Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
GUX Nuuk
|
Fag og niveau
|
Kulturforståelse C
|
Lærer(e)
|
Alliaq Kleist Petrussen
|
Hold
|
2024 kf/S (1S kf C)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
1. Grundforløb
Beskrivelse:
Vores første forløb hedder Gymnasiet #WTF #Kulturchok. Et forløb er en periode, hvor vi arbejde med det sammen emne på forskellige måder. I det her forløb er emnet skole kultur. Vi skal sammen undersøge, hvordan det er at starte på gymnasiet.
Formål: At eleverne skal have kendskab til: Antropologi, Kvalitativ & Kvantitativ metode, Kulturmøde, Kulturchok, Feltarbejde, Værdier, Normer, Høj-Lavkontekst & Spacebegrebet.
Eleverne skal have viden om såvel egen som andre kulturer, og eleverne skal have redskaber, så de på et grundlæggende niveau kan forstå interne såvel som eksterne kulturelle forskelle. I tilknytning
hertil skal eleverne med udgangspunkt i teori og praksis kunne forholde sig til kulturelle møder både lokalt, nationalt og internationalt.
Kernestof:
a) kulturbegrebet
b) kommunikationsformer, herunder forskellige kultursyn
c) metoder i forbindelse med feltarbejde.
Læringsmål:
a) reflektere over egne og andres kulturelle værdier,
b) identificere og beskrive forskellige kulturelle kommunikationsformer med vægt på kulturens
indre dimensioner; værdier, normer og udtryksformer,
c) anvende enkelte metoder på et simpelt plan i forbindelse med feltarbejde
Metoder:
Individuelt, både par- og gruppearbejde
Materieller: Kompendie til forløb "Gymnasiet #WTF #Kulturchok"
Dokumentarfilm:
Evaluering:
3-2-1 evaluering http://www.marinos.dk/eva/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
2. Kikkuuvugut forløb
Beskrivelse:
Forløbet handler om grønlandsk kultur i et historisk og globalt perspektiv: fra traditionel grønlandsk kultur til moderniseringen og nutidig grønlandsk kultur. I forløbet skal I lære en række begreber, som vi skal bruge til at analysere grønlandsk kultur:
• Materiel og immateriel kulturarv
• Det beskrivende og komplekse kulturbegreb
• Etnocentrisme og kulturrelativisme
• Stereotyper og fordomme
FORMÅL
Faglige mål:
• Skal have viden om såvel egen som andre kulturer og have redskaber til at kunne forstå interne såvel som eksterne kulturelle forskelle
• Skal med udgangspunkt i teori og praksis kunne forholde sig til kulturelle møder både lokalt, nationalt og internationalt
• Skal have sådanne kompetencer, at I i jeres arbejde med faget kan bygge på en forståelse af de processer, der sker i et kulturel møde
• Skal være bevidste om egne læreprocesser, herunder om opnåelse af studiekompetence, og kunne udvikle faglig og studiemæssig selvstændighed
• Skal kunne indgå i både par- og gruppearbejde og kunne være opmærksomme, koncentrerede og kritiske ved elevfremlæggelser
• Skal ud fra et personligt kulturelt, historisk og socialt perspektiv have indsigt i sammenhængen mellem kultur og identitet
• Skal være personligt bevidste om, at de selv er opdraget ind i kulturelle kontekster, hvor de efterfølgende i mødet med andre både producerer og reproducerer kultur
• Skal have selv- og omverdensforståelse og derigennem kunne skabe et fundament for selvstændig stillingtagen og aktiv deltagelse i et moderne, flerkulturelt og demokratisk grønlandsk samfund i konstant udvikling
Læringmål:
a) demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle problemstillinger
inden for såvel egen som andre kulturer,
b) reflektere over egne og andres kulturelle værdier,
c) skelne mellem immateriel og materiel kultur,
d) anvende enkelte metoder på et simpelt plan i forbindelse med feltarbejde.
INDHOLD
Kernestof:
a) Kulturbegrebet
b) Traditionel og nutidig grønlandsk kultur i et globalt perspektiv
c) kulturforståelse og kulturmisforståelse eksempelvis i forhold til begrebet universalisme
e) metoder i forbindelse med feltarbejde.
METODE:
Forelæsning
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Dialogbaseret undervisning
Særlige fokuspunkter:
-Læse
-Redegøre, Analysere, Diskutere
MATERIALER:
-”Kultoori” af Jonbert Davidsen, Vivian Motzfeldt & Anne Skaarup Rasmussen
- "Materiel & Immateriel kulturarv" s.27
- "Kulturbegrebet" s. 7
- "Kulturrelativisme & Etnocentrisme" s.14
-"Steretype og fordomme" s. 19
Film: "Mit Grønland" 2014
EVALUERING
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
3. Migration
Beskrivelse:
Forløbet handler om migration i grønlandsk kultur, men også i andre kulturer. I forløbet skal I lære en nogle begreber, som vi skal bruge til at analysere migration:
• Segregation, assimilation og pluralistisk integration
I forløbet skal I også bruge antropologisk metode i forbindelse med feltarbejde om migration. Derudover inddrages studiemetodik om evaluering, herunder Blooms taksonomiske niveauer, i forløbet, hvor vi skal arbejde med, hvordan I redegør, analyserer og diskuterer i kulturfag og træne mundtlig eksamen
Emner:
-Kulturmøde og integration i Grønland 2022
-Kinesisk arbejdskraft i Grønland
-Prinsesse Mary
Begreber/Teorier:
-Segregation
-Assimilation
-Pluralistisk integration
-Minoritet/Majoritet
FORMÅL
Faglige mål
• Skal have viden om såvel egen som andre kulturer og have redskaber, så I på et grundlæggende niveau kan forstå interne såvel som eksterne kulturelle forskelle
• Skal med udgangspunkt i teori og praksis kunne forholde sig til kulturelle møder både lokalt, nationalt og internationalt
• Skal have sådanne kompetencer, at I i jeres arbejde med faget kan bygge på forståelse af enkelte processer, der sker i et kulturelt møde
• Skal kunne forstå, hvad der sker i det kulturelle møde ved at være opmærksomme på egne reaktioner og kunne undres over andres
• Skal være bevidste om egne læreprocesser og I skal kunne udvikle faglig og studiemæssig selvstændighed
• Skal kunne indgå i både par- og gruppearbejde og kunne være opmærksomme, koncentrerede og kritiske ved elevfremlæggelser
• Skal have en vis indsigt i, at I selv er opdraget ind i kulturelle kontekster, hvor I efterfølgende i mødet med andre både producerer og reproducerer kultur
• Skal have selv- og omverdensforståelse og derigennem kunne skabe et fundament for selvstændig stillingtagen og aktiv deltagelse i et moderne, flerkulturelt og demokratisk grønlandsk samfund i konstant udvikling
Læringsmål
a) Demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
b) Reflektere over egne og andres kulturelle værdier
e) Redegøre for stereotype forestillinger og fordomme i forbindelse med kulturelle forskelle
f) Anvende enkelte metoder på et simpelt plan i forbindelse med feltarbejde
INDHOLD
Kernestof
b) Traditionel og nutidig grønlandsk kultur i globalt perspektiv
d) Kulturforståelse og kulturmisforståelse eksempelvis i forhold til begrebet universalisme
e) Metoder i forbindelse med feltarbejde
METODE
Forelæsning
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Feltarbejde
Film:
-Rabbits proof fence, 2002
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
28 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
4. Grønland i hverdag
Beskrivelse: Forløbet "Grønland i hverdag" er typisk et undervisningsforløb, der fokuserer på at give eleverne indsigt i Grønlands kultur, samfund og hverdagsliv – især med vægt på, hvordan livet leves i dag i modsætning til historiske forestillinger eller stereotyper.
Formål: Det er vigtigt, at grønlandske børn og unge lærer om deres egen kultur, fordi det styrker deres identitet og selvforståelse. Når man kender sine rødder, traditioner og historie, bliver det lettere at finde sin plads i samfundet og føle stolthed over, hvem man er. Men mange unge vokser op i en verden præget af globalisering og moderne teknologi, hvor lokale traditioner nemt kan blive glemt.
Kernestof:
Læringsstof:
Enmer/ Materielle:
-Inuit kakiortittarneri (ANU UNA)
-Mitaartut (ANU UNA)
-Paaliit Mølgaard (ANU UNA)
-Nivi Olsen (ANU UNA)
Evaluering:
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64946232641",
"T": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64946232641",
"H": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64946232641"
}