Holdet 2I bi (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e) Sofie Marie Sonne Mølck
Hold 2025 bi/I (2I bi C)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Økologi- livet i havet
Titel 2 Forløb#2 Cellebiologi
Titel 3 Forløb#3 Kend din krop
Titel 4 Forløb#4  Køn, Sex og overlevelse
Titel 5 Forløb#5 Mikrobiologi og enzymer

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Økologi- livet i havet

Fokuspunkter:
- Økosystemers opbygning, herunder fødekæder
- Biotiske og abiotiske faktorer
- Primærproducenter og rovdyr
- Fotosyntese og respiration
- Trofiske niveauer og energistrømme
- Biotopundersøgelse
- Kulstofkredsløbet og forsuring i havene
- Sammenspillet mellem arter og miljø
- Evolution



Eleverne har i dette forløb arbejdet med at forstå økologi i og omkring havet i Arktis, herunder sammenspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø. Eleverne har været på felttur ved Inuk Hostels og lavet en biotopundersøgelsen af kystområdet med særligt fokus på abiotiske og biotiske faktorer, primærproducenter og konsumenter og fødekæder, herudover har eleverne dissekeret en blåmusling.
Kernestof
• Økologi: Samspil mellem arter og mellem arter deres omgivende miljø, energistrømme, C- kredsløb, Biodiversitet
• Evolutionsbiologi: naturlig selektion og handicap princippet
• Biokemiske processer: fotosyntese og respiration

Læringsmål
• Anvende fagbegreber, fagsprog og relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af biologiske problemstillinger
• Udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed og til risikomomenter ved arbejde med biologiske materiale
• bearbejde data fra kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt.
• Formulere sig struktureret såvel mundtlig som skriftligt om biologiske emner og give nogenlunde sammenhængende faglige forklaringer

Kernetekster:
Grundbog: Opdag havet - Grundbog (https://undervisning.wwf.dk/grundbog)
Med særligt fokus på følgende afsnit:
Økosystemers opbygning - Afsnit 2.1, 2.2 og 2.3: https://undervisning.wwf.dk/2-okosystemers-opbygning.
Energi og vækst - Afsnit 3.1, 3.2 og 3.3: https://undervisning.wwf.dk/3-energi-og-vaekst
Kulstofkredsløb og forsuring - Afsnit 4.1 og 4.1.1: https://undervisning.wwf.dk/4-stofkredslob

Forsøg:
- Biotopundersøgelse ved Inuk Hostel - https://undervisning.wwf.dk/biotopundersogelse
- Påvirker forsuring havdyr? - https://undervisning.wwf.dk/pavirker-forsuring-havdyr
- Sollys indflydelse på fotosyntetisk aktivitet
- Dissektion af en blåmusling – PDF-fil
- Survival of the fittest- bønne øvelse

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fotosyntese 12-08-2025
Forsuring af havet 22-08-2025
Survival of the fittest 29-08-2025
Felttur 11-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Cellebiologi


I forløbet har vi undersøgt celler, organeller og deres funktion, forskellige eukaryoter, forskellen på pro og eukaryoter, membranprocesser med fokus på diffusion og osmose.

Fagbegreber: pro og eukaryoter, organeller, mitokondrie, ribosomerm,  kerne, membran, Passiv transport (faciliteret  og simpel,  diffusion) aktiv transport, osmose      

Kerne stof: Over ordnet opbygning af pro og eukaryot celler og membranprocesser

Læringsmål:
a) eleverne har anvendt fagbegreber og fagsprog til at forklare repræsentationer af cellemembranen   
b) der er blevet udført forsøg i laboratoriet
Der har været fokus på læringsmål c og d) bearbejde data kvalitativt og kvantitativt eksperimenter og data her efter har de anvendt enkelte matematiske repræsentationer, modeller, lavet beregninger og analyseret grafer

Forsøg: se i mikroskop, diffusion og Osmose
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Diffusion 08-10-2025
Osmose 17-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Kend din krop

Studieplan:
Kend din krop- fysiologi
Forløbet har handlet om kroppen og hvad der påvirker den. Vi begyndt med hjertelunge systemet, blodkredsløbet. Derefter havde vi om den aktive krop, hvordan påvirker motion kroppen. Eleverne ønskede at undersøge effekten af snus for blodtryk og puls. Vi har været på Steno og høre om diabetes og livsstil, her fik eleverne målt blodsukker og undersøgt kostens indvirkning på blodsukkeret og energi. Vi lærte om kostens indflydelse på blodsukker dette førte videre til marko næringsstoffernes overordnet opbygning og en kort gennemgang fordøjelsessystemet. Forløbet blev afsluttet med at eleverne efter eget ønske undersøgt rusmidlers indflydelse på kroppen og hjerne. Evaluering gennem gåsespillet i fysiologi.   
Kernestof
Fokus
- Makro næringsstof: Lipid, kulhydrat og fedt overordnet opbygning
- Organsystemer opbygning og funktion: Fordøjelsessystemet og hjerte lungekredsløb
Der er i forløbet også overfladisk blevet gennemgået hormoner regulering af insulin og glukagon og enzym opbygning og funktion
Supplerende
- Blodsukkerregulering
- Diabetes
- Rusmidler alkohol, cannabis og kokains indflydelse på hjerne og kroppen på kort og langt sigt
- snus påvirkning af kroppen

Fagbegreber:
• Blodkredsløb
• Åndedræt system
• Fordøjelsessystem
• Luftrør
• Bronkier
• Bronkioler
• Alveoler
• Lungekapillærer
• Diffusion
• Faciliteret diffusion
• Hjertet
• Kapillærer
• Rødt blodlegeme
• Vener
• Aorta
• Arterier
• Lille kredsløb
• Stort kredsløb
• Diastole
• Systole
• Blodtryk
• Lungeventilation= åndedraget dybde * ånde frekvens
• Minut volumen= slagvolumen* puls
• Kulhydrat
• Fedt
• Protein
• Monosakkarider
• Disakkarider
• Polysakkarider
• Glukose
• triglycerider
• Aminosyre
• Fedtsyre
• Enzymer

Forsøg:
- Hvem kan puste en ballon størst op
- hjerte dissektion- rensdyr hjerte
- Fysisk aktivitet og snus indvirkning på puls og blodtryk
- Blodsukker måling- Steno
- Kulhydraters nedbrydning

Besøg:
Steno - blodsukker og diabetes

Materiale:
- Biologibogen: https://biologibogen.systime.dk/?id=414 Kapitlet Fysiologi:
- Kulhydrater
- Fedt
- Protein
- Enzymer og fordøjelsen
- Fordøjelses systemet
- Blodkredsløbet
- Rusmidler

Læringsmål:
Læringsmål a- c har alle indgået i forløbet i skiftende grad
gennem Blodtryksøvelse og besøget på steno har eleverne fået afdækket læringsmål d-k

Fagets formål:
der har været fokus på at eleverne  gennem gruppe arbejde, samt direkte  indflydelse på undervisnings emner og forsøgs design , indsamling af data samt fremstilling af har fået trænet deres studiekompetencer, almene kompetencer, lærings og arbejdskompetencer.  I diskussion om kost og sundhed har eleverne også skulle forholde sig til  vestligmad  i forhold til traditionel Grønlands mad. Eleverne har også skulle horholde sig til hvad snus gør ved dem på kort og lang sigt, samt hvilke udfordringer det kan  give Grønland.  eleverne har arbejdet med deres formidlingskompetencer i deres projekt med rusmidlers indflydelse på kroppen og hjerne   
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Hjertet 04-11-2025
Blodtryk og sundhed 19-11-2025
Kulhydraters nedbrydning 04-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 Køn, Sex og overlevelse

Køn, Sex og overlevelse
Tema 1 Køn:
pubertet, manden og kvindens anatomi og dens funktioner, hormoner og menstruationscyklus vil kort blive gennemgået.
Tema 2 Sex:
Kønssygdomme, prævention, graviditet og abort. Fordele og ulemper ved kønnet og ukønnet formering.  
Tema 3 overlevelse:
Seksuel selektion, genetisk variation, nedarvning, proteinsyntese og mutationer

Kernestof:
f) genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, det centrale dogme og mutationer  
h) Hormonel regulering, forplantning, graviditet, seksuelt overførte sygdomme

Supplerende Stof:
Sygdomme og medicin
Læst:
https://biologibogen.systime.dk/?id=454
Kapitlet sexologi  
-Kønsorganers opbygning og funktioner
-Hormoner
-Samleje og befrugtning
- prævention
-Kønssygdomme
Øvelser:
Hvem er stærkest: håndstyrke i forhold til underarm, Kan du løfte en stol og vælte en tændstikæske
æggeløsningstest  
Genetisk variation: Hvem kan smage PCT
Mit DNA- DNA oprensning  

Læringsmål:
a)  anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer, modeller til at beskrive biologiske problemstillinger
b)  udføre eksperimenter
c) bearbejde kvalitativ data og eksperimenter
e) analyseret og diskuteret data fra eksperimenter undersøgelser og fejlkilder- mit DNA og Æggeløsnings testen
g) uddraget biologisk faglig information fra forskellige hjemmesider og visualiseringer
h) de har arbejdet mundtligt og skrifteligt da der både har været video afleveringer og skriftlig afleveringer
I)  de har demonstreret viden om sammenhænge mellem fagets delområder ved at det har været tvær emneligt forløb


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Testosteron 23-01-2026
Ægløsning 16-02-2026
Kan du smage PTC 24-03-2026
Mit DNA 27-03-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Mikrobiologi og enzymer


Fokus I forløbet har der været fokus på mad og mikrobiologi, bakterier der kan gøre os syge reducering af disse og mikroorganismer i vores hverdag.  Eleverne har arbejdet meget praktisk og været med til at udarbejde forsøgs design. det har været det sidst forløb i årest så der er også blevet arbejdet med at se sammenhængene mikrobiologi og de andre emner vi har haft.  

Kernestof:
a) cellebiolog: overordenet opbygning af pro og eukaryoter og membranprocesser
b) Mikrobiologi: vækst og vækstkfaktore
d) enzym overodnet opbygning og funktion
e) Biokemiske processer: respiration og gæring

Suplerendestof:
-følgende temaer har indgået
sundhed, sygdomme, medicin og bioteknologi

Materiale:
Mikroorganismer: https://biologibogen.systime.dk/?id=516
Cellebiologi: https://biologibogen.systime.dk/?id=458
cellemembraner: https://biologibogen.systime.dk/?id=500
Bakterier vækst og formering https://biologibogen.systime.dk/?id=497
enzymer: https://biologibogen.systime.dk/?id=421#c2091

Suplerende
https://www.ssi.dk/sygdomme-beredskab-og-forskning/sygdomsleksikon
https://www.arla.dk/opskrifter/leksikon/viden/hvordan-laver-man-yoghurt/
https://www.arla.dk/produkter/arla-cultura/artikler/bakteriekulturer-i-yoghurt/

Læringsmål:
a)
b, c d,e og f  der er lavet fem forsøg i forløbet hvor der er blevet arbejdet med læringsmålene  
g) de har brugt statens serum instituts hjemmeside til at få biologisk information om sygdomme og arla's til at få viden om hvordan man producere yoghurt
h) de har skulle fremlægge forsøgs resultater og aflevere reporter
I) vi har i opsamlingen arbejdet på at se sammenhænge mellem fagets delområder
J) eleverne har været med til at designe forsøget om vækst og dermed illustret viden om fagets identitet om metode
Eleverne har lavet en række forsøg som de har skulle formidle skriftligt og mundligt
Evaluvering:
formativ feedback på præsentationer , snak løs om figurere og gåsespillet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer