Holdet 2024 kf/I - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Kulturforståelse C
Lærer(e) Ulunnguaq Lyberth
Hold 2024 kf/I (1I kf C)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro - Hvad er kultur?
Titel 2 Kulturarv
Titel 3 Kulturmøder
Titel 4 Kulturteorier
Titel 5 Inuit kakiorneri
Titel 6 Nuummi katersugaasiviit

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro - Hvad er kultur?

Eleverne lærer det grundlæggende ting om kultur. Demonstrere at kultur er dynamisk og reflektere til deres egne kultur.
Under intro lærer det om nationalkultur, lokalkultur og globale kultur.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Kulturarv

Formål: Skelne mellem materiel og immateriel kultur.

Kernestof
-Traditionel og nutidig grønlandsk kultur

Beskrivelse: I starten af forløbet var der kort intro om faget og introduktion til kulturbegrebet.
Fokus i forløbet var på de materielle og immaterielle kultur(arv), hvor eleverne besøgte nationalmuseet hvor det herefter havde et individuelt miniprojekt om selvvalgte materialer som de skulle holde oplæg i matrixgrupper. Forløbet blev afsluttet med et gruppearbejde, hvor de skal undersøge verdensarvslister i Grønland – Ilulissat Isfjord, Aasivissuit-Nipisat og Kujataa. Til sidst fremlægges det i grupper.

Begreber i forløbet:
-Materiel kultur
-Immateriel kultur
-Kulturarv
-UNESCO Verdensarvsliste

Litteratur:
-www.nka.gl
Immateriel kulturarv
Hvad er immateriel kulturarv?
Immateriel kulturarv og levende kultur
-Kultoori, 2014 Davidsen mm., side 27-30
- UNESCO.org


Arbejdsformer:
-Individuel arbejde
-Gruppe arbejde
-Miniprojekt
-Fremlæggelse
-Lærestyret undervisning
-Museumsbesøg (Nationalmuseet)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Kulturmøder

Formålet med forløbet er at eleverne skal kunne gøre rede for og analysere kulturmøder ved at bruge begreber fra faget.

Forløbet handler om møder mellem forskellige kulturer eller kultursammenstød mellem forskellige nationalkulturer såvel som lokalkulturer. Analysebegreber til analyse af kulturmøder og fremmedebilleder: stereotype, fordomme, kulturrelativisme, etnocentrisme, kulturchok, og det 6 fremmedebilleder blev introduceret i forløbet.

Læringsmål:
b) reflektere over egne og andres kulturelle værdier,
e) redegøre for stereotype forestillinger og fordomme i forbindelse med kulturelle forskelle

kernestof:
b) traditionel og nutidig grønlandsk kultur i et globalt perspektiv,

Arbejdsmetoder: individuel arbejde, gruppe arbejde, pararbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Kulturteorier

Formål:
Eleverne skal kunne demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle problemstillinger inden for såvel den grønlandske kultur (som der skal være fokus på) men også andre kulturer da de skal danne grundlag til at kunne perspektivere.
Desuden skal eleverne kunne identificere og beskrive forskellige kulturelle kommunikationsformer med vægt på kulturens indre dimensioner, værdier. normer og udtryksformer.

Kernestof:
c) Kommunikationsformer, herunder forskellige kultursyn.
d)kulturforståelse og kulturmisforståelse eksempelvis i forhold til begrebet universalisme

Teorier af Gert Hofstede:
-Løgdiagram

Teorier af Edward T. Hall:
-Høj og lavkontekstkulturer
-Fast and slow messages
-Monokrone og polykrone kulturer
-Space begrebet

Arbejdsformer: Gruppearbejde, pararbejde, individuel arbejde.


Materialer:
"Kultoori" (2014), Davidsen m. fl.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Inuit kakiorneri

Formålet med forløbet er at give eleverne en forståelse for inuit tatoveringers brug i det traditionelle inuitsamfund og i nutiden (inuit omfatter ikke kun grønlændere, men inuit fra Alaska, Canada og Kalaallit Nunaat).

Under forløbet vil eleverne lære om traditionelle inuitreligion, da tatoveringernes betydninger kan  sammenhænge med inuit traditionelle religion. Derfra vil eleverne læse om hvad der kan læses om inuit tatoveringer, og få en grundlæggende forståelse for det kulturelle elementer og historie bag tatoveringer.

Emner som identitet blev også arbejdet med, da inuittatoveringer handler meget om spørgsmålet om hvem man er: individuelt og kulturelt.

Til sidst laver eleverne en mini feltarbejde om tatoveringer.

Arbejdsmetode: gruppearbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Nuummi katersugaasiviit

Dette mindre forløb om museer i Nuuk er med formål at give eleverne indblik over hvad musernes ansvar er i den kulturelle plan.

Eleverne observerer og undersøger hvad museernes indhold er og hvad der bliver gjort fra musernes side at gøre udstillingerne relevant og spændende.
Forskellige kulturelle aspekter bliver opdaget og hermed giver eleverne større perspektiv i grønlandsk kultur i form af genstande, tekster og ikke mindst forskellige former for kunstværker.

Museer i Nuuk blev besøgt:
- Nuuk Lokalmuseum: primært om Nuuks historie fra 50'erne og frem til i dag.
- Nationalmuseum: Primært om Grønlands forhistorie og kolonihistorie.
. Nuuk Kunstmuseum: samling af forskellige kunsters værker, både grønlandske og ikke-grønlandske kunstere.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer