Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
GUX Nuuk
|
Fag og niveau
|
Billedkunst C
|
Lærer(e)
|
Sophia Marie Wedel Andersen
|
Hold
|
2024 bk/v12 (2 bk C2 v1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Grundforløb formalistiske virkemidler
Introduktion til fagets mål og grundbegreber.
Vi skal lære at tale om billedets komposition og farver.
Et billede kan være statisk (stillestående) og dynamisk (det er i bevægelse).
Farver kan være varme og kolde - hvad betyder dette for billedets udtryk?
Vi skal arbejde lidt med hvordan forskellige materialer påvirker udtrykket - akvarel og akryl giver forskellige muligheder.
Kernestof
(fra læreplan billedkunst c 2018)
e) praktisk og teoretisk arbejde med to forskellige gengivelsesstrategier, f.eks. abstrakt og mimetisk.
- formalanalyse
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Grønlands kunsthistorie
Forløbet gennemgår to nedslag i den grønlandske kunsthistorie. Nedslag 1 kalder vi shamanistisk kunst og nedslag 2: Grønlandsk guldalder. Efter jul fortsætter forløbet med yderligere to nedslag i kunsthistorien, som dækker 70ernes politiske kunst og samtiden.
Valgfag C er kun lige begyndt på billedkunst C. Vi har startet året med et grundforløb, hvor fokus var på formanalysens enkelte dele. I dette første rigtige forløb er vores udgangspunkt derfor, at vi kan analysere værker ud fra formanalysen og langsomt bygger på. Jeg gemmer betydningsanalysen til efter juleferien, når vi dykker ned i politisk kunst. Formanalysen bliver til gengæld udvidet, idet vi også undersøger skulpturer (klassen har indtil nu kun har analyseret todimensionel kunst). Forløbet er lavet ud fra TAP modellen, og vi har derfor næsten altid et teoretisk, analytisk og praktisk element med i undervisningen.
Formål
a) Demonstrere sikker og nuanceret brug af og viden om billedkunstens grundbegreber og deres betydning, herunder materialer, farver og komposition
b) Redegøre for relevante kunsthistoriske perioder
c) Beherske forskellige arbejdsteknikker inden for tegning og maleri og andre kunstneriske udtryksformer
d) Analysere et varieret billedmateriale
Indhold:
a) Praktisk og teoretisk arbejde med billeder på flade og med skulptur
b) væsentlige aspekter af kunstens udvikling i Grønland
e) den formanalytiske synsvinkel
Supplerende stof
Rundvisning på Nuuk kunstmuseum
Metoder
- Praktisk individuelt arbejde
- Plenum læreroplæg (med lyttebingo)
- Par og gruppearbejde med fokus på analyse
- Dialogblomsten (træning i at lytte, forstå og tale)
Metoder - Praktiske projekter
- Abstrakt fremstilling af sjæle, som bor i kroppens led.
- Tegneøvelse af dyrs sjæle
- Imitation af tupilak i ostevoks
- Akvarelmalerier i guldalder stil
- Afsluttende udstilling af deres værker med tekst på dansk, grønlandsk og engelsk om et af de to kunsthistoriske nedslag
Materialer
- Thomsen, Nina Høgsted: ”Eqqumiitsulioneq – En fagbog til billedkunstfaget på GUX” (2022) Systime
-Tupilak i ukendt materiale. Årstal ukendt. Tilhører Grønlands Nationalmuseum og arkiv.
-Naja Abelsen Opfattelsen af sjælen, Pencil. 2000., Original in private courtesy
-Naja Abelsen Inuits verdensbillede – illustration af Naja Abelsen, 2011
-Ukendt titel, Emanuel A Petersen (ukendt årstal). Nuuk kunstmuseum (s. 108)
-En grønlandsk fisker med sin brud, C. A. Lorentzen. (ukendt årstal) Nuuk kunstmuseum
-Ukendt titel, Christine Deichmann (1909) Nuuk Kunstmuseum
-En grønlandsk boplads ved en fjord. Sommer, Carl Rasmussen (1882-1883). 58x84 cm. Olie på lærred. Statens Museum for Kunst
- Rypefangst med lang stang og løkke, Kaarali Andreassen (1919-1934). Statens Museum for Kunst
Evaluering
- De opdaterer deres fysiske portfolio med både praktiske øvelser, refleksioner, teori og analyser.
- Krydsord og quizlet
- Afsluttende evaluering af hvilke øvelser de bedst kunne lide - også gennem elevfeedback
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Gengivelsesstrategier
Vi skal lære om gengivelsesstrategier - skal det "ligne noget" når man tegner og maler?
Dette hedder "mimetisk". Man kan også arbejde abstrakt, hvor man lægger vægt på form og udtryk frem for lighed.
Kernestof:
E) Praktisk og teoretisk arbejde med to gengivelsesstrategier, f.eks. abstrakt og mimetisk.
Praktiske øvelser / værker
- Gesamtkunstwerk af Klaus (mimetisk)
- Abstrakt portræt af klassekammerat i ståltråd (abstrakt)
- Selvportræt enten abstrakt eller mimetisk i akryl eller akvarel
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Arkitektur - kollegieværelset
Eleverne har trænet analytiske begreber inden for arkitektur. Vi har først haft fokus på den teoretiske og analytiske del. Eleverne har en forståelse af senmoderne arkitektur i Grønland.
Derefter har de arbejdet projektorienteret i grupper. De fik til opgave at lave et bud på et nyt og forbedret kollegieværelse i form af en arkitektonisk model. Udover at aflevere en arkitektonisk model, skulle de også lave en præsentationsvideo, hvor de analytiske fagbegreber skulle indgå.
Arbejdsformer:
- Gruppearbejde
Evaluering:
- Vi holdt fernisering, hvor de færdige modeller blevet udstillet på skolen. Vi så elevernes præsentationsvideoer sammen.
Kernestof:
A) Praktisk og teoretisk arbejde med arkitektur
E) to af følgende tre analytiske synsvinkler: den formanalytiske og den betydningsanalytiske.
Læringsmål:
A, C og D
Kerneværker:
-Katuaq (Nuuk), Schmidt Hammer og Lassen (1997)
-Nuuk Center (Nuuk), MT Højgaard (2012)
Værker i portfolio:
- Model af kollegieværelset
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Street art
Eleverne har arbejdet med street art. Vi har defineret genren og lavet en formanalyse og betydningsanalyse af ”Girl with balloon” (2003) af Banksy. Vi har også set på kunsteren Kissmama og arbejdet ud fra dennes principper. Der hænger kissmamas rundt omkring på skolen, som eleverne har lavet.
Læringsmål
C, D, E
Kernestof
A, C, D
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Arktiske stemmer
Eleverne har i dette forløb arbejdet med arktisk kunst. Vi har fokuseret på Canada. Eleverne har viden om forskellige teknikker inden for arktisk kunst. Herunder især grafisk kunst. Eleverne har også viden om kendte tematikker som dyr og kulturelle myter/historier. Vi har taget udgangspunkt i de to canadiske kunstnere Ashevak og Pudlat.
Kernestof:
- Praktisk og teoretisk arbejde med billeder på flade og et andet veldefineret kunstfagligt emne (linoleum og stencil).
- Vi har arbejdet med den formanalytiske og den betydningsanalytiske synsvinkel.
Læringsmål:
A, C, D og E
Værker i Portfolio:
- Stenciltryk: mønstre ud af yndlingsdyr, dyr man hader og et arktisk dyr
- Linoleumstryk: Enten bruge dyreskabeloner fra stenciltrykket eller lade sig inspirere af den arktiske natur.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Magi
*Dette forløb blev udfordret af uforudsete aflysninger, som gjorde, at vi ikke kom i mål. Eleverne har derfor ikke færdiggjort disse værker og har ikke lavet en færdig procesbeskrivelse.
I det afsluttende forløb skulle eleverne prøve at lave et eksamensværk ud fra temaet ”Magi”. Vi har læst kapitlet om magi i TAP (Andersen & Porse). Derefter har eleverne brainstormet ideer og hver især lavet enten en skitse eller et vision board. Værkerne er ikke færdige, og måske er det en ide at kigge på deres værker igen efter ferien.
Læringsmål:
A, C, E
Kernestof:
A
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Forløb#2
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb#5
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64948027823",
"T": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64948027823",
"H": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64948027823"
}