Holdet 2I sa (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Samfundsfag C
Lærer(e) Billa Sondum, Magnus Mikkelsen
Hold 2025 sa/I (2I sa C)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb: Politik, sociologi og økonomi
Titel 2 Det moderne Grønland
Titel 3 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb: Politik, sociologi og økonomi

Grundforløb: Politik, sociologi og økonomi

Formål:

Formålet med grundforløbet i samfundsfag er at give eleverne en grundlæggende indsigt i samfundets opbygning og udvikling med fokus på centrale problemstillinger inden for politik, sociologi og økonomi. Eleverne skal opnå viden om, hvordan politiske beslutninger træffes, hvordan sociale forhold former menneskers livsmuligheder, og hvordan økonomiske mekanismer påvirker både individ og samfund.

Gennem arbejdet med aktuelle forhold skal eleverne udvikle deres evne til at anvende samfundsvidenskabelige begreber og metoder, analysere samfundsmæssige forhold og tage kvalificeret del i samfundsdebatten.

Indhold:

Politik:
- Stat
- Direkte demokrati
- Repræsentativt demokrati
- Magtens tredeling
- Ideologier (Socialisme, Liberalisme, Konservatisme)
- Diktatur
- Suverænitet
- Offentligt anliggende
- Privat anliggende

Sociologi:
- Socialisering (Primær og sekundær socialisering, dobbeltsocialisering)
- Social arv
- Mønsterbryder
- Social mobilitet
- Social ulighed
- GINI-koefficienten
- Pierre Bourdieu (kapitalformer, habitus)
- Maslows behovspyramide

Økonomi:
- Økonomiske systemer (Markedsøkonomi, blandingsøkonomi, planøkonomi)
- Det økonomiske kredsløb
- Finanspolitik (kontraktiv og ekspansiv)
- Konjunkturer (Opgang, høj, nedgang, lav)
- De økonomiske mål og konflikter herimellem (1. Lav eller stabil inflation, 2) En selvbærende økonomi, 3) Økonomisk vækst, 4) Balance eller overskud på de offentlige finanser, 5) Overskud eller ligevægt på betalingsbalancen, 6) Økonomisk lighed, 7) Høj beskæftigelse/lav arbejdsløshed, 8) Miljø og bæredygtig udvikling)
- Progressiv skat
- Proportional skat
- Primære erhverv
- Sekundære erhverv
- Tertiære erhverv
- Velfærdsmodeller (Den liberalistiske velfærdsmodel, Den konservative velfærdsmodel, Den socialdemokratiske velfærdsmodel)
- De fire søjler
- Bloktilskuddet

Kernestof:

Politik
a) politiske ideologier, herunder konservatisme, liberalisme og socialisme
b)demokrati og menneskerettigheder, herunder betydningen af retssystemet
c) politiske beslutninger i Grønland og Danmark, herunder politiske deltagelsesmuligheder.

Sociologi
d) identitetsdannelse og socialisation,
e) sociale og kulturelle forskelle.

Økonomi
f)  økonomiske systemer, økonomiske kredsløb og styringsinstrumenter.
g) velfærd og fordeling og
h) erhvervsstruktur og arbejdsmarkedsforhold i Grønland.

Metode
i)  kvantitativ og kvalitativ metode


Anvendt materiale:

Kernestof:

- ”Grønland – Samfund, økonomi og politik”, 2015, af Kasper Busk, Thor Banke Hansen og Billa Sondum. Kapitel 3: 3.1, 3.1.2, 3.2, 3.3, 3.3.2. https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=123
- ”Grønland – Samfund, økonomi og politik”, 2015, af Kasper Busk, Thor Banke Hansen og Billa Sondum. Kapitel 4: 4.1.1., 4.1.2, 4.2.7, 4.3, 4.3.1, 4.4.1, 4.4.2, 4.4.3   https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=161
- ”Grønland – Samfund, økonomi og politik”, 2015, af Kasper Busk, Thor Banke Hansen og Billa Sondum. Kapitel 5: 5.1, 5.2, 5.2.7, 5.3.1, 5.4, 5.5, 5.5.1, 5.5.2, 5.5.3, 5.5.3, 5.6.1, 5.6.2. https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=162


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 62 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Det moderne Grønland

Formål:
Forløbet har til formål at fremlægge vejen frem til det moderne grønlandske samfund og kultur, og give eleverne en bedre forståelse for, hvordan samfundet og kulturen historisk har set ud og hvordan samfundet har en påvirkningen på individerne heri. Efterfølgende vil eleverne arbejde med det moderne Grønlands økonomi
Indhold:
- Det traditionelle inuitsamfund
   - "Myren"
- Det moderne samfund
   - Urbanisering
   - Industrialisering
   - Tönnies (Gemeinschaft og Gesellschaft)
   - Weber (Affortryllelse og meningstab)
   - "Sneglen"
- Det senmoderne samfund
   - Giddens (Individualisering, aftraditionlisering, øget refleksivitet, adskillelse af tid og rum, udlejring af sociale relationer til abstrakte systemer)
   - "Kamæleonen"

Metode:
Tavleundervisning, gruppearbejde, matrixgrupper, klassediskussion

Materiale:
Billa Sondum & Thor Banke Hansen: Grønland – Samfund, økonomi og politik (https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/).

Evaluering:
Elevernes arbejde evalueres løbende formativt af undertegnede, mens de ligeledes undervejs vil evaluere på deres eget udbytte af undervisningen.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer