Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
GUX Nuuk
|
Fag og niveau
|
Mediefag C
|
Lærer(e)
|
Hanne Sørensen
|
Hold
|
2024 me/v11 (2 me C1 v1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Filmiske virkemidler
Eleverne er blevet introduceret til forskellige filmiske virkemidler. Formålet med forløbet har været, at eleverne fik kendskab til virkemidlerne så de både kan anvende dem som analytisk-teoretiske værktøjer og til praktisk produktion af egne film.
Indledningsvis arbejdede eleverne med fire nøglebegreber; frame, indstilling, scene og sekvens.
Eleverne har derudover stiftet bekendtskab med:
Beskæringer (supertotal, total, halvtotal, halvnær, nær og ultranær) Perspektiver (fugl-, frø- og normalperspektiv samt kælkede linjer)
Kamerabevægelser (tilt, panorering, travelling)
Zoom
Lyd (diegetisk og ikke-diegetisk lyd samt off screen lyd)
Lys (high-key, low-key, modlys og reallys)
Kontinuitetsklipning (klip på blikretning, reaction shots, shot-reverse-shot, klip på bevægelse, krydsklipning og parallelklipning)
Montageklipning (klip på symboler, klip på kontraster og montagesekvenser)
Overgange mellem indstillinger (mest til praktisk brug)
Komposition (lidt om to-skud, trekantskomposition og komposition i dybden)
Undervejs har eleverne arbejdet med øvelser til virkemidlerne, fx lave deres egne lyddesigns til en given følelse/stemning, taget billeder med deres mobiltelefoner af beskæringer og perspektiver mm.
De har set følgende kortfilm til analyse :
Clean af Isildur
Natsværmer af Anders Walter fra 2020
gyserfilm til analyse:
Lights out
De har også selv lavet en redigeringsøvelse ud fra nogle allerede optagelser/medier om en tyv og en politimand - det er læring ved brug af Final Cut Pro
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
34 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Dokumentarfilm - og faktaproduktioner
Vi skal arbejde med dokumentarfilm og faktaproduktioner.
Dette afsnit giver eleven viden om dokumentaren som genre. De vil blive præsenteret for en række undergenrer og for, hvad der kendetegner dem. Kendskabet til de dokumentariske undergenrer gør eleverne i stand til at analysere de dokumentarer, de møder og til at kunne forholde sig undersøgende og kritisk til dem.
vi skal se en bestemt dokumentarfilm og tale om dets betydning i samfundet. Læringsmål er benyttet:
d) redegøre for, hvad der karakteriserer fakta, fiktion og blandinger mellem disse former,
e) redegøre for centrale genrer og programtyper,
Følgende har vi set og analyseret ud fra dokumentarformer:
Bowling for Columbine, 2002 af Michael Moore
DR serie "Hemmeligheder fra Nuuk" episode 1
i slutprodukt har eleverne lavet en mikro dokumentarfilm på 3 min. hvor de som gruppe har brainstorm hvilke de skal filme, og til sidst har jeg valgt at de også laver en autoritativ dokumentarfilm om at vælge mediefag - en valgfagsorienterings kortfilm
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Podcast forløb
Eleverne har lavet podcast forløb, i samarbejde med KNR national radio hvor fokus er at man vil gerne have mere unge at lytte til radio.
Eleverne lærte produktionstekniker og optagelser ved hjælp af podcast udstyr og redigering
Læringsmål:
Praksis
f) betjene optage- og redigeringsudstyr,
g) planlægge og gennemføre en medieproduktion i grupper,
h) bestemme faserne i arbejdet med en medieproduktion,
i) anvende filmsprogets terminologi i forbindelse med en medieproduktions faser,
j) tilpasse udtryksform til indhold og målgruppe,
kernestof er:
produktionstilrettelæggelse som gruppe
f) optageprincipper og optageteknik og
g) redigeringsprincipper og redigeringsteknik.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Gysergenren og lydforløb
Eleverne skal lærer om filmsproget i gys og horror med at se gyser film fra de grønlandske, danske og internationale film og tv - programmer.
Der læres om hvad horror er med dets ikonografi, genre og særlige træk og eleverne skal læse de forskellige genrer under horror genren.
undervejes skal der trækkes fra filmiske virkemidler - her under lyd, da lyden i gysergenren er vigtigt del. Der skal foretages også copycat øvelser ud fra scener - f.eks. Psycho bad scenen og andre gyserfilm scener.
Kernestoffet er:
a) filmsprogets terminologi,
b) grundlæggende dramaturgiske principper og fortælleforhold,
og
d) centrale genrer og programtyper
samt under copycat øvelser
f) optageprincipper og optageteknik og
g) redigeringsprincipper og redigeringsteknik.
kilde til læsning:
Genrefilm og filmgenre, Erling Sørensen, systime - Horrorfilmen kapitelet
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
30 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Elevproduktioner
Dette forløb har haft til formål, at eleverne får trænet deres praktisk-orienterede færdigheder indenfor mediefag.
Derfor har eleverne selv skulle idéudvikle, planlægge, optage og redigere deres egne film.
Kravet til filmene har været:
- Fiktion
- Selvvalgt genre
- Omkring 5 minutters varighed
- Raskins 7 parametre: få personer, vendepunkt, en vigtig genstand.
Forløbet har bestået af tre faser:
1) Præproduktion: idéudvikling, udarbejdelse af synopsis og storyboards.
2) Produktion: optagelser
3) Postproduktion: redigering af filmene i programmet Final Cut Pro
Kompetencer:
- Betjene optage- og redigeringsudstyr
- I grupper planlægge og gennemføre en medieproduktion
- Anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler
- Arbejde med mediefaglige værktøjer i præproduktionsfasen
- Forholde sig analytisk til produktionsprocessen og egen produktion
- Udarbejde synopsis og storyboard
- Bestemme faserne i arbejdet med en medieproduktion
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
28 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64948134653",
"T": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64948134653",
"H": "/lectio/354/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64948134653"
}