Holdet 1I kf (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Kulturforståelse C
Lærer(e) Arnannguaq Victoria Christiansen, Ivaana Holm
Hold 2025 kf/I (1I kf C)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro forløb
Titel 2 Materiel & immateriel kultur
Titel 3 Kulturmøder i Grønlands historie
Titel 4 Fordomme og stereotyper
Titel 5 Dating Kultur
Titel 6 Integration
Titel 7 Eksamensrepitition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro forløb

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Materiel & immateriel kultur

Formål:
-Skelne mellem materiel og immateriel kultur

Kernestof:
-Traditionel og nutidig grønlandsk kultur i et globalt perspektiv.

Beskrivelse:
-Forløbet introducerede eleverne til begreberne materiel og immateriel kultur(arv).

-Eleverne tog bl.a. ned til Nationalmuseet og valgte selv 3 genstande som de skulle redegøre hvad var, analysere hvad de var lavet af, hvad de var blevet brugt til, og om genstandende havde en anden betydning i dag end det havde hos de traditionelle grønlændere (sammenligne). Her skulle de også inddrage det immaterielle kultur der var ifm. genstandene.


Arbejdsformer:
Lærestyret undervisning, museumsbesøg, individuel projektarbejde og fremlæggelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kulturmøder i Grønlands historie

-Forløb: Kulturmøder i Grønlands historie



-Formål: Formålet med forløbet er at eleverne skal kunne gøre rede for og analysere kulturmøder ved at bruge begreber fra faget, med fokus på inuitternes møde med hhv. Nordboerne og mødet med Hans Egede og kristendommen.



-Beskrivelse:

Forløbet handler om grønlændernes kulturmøder hvor kulturmøderne eller kultursammenstødet mellem disse folkeslag været det centrale. Analysebegreber til analyse af kulturmøder, fremmedbilleder, integrationsmodeller, etnocentrisme og kulturrelativisme, fordomme og stereotyper blev også introduceret i forløbet.
Forløbet drog også paralleller til dagens Grønland hvor fokus især var på mødet mellem danskere og grønlændere.

Læringsmål efter læreplan:
b) reflektere over egne og andres kulturelle værdier

Kernestof efter læreplan:

b) Traditionel og nutidigt kultur i et globalt perspektiv

c) Kommunikationsformer, herunder forskellige kultursyn





Arbejdsformer:

Undervejs i forløbet indgår der lærerstyret undervisning, arbejde i grupper og par, samt individuelt arbejde. Undervejs arbejder vi bl.a. med klip fra youtube og rigsfællesskabets historie del 1, billedmateriale, foruden baggrundstekster og skriftlige kilder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Fordomme og stereotyper

Vi skal i gang med et forløb hvor vi arbejder med forskellige medier der alle arbejder med begreberne: Identitet, forskellighed, stereotyper og fordomme.

Eleverne skal koble det foregående emne om Immateriel og materiel kultur og forbinde den med deres egen kultur. Vi skal i dette forløb sammenligne egen kultur med Canadiske Inuit og arbejde med begreberne forskellighed og fordomme. I disse diskussioner kommer vi også til at benytte begrebet:
Stereotyper, som vi arbejder videre med efter jul.

Tekster og medier:
Definiere Identitet.
Hvad er identitet, hvordan kan vi forstå og tale om identitet?

Vi skal arbejde med artikler, kort-film og lytte til podcasts omkring emnet identitet.
Eleverne skal have mini-projekter hvor de skal lave plancher omkring identitet, hvad vil det sige at være grønlænder?

Inden jul skal eleverne i små grupper producere deres egen lillle filmklip og eller podcast program om identitet, forskellighed og fordomme.

Fokus:
Elev oplæg, familie-historie, læsning i timen (artikler) , dialog-baseret diskussioner, debat og projekt-arbejde i gruppper.

Materialer:
Tekster:
* Kulturel Identitet: (Fra systime: https://so1.systime.dk/?id=132#c259)

*Stereotyper, fordomme og diskrimination (Fra systime: Psykologi - fra celle til selfie
https://psykologi.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=221#c783

*Nilo Sand, Internettet skaber de unges identitet: https://www.berlingske.dk/samfund/internettet-skaber-de-unges-identitet

*Moderne grønlandsk identitet (systime.dk Bog: Grønland, historie samfund og religion) https://groenland.systime.dk/?id=212#c517

* Undersøgelse af:
Identitet, sprog og sociale udfordringer (Fra: https://naalakkersuisut.gl/~/media/Nanoq/Files/Attached%20Files/Forsoningskommission/Rapporter/Rapport%20befolkningsunders%C3%B8gelse%20endelig%20DK.pdf)

*Tekst: Sprog og identitetsdannelse:
(taget fra: https://so1.systime.dk/?id=158)
Hvordan vi kommunikerer med hinanden og forskellige kultursyn

Kort-film:
Aka Hansen Half and Half
www.vimeo.com/140504971

Asinnajaq:
In this short film, Inuk artist Asinnajaq plunges us into a sublime imaginary universe—14 minutes of luminescent, archive-inspired cinema that recast the present, past and future of her people in a radiant new light.

https://www.onf.ca/film/three-thousand/

Efter vi har set denne kort-film skal eleverne diskutere deres familie-historie, deres nutid, deres fortid og deres fremtid.
Dette skal kobles med teorierne omkring opbygningen af identitet.

Yderligere kortfilm i dette forløb: Eleverne skal her bruge kortfilmene til at koble begreber med hvad der sker i praksis.
Nøglebegreber: Fordomme, stereotyper, Stigmatisering, tolerance og diversitet

* Hvilke fordomme har vi når vi møder andre?https://www.youtube.com/watch?v=DIV7vlMi4kc

*Hvordan vores fordomme kan komme til udtryk:
Different:
https://www.youtube.com/watch?v=yu24PZIbkoY

*Kortfilm om tolerance og diversitet
HELLO
https://www.youtube.com/watch?v=3AQ7yC5jQ28
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Dating Kultur

Formål / faglige mål / læringsmål / Kernestof

Eleverne skal i dette forløb lære nogle nye begreber, som hører ind over kernestoffet: kommunikationsformer og teorien bag.
Gennem dette forløb kommer vi ind på:
Interkulturelle kommunikationsformer.

Eleverne skal:
• Sammenligne den måde, man kommunikerer på inden for forskellige kulturer
• Analysere hvilke problemer, der kan opstå, når mennesker med forskellige kulturelle baggrunde skal kommunikere med hinanden
• Eleverne skal lære begreberne monokron/ polykron kultur, fast- og slow-message-kultur og høj- og lavkontekstkultur.

Under læringsmålene er det målet at dette forløb skal træne eleverne i at blive bedre til at koble begreber og teori med deres hverdag og det at kunne formidle og tolke et stof. Jeg vil gerne fokusere på at eleverne gennem læseøvelser i klassen og mindre grupper og i par gennemgår teori først i plenum sammen med deres lærer og så i par, hvor de skal se på øvelser og billeder så teori bliver koblet sammen praksis.
De skal øve sig i at komme med eksempler, fra deres hverdag gennem billeder, små videoklip og evt. lydfiler/podcasts.

Gennem billedanalyse og forskellige korte videoklips skal eleverne prøve at koble teori og begreberne til de situationer de observerer i undervisningen. Progression: De skal bevæge sig fra mere lærestyrede undervisningsformer over til at kunne arbejde projektorienteret og individuelt og øve formidling. (De skal præsentere på dansk)

Indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i grundbøger i faget kulturfag, samt fra systime. De skal gennem tekst, og kortfilm lære at benytte sig af teori og begreber og anvende dem til hverdagssituationer.
Timerne vil ofte starte med et overblikspowerPoint med dagens undervisning.



Begreber der skal bruges i forløbet:
Kommunikationsformer, herunder interkulturel, lavkontekstuel, og højkontekstuel,
Lokal- global kultur (nutidigt grønlandsk kultur i et globalt perspektiv)
personlige, kollektive og globale identiteter

Metode
Der vil være fokus på CL øvelser og elevaktivering. Par øvelser og projekt lignende arbejde der skal mund ud i elevoplæg i matrix grupper og i plenum i små grupper.
Eleverne arbejder i Classromm-Onenote, hvor vi har de samlede notater, literatur, øvelser og arbejds/projektopgaver liggende. Det er herinde der sker en fælles arbejdsområde, og hvor elever kan tilgå alt materialet. Der kan man hvis man har været fraværende fra undervisningen tilgå dagens program, timeformål, og dagens læseliste og øvelser – der på den måde også kan få en samlingseffekt så man ikke kommer bag ud, selv om man ikke har været der.

Særligt fokus på arbejdsformer
Der vil i starten af forløbet være fokus på læsestrategier og læseforståelse og begrebs og teori forståelse, gennem gengivelse/oversættelse og småoplæg i par.
Senere vil de i mindre grupper og i par arbejde med begreberne, teorierne og omsætte dem, så de kan bruges i praktiske sammenhænge, hvor de skal benytte sig af det lærte i forbindelse med billeder, kortfilm og egne undersøgelser/observationer.

Materialevalg
kap. 5 kultur og kommunikation (Kultoori)
Edward T. Hall og interkulturel kommunikation taget fra: Analyse af kultur og sprog, systime: https://so1.systime.dk/?id=138

Kortfilm:
Mom swipes 20 girls for her son: https://www.youtube.com/watch?v=uh3nNX9BZ3M
Dad swipes 20 guys for his daughter : https://www.youtube.com/watch?v=gm4AYeWZB5s

Netflix:
Indian matchmaking

Viaplay:
Jewish matchmaking

Traditioner når man bliver gift i Danmark vs. Grønland

Tekster: Bryllupstraditioner
https://www.kokken-jomfruen.dk/inspiration/bryllupstraditioner/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Integration

Marts- Maj
EMNE 4:

Integration:
Vi kommer til at fokusere på emnet: At flytte fra sin egen kultur til en anden. Hvad er det der foregår?
Kernebegreberne i dette forløb:
Immigration, Majoritet, Minoritet, Diskrimination, Ghettoer, Assimilation, Segregation og Pluralistisk integration.

Materialer:

Tekst:
Integrationsbegreber: https://sociologi.systime.dk/?id=274

Kortfilm: Abu Adnan
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/abu-adnan

Mødet med Danmark
https://vimeo.com/127245567

ánorâk film:
*Uninnak Piareersimaffissat
*Uninnak Assigiinngissutsit

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Eksamensrepitition

Vi skal træne alle de begreber og teorier vi har haft i år.

I skal øve jer i at holde oplæg for hinanden og blive gode til at benytte jer af begreber og terminologi fra Kulturfaget.

Hvordan går man til mundtlig eksamen?
Hvad skal man være opmærksom på?

Hvad skal I særligt have fokus på i Kulturfag?

Hvordan kobler man emner sammen og sammenligner emner fra undervisningen med tekster?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer