellige videoer af dans og snakket om opbygning af danse.
Vi har arbejdet med:
- Linedance - og eleverne har selv skulle lave en lille linedance, som resten af klassen skulle se og prøve.
- Squardance
- Ekspressive lege, hvor eleverne bl.a. har skulle danse deres telefonnummer.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Snedag
En vinteridrætsdag for hele skolen i 6 timer.
Elever møder i Inussivik, hvor vi har fælles opvarmningsdans (som er øvet i idrætstimerne) og kampråb. Herefter konkurrerer eleverne i forskellige aktiviteter i deres klasser mod andre klasser fra samme årgang. Aktiviteterne var følgende:
Kælkebakke
Bygge snetårn
Skistafet
Air hockey
Find en istap
Lav et snebillede
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Fodbold
Fodbold
Formålet var at øge boldglæden og opøve tekniske og taktiske elementer i fodbold.
Eleverne har på skift stået for forskellige bold og opvarmningsøvelser som er relateret til fodbold.
Vi har arbejdet med:
- Skud og afleveringsteknikker
- Løbebaner
-Taktik
- driblinger og finter
- fysiske krav til en fodboldspiller
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Træningsprojekt
Ifølge lærerplanen for idræt på C-niveau skal eleverne ”kunne udfærdige, gennemføre og evaluere eget fysisk træningsprojekt” samt ”kende centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning.”
Formålet med træningsprojektet er, at eleverne selvstændigt:
- Skal vælge et fokus for deres træning
- Sætte et mål for træningen
- Lave en træningsplan
- Udføre træning i ca. 8 uger
- Udføre en starttest og en sluttest
- Udarbejde en rapport om træningsforløbet med inddragelse af relevant teori og refleksioner
Eleverne bliver bedømt på:
- De praktiske lektioner under forløbet
- Deres træningsplan og egen selvstændige træning
- Deres rapport – herunder inddragelsen af relevant teori og deres refleksioner over træningsforløbet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
28,00 moduler
Dækker over:
32 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Folkedans - Les Lanciers og kalattuut
Formål
Formålet med forløbet er, at eleverne opnår en grundlæggende forståelse for trin, rytme, opbygning og sociale elementer i Les Lanciers og andre folkedanse. Forløbet indledes med fokus på basale trin og dansefatninger, hvorefter der arbejdes med de fem ture i Les Lanciers. Kendskab til musikken understøtter elevernes evne til at genkende sekvenser, formationer og bevægelser. Samtidig får eleverne et overordnet indblik i folkedansenes historiske baggrund.
Læringsmål
Udføre grundlæggende trin som chassé, gåtrin og polka i takt til musikken
Udvikle forståelse for musik og kunne identificere start og slut på sekvenser
Kunne føre eller blive ført i pardans
Danse med korrekt fatning og kropsholdning
Huske og udføre dansene med passende udtryk
Have kendskab til centrale elementer i folkedansenes historie
Indhold
Introduktion til dansefatning og grundtrin (chassé og polka)
Arbejde med tre traditionelle gallature
Les Lanciers:
tur: Broturen
tur: Komplimentturen
tur: Damemøllen
tur: Visitturen
tur: Herremøllen
Videomateriale anvendes som støtte:
Tur 1, 2, 4 og 5: https://www.youtube.com/watch?v=o98mhPIypEA
Tur 3: https://www.youtube.com/watch?v=o2Pim-9pjN8
Supplerende video: https://www.youtube.com/watch?v=kXGfncqkxyU
Metode
Undervisningen er primært lærerstyret og deduktiv med fokus på indlæring af trin og koreografier. Eleverne arbejder løbende med at koble bevægelse og musik. Forløbet afsluttes med, at eleverne skal fremføre dansene til skolens årsfest.
Evaluering
Eleverne vurderes ud fra deres deltagelse og opnåelse af læringsmålene.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Volley
Formål
Formålet med forløbet er at introducere eleverne til grundlæggende tekniske og taktiske færdigheder i volleyball. Derudover skal eleverne udvikle deres forståelse for teamsamarbejde med fokus på kommunikation, rollefordeling og gruppeudvikling.
Indhold
Forløbet omfatter både teknisk træning og spilforståelse med udgangspunkt i kidsvolley og gradvis progression mod det færdige spil. Eleverne arbejder med slag som baggerslag, fingerslag, underhåndsserv og smash, samtidig med at der arbejdes med teamudvikling i faste grupper. Her lægges vægt på både den fysiske og sociale dimension af idrætsundervisningen.
Materialer
Der anvendes kapitel 3 fra Grundbog i Idræt C (Systime), som omhandler boldspil og volleyball. Derudover benyttes videoudstyr til feedback og almindeligt volleyballudstyr såsom net, bolde og banemarkeringer.
Metoder
Undervisningen indledes med en deduktiv tilgang, hvor eleverne instrueres i de tekniske færdigheder gennem øvelser og fælles gennemgang. Herefter anvendes en mere induktiv tilgang, hvor eleverne arbejder selvstændigt i faste teams og reflekterer over samarbejde og roller. Der inddrages videofeedback og brug af evalueringsrubrics for at fremme læring og refleksion.
Evaluering
Der arbejdes med løbende formativ evaluering af elevernes tekniske færdigheder og samarbejdsevner. Eleverne giver hinanden feedback ved hjælp af videooptagelser og rubrics. Forløbet afsluttes med en turnering, hvor eleverne evalueres på deres spilforståelse og evne til at samarbejde i et team, med særligt fokus på kommunikation, rollefordeling og udvikling af holdet som en funktionel enhed.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Dans og kreativitet
Vi har arbejdet med kreative bevægelsesformer og dans.
Formålet med forløbet er at danne bevægelsesglæde og kreativitet.
Forløbet har indeholdt forskellige ekspressive lege og eleverne har danset deres eget telefonnummer.
Vi har danset linedans og squardance. Og eleverne har i grupper lavet deres egen lille linedance.
I teori har arbejdet med dans og sundhed
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Forløb#13
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58682453665",
"T": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58682453665",
"H": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58682453665"
}