Holdet 2R Kf B (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Kulturforståelse B
Lærer(e) Arnannguaq Victoria Christiansen, Billa Sondum, Ivaana Holm
Hold 2024 Kf/R (1R Kf B, 2R Kf B)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro forløb
Titel 2 Materiel og immateriel kultur
Titel 3 Kulturmøder i Grønlands historie
Titel 4 Fordomme og stereotyper
Titel 5 Repetition kultur og kulturteori
Titel 6 Migration
Titel 7 Nation og national identitet
Titel 8 Traditionel og nutidig grønlandsk kultur
Titel 9 Metode
Titel 10 Canada
Titel 11 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro forløb

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Materiel og immateriel kultur

Formål:
-Skelne mellem materiel og immateriel kultur

Kernestof:
-Traditionel og nutidig grønlandsk kultur i et globalt perspektiv.

Beskrivelse:
-Forløbet introducerede eleverne til begreberne materiel og immateriel kultur(arv).

-Eleverne tog bl.a. ned til Nationalmuseet og valgte selv 3 genstande som de skulle redegøre hvad var, analysere hvad de var lavet af, hvad de var blevet brugt til, og om genstandende havde en anden betydning i dag end det havde hos de traditionelle grønlændere (sammenligne). Her skulle de også inddrage det immaterielle kultur der var ifm. genstandene.


Arbejdsformer:
Lærestyret undervisning, museumsbesøg, individuel projektarbejde og fremlæggelse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kulturmøder i Grønlands historie

Forløb: Kulturmøder



-Formål: Formålet med forløbet er at eleverne skal kunne gøre rede for og analysere kulturmøder ved at bruge begreber fra faget, med fokus på inuitternes møde med hhv. Nordboerne, hvalfangerne og mødet med Hans Egede og kristendommen.



-Beskrivelse:

Forløbet handler om grønlændernes kulturmøder hvor kulturmøderne eller kultursammenstødet mellem disse folkeslag været det centrale. Analysebegreber til analyse af kulturmøder og fremmedbilleder, integrationsmodeller, etnocentrisme og kulturrelativisme, fordomme og stereotyper blev også introduceret i forløbet.
Forløbet drog også paralleller til dagens Grønland hvor fokus især var på mødet mellem danskere og grønlændere.

Læringsmål efter læreplan:
b) reflektere over egne og andres kulturelle værdier

Kernestof efter læreplan:

b) Traditionel og nutidigt kultur i et globalt perspektiv

c) Kommunikationsformer, herunder forskellige kultursyn





Arbejdsformer:

Undervejs i forløbet indgår der lærerstyret undervisning, arbejde i grupper og par, samt individuelt arbejde. Undervejs arbejder vi bl.a. med klip fra youtube og rigsfællesskabets historie del 1, billedmateriale, foruden baggrundstekster og skriftlige kilder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 Repetition kultur og kulturteori

Et introducerende forløb, der skulle repetere og opfriske nogle af de teorier, som eleverne havde haft i 1g., herunder kulturarv og det beskrivende kulturbegreb. Landecases var bl.a. Mexico og Japan, ligesom der blev set på Kina og naturligvis Grønland.

Grundbøger:
- Iben Jensen: ”Grundbog til kulturforståelse”, 3. udg., Samfundslitteratur 2018, kap. 1 (Kulturbegreber)
- Kasper Asklund: “Kultur på arbejde. Kulturforståelse og merkantil kultur”, Systime 2021 (afsnit 1.2 om det beskrivende og det komplekse kulturbegreb + afsnit 5.1-5.6 om Edward T. Hall)
- Mads Beyer, Claus Lasse Frederiksen og Henrik Kureer: “Samfundsfag C”, Systime 2021 (afsnittene ”Forskelle mellem nationale kulturer” og ”Hofstedes kulturdimensioner”)

Film og tv-udsendelser:
- ”Village at the end of the world”, Sarah Gavron og David Katznelson 2012
- ”Kina, knald eller fald. Guanxi - kinesiske forbindelser”, DR 2012
- ”Tupilaq”, Jakob Maqe 2013

Lovtekst:
Inatsisartutlov om museumsvæsen, kap. 1 §1

Forskellige artikler og tekstuddrag

fagbegreber: materiel/immateriel kulturarv, stereotype, etnocentrisme, kulturrelativisme, kulturel appropriation, beskrivende kulturbegreb, komplekst kulturbegreb, magtdistance, kollektivisme, individualisme, feminin/maskulin kultur, løgdiagram, polykron/monokron kultur, fast message, slow message, højkontekst/lavkontekst-kultur, orientalisme etc.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Migration

I forløbet om migration analyserer eleverne forskellige typer materialer, såsom statistik, artikler og film. Der arbejdes med migration ude i verden – f.eks. i Latinamerika – men også udlændinges migration til Grønland, og grønlænderes migration til Danmark. Der ses på årsager til migration, på hvordan migranterne falder til i det nye land (herunder integration, assimilation og segregation), samt forskellige typer politik over for tilflyttere.

Grundbøger:
- Gunvor Vestergaard: ”KulturNU”, Systime 2015 afsnit ”5.4 Integration – eller hvad det nu hedder” + ”5.5 Minoritetspolitik” + ”5.6 At vokse op med flere kulturer”
- Niels Boel: ”Migration”, Columbus 2016 s. 36-40 + 52-60

Andet materiale:
- Statistik, bl.a. om til- og fraflytning fra Grønland
- Forskellige artikler
- Film – ”Lagaan” (2001)
- Film - ”María, llena eres de gracia” (2004)
- Forskellige filmklip

Fagbegreber:
push-/pull-effekt, integration, assimilation, segregation, diaspora, ren identitet, bindestregs-identitet, kreolsk identitet, fremmende/neutral/afvisende minoritetspolitik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Nation og national identitet

I forløbet arbejdes med nationer og national identitet som resultat af en historisk og kulturel proces. Eleverne forholder sig analytisk og kritisk til nationer og national identitet, hovedsagligt som sociale konstruktioner. I forbindelse med identitetsdannelse ses på personlig og social identitet, og krav for at regnes som medlem af nationen. Landecases er bl.a. Japan og Italien, foruden Grønland og Danmark i kolonihistorisk perspektiv.

Grundbog:
- Kristian Iversen: ”Nationer og nationalisme”, Systime 2025 – kap. 1-3 (uddrag)

Andet materiale:
- Joakim Jakobsen: ”Tilfældet Sverige”, Weekendavisen 11. september 2025 (uddrag)
- Lauritz Korfix Schultz: ”I Japan er hvalkød en vigtig del af landets nationale stolthed”, Information 1. august 2024 (uddrag).
- Artikler om italiensk national identitet
- Grønlands nationalsange - Henrik Lund: ”Nunarput utoqqarsuanngoravit” (1912), oversættelse William Thalbitzer (1916), Jonathan Petersen: ”Nuna asiilasooq” (1910-11)
- Podcast ”Hvorfor har danskere så mange følelser i klemme, når det gælder Grønland?”, Koldfronten 20. dec. 2025, https://open.spotify.com/episode/0xgoWdOK6Rhz4FkdjXROun

Fagbegreber:
nation, personlig identitet, social identitet, national identitet, civil enkulturation, banal nationalisme, liberal nationalisme, borgernationalisme, etnisk nationalisme, borgernationalisme, primordialisme, moderniseringsteori, etno-symbolisme
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Traditionel og nutidig grønlandsk kultur

Et forløb om traditionel og moderne grønlandsk kultur. Der blev bl.a. set på Østgrønland, på tatoveringer før og nu, betydningen af spørgelseshistorier (herunder tupilakker), på inuitreligion og den revitalisering, der er i disse år. Eleverne besøgte Nationalmuseet for at sammenligne traditionel og moderne kultur. Endvidere blev der arbejdet med metode.

Grundbog:
- Kasper Asklund: ”Kultur på arbejde” Systime 2024, afsnit 9. ”Nationer, brands og kultur”
- Rasmus Augustesen og Krister Hansen: ”Grønland - Historie, samfund, religion”, Systime 2016, afsnittet ”Inuitisk religion en del af kulturen” - https://groenland.systime.dk/?id=160
- Om tupilakker, Nunatta Katersugaasivia - https://da.nka.gl/immateriel-kulturarvsfortegnelse/tupilak-tupillisarnerlu-oqaluttuarisaaneq/
- Ove Bak: "Eskimoisk virkelighed. Billeder til belysning af de grønlandske eskimoers religion", Gyldendal 1982

Artikler mm.
- VisitGreenland: ”Tunniit: En guide til inuit-tatoveringer i Grønland”, https://visitgreenland.com/da/tunniit-a-guide-to-inuit-tattoos-in-greenland/
- Birgitte Kjeldsen, Ivik Kristiansen: ”Portræt: Åges far, bedstefar og onkler var fangere. Han ønsker en anden vej for sine børn”, KNR.gl 26. december 2025 - https://knr.gl/da/nyheder/aages-far-bedstefar-og-onkler-var-fangere-han-oensker-en-anden-vej-sine-boern
- Myter, herunder Havkvinden og ”Ormen og lusen”
- forskellige tekster om tatoveringer, tupilakker før og nu etc.

Podcast og filmklip
- ”Tilbage til Tasiilaq 5:6 – Gyserhistorier”, dr.dk 12. maj 2022 - https://www.dr.dk/lyd/p1/tilbage-til-tasiilaq/tilbage-til-tasiilaq-1/5-6-gyserhistorier-11032204005
- forskellige filmklip

Fagbegreber: materiel og immateriel kulturarv, revitalisering, animisme, nationbranding, identitet, kulturel appropriation etc.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Metode

Forløb om metode, hvor eleverne i grupper lavede og præsenterede deres egen undersøgelse om et selvvalgt emne. Endvidere blev der set på AI og kildekritik.

Materiale:

Grundbog:
- Anders Hedegaard Kristiansen (red.): ”MetodeNU – introduktion til samfundsfaglige metoder”, Systime 2015 (afsnit 1.1 + 2.2-2.4 om undersøgelsesdesign, kvantitativ, kvalitativ og komparativ metode) - https://metodenu.systime.dk/?id=131

Filmklip:
- ”Sociology & the Scientific Method: Crash Course Sociology #3”, CrashCourse 27. mar. 2017 - https://www.youtube.com/watch?v=ZIwyNIdgJBE&list=PL8dPuuaLjXtMJ-AfB_7J1538YKWkZAnGA&index=6
- ”Sociology Research Methods: Crash Course Sociology #4”, CrashCourse 3. april 2017 - https://www.youtube.com/watch?v=QwhK-iEyXYA&list=PL8dPuuaLjXtMJ-AfB_7J1538YKWkZAnGA&index=7
- Søndergaard: ”Hvad sker der i Grønland?”, 2. feb. 2026 - https://www.youtube.com/watch?v=X5IRkE22qok&t=1309s

Forskellige eksempler på statistik og kvalitative undersøgelser

Fagbegreber: Kvantitativ metode, kvalitativ metode, komparativ metode, mixed method, interviewereffekt, åbne/lukkede/ledende spørgsmål, hypotese, kildekritik etc.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Canada

Et repetitionsforløb med Canada som case. Der blev set på national identitet i Canada, migration og syn på migranter samt oprindelige folk i landet, herunder særligt canadiske inuit. Fokus var også på metode og sammenligning, her særligt med Grønland.

Materiale

Grundbøger
- Robert Chr. Thomsen: ”Canada”, 12. april 2026 https://lex.dk/Canada
- Morten Bülow og Thomas Løkke Læssøe (red.): ”SamfNU B” 2018-2025, afsnit 2.3 ”Mono- og multikultur” - https://samfnub.systime.dk/?id=430#c3028
- Kristian Iversen: ”Nationer og nationalisme”, Systime 2026, afsnit 14.7 ”Det ideologisk multikulturelle ideal i dag” - https://nationerognationalisme.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=373#c1052

Podcast
- ”Kampen om historien - Canadas mørke kapitel - massegrave og kulturelt folkemord”, dr.dk 11. feb 2025 - https://www.dr.dk/lyd/p1/kampen-om-historien/kampen-om-historien-2025/canadas-moerke-kapitel-massegrave-og-kulturelt-folkemord-11032515072

Film og filmklip
- Zacharias Kunuk: ”Atanarjuat: The Fast Runner” (ᐊᑕᓈᕐᔪᐊᑦ) 2001
- ”På rejse med Griff – Canada”, BBC 2022 - https://www.dr.dk/drtv/serie/paa-rejse-med-griff-_-canada_404406
- J.J. McCullough: ”Canada's weird, left-wing, anti-American nationalism”, 10. august 2019 - https://www.youtube.com/watch?v=_yKzq3ueGr8
- ”Hollywood, Pretendians, and Cultural Appropriation: Ep 23 of Crash Course Native American History”, CrashCourse 25. nov. 2025 - https://www.youtube.com/watch?v=7Tg2mCKP6tY
mfl.

Forskelllige statistikker
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer