Holdet 3I Bi B (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Biologi B
Lærer(e) Joakim Kirketerp-Møller
Hold 2024 Bi/I (2I Bi B, 3I Bi B)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Cellebiologi
Titel 2 Kost og sundhed
Titel 3 Sexologi
Titel 4 DNA og genetik
Titel 5 Bakterier
Titel 6 Krop og træning
Titel 7 Økologi og evolution
Titel 8 Nervesystemet
Titel 9 Proteiner og enzymer
Titel 10 Immun systemet
Titel 11 Retsgenetik og moderne genteknologi
Titel 12 Forløb#9

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Cellebiologi

Hvad er liv? Hvad vil det sige at være levende?
Prokayote og eukaryote celler
Membranopbygning + processer


Materiale
Biologi i udvikling:
Livets forudsætninger
Cellen
Cellemembranen og transportprocesser  

Forsøg:
Osmose i kartofler.

Fra lærerplanen:
A) Anvende fagbegreber, fagsprog og relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af biologiske problemstillinger,

B) Tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet (....) under hensyntagen til sikkerhed og til risikomomenter ved arbejde med biologisk materiale



Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Osmose i kartofler 30-08-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kost og sundhed

Fokuspunkter:
- Sundhedsbegrebet - mental, fysisk og social sundhed
- Energibalance
- Makro og mikro næringsstoffer
- Fordøjelsessystemet
- Blodsukkerregulering
- Diabetes

Forsøg:
- Måling af blodsukker efter indtag af forskellige typer af morgenmad

Materiale:
- Biologi i udvikling: Afsnit om kost og sundhed (minus afsnit om appetitregulering og energibalance) https://biologiiudvikling.ibog.nucleus.dk/?id=211
- Biologibogen: Afsnit om diabetes (https://biologibogen.systime.dk/?id=435&L=0#c2137 )
Indhold
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Sexologi

Forløbet om sexologi har fokus på forplantning og seksualitet. Vi arbejder med forplantning på celleniveau (meiose) og arbejder med hvordan et foster udvikles under graviditeten. I forløbet stifter eleverne desuden med kønssygdomme og præventionsmidler.
I forløbet arbejdes der også med hormonel regulering hvor vi tager udgangspunkt i menstruationscyklus. Til slut diskuteres der etiske problemstillinger forbundet med fosterdiagnostik.

Kernestof
- oversigt over kroppens organsystemer
- hormonel regulering og forplantning, herunder graviditet og seksuelt overførte sygdomme

Fokuspunkter
Seksuel tiltrækning mellem arter
Mandens og kvindens kønsorganer
Menstruationscyklus
Meiose og mitose
Cellens livscyklus
Kromosomtalsmutationer

Materialer
Biologi til Tiden (pdf)
- s. 63-68  
- s. 76-77

Biologi i udvikling
- afsnit: Mandens kønsorganer
- afsnit: Kvindens kønsorganer
- afsnit: Hormoner
- afsnit: Mitose
- afsnit: Cellens livscyklus
- afsnit: Meiose
- afsnit: Når der sker fejl i meiosen
- afsnit: Fosterudvikling
- afsnit: Tilbud om fosterdiagnostik

Biologibogen
- afsnit: Prævention
- afsnit: Kønssygdomme
- afsnit: Bekæmpelse af infektionssygdomme (forskelle på virus og bakterier
- afsnit: Hormoner hos kvinder og menstruationscyklus

Forsøg
- Kan du vælte en tændstikæske med næsen? (Tyngdepunkt)
- Smittespredning i 2.I


Film
- Dokumentar fra DR: De Ufødte Børn
- Etisk råd - abort og Fosterdiagnostisk, at vide eller ikke at vide

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 DNA og genetik

Formål
Forløbets formål er at introducerer eleverne for principperne i genetik og molekylærbiologi. Forløbet starter med DNA’s opbygning og funktion, og vil bevæge sig videre til det centrale dogme, replikation og proteinsyntese. Herefter vil eleverne skulle arbejde med mutationer og nedarvningsprincipper og til sidst skulle forholde sig til etiske dilemmaer ved genteknologien.



Kernestof:
Genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, genregulering, replikation, proteinsyntese og mutation

Faglige mål:

• DNA’s opbygning
• Det centrale dogme: Replikation og proteinsyntesen
• Mutationer
• Nedarvningsprincipper
o Nedarvning af dominante og recessive alleler
o Krydsningsskemaer
o Stamtræer
• Blodtyper
• Gentest - Etik.

Forsøg:
Blodtype bestemmelse
Udvinding af DNA fra jordbær
Teoretisk forsøg: Mendelsk nedarvning
Mutations forsøg

Metode
I dette forløb vil eleverne hovedsageligt skulle arbejde i faste grupper. Dog har de faste matrix grupper som eleverne vil kunne blive sendt ud i for at kunne samle information til at kunne løse deres opgave i hver lektion. De faste grupper er så vidt muligt homologe grupper i forhold til arbejdsmoral samt faglighed. Eleverne vil skulle læse fagligt, lytte (aktivt) til læreroplæg, se videoklip, undervise hinanden i små opgaver, arbejde individuelt, i par, grupper og i samarbejde med hele klassen. Hver time er bygge op, så eleven både, skal skrive, lytte, læse og tale, individuelt eller sammen med medstuderende.

Materialer
Materiale: Biologi i udvikling
Kapitler:
- På opdagelse i generne
- DNA
- Arvematerialet indeholder gener
- Genetik og genetiske egenskaber
- Vi er alle forskellige
- Genteknologiske undersøgelser
Øvelsesvejledning mutation
Øvelsesvejledning - DNA i Jordbær  
Øvelsesvejledning - Blodtyper


Evaluering
Eleverne vil blive vurderet løbende i klassedialogerne, men også i gruppearbejdet, når jeg snakker med dem i timen. Skriftligt vil de blive vurderet på deres rapport samt deres selvstændige skriftligheds opgave midt i december.  
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Bakterier

Undervisningsbeskrivelse Bakterier.

Formål:
Forløbets formål er at introducere eleverne for bakterievækst og vækstfaktorer. Samt forbedre eleverne forståelse og brug af den naturvidenskabelige metode. Forløbet vil være overvejende undersøgelse baseret og dermed forsøgsbaseret.


Indhold
Forløbet er bygget op om 6 forskellige forsøg. Eleverne vil igennem forløbet med stiliseret progression skulle designe deres eget forsøg. Samtidig vil eleverne lærer om bakterier, deres formering (eksponentielvækst), gode bakterier, dårlige bakterier, probiotika, antibiotika, resistens samt hånd hygiejne

Kernestof
Mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer og resistens
Celledyrkning

Fokuspunkter i forløbet:
- Repetition af cellebiologi - Prokaryoter og eukaryoter
- Bakterielvækst og vækstfaktorer (Eksponentiel vækst og fordoblingskonstant)
- Kimfald
- Håndhygiejne
- De gode bakterier: Probiotika – med fokus på den traditionelle grønlandske kost
- Antibiotika og resistens

Udover forløbets kernestof forventes det at elev kan;

- Analysere data fra forsøg og forklarer disse med faglig viden, fejlkilder og biologisk variation
- Anvende matematikken til at beskrive eksponentiel vækst og forklarer fordoblingskonstant.
- Undersøge og demonstrer biologisk vækst
- Designe, udfører og analyserer eget forsøg med vejledning fra lærer.
- Vise forståelse for den naturvidenskabelige tankegang.


Forsøg
Agar opskrift
Bakterier i luften
Bakterie i omgivelserne
Forsøg med håndhygiejne.
Forsøg med kimfald.
Kan hvidløg hæmme bakterievækst?  


Metode
I dette forløb vil eleverne skulle arbejde i heterogene grupper. Eleverne vil skulle læse fagligt, høre læreroplæg, se videoklip, arbejde individuelt, i par, grupper og i samarbejde med hele klassen. Hver time er bygge op, så eleven både, skal skrive, lytte, læse og tale, individuelt eller sammen med medstuderende. Eleverne igennem forløbet skulle øve sine færdigheder inden for den naturvidenskabelige metode – Der vil være en høj stilladsering i starten, der vil være aftagende gennem forløbet. Under den forsøgsbaseret undervisning skal eleverne arbejde i heterogene ”forskningsgrupper”.

Materialer:
- Artikel: Hvad er en bakterie? ( https://videnskab.dk/sporg-videnskaben/hvad-er-en-bakterie)
- BioAktivator: Afsnit 3 om prokaryoter (https://bioaktivator.systime.dk/?id=1140 )
- Biologi i udvikling b – Mikrobiologi side 104-109 om vækstfaktorer
- Biotec academy: Afsnit om antibiotika og resistens (https://www.biotechacademy.dk/undervisning/grundskole/bakterier-vira-antibiotikaresistens/)

Afsnit om probiotika: https://www.biotechacademy.dk/undervisning/grundskole/bakterier-vira-antibiotikaresistens/probiotika/

De gode, de onde og de grusomme bakterier:  https://www2.dmu.dk/1_viden/2_publikationer/3_temarapporter/rapporter/temarap_33.pdf

The Trouble with Antibiotics (full documentary) | FRONTLINE
https://www.youtube.com/watch?v=zzKqEZmUGxY


Evaluering
Eleverne vil blive evalueret løbene både mundtligt og skriftligt.  
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Krop og træning

Formål
Formålet med krop og træningsforløbet er at eleverne får biologisk viden inden for krop og træning.

Forløbet arbejder med følgende læringsmål:

Eleven skal efter forløbet kunne:

- Anvende fagbegreber, fagsprog og relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af biologiske problemstillinger.

- Tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet under hensyntagen til sikkerhed og til risikomomenter ved arbejde med biologisk materiale.

- Bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt,

- Formulere sig struktureret såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer,

Indhold/kernestof
Kernestof:
Fysiologi: oversigt over kroppens organsystemer, åndedrætssystem, blodkredsløb, muskler, arbejdsfysiologi,

Supplerende stof:
Sundhed & sygdom.
Under forløbet vil eleverne blive introduceret og arbejde med begreberne:
Ilt, kuldioxid, alveoler, diffusion, lungeventilation, åndedrætsfrekvens, rygerlunger, lille kredsløb/store kredsløb, arterier, vener, kapillærer, energiproduktion, ATP, respiration, mitokondrier, hæmatokritværdi, blodceller, puls, slagvolumen, minutvolumen, blodtryk, systole, diastole, livsstilssygdomme.

Forsøg
Svine/rensdyr hjerte dissektion
Hæmatokrit værdi
Vitalkapacitet
Blodtryk og puls

Metode
Undervisningen vil tilrettelægges således at, eleverne har varierende arbejdsformer, både individuelt, par og gruppearbejde.
Det faglige stof vil ligeledes blive mødt på forskellige måder: Lytte, læse, skriftlighed, mundtlighed i form af faglige forklaringer og fagsprog. Og ikke mindst bevægelse i undervisningen.  

Materialer
Biologi i udvikling kapitel om krop og træninghttps://biologiiudvikling.ibog.nucleus.dk/?id=138
Kapitler:
- Kondition og energiproduktion
- Blodkredsløbet
- Lungernes opbygning og funktion
- Hjertes opbygning og funktion
- Kroppens Blodkarnet
- Blodtryk

Forsøgsvejledninger til forsøg

Evaluering.
Eleverne vil vurderet løbende med små evalueringsøvelser ud fra de faglige mål opsat for dette forløb.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Økologi og evolution

Introduktion til økologiens fagbegreber. Med udgangspunkt i grundbogen fra WWF "Opdag havet", berører vi begreber som økosystemer, de abiotiske og biotiske faktorer som kan påvirke disse, og begrænsende faktorer.

Kernestof
- økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-kredsløb og biodiversitet

Fokuspunkter
fotosyntese og respiration
Energistrøm og vækstfaktorer  
Kulstofkredsløbet  
Evolution og tilpasninger  
global opvarmning
Biodiversitet  
Feltundersøgelse til kolonihavnen  
Gæring  

Materialer
"Opdag havet - undervisningsmateriale til biologi i gymnasiet" af Anne Berendt, WWF (2019) pdf, s. 6-21


Feltundersøgelse til tidevandszonen
Gæringsforsøg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 54 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Nervesystemet

Formål: Eleverne skal igennem forløbet ”Nervesystemet og rusmidler” tilegne sig en viden omkring nervesystemets funktion og opbygning. Derudover laver eleverne et projekt om forskellige rusmidlers påvirkning af nervesystemet.

Fokuspunkter:
Nervesystemet
- Opbygning og funktion
Nervecellen
- Opbygning
- Ligevægtpotentialer
- Membranpotentialet og Na+/K+-pumpen
-  Aktionspotentiale
- Synapse
Rusmidler – hvordan påvirker de neuronerne.


I forhold til læreplanen opfylder dette forløb blandt andet kravene om følgende læringsmål:
• Anvende fagbegreber, fagsprog og relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af biologiske problemstillinger
• Tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed og til risikomomenter ved arbejde med biologisk materiale
• Bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt,
• Analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk variation
• Indsamle, vurdere og anvende faglige tekster og informationer fra forskellige kilder
• Formulere sig struktureret såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer,


Materiale
Nervesystemet: https://bioaktivator.systime.dk/?id=1870
Nervecellen:   https://bioaktivator.systime.dk/?id=2944

• Rusmidlernes biologi


Forsøg:
• Ledningshastighed
Hudens følsomhed

Projekt:
• Forskellige rusmidlers påvirkning af nervesystemet
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Hjernen på druk 10-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Proteiner og enzymer

Formål
Formålet med forløbet er at introducerer eleverne inden for proteinstuktur og enzymkinetik.  Forløbet starter med struktur og funktion af både proteiner og enzymer. Herefter vil eleverne skulle arbejde aktivt med faktorer påvirker enzymhastigheder. Eleverne vil til sidste skulle diskutere hvad de kan brude deres nye viden til.
Indhold
Forløbet er et teoretisk forankret omkring protein og enzymers struktur, egenskaber og funktion. Igennem forløbet vil eleverne skulle lave forsøg med Faktorer der påvirker enzymaktiveringen.  Den teoretiske forankring er udspecificeret under kernestof og Fokuspunkter:  
Kernestof

• Enzymer og deres funktion
faktorer der påvirker enzymaktiviteten

Fokuspunkter
• Kort repetition af proteinsyntesen
• Faktorer der påvirker enzymaktiviteten

Udover kernestof forventes det at eleven kan;
• Analysere data fra forsøg og forklarer disse med faglig viden og fejlkilder
• Anvende matematikken til at beskrive enzymhastighed
• Undersøge og demonstrere faktorer der påvirker enzymhastigheder.  
• Designe, udføre og analysere eget forsøg med vejledning fra lærer
• Vise forståelse for den naturvidenskabelige tankegang.

Forsøg
• Katalase fra gær: variabel; substratniveau
• Katalase fra gær: variabel; Selvvalgt ud fra; Temperatur, PH eller Enzymkoncentration
Laktase forsøg (laktose fri mælk)  


Metode
I dette forløb vil eleverne skulle arbejde i selvvalgte grupper. Eleverne vil skulle læse fagligt, høre læreroplæg, se videoklip, arbejde individuelt, i par, grupper og i samarbejde med hele klassen. Hver time er bygge op, så eleven både, skal skrive, lytte, læse og tale, individuelt eller sammen med medstuderende. Eleverne vil blive introduceret til en metode hvor de undersøger om substrat niveau har en påvirkning på enzymaktiviteten, og skal efterfølgende selv ved hjælp af undersøgelsesbaseret undervisning undersøge sammenhængen mellem temperatur og enzymaktivitet hvor de selv designer forsøget.

Materialer
BioAktivator: 47 Fra gen til protein
https://bioaktivator.systime.dk/?id=1182

Bioaktivator: 77 Enzymer – opbygning og funktion
https://bioaktivator.systime.dk/?id=3240
BioAktivator: 80 Enzymer og reaktionshastighed
https://bioaktivator.systime.dk/?id=3234

Enzymer og proteiners funktion og opbygning:
https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/nedbrydning-af-plastik/enzymer-og-plastik/

Enzym og proteinstuktur:
https://molview.org/
Forsøg:
• Enzymforsøg med Katalase fra gær (fokus på substrat niveau)
• Enzymforsøg med Katalase fra gær (fokus på temperatur – eleverne designer selv)


Evaluering
Mundtligt vil eleverne blive vurderet i klassedialogen eller dialog med læren eller gruppen. Skriftlig vil eleven blive vurderet på den skriftlige afleveringer forløbet indeholder samt udarbejdelsen af rapporten til forsøget.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Laktase forsøg 13-11-2025
Katalase forsøg 21-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Immun systemet

Fokuspunkter:
- Virus: Opbygning og formering
- Immunforsvaret:
- Det uspecifikke forsvar
- Det specifikke forsvar
- Diagnosticering af infektionssygdomme – ELISA
- Vaccination

Materialer:
Tekst:
- Biologi i udvikling kap. 3: Virus – en primitiv form for liv (https://biologiiudvikling-b.ibog.nucleus.dk/?id=143)   

- Biologi i udvikling kap. 3: Immunforsvaret (https://biologiiudvikling-b.ibog.nucleus.dk/?id=142)

- Biologi i udvikling kap. 3: Antistoffer (https://biologiiudvikling-b.ibog.nucleus.dk/?id=144)

- Biologi i udvikling kap. 3: Vaccination (https://biologiiudvikling-b.ibog.nucleus.dk/?id=147)

- Biologi i udvikling kap. 3: ELISA (https://biologiiudvikling-b.ibog.nucleus.dk/?id=152)   

YouTubeklip:
Screencast om Det specifikke immunsystem: https://www.youtube.com/watch?v=XcgbF9JEmaE

Opgaver: Hjælp jeg har influenza igen:

Forsøg:
ELISA - På jagt efter HIV
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Retsgenetik og moderne genteknologi

introduktion:
Vi ligner alle hinanden – uanset alder, køn og etnicitet – når det gælder vores DNA. Faktisk er det sådan, at genomet hos to tilfældige mennesker på jorden er mere end 99 % identisk. Det betyder jo samtidigt, at en lille del af genomet indeholder områder, hvor vi er mere eller mindre forskellige – et genetisk fingeraftryk, som kan udnyttes i mordsager og forældreskabssager.
  
Dette forløb omhandler, hvordan man kan bruge DNA-analyser som genetiske fingeraftryk og til at fastslå slægtskab.

Fokuspunkter:
- Repetition af DNA og proteinsyntesen
- Genetiske grundbegreber
- DNA-sekventering, PCR og gel-elektroforese

Moderne Genteknologi
Fokuspunkter:
- Gensplejsning
- Transgene planter
- Bioteknologi og dyr (Kloning og transgene dyr som sygdomsmodeller)
- CRISPR
- Etiske overvejelser i forbindelse med genteknologi

Materialer:
- Genetikbogen kap. 3 om replikation, transkription og translation
- Bioteknologi: Afsnit om gelelektroforese (https://bioteknologi.systime.dk/?id=440&L=0 https://bioteknologi.systime.dk/?id=239)




Materiale
- Genetikbogen A+B kapitel 6: https://genetikbogen-ba.ibog.nucleus.dk/?id=135
- CRISPR: Etiske råd Kapitel 2 og 3: https://ipaper.ipapercms.dk/dketik/DER/etikoglivetgym/CRISPR/?page=14
- Filmklip om CRISPR: (https://www.youtube.com/watch?v=cKq1pKpSRSw)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#9

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer