Holdet 2024 kf/T - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Kulturforståelse C
Lærer(e) Arnannguaq Victoria Christiansen, Ivaana Holm
Hold 2024 kf/T (1T kf C)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro forløb
Titel 2 Materiel og immateriel kultur
Titel 3 Kulturmøder i Grønlands historie
Titel 4 Kulturteorier

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro forløb

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Materiel og immateriel kultur

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Kulturmøder i Grønlands historie

Forløb: Kulturmøder



-Formål: Formålet med forløbet er at eleverne skal kunne gøre rede for og analysere kulturmøder ved at bruge begreber fra faget, med fokus på inuitternes møde med hhv. Nordboerne, hvalfangerne og mødet med Hans Egede og kristendommen.



-Beskrivelse:

Forløbet handler om grønlændernes kulturmøder hvor kulturmøderne eller kultursammenstødet mellem disse folkeslag været det centrale. Analysebegreber til analyse af kulturmøder og fremmedbilleder, integrationsmodeller, etnocentrisme og kulturrelativisme, fordomme og stereotyper blev også introduceret i forløbet.
Forløbet drog også paralleller til dagens Grønland hvor fokus især var på mødet mellem danskere og grønlændere.

Læringsmål efter læreplan:
b) reflektere over egne og andres kulturelle værdier

Kernestof efter læreplan:

b) Traditionel og nutidigt kultur i et globalt perspektiv

c) Kommunikationsformer, herunder forskellige kultursyn





Arbejdsformer:

Undervejs i forløbet indgår der lærerstyret undervisning, arbejde i grupper og par, samt individuelt arbejde. Undervejs arbejder vi bl.a. med klip fra youtube og rigsfællesskabets historie del 1, billedmateriale, foruden baggrundstekster og skriftlige kilder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer