Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
GUX Nuuk
|
Fag og niveau
|
Biologi C
|
Lærer(e)
|
Birgit Sandermann Justesen, Laura Balslev
|
Hold
|
2024 bi/v21 (2 bi C v2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Hvad er liv?
Fokuspunkter:
• Introduktion til biologi
• Hvad vil det sige at være levende?
• Prokaryote og eukaryote celler
• Membranprocesser
• Introduktion til menneskekroppens organsystemer
Materialer:
- Biologi i udvikling: Afsnit om Hvad er liv?
- Biologi til tiden s. 16-17 om organsystemerne
Forsøg:
- Mikroskop: dyreceller, planteceller og bakterieceller
- Osmose i kartofler
Kernestof:
a) cellebiologi: opbygning af pro- og eucaryote celletyper og membranprocesser
i) fysiologi: oversigt over kroppens organsystemer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Vores sundhed
Fokuspunkter:
Sundhedsbegrebet - mental, fysisk og social sundhed med fokus på Grønland
Energibalance
Makro og mikro næringsstoffer
Fordøjelsessystemet
Blodsukkerregulering
Diabetes
Forsøg:
Måling af BMI og puls
Forsøg med spytamylase
Måling af blodsukker efter indtag af forskellige typer af morgenmad
Materialer:
Artikel fra Paarisa: Mange faktorer påvirker vores sundhed
Biologi i udvikling: Afsnit om kost og sundhed (minus afsnit om appetitregulering og energibalance) https://biologiiudvikling.ibog.nucleus.dk/?id=211
Biologibogen: Afsnit om diabetes (https://biologibogen.systime.dk/?id=435&L=0#c2137)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
DNA'ens hemmelighed
FOKUSPUNKTER:
• DNA: Struktur og funktion
• Cellens livscyklus og replikation
• Proteinsyntesen
• Mutationer
• Nedarvningsprincipper
o Nedarvning af dominante og recessive alleler
o Krydsningsskemaer
o Stamtræer
• Blodtyper
• Gentest
KERNESTOF:
a) genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, genregulering, replikation, proteinsyntese og mutation
Materialer:
Biologi i udvikling: afsnit ”På opdagelse i generne” https://biologiiudvikling.ibog.nucleus.dk/?id=138
Forsøg:
DNA i bær
Mikroskopi: Mitose i løg
Kan du smage bittert?
Blodtypebestemmelse
Formål: Forløbets overordnede formål er at introducere eleverne for principperne i genetik gennem både teori og praksis + give eleverne rum til at diskutere og reflektere over egen holdning til gentests. Forskellige underemner kunne være interessante at tage op – genmodificerede grøntsager eller kloning, men jeg har valgt i første del af forløbet at fokusere på elevernes egen krop og derfor emnet gentests, som i høj grad har været debatteret gennem den seneste årrække. Forløbet er sammensat på en måde så eleven selv og egen krop er i fokus, da erfaringen i biologi viser at jo mere det handler om eleverne selv, jo mere motiverede er de for at lære.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Sexologi
Forløbet behandler følgende emner:
Pubertet
Kønsudvikling
Hormoner
Menstruationscyklus
Seksuelt overførte sygdomme
Fosterudvikling
Barnløshed
Kunstig befrugtning
Forsøg:
Ægløsningstest
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Fysiologi
I dette forløb dykker vi mere ned i kroppens fysiologi
og ser på
Blodets opbygning
blodkredsløbet
Hjertet og dets funktion
Lungerne
Ilt og carbondioxidudveksling i lungerne og blodet
Hvordan vi bruger vores muskler
Forsøg knyttet til emnet:
Blodtryk
Vitalkapacitet
Muskelstyrke (hånddynamometer og planke
Evt. hæmatokritmåling
Mikroskopiering af præparater
Dissektion af svinhjerter
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Fra evolution til bioteknologi
Med udgangspunkt i fysiologien og tilpasninger hos dyrene bevæger vi os over i evolutionen
Evolutionsbegrebet
Survival of the fittest
meiosen
Genetiske ændringer
Bioteknologiens mulighed for at se bagud i evolutionen
Forsøg knyttet til emnet:
Survival of the fittest
Mit DNA
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Hæmatokritmåling
|
16-03-2025
|
Survival of the Fittest
|
25-03-2025
|
Dissekion af svinehjerte
|
28-03-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Den arktiske natur
Med baggrund i den grønlandske natur introduceres til økologi, bæredygtighed og klimaforandringernes indflydelse på førnævnte.
Stikord er
Økosystemet
Fotosyntesen
C-kredsløbet
Andre stofkredsløb,
Biodiversitet
Miljøbeskyttelse
Bæredygtig udnyttelse af naturen med fokus på grønlandske forhold
Gift i økosystemet(økotoksikologi)
Forsøg, der knytter sig til emnet:
Fotosyntesen
Forsuring af havene
Biotopundersøgelse opgivet pga sne og is langt ind i maj
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64948036872",
"T": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64948036872",
"H": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64948036872"
}