Holdet 2024 bi/Q - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e) Joakim Kirketerp-Møller
Hold 2024 bi/Q (2Q bi C)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Cellebiologi
Titel 2 Kost og sundhed
Titel 3 Sexologi
Titel 4 DNA og genetik
Titel 5 Bakterier
Titel 6 Økologi og evolution

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Cellebiologi

Hvad er liv? Hvad vil det sige at være levende?
Prokayote og eukaryote celler
Membranopbygning + transportprocesser


Materiale
Biologi i udvikling:
Livets forudsætninger
Cellen
Cellemembranen og transportprocesser  

Forsøg:
Osmose i kartofler.
Mikroskopering af celler (dyre og planteceller)

Læringsmål og indhold
A) Anvende fagbegreber, fagsprog og relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af biologiske problemstillinger,

B) Tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet (....) under hensyntagen til sikkerhed og til risikomomenter ved arbejde med biologisk materiale

Kernestof:
a) Cellebiologi: overordnet opbygning ag pro- og eucaryote celler og membran processer



Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
osmose rapport 27-08-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Kost og sundhed

Indhold: I dette forløb arbejder vi med sundhedsbegrebet og dets tre aspekter: mental, fysisk og social sundhed. Eleverne får en grundlæggende forståelse af energibalance og kroppens behov for makro- og mikronæringsstoffer som kulhydrater, proteiner, fedtstoffer, vitaminer og mineraler. Derudover gennemgås fordøjelsessystemets opbygning og funktion, samt hvordan næringsstoffer optages og omsættes i kroppen.

Et særligt fokus er blodsukkerregulering, herunder kroppens hormonelle styring af blodsukkeret og sammenhængen til sygdommen diabetes. I den forbindelse udfører eleverne et forsøg, hvor de måler deres blodsukker efter indtag af forskellige typer morgenmad for at undersøge, hvordan fødevarernes sammensætning påvirker blodsukkeret.

Fokuspunkter:
- Sundhedsbegrebet - mental, fysisk og social sundhed
- Makro og mikro næringsstoffer
- Fordøjelsessystemet
- Blodsukkerregulering
- Diabetes

Forsøg:
- Måling af blodsukker efter indtag af forskellige typer af morgenmad

Materiale:
- Biologi i udvikling: Afsnit om kost og sundhed (minus afsnit om appetitregulering og energibalance) https://biologiiudvikling.ibog.nucleus.dk/?id=211
- Biologibogen: Afsnit om diabetes (https://biologibogen.systime.dk/?id=435&L=0#c2137 )
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Sexologi

Forløbet om sexologi har fokus på forplantning og seksualitet. Vi arbejder med forplantning på celleniveau (meiose) og arbejder med hvordan et foster udvikles under graviditeten. I forløbet stifter eleverne desuden med kønssygdomme og præventionsmidler.
I forløbet arbejdes der også med hormonel regulering hvor vi tager udgangspunkt i menstruationscyklus. Til slut diskuteres der etiske problemstillinger forbundet med fosterdiagnostik.

Kernestof
- oversigt over kroppens organsystemer
- hormonel regulering og forplantning, herunder graviditet og seksuelt overførte sygdomme

Fokuspunkter
Seksuel tiltrækning mellem arter
Mandens og kvindens kønsorganer
Menstruationscyklus
Meiose og mitose
Cellens livscyklus
Kromosomtalsmutationer

Materialer
Biologi til Tiden (pdf)
- s. 63-68  
- s. 76-77

Biologi i udvikling
- afsnit: Mandens kønsorganer
- afsnit: Kvindens kønsorganer
- afsnit: Hormoner
- afsnit: Mitose
- afsnit: Cellens livscyklus
- afsnit: Meiose
- afsnit: Når der sker fejl i meiosen
- afsnit: Fosterudvikling
- afsnit: Tilbud om fosterdiagnostik

Biologibogen
- afsnit: Prævention
- afsnit: Kønssygdomme
- afsnit: Bekæmpelse af infektionssygdomme (forskelle på virus og bakterier
- afsnit: Hormoner hos kvinder og menstruationscyklus

Forsøg
- Kan du vælte en tændstikæske med næsen? (Tyngdepunkt)
- Smittespredning i 2.Q


Film
- Dokumentar fra DR: De Ufødte Børn
- Etisk råd - abort og Fosterdiagnostisk, at vide eller ikke at vide  
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 DNA og genetik

Formål
Forløbets formål er at introducerer eleverne for principperne i genetik og molekylærbiologi. Forløbet starter med DNA’s opbygning og funktion, og vil bevæge sig videre til det centrale dogme, replikation og proteinsyntese. Herefter vil eleverne skulle arbejde med mutationer og nedarvningsprincipper og til sidst skulle forholde sig til etiske dilemmaer ved genteknologien.



Kernestof:
Genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, genregulering, replikation, proteinsyntese og mutation

Faglige mål:

• DNA’s opbygning
• Det centrale dogme: Replikation og proteinsyntesen
• Mutationer
• Nedarvningsprincipper
o Nedarvning af dominante og recessive alleler
o Krydsningsskemaer
o Stamtræer
• Blodtyper
• Gentest - Etik.

