Holdet 2024 sa/R - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Samfundsfag C
Lærer(e) Jens Rasmussen
Hold 2024 sa/R (1R sa C)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb: Politik, sociologi og økonomi
Titel 2 Grundforløb: Politik, sociologi og økonomi
Titel 3 Grundforløb i samfundsfag c

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb: Politik, sociologi og økonomi

Grundforløb: Politik, sociologi og økonomi

Formål med forløbet:

Forløbet har til formål at introducere eleverne for de mest basale og væsentlige samfundsfaglige begreber indenfor de tre hovedområder: politik, sociologi og økonomi.

Forløbets indhold og fokus:

Forløbet er inddelt i de tre hovedområder: politik, sociologi og økonomi.

Politik:
Eleverne vil blive introduceret for definitionen af politik. De vil beskæftige sig med stat og suverænitet, og ligeledes blive introduceret til de grønlandske partier og deres holdninger til selvstændighed. Eleverne har ligeledes beskæftiget sig med de klassiske ideologier: socialisme, liberalisme og konservatisme. De har ligeledes beskæftiget sig med magtens tredeling og forskellige styreformer.  

Sociologi:
Elever har beskæftiget sig med socialisering - både primær-, sekundær- og dobbelt socialisering. Eleverne er blevet introduceret for forskellige teorier om sociale forskelle, heruden kapitalformer og habitus (kulturel, social og økonomisk.), livsformer og socialgrupper/levevilkår. Dernæst har eleverne arbejdet med begrebet social arv – både negativ og positiv.

Økonomi:
Elever er blevet bekendte med det økonomiske kredsløb og forskellige økonomiske systemer (markeds-, plan- og blandingsøkonomi). De har ligeledes beskæftiget sig med de økonomiske mål og målkonflikter, herunder vækst og bæredygtighed, inflation og beskæftigelse, overskud på betalingsbalancen, økonomisk lighed og balance på statens budget. Dernæst er eleverne blevet introduceret for økonomisk politik (ekspansiv- og kontraktiv finanspolitik)
- Strukturpolitiske strategier (stramning, incitament og opkvalificering
- De fire søjler i Grønlands økonomi

Læringsmål:
- Anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og løsninger herpå

- Forklare og perspektivere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser ved anvendelse af begreber og teorier

- Undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af rigsfællesskabet

- Sammenligne og forklare ændringer i sociale og kulturelle mønstre

- Undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt (…) og
diskutere løsninger

- Forklare og diskutere konsekvenser af politisk styring og markedsstyring


Kernestof:

Politik
a)  Politiske ideologier, herunder konservatisme, liberalisme og socialisme, politiske skillelinjer.  

b)  Demokratiopfattelser nationalt, regionalt og globalt, herunder betydningen af retssystemet  

c)  Forskellige typer politiske systemer, herunder rigsfællesskabet.


Sociologi
d)  Identitetsdannelse og socialisation i Grønland og andre lande.

f)  Social differentiering, kulturelle mønstre, social mobilitet og samfundsforandring


Økonomi
h)  Velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilt samfund.

i)  Økonomiske styringsprincipper, herunder bæredygtig udvikling

k)  Målkonflikter og centrale økonomiske politikker

Metode
i) Komparativ, kvantitativ og kvalitativ metode





Anvendt materiale:

Kernestof:

- ”Grønland – Samfund, økonomi og politik”, 2015, af Kasper Busk, Thor Banke Hansen og Billa Sondum. Kapitel 3: 3.1, 3.1.2, 3.2, 3.3, 3.3.2. https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=123
- ”Grønland – Samfund, økonomi og politik”, 2015, af Kasper Busk, Thor Banke Hansen og Billa Sondum. Kapitel 4: 4.1.1., 4.1.2, 4.2.7, 4.3, 4.3.1, 4.4.1, 4.4.2, 4.4.3   https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=161
- ”Grønland – Samfund, økonomi og politik”, 2015, af Kasper Busk, Thor Banke Hansen og Billa Sondum. Kapitel 5: 5.1, 5.2, 5.2.7, 5.3.1, 5.4, 5.5, 5.5.1, 5.5.2, 5.5.3, 5.5.3, 5.6.1, 5.6.2. https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=162

Supplerende stof (:
- Skal Danmark overtage ansvaret for sundhedsvæsenet igen?
- Her er partiernes holdning til Kuannersuit-projektet
- Grønland giver omdiskuteret mineprojekt dødsstødet, men selskab bag giver ikke op uden kamp
- Ny regering på plads i Grønland: Venstrefløjspartiet IA danner snæver koalitionsregering
- Bilag 5 - New York.docx
- Sammisaq 2 - Eqqortumik Pineqarpunga
- Partiprogram - Atassut
- Equality vs Equity .png
- Faste rammer sikrer bedre skoleresultater
- DRTV - En syg forskel
- GRAFIK I Aalborg Øst dør de lige så tidligt som i Pakistan
- Konkurrence er velkommen - eller skal Nuuk Imeq bevares for enhver pris?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Grundforløb: Politik, sociologi og økonomi

Grundforløb: Politik, sociologi og økonomi

Formål med forløbet:

Forløbet har til formål at introducere eleverne for de mest basale og væsentlige samfundsfaglige begreber indenfor de tre hovedområder: politik, sociologi og økonomi.

Forløbets indhold og fokus:

Forløbet er inddelt i de tre hovedområder: politik, sociologi og økonomi.

Politik:
Eleverne vil blive introduceret for definitionen af politik. De vil beskæftige sig med stat og suverænitet, og ligeledes blive introduceret til de grønlandske partier og deres holdninger til selvstændighed. Eleverne har ligeledes beskæftiget sig med de klassiske ideologier: socialisme, liberalisme og konservatisme. De har ligeledes beskæftiget sig med magtens tredeling og forskellige styreformer.  

Sociologi:
Elever har beskæftiget sig med socialisering - både primær-, sekundær- og dobbelt socialisering. Eleverne er blevet introduceret for forskellige teorier om sociale forskelle, heruden kapitalformer og habitus (kulturel, social og økonomisk.), livsformer og socialgrupper/levevilkår. Dernæst har eleverne arbejdet med begrebet social arv – både negativ og positiv.

Økonomi:
Elever er blevet bekendte med det økonomiske kredsløb og forskellige økonomiske systemer (markeds-, plan- og blandingsøkonomi). De har ligeledes beskæftiget sig med de økonomiske mål og målkonflikter, herunder vækst og bæredygtighed, inflation og beskæftigelse, overskud på betalingsbalancen, økonomisk lighed og balance på statens budget. Dernæst er eleverne blevet introduceret for økonomisk politik (ekspansiv- og kontraktiv finanspolitik)
- Strukturpolitiske strategier (stramning, incitament og opkvalificering
- De fire søjler i Grønlands økonomi

Læringsmål:
- Anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og løsninger herpå

- Forklare og perspektivere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser ved anvendelse af begreber og teorier

- Undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af rigsfællesskabet

- Sammenligne og forklare ændringer i sociale og kulturelle mønstre

- Undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt (…) og
diskutere løsninger

- Forklare og diskutere konsekvenser af politisk styring og markedsstyring


Kernestof:

Politik
a)  Politiske ideologier, herunder konservatisme, liberalisme og socialisme, politiske skillelinjer.  

b)  Demokratiopfattelser nationalt, regionalt og globalt, herunder betydningen af retssystemet  

c)  Forskellige typer politiske systemer, herunder rigsfællesskabet.


Sociologi
d)  Identitetsdannelse og socialisation i Grønland og andre lande.

f)  Social differentiering, kulturelle mønstre, social mobilitet og samfundsforandring


Økonomi
h)  Velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilt samfund.

i)  Økonomiske styringsprincipper, herunder bæredygtig udvikling

k)  Målkonflikter og centrale økonomiske politikker

Metode
i) Komparativ, kvantitativ og kvalitativ metode





Anvendt materiale:

Kernestof:

- ”Grønland – Samfund, økonomi og politik”, 2015, af Kasper Busk, Thor Banke Hansen og Billa Sondum. Kapitel 3: 3.1, 3.1.2, 3.2, 3.3, 3.3.2. https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=123
- ”Grønland – Samfund, økonomi og politik”, 2015, af Kasper Busk, Thor Banke Hansen og Billa Sondum. Kapitel 4: 4.1.1., 4.1.2, 4.2.7, 4.3, 4.3.1, 4.4.1, 4.4.2, 4.4.3   https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=161
- ”Grønland – Samfund, økonomi og politik”, 2015, af Kasper Busk, Thor Banke Hansen og Billa Sondum. Kapitel 5: 5.1, 5.2, 5.2.7, 5.3.1, 5.4, 5.5, 5.5.1, 5.5.2, 5.5.3, 5.5.3, 5.6.1, 5.6.2. https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=162

Supplerende stof (:
- Skal Danmark overtage ansvaret for sundhedsvæsenet igen?
- Her er partiernes holdning til Kuannersuit-projektet
- Grønland giver omdiskuteret mineprojekt dødsstødet, men selskab bag giver ikke op uden kamp
- Ny regering på plads i Grønland: Venstrefløjspartiet IA danner snæver koalitionsregering
- Bilag 5 - New York.docx
- Sammisaq 2 - Eqqortumik Pineqarpunga
- Partiprogram - Atassut
- Equality vs Equity .png
- Faste rammer sikrer bedre skoleresultater
- DRTV - En syg forskel
- GRAFIK I Aalborg Øst dør de lige så tidligt som i Pakistan
- Konkurrence er velkommen - eller skal Nuuk Imeq bevares for enhver pris?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Grundforløb i samfundsfag c

Formål:

Formålet med dette grundforløb er, at eleverne bliver præsenteret for kernestoffet indenfor politik, sociologi og økonomi for samfundsfag C, som kan blive videreudviklet i enkelte andre forløb i undervisningen efterfølgende.  

Indhold:

Politik
Eleverne er i første del af grundforløbet blevet præsenteret for den grundlæggende definition af politik, og hvordan det er udslagsgivende i forskellige ideologier. Eleverne har først og fremmest stiftet bekendtskab med Eastons definition af politik, hvorefter vi er bevæget os videre at snakke stat og suverænitet med inddragelse af Grønlands partiers holdning til selvstændighed. Eleverne har efterfølgende arbejdet med demokratiformer, og hvilke fordele og ulemper, der er her tilknyttet.
Fra her har vi bevæget os over i at beskæftige os med de klassiske ideologier – liberalisme, konservatisme, og socialisme inkl. moderne fortolkninger, hvor eleverne har arbejdet med forskellige grønlandske cases, der er blevet analyseret med udgangspunkt i deres viden om ideologier. Som tillæg har klassen fået en rundvisning i Inatsisartut for at få den fulde forståelse for de demokratiske beslutningsprocesser.
Som afrunding på emnet politik har eleverne arbejdet med økonomisk lighed, hvor eleverne er blevet præsenteret for de forskellige velfærdssystemer med en afsluttende elevfremlæggelse.

Sociologi   

Under emnet sociologi er eleverne som det første blevet præsenteret for primær – og sekundær socialisering, og hvordan samfundet/familien påvirker os mennesker. Eleverne har derefter arbejdet i grupper med en fremlæggelse, hvor de foran hinanden har fremlagt forskellige teorier om sociale forskelle – kapitalformer og habitus (kulturel, social og økonomisk.), livsformer og socialgrupper/levevilkår. Dernæst er elever arbejdet med begrebet social arv – både negativ og positiv - i forhold til forskellige grønlandske cases.
I forbindelse med magtens tredeling, har eleverne også lært om den 4. statsmagt - medierne, som kan anskues som borgernes vagthund. Her har vi arbejdet med begreberne Nepotisme og korruption(direkte og indirekte) indenfor politik.   

Økonomi  
Under emnet økonomi er eleverne først blevet præsenteret for de forskellige økonomiske systemer: planøkonomi, blandingsøkonomi og markedsøkonomi. Eleverne har dernæst arbejdet med, hvad betydning konkurrence har for prisdannelse på markedet med udgangspunkt i grønlandsk drikkevareproduktion. Derefter er eleverne blevet præsenteret for det økonomiske kredsløb, hvor de i grupper har arbejdet med de forskellige dele af kredsløbet Til sidst skulle eleverne ud fra et scenarie forklarer, hvordan kredsløbet fungerer som en videopræsentation. Derefter har vi bevæget os over i at dykke ned i økonomisk politik startende med finanspolitik. Eleverne har her fået en forståelse for, hvordan ekspansiv og kontraktiv finanspolitik kan bruges i høj og lov konjunktur. Med udgangspunkt i grønlandske erhvervsstrukturer og arbejdsmarkedsforhold har eleverne blevet præsenteret for de firesøjler i Grønlands økonomi.



Kernestof:
Politik
a)  politiske ideologier, herunder konservatisme, liberalisme og socialisme inkl. moderne fortolkninger,
b)  demokrati og menneskerettigheder, herunder betydningen af retssystemet og
c)  politiske beslutninger i Grønland og Danmark, herunder politiske deltagelsesmuligheder.

Sociologi
d)  identitetsdannelse og socialisation,
e)  sociale og kulturelle forskelle.

Økonomi
f)  økonomiske systemer, økonomiske kredsløb og styringsinstrumenter.
g)  velfærd og fordeling og
h)  erhvervsstruktur og arbejdsmarkedsforhold i Grønland.

Metode
i) kvantitativ og kvalitativ metode

Læringsmål:
- anvende grundlæggende viden om sociologi, økonomi og politologi til at redegøre for aktuelle, grønlandske samfundsmæssige problemer og løsninger herpå,
- undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre,
- undersøge konkrete, politiske beslutningsprocesser,
- undersøge konkrete prioriteringsproblemer i det grønlandske velfærdssamfund,
- påvise i konkrete eksempler betydningen af grønlandske og globale forhold for de politiske
handlingsmuligheder,
- formulere samfundsfaglige spørgsmål,
- opsøge, anvende og kritisk vurdere informationer til at dokumentere enkle faglige
sammenhænge,
- formidle faglige sammenhænge i enkle modeller, tabeller og diagrammer,
- formidle viden om faglige sammenhænge ved anvendelse af faglige begreber,
-  formidle og analysere på fagets taksonomiske niveauer,
- indgå i en faglig dialog og diskutere en faglig problemstilling og
- argumentere for egne standpunkter på et fagligt grundlag.


Materiale:

Kernestof:

- ”Grønland – Samfund, økonomi og politik”, 2015, af Kasper Busk, Thor Banke Hansen og Billa Sondum. Kapitel 3: 3.1, 3.1.2, 3.2, 3.3, 3.3.1, 3.3.2, 3.3.3. https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=123
- ”Grønland – Samfund, økonomi og politik”, 2015, af Kasper Busk, Thor Banke Hansen og Billa Sondum. Kapitel 4: 4.1.1., 4.1.2, 4.2, 4.2.7, 4.3, 4.3.1, 4.3.2, 4.3.3, 4.4, 4.4.1, 4.4.2, 4.4.3, 4.4.4, 4.4.5, 4.4.6, 4.4.7, 4.4.8, 4.5   https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=161
- ”Grønland – Samfund, økonomi og politik”, 2015, af Kasper Busk, Thor Banke Hansen og Billa Sondum. Kapitel 5: 5.1, 5.2, 5.2.1, 5.2.2, 5.2.3, 5.2.3, 5.2.4, 5.2.5, 5.2.6, 5.2.7, 5.2,8, 5.2.9, 5.3.1, 5.4, 5.5, 5.5.1, 5.5.2, 5.5.3, 5.5.3, 5.5.4, 5.6.1, 5.6.2. https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=162

Supplerende stof (links i undervisningsbeskrivelse):
- Skal Danmark overtage ansvaret for sundhedsvæsenet igen?
- Her er partiernes holdning til Kuannersuit-projektet
-  New York – Byen der aldrig sover
- Partiprogram - Atassut
- Equality vs Equity .png
- Konkurrence er velkommen - eller skal Nuuk Imeq bevares for enhver pris?
- Explainer - Om menneskerettigheder - https://humanrights.gl/da/udgivelser/videoudgivelser
- Syv ting, du skal vide om Qatar og VM
https://amnesty.dk/syv-ting-du-skal-vide-om-qatar-og-vm/
-Valgkampen er i gang, men hvem skal grønlænderne sætte kryds ved?
https://nyheder.tv2.dk/samfund/2025-02-08-valgkampen-er-i-gang-men-hvem-skal-groenlaenderne-saette-kryds-ved
Borgen – Riget magten og æren - Episode 1
Stemmeprocent ved folketingsvalg (se billede i undervisning 2. modul 19/2)
Valgdeltagelse ved folketingsvalg i perioden 2007-2019 (se billede i undervisning 2. modul 19/2)
Politiske partier og ideologier https://www.youtube.com/watch?v=U3asLwdGIs4


Evaluering
- Løbende har eleverne lavet små afleveringer på elevfeedback af dagens arbejdspørgsmål.
- Eleverne har lavet minifremlæggelser i grupper i enrum for læreren samt for hinanden i matrixgrupper og som videofremlæggelser
- Eleverne har lavet klassefremlæggelser
- Samt har der været en multiple choice-test med udgangspunkt i ideologier.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 60,00 moduler
Dækker over: 52 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer