Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
GUX Nuuk
|
Fag og niveau
|
Matematik B
|
Lærer(e)
|
Lasse Vahlgren
|
Hold
|
2024 Ma/v21 (2 Ma B v2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Polynomier (Mat B version)
Gennemgang af polynomier, deres udseende og betydning af konstanterne for grafens forløb. Grafisk og algebraisk håndtering af polynomier deres rødder og toppunkt.
Læringsmål
håndtere formler, opstille og redegøre for symbolholdige beskrivelser af
variabelsammenhænge og anvende symbolholdigt sprog til at løse problemer med
matematisk indhold,
genkende og skifte mellem verbale, grafiske og symbolske repræsentationer af matematiske
problemstillinger samt afgøre, hvornår de forskellige repræsentationsformer er
hensigtsmæssige,
anvende funktionsudtryk i modellering af data og diskutere rækkevidde af modeller
anvende matematiske værktøjsprogrammer til eksperimenter og begrebsudvikling samt
symbolbehandling og problemløsning,
kernestof
principielle egenskaber ved matematiske modeller, matematisk modellering med anvendelse
af nogle af ovennævnte funktionstyper og kombinationer heraf.
monotoniforhold, ekstrema
funktionsbegrebet og dets repræsentationsformer
anvendelse af lineær, eksponentiel, potens- og polynomiel regression, herunder usikkerhedsbetragtning og residualplot
Materialer
Gyldendags gymnasiematematik B
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Differentialreging
Gennemgang af differentialregning
1) Starter med gennemgang af diskanter og tangenter og hvordan vi finder deres hældning.
2) Begyndelse på differentialregning med 3-trins metoden, hvor grænseværdier findes
3) Differentiering af andengradspolynomier og betydningen af f'
4) Gennemgang af regneregler for differentiering
5) Optimering af både 2 dimensionelle og 3 dimensionelle problemer, samt pris optimering.
6) Differentiering af funktioner ved differentiering af dele, hvor vi benytter produkt eller kædereglen til differentiering af funktioner
7) Differentiering af andre funktioner end polynomier heriblandt exponentielle, potens, logaritmiske og lineære funktioner samt sammensætning af disse funktioner
8) gennemgang af vækst begrebet og brugen af differentialregning til at løse problemer heraf
Læringsmål
anvende funktionsudtryk i modellering af data og diskutere rækkevidde af modeller,
anvende differentialkvotient for funktioner og fortolke forskellige repræsentationer af denne
demonstrere og formidle viden om matematikanvendelse inden for udvalgte områder,
herunder viden om anvendelse i behandling af en mere kompleks problemstilling,
anvende matematiske værktøjsprogrammer til eksperimenter og begrebsudvikling samt
symbolbehandling og problemløsning,
Kernestof
funktionsbegrebet og dets repræsentationsformer, sammensat funktion, stykkevist defineret
funktion, karakteristiske egenskaber ved følgende elementære funktioner og deres grafiske
forløb: lineære funktioner, polynomier, eksponentielle, potens- og logaritmefunktioner
definition og fortolkning af differentialkvotient, herunder væksthastighed, afledet funktion
for de elementære funktioner samt regnereglerne for differentiation af sum, differens og
produkt af funktioner samt differentiation af sammensat funktion
monotoniforhold, ekstrema og optimering samt sammenhængen mellem disse begreber og
begrebet differentialkvotient
principielle egenskaber ved matematiske modeller, matematisk modellering med anvendelse
af nogle af ovennævnte funktionstyper og kombinationer heraf.
Materialer
Gyldendags gymnasiematematik B
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Emneopgave differentialregning og polynomier
|
30-09-2024
|
Prøve 1
|
11-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
42 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Integralregning
Vi gennemgår hvor dan man integrere, hvad en stamfunktion er og hvad begrebet dækker over. vi lære regnereglerne for at integrere i hånden og vi anvender CAS værktøjer til at løse en række problemer med integraler. forløbet bruges som et springbræt til plangeometri hvor vi bruger integraler til at regne arealet af en række figure.
supplerende stof
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
38 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Analytisk plangeometri
Cirklens ligning. Punkters beligenhed i forhold til cirkler. Linjers beliggenhed i forhold til linjer.
Punkter i et koordinatsystem: Afstand mellem to punkter (afstandsformlen)
Linjens ligninger: y=ax+b, y-y0=a(x-x0), ax+by+c=0 (inkl. lodrette linje) og omskrivninger mellem disse.
Linjers indbyrdes belliggendhed (sammenfaldene, parallel eller skærende). Linjers skæringspunkt (substitutitionsmetoden, samt løsning med CAS (Maple)).
Spidse og stumme vinkel mellem to linjer. Ortogonale linje (a_l * a_m =-1)
Afstand mellem punkt og linjer (distanceformlen, når linjens ligning er 1) y=ax+b og 2) ax+by+c=0).
orthogonale linjer
Tangent til en cirkel ved brug af orthogonalitet
Konstruktion i geogebra til tegning og beregning af trekanter, cirkler og små projekter
Beviser:
- Distanceformlen (for y=ax+b)
- Afstandsformlen
- Cirklens ligning
Materiale
Samling af forskellige opgaver og forklaringer jeg selv har skrevet.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Sandsynlighed og kombinatorik
Almindelig sandsynlighedsregning, herunder gunstige/mulige, "...og...", "...eller..."
Kombinatorik, ligegyldig rækkefølge og betydningsfuld rækkefølge
Kombinationer og permutationer
Materiale
Kompendie fra matematikbanken.dk
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
50 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64948114223",
"T": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64948114223",
"H": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64948114223"
}