Forsøg:
Blodtype bestemmelse
Udvinding af DNA fra jordbær
Mutations forsøg


Materialer
Materiale: Biologi i udvikling
Kapitler:
- På opdagelse i generne
- DNA
- Arvematerialet indeholder gener
- Genetik og genetiske egenskaber
- Vi er alle forskellige
- Genteknologiske undersøgelser
Øvelsesvejledning mutation
Øvelsesvejledning - DNA i Jordbær  
Øvelsesvejledning - Blodtyper


Evaluering
Eleverne vil blive vurderet løbende i klassedialogerne, men også i gruppearbejdet, når jeg snakker med dem i timen. Skriftligt vil de blive vurderet på deres rapport.   
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Bakterier

Formål:
Forløbets formål er at introducere eleverne for bakterievækst og vækstfaktorer. Samt forbedre eleverne forståelse og brug af den naturvidenskabelige metode. Forløbet vil være overvejende forsøgsbaseret.


Indhold
Forløbet er opbygget rundt om 5 forskellige forsøg. Eleverne vil igennem forløbet med stiliseret progression skulle designe deres eget forsøg. Samtidig vil eleverne lærer om bakterier, deres formering, gode bakterier, dårlige bakterier.
Kernestof

Mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer og resistens

Fokuspunkter i forløbet:
- Repetition af cellebiologi - Prokaryoter og eukaryoter
- Bakterielvækst og vækstfaktorer (Eksponentiel vækst)
- Kimfald
- Håndhygiejne
- De gode bakterier: Probiotika – med fokus på den traditionelle grønlandske kost


Udover forløbets kernestof forventes det at elev kan;

- Analysere data fra forsøg og forklarer disse med faglig viden, fejlkilder og biologisk variation
- Anvende matematikken til at beskrive eksponentiel vækst og forklarer fordoblingskonstant.
- Undersøge og demonstrer biologisk vækst
- Designe, udfører og analyserer eget forsøg med vejledning.
- Hvis forståelse for den naturvidenskabelige tankegang.


Forsøg
Agar opskrift
Bakterie i omgivelserne
Forsøg med håndhygiejne
Forsøg med kimfald / bakterier i luften



Metode
I dette forløb vil eleverne skulle arbejde i tilfældige grupper. Eleverne vil skulle læse fagligt, høre læreroplæg, se videoklip, arbejde individuelt, i par, grupper og i samarbejde med hele klassen. Hver time er bygge op, så eleven både, skal skrive, lytte, læse og tale, individuelt eller sammen med medstuderende. Eleverne igennem forløbet skulle øve sine færdigheder inden for den naturvidenskabelige metode – Der vil være en høj stilladsering i starten, der vil være aftagende gennem forløbet.

Materialer:
- Artikel: Hvad er en bakterie? ( https://videnskab.dk/sporg-videnskaben/hvad-er-en-bakterie)
- BioAktivator: Afsnit 3 om prokaryoter (https://bioaktivator.systime.dk/?id=1140)
- Biologi i udvikling b – Mikrobiologi side 104-109 om vækstfaktorer



Evaluering
Eleverne vil blive evalueret løbene både mundtligt og skriftligt. Evalueringen er primært på det eksperimentelle arbejde.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Økologi og evolution

I dette forløb introduceres eleverne til økologiens grundlæggende fagbegreber med udgangspunkt i materialet "Opdag havet" fra WWF. Eleverne arbejder med opbygningen af økosystemer og lærer at identificere abiotiske og biotiske faktorer samt forstå betydningen af begrænsende faktorer for liv og vækst.

Der arbejdes med fotosyntese og respiration som grundlæggende biologiske processer, og eleverne undersøger energistrømme og vækstfaktorer i økosystemer. Kulstofkredsløbet og dets rolle i forhold til klima og global opvarmning gennemgås, sammen med begreber som evolution, tilpasning og biodiversitet.

Som en del af forløbet deltager eleverne i en feltundersøgelse i kolonihavnen, hvor de undersøger økologiske forhold i praksis. Der arbejdes også eksperimentelt med gæring som en biologisk proces
Kernestof
- økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-kredsløb og biodiversitet

Fokuspunkter
Økosystemet
fotosyntese og respiration
Energistrøm og vækstfaktorer  
Kulstofkredsløbet  
Evolution og tilpasninger  
global opvarmning
Biodiversitet  
Feltundersøgelse til kolonihavnen  
Gæring  

Materialer
"Opdag havet - undervisningsmateriale til biologi i gymnasiet" af Anne Berendt, WWF (2019) pdf, s. 6-21

Permafrost: https://natur.gl/year/2021/klimaforandringer-saetter-de-arktiske-dyr-og-planter-under-yderligere-pres

Biodiversitet Arter, gener og økosystemer Udgivet af: Foreningen af Danske Biologer og Center for Makroøkologi, Evolution og Klima, Københavns Universitet

Forsøg og feltarbejde
Feltundersøgelse til tidevandszonen
Gæringsforsøg
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer