Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
GUX Nuuk
|
|
Fag og niveau
|
Billedkunst B
|
|
Lærer(e)
|
Gitte Raarup, Sophia Marie Wedel Andersen
|
|
Hold
|
2024 Bk/N (2N Bk B, 3N Bk B)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundforløb formalistiske virkemidler
Introduktion til fagets mål og grundbegreber.
Vi skal lære at tale om billedets komposition og farver.
Et billede kan være statisk (stillestående) og dynamisk (det er i bevægelse).
Farver kan være varme og kolde - hvad betyder dette for billedets udtryk?
Vi skal arbejde lidt med hvordan forskellige materialer påvirker udtrykket - akvarel og akryl giver forskellige muligheder.
Kernestof
(fra læreplan billedkunst c 2018)
e) praktisk og teoretisk arbejde med to forskellige gengivelsesstrategier, f.eks. abstrakt og mimetisk.
- formalanalyse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Grønlands kunsthistorie
Forløbet gennemgår to nedslag i den grønlandske kunsthistorie. Nedslag 1 kalder vi shamanistisk kunst og nedslag 2: Grønlandsk guldalder. Efter jul fortsætter forløbet med yderligere to nedslag i kunsthistorien, som dækker 70ernes politiske kunst og samtiden.
2.N er kun lige begyndt på billedkunst B. Vi har startet året med et grundforløb, hvor fokus var på formanalysens enkelte dele. I dette første rigtige forløb er vores udgangspunkt derfor, at vi kan analysere værker ud fra formanalysen og langsomt bygger på. Jeg gemmer betydningsanalysen til efter juleferien, når vi dykker ned i politisk kunst. Formanalysen bliver til gengæld udvidet, idet vi også undersøger skulpturer (klassen har indtil nu kun har analyseret todimensionel kunst). Forløbet er lavet ud fra TAP modellen, og vi har derfor næsten altid et teoretisk, analytisk og praktisk element med i undervisningen.
Formål
a) Demonstrere sikker og nuanceret brug af og viden om billedkunstens grundbegreber og deres betydning, herunder materialer, farver og komposition
b) Redegøre for relevante kunsthistoriske perioder
c) Beherske forskellige arbejdsteknikker inden for tegning og maleri og andre kunstneriske udtryksformer
d) Analysere et varieret billedmateriale
Indhold:
a) Praktisk og teoretisk arbejde med billeder på flade og med skulptur
b) væsentlige aspekter af kunstens udvikling i Grønland
e) den formanalytiske synsvinkel
Supplerende stof
Rundvisning på Nuuk kunstmuseum
Metoder
- Praktisk individuelt arbejde
- Plenum læreroplæg (med lyttebingo)
- Par og gruppearbejde med fokus på analyse
- Dialogblomsten (træning i at lytte, forstå og tale)
Metoder - Praktiske projekter
- Abstrakt fremstilling af sjæle, som bor i kroppens led.
- Tegneøvelse af dyrs sjæle
- Imitation af tupilak i ostevoks
- Akvarelmalerier i guldalder stil
- Afsluttende udstilling af deres værker med tekst på dansk, grønlandsk og engelsk om et af de to kunsthistoriske nedslag
Materialer
- Thomsen, Nina Høgsted: ”Eqqumiitsulioneq – En fagbog til billedkunstfaget på GUX” (2022) Systime
-Tupilak i ukendt materiale. Årstal ukendt. Tilhører Grønlands Nationalmuseum og arkiv.
-Naja Abelsen Opfattelsen af sjælen, Pencil. 2000., Original in private courtesy
-Naja Abelsen Inuits verdensbillede – illustration af Naja Abelsen, 2011
-Ukendt titel, Emanuel A Petersen (ukendt årstal). Nuuk kunstmuseum (s. 108)
-En grønlandsk fisker med sin brud, C. A. Lorentzen. (ukendt årstal) Nuuk kunstmuseum
-Ukendt titel, Christine Deichmann (1909) Nuuk Kunstmuseum
-En grønlandsk boplads ved en fjord. Sommer, Carl Rasmussen (1882-1883). 58x84 cm. Olie på lærred. Statens Museum for Kunst
- Rypefangst med lang stang og løkke, Kaarali Andreassen (1919-1934). Statens Museum for Kunst
Evaluering
- De opdaterer deres fysiske portfolio med både praktiske øvelser, refleksioner, teori og analyser.
- Krydsord og quizlet
- Afsluttende evaluering af hvilke øvelser de bedst kunne lide - også gennem elevfeedback
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
36 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Gengivelsesstrategier
Vi skal lære om gengivelsesstrategier - skal det "ligne noget" når man tegner og maler?
Dette hedder "mimetisk". Man kan også arbejde abstrakt, hvor man lægger vægt på form og udtryk frem for lighed.
Kernestof:
f) Praktisk og teoretisk arbejde med mindst to gengivelsesstrategier samt nogle overvejelser bag disse metoder
Praktiske øvelser / værker
- Gesamtkunstwerk af Hanne Larsen (mimetisk)
- Abstrakt portræt af klassekammerat i ståltråd (abstrakt)
- Selvportræt enten abstrakt eller mimetisk i akryl eller akvarel
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Arkitektur - kollegieværelset
Eleverne har trænet analytiske begreber inden for arkitektur. Vi har først haft fokus på den teoretiske og analytiske del. Eleverne har en forståelse af senmoderne arkitektur i Grønland.
Derefter har de arbejdet projektorienteret i grupper. De fik til opgave at lave et bud på et nyt og forbedret kollegieværelse i form af en arkitektonisk model. Udover at aflevere en arkitektonisk model, skulle de også lave en præsentationsvideo, hvor de analytiske fagbegreber skulle indgå.
Arbejdsformer:
- Gruppearbejde
Evaluering:
- Vi holdt fernisering, hvor de færdige modeller blevet udstillet på skolen. Vi så elevernes præsentationsvideoer sammen.
Kernestof:
A) Praktisk og teoretisk arbejde med arkitektur
E) to af følgende tre analytiske synsvinkler: den formanalytiske og den betydningsanalytiske.
Læringsmål:
A, C og D
Kerneværker:
-Katuaq (Nuuk), Schmidt Hammer og Lassen (1997)
-Nuuk Center (Nuuk), MT Højgaard (2012)
Værker i portfolio:
- Model af kollegieværelset
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Erindring
Forløbet er et tematisk forløb, hvor vi skal reflektere over genstande og deres iboende erindring. Forløbet henter inspiration fra TAP bogens afsnit om erindring, og teoretisk kredser vi derfor om kollektiv- og personlig erindring.
2.N har nu godt styr på formanalysen, men vi mangler stadig at komme i gang med betydningsanalysen. Dette er et mål i forløbet samt at reflektere over egne værker. Forløbet er lavet ud fra TAP modellen, og vi har derfor næsten altid et teoretisk, analytisk og praktisk element med i undervisningen.
Kerneværker
- C A Lorentsen: ”En grønlandsk fisker med sin brud”
- John Kørner ”Afghanistan”
- Simon Evans: “Everything I have” (2008)
- Wilhelm Marstrand: ”To døtre og deres vestindiske barnepige” (1857)
- Carl Bloch: In a Roman Osteria (1866)
Faglitteratur:
- Thomsen, Nina Høgsted: ”Eqqumiitsulioneq – En fagbog til billedkunstfaget på GUX” (2022) Systime
- B. Andersen & L. Porse: “TAP – Teori til Analyse og Praktis i Billedkunst”, Erindring (2021) Praxis
Værker i portfolio:
- Mit liv i et glas
- Fælles broderiværk “Vores tid på GUX Nuuk”- (hænger på 1. sal i Aulaen). Eleverne har broderet et motiv hver, som de forbinder med deres tid på GUX Nuuk. På den måde har vi sammen sat et spor i GU’s historie.
- ”Everything I have” – fotoværk
- Visualiser et minde
Læringsmål:
a. Demonstrere sikker og nuanceret brug af og viden om billedkunstens grundbegreber og deres betydning, herunder materialer, farver og komposition
c. Beherske forskellige arbejdsteknikker inden for tegning og maleri og andre
kunstneriske udtryksformer
d. Analysere et varieret billedmateriale
e. Forholde sig til billedkunstens temaer og reflektere over disse
Kernestof:
a) Praktisk og teoretisk arbejde med billeder på flade og med installationskunst
d) udvalgte internationale værker samt kunst fra de seneste 10-15 år
e) den formanalytiske synsvinkel og den betydningsanalytiske synsvinkel.
Evaluering
Eleverne opdaterer deres fysiske portfolio med både praktiske øvelser, refleksioner, teori og analyser.
Afsluttende evaluering af hvilke øvelser de bedst kunne lide - også gennem elevfeedback
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Magi
*Dette forløb blev udfordret af uforudsete aflysninger, som gjorde, at vi ikke kom i mål. Eleverne har derfor ikke færdiggjort disse værker og har ikke lavet en færdig procesbeskrivelse.
I det afsluttende forløb skulle eleverne prøve at lave et eksamensværk ud fra temaet ”Magi”. Vi har læst kapitlet om magi i TAP (Andersen & Porse). Derefter har eleverne brainstormet ideer og hver især lavet enten en skitse eller et vision board. Værkerne er ikke færdige, og måske er det en ide at kigge på deres værker igen efter ferien.
Læringsmål:
A, C, E
Kernestof:
A
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Cirkler. Logodesign
Formål:
at undersøge, hvordan cirklen som grundform optræder overalt i naturen, i praktiske funktioner , industrielt design og æstetiske former.
Indhold:
Klassen præsenteres for eksempler på cirkler omkring os, og tager på fotosafari, finder og fotograferer cirkler i omgivelserne.
Logodesign. Vi ser eksempler på logodesign og hvilke visuelle virkemidler, der bruges.
Eleverne vælger lokal virksomhed og laver skitser til logo samt færdigt logo
Eleverne præsenterer pp med skitser, arbejdsproces virkemidler og færdigt logo
Kærnestof: Praktisk og teoretisk arbejde med billeder på flade
Materiale: opdagelse i omgivelserne.
oplæg og pp om logodesign
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Cirkler i kunst
Formål
- at undersøge, hvordan cirklen som universel form indgår i kunstværker såvel mimetisk som abstrakt
Indhold: Præsentation af kunstnere, der bruger cirklen som grundform i deres værker.
fx. Munch, Kandinsky og Yayoi Kusama
Læringsmål:
Parafrase- Eleverne lave parafrase af udvalgt kunstner i 3 forskellige teknikker og præsenterer deres kunstner på pp
Kernestof. Praktisk og teoretisk arbejde på flade.
Materiale: PP med præsentation af kunstnere og deres værker
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Miki Jacobsen i Katuaq. Grønlandsk samtidskunst
Formål: at se eksempel på grønlandsk samtidskunst: temaer og teknikker
Indhold: ekskursion til Miki Jacobsens udstilling i Katuaq
Eleverne vælger værker og præsenterer værk for klassen
Kernestof: Grønlandsk samtidskunst
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Japansk kunst
Eleverne har selv valgt emne og har besluttet japansk kunst
Formål: at underøge væsentlige træk i japansk kunst og påvirkningen af europæisk kunst fra 1868. Hvordan inspirerer og påvirkes kunsten på tværs af kulturer?
Indhold: Præsentation af værker fra Edo-perioden 1603-1868 ( Hokusai og Hiroshige)
Japonisme: Van Gogh, Monet, Toulouse Lautrec og Manga-tegneserier
Læringsmål: beherske forskellige arbejdsteknikker: linoleumstryk, maleri
Kernestof: at redegøre for kunsthistoriske perioder, udvalgte internationale værker
Materiale: PP med billedeksempler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Kunsthistorie fra antikken til surrealismen
Formål:
At undersøge væsentlige stilperioder, udtryksformer, teknikker og materialer i europæisk kunsthistorie med nedslag i arkitektur, skulptur og arbejder på flade.
at afprøve kunstneriske teknikker og materialer
Indhold:
Antikken, middelalder, renæssance, romantik-realisme, impressionisme, ekspressionisme, kubisme, surrealisme.
Læringsmål: b,c,d
Kernestof. a,d
Materiale: PP -præsentationer med eksemplariske værker og kunstnere
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
48 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Halloween udsmykning af Minihallen
Formål:
at lave en stor udsmykning til GUXs halloweenfest i minihallen
Indhold: Praktisk arbejde med at lave masker, kranier, lig, edderkopper mv.
Læringsmål: c
Kernestof: a
Materiale: google og pinterest-inspiration
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
International og grønlandsk samtidskunst. 15 år
Formål: at introducere til nyere kunstneriske udtryksformer installation, landart, performance, postkolonial kritik, grønlandsk samtidskunst
Indhold: teori og praksis om nye udtryksformer og at arbejde i praksis med James Bond udsmykningstema i Aula til gallafesten
Læringsmål: c
Kernestof: a
Materiale: Isle Hermann: Storis, Nordatlantens brygge , Ai Wei Wei, Olafur Eliasson, Robert Smithson, Christo, Jessei Kleeman, Pia Arke m.fl
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
40 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Projekt
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Eget projekt
I arbejder med selvvalgt projekt med udgangspunkt i et emne/forløb, vi har gennemgået
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Kusanartuliat. Kunsthåndværk og kunst: Nuuk Kunstm
Formål:
at introducere til grønlandsk kunsthåndværk/ kunst og undersøge grænsefladerne mellem kunst og kunsthåndværk
Indhold: Besøg på Nuuk Kunstmuseum
Læringsmål: d,e
Kernstof: b
Materiale: udstillingen Kusanartuliat.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
18
|
Repetition og eksamen
Vi repeterer fagsprog indenfor formal og betydningsanalyse, perioder og kunstneriske strategier
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
19
|
Forløb#14
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64893469905",
"T": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64893469905",
"H": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64893469905"
}