Holdet 2 Kf B v2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Kulturforståelse B
Lærer(e) Alliaq Kleist Petrussen
Hold 2025 Kf/v2 (2 Kf B v2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Migration
Titel 2 2. Australien & Polynesien
Titel 3 3. Grønland
Titel 4 4. Indianere i Nordamerika
Titel 5 5. Barndom
Titel 6 6. Trump forløb
Titel 7 7. Selvvalgt forløb
Titel 8 8. Inuitisk religion & myter

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Migration

Beskrivelse:
Forløbet handler om migration i grønlandsk kultur, men også i andre kulturer. I forløbet skal I lære en nogle begreber, som vi skal bruge til at analysere migration:
• Segregation, assimilation og pluralistisk integration

Formål:
I forløbet skal I også bruge antropologisk metode i forbindelse med feltarbejde om migration. Derudover inddrages studiemetodik om evaluering, herunder Blooms taksonomiske niveauer, i forløbet, hvor vi skal arbejde med, hvordan I redegør, analyserer og diskuterer i kulturfag og træne mundtlig eksamen

Emner:
-Kulturmøde og integration i Grønland 2022
-Kinesisk arbejdskraft i Grønland

Begreber/Teorier:
-Segregation
-Assimilation
-Pluralistisk integration
-Minoritet/Majoritet
-Fremmedbilleder (Menneskesyn)

Faglige mål:
• Skal have viden om såvel egen som andre kulturer og have redskaber, så I på et grundlæggende niveau kan forstå interne såvel som eksterne kulturelle forskelle
• Skal med udgangspunkt i teori og praksis kunne forholde sig til kulturelle møder både lokalt, nationalt og internationalt
• Skal have sådanne kompetencer, at I i jeres arbejde med faget kan bygge på forståelse af enkelte processer, der sker i et kulturelt møde
• Skal kunne forstå, hvad der sker i det kulturelle møde ved at være opmærksomme på egne reaktioner og kunne undres over andres
• Skal være bevidste om egne læreprocesser og I skal kunne udvikle faglig og studiemæssig selvstændighed
• Skal kunne indgå i både par- og gruppearbejde og kunne være opmærksomme, koncentrerede og kritiske ved elevfremlæggelser
• Skal have en vis indsigt i, at I selv er opdraget ind i kulturelle kontekster, hvor I efterfølgende i mødet med andre både producerer og reproducerer kultur
• Skal have selv- og omverdensforståelse og derigennem kunne skabe et fundament for selvstændig stillingtagen og aktiv deltagelse i et moderne, flerkulturelt og demokratisk grønlandsk samfund i konstant udvikling

Læringsmål
a) Demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
b) Reflektere over egne og andres kulturelle værdier
e) Redegøre for stereotype forestillinger og fordomme i forbindelse med kulturelle forskelle
f) Anvende enkelte metoder på et simpelt plan i forbindelse med feltarbejde
d) personlige, kollektive og globale identiteter,
kulturanalytisk terminologi med henblik på anvendelse i et feltarbejde og
e) kulturanalyse og kulturelle undersøgelsesmetoder med henblik på anvendelse i kulturanalyse
i et feltarbejde.

INDHOLD
Kernestof
b) Traditionel og nutidig grønlandsk kultur i globalt perspektiv
d) Kulturforståelse og kulturmisforståelse eksempelvis i forhold til begrebet universalisme
e) Metoder i forbindelse med feltarbejde

METODE
Forelæsning
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Feltarbejde

Film:
-Uncontacted Amazon Tribe First ever aerial footage - https://www.youtube.com/watch?v=AKB46PTBJlA
-Mit Grønland, 2018
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2. Australien & Polynesien

Beskrivelse:
Eleverne skal opnå viden om de oprindelige folk i Australien (aboriginals) og New Zealand (maorier), både før og efter kolonisationen. De skal undersøge, hvordan kolonisering har påvirket disse folk kulturelt, mentalt og politisk. Desuden skal eleverne introduceres til teorier om mental og politisk kolonisering.

Formålet:
er, at eleverne får bedre forståelse for oprindelige folk i verden og for, hvordan kolonisation har påvirket deres kultur. På den måde får eleverne mulighed for at sammenligne Grønland med andre kulturer og se ligheder og forskelle.

Kernestof:
- vestlige og ikke-vestlige kulturformer,
- kommunikationsformer, herunder interkulturel, lavkontekstuel, og højkontekstuel,
- kulturforståelse og kulturmisforståelse, herunder i forhold til begreberne stereotyper, etnocentrisme og kulturrelativisme,

Indhold:
Kultur og samfund før kolonisation.
Koloniseringen og dens konsekvenser.
Teorier om mental og politisk kolonisering (fx postkolonial teori).
Taksonomiske niveauer til brug i refleksion og analyse.
Sammenligning mellem de oprindelige folk og deres nutidige situationer.


Teori:
-Mental af/kolonisering
-Politisk af/kolonisering

Kilder:
-"Oprindelige australiere"
https://faktalink.dk/emner/oprindelige-australiere

-"New Zealand's historie"
https://lex.dk/New_Zealands_historie
&
https://lex.dk/maori


-"200.000 newzealandske børn og sårbare udsat for overgreb og svigt i det offentlige"
https://www.dr.dk/nyheder/udland/200000-newzealandske-boern-og-saarbare-udsat-overgreb-og-svigt-i-det-offentlige

Film:
Once we were worriors, 1994
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. Grønland

Beskrivelse: I dette forløb skal eleverne opnå indsigt i Grønlands nyere kultur og historie. Vi arbejder med udviklingen i det grønlandske samfund, herunder forholdet mellem Danmark og Grønland, identitet, sprog og kulturmøder.

Formål:Formålet med forløbet er, at eleverne får en dybere forståelse af Grønlands nyere historie og kultur. Eleverne skal opnå indsigt i, hvordan historiske begivenheder, koloniseringen og det moderne samarbejde mellem Danmark og Grønland har formet det grønlandske samfund i dag. Forløbet skal styrke elevernes historiske bevidsthed, kulturelle forståelse og kritiske tilgang til samfundsudvikling.

Kernestof:
-kulturbegrebet,
- traditionel og nutidig grønlandsk kultur i et globalt perspektiv
-kulturforståelse og kulturmisforståelse, herunder i forhold til begreberne stereotyper,
etnocentrisme og kulturrelativisme
-begreberne integration, assimilation og segregation i et dansk/grønlandsk kolonihistorisk
perspektiv

Emner:
-ANU UNA "Inuua imaluunniit?"
-ANU UNA "Ilinniartitsisunngorniat"
-SUME "Inuit Nunaat" 1974
-Eksperimentet
-Spiralkampagnen
-Ivittuut (Den hvide guld)

Materiale:
-ANU UNA "Inuua imaluunniit?"
-ANU UNA "Ilinniartitsisunngorniat"
-SUME "Inuit Nunaat" 1974 (Musik)
-Derfor gik eksperimentet med de grønlandske børn galt (https://nyheder.tv2.dk/samfund/2020-12-08-derfor-gik-eksperimentet-med-de-groenlandske-boern-galt)
-"Det føltes som et overgreb" (https://www.dr.dk/nysgerrig/webfeature/spiralkampagne)
-KNR: "Forske om spiralskandalen"  https://knr.gl/da/nyheder/forsker-om-spiralskandalen-vi-boer-betragte-det-som-folkemord

Andre aktiviteter:
-Besøge Kunst Museum

Film:
-Eksperiment, 2010
-Greenland’s lost generation - BBC (https://www.youtube.com/watch?v=CdlhHPOoLF8)

Evaluering:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. Indianere i Nordamerika

Beskrivelse:
Forløbet giver eleverne indsigt i indianernes historie og nutid med særligt fokus på tiden før og efter kolonisationen. Eleverne arbejder med, hvordan mødet med den vestlige kultur har ændret levevis, traditioner og identitet. Gennem sammenligning med grønlandsk kultur får eleverne en bedre forståelse for, hvordan kolonisationens konsekvenser fortsat præger oprindelige folk i dag.

Formål:
Formålet med indianerforløbet er, at eleverne lærer om indianernes liv før kolonisationen, deres liv i dag og den betydning, den vestlige kultur har haft for dem. På den måde kan eleverne sammenligne grønlandsk kultur med indianernes og forstå, hvordan kolonisationen stadig påvirker dem.

Emner:
Hvem var de oprindelige Nordamerikanske indianere?
Indianer, indfødt eller oprindelig?
Hvordan levede USA’s oprindelige indianere?
Hvad betød den europæiske indvandring for indianerne?
Hvordan levede Nordamerikas prærieindianere?
Hvilke forskellige religioner dyrkede de oprindelige prærieindianere?
Hvordan var prærieindianernes forhold til naturen?
Hvordan var forholdet mellem kønnene hos prærieindianerne?
Hvordan påvirkede europæerne de nomadiske prærieindianerstammer?
Hvem er de nordamerikanske indianere i dag?
Hvordan lever de nordamerikanske indianere i dag?
Hvordan har indianernes religion og natursyn ændret sig?
Hvordan har man i den vestlige verden opfattet indianernes kultur?
Hvordan kæmper nutidens indianere for deres rettigheder?


Kernestof:
-vestlige og ikke-vestlige kulturformer,
-kulturforståelse og kulturmisforståelse, herunder i forhold til begreberne stereotyper, etnocentrisme og kulturrelativisme,
-kulturelle, historiske og sociale faktorers indflydelse på udviklingen af kulturbegrebet,

Materiale: Faktalink - https://faktalink.dk/emner/indianere-i-nordamerika

Film:
- Dances with wolves, 1990

-Inside life on the Lakota Sioux reservation:
https://www.youtube.com/watch?v=IJapHc7B8Xs

-Lakota in America:
https://www.youtube.com/watch?v=ie4m9LAVDGw

Colours of the wind:
https://www.youtube.com/watch?v=9ThO76peOw0&list=RD9ThO76peOw0&start_radio=1

Pocahontas Savages:
https://www.youtube.com/watch?v=1YiAzyCzZzw


Evaluering:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5. Barndom

Beskrivelse:
Barndom handler om, hvordan børn bliver en del af samfundet fra de bliver født, og mens de vokser op. I kulturfag lærer eleverne om forskellige familietyper og begreber.

Formål:
Formålet er, at eleverne kan spejle sig i deres egen hverdag og samtidig få forståelse for, at andre børn kan leve på andre måder. Forløbet skal styrke elevernes nysgerrighed, forståelse og respekt for forskellighed.

Begreber/ Teorier/Emner:
-Socialisering
-Primær/sekundær/dobbelt socialisering
-Det traditionelle Inuit samfund
-Det moderne samfund
-Det senmoderne samfund
-Den moderne stærk familie (Familien som team)
-Den moderne svage familie (Svingdørsfamilien)
-Den traditionelle stærke familie (Den patriarkalske familie)
-Den moderne svage familie  ( Socialt akvarium)

Film:
"Kunuup Piitap ataataa piniartoq"  https://www.youtube.com/watch?v=p8qQgow85rk
"Matilda" 1996
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6. Trump forløb

Beskrivelse: Forløbet handler om Donald Trump og hans betydning for verden – især i forhold til Grønland, stormagter og international politik. Forløbet viser også, hvordan Grønland er blevet vigtigt i en global magtkamp, fordi landet har en strategisk placering og værdifulde råstoffer som sjældne jordarte

Formål:
Formålet er at give forståelse for, hvordan politik, magt og ressourcer hænger sammen i verden i dag. At forstå, hvordan en person som Trump, internationale organisationer og kampen om ressourcer påvirker Grønland og verdenspolitikken.

Begreber:
-National identitet

Emner:
-Hvem er Trump? (Baggrund, Familie, Politik, Verden)
-FN (Oprindelige folksrettigheder)
-Hvad er NATO?
-Ivittuut (Den hvid guld)
-US, China and Russia's new battle ground: Greenland's untapped rare earths 

Materialer:
-Udenrigsministereriet:
https://um.dk/udenrigspolitik/sikkerhedspolitik/missioner-og-operationer/hvad-laver-nato

-Systime:
https://fraoplysningstidtileuropaeiskintegration.systime.dk/?id=174

-Dokumentarfilm: US, China and Russia's new battle ground: Greenland's untapped rare earths | 60 Minutes Australia 
https://www.youtube.com/watch?v=9CNJpI_GQVA  

-Mexicansk migration:
https://faktalink.dk/emner/mexicansk-migration-til-usa

-Donald Trump:  
https://faktalink.dk/emner/donald-trump-faktalink-light   

-Før debatten om hvem, der er grønlænder: Vi skal gøre plads til alle i vores samfund
https://knr.gl/da/nyheder/før-debatten-om-hvem-der-er-grønlænder-vi-skal-gøre-plads-til-alle-i-vores-samfund

Kernestof:

Evaluering:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 34,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 7. Selvvalgt forløb

Beskrivelse:
Eleverne må selv vælge et emne, de er interesserede i. Emnet skal kunne undersøges og præsenteres. Eleverne skal arbejde selvstændigt eller i små grupper.

Eksempler på emner:
-Et land eller en kultur
-En kendt person

Problemformulering:
-Eleverne skal formulere et spørgsmål, de vil undersøge.

Valg af teorier og begreber:
-Eleverne skal vælge 1–3 teorier eller centrale begreber, som kan bruges til at analysere deres emne.

Research:
-Eleverne finder information fra:
-Bøger
-Internettet
-Videoer
-Interviews
-De skal tage noter og samle vigtig information.

Produkt:
-Eleverne skal lave et produkt, fx:
-En plakat
-En PowerPoint-præsentation
-En video
-En podcast
-En skriftlig opgave

Fremlæggelse:
-Eleverne præsenterer deres arbejde for klassen:
-Fortæller om deres emne
-Forklarer hvad de har lært
-Viser deres produkt

Evaluering:
-Til sidst taler klassen om:
-Hvad gik godt?
-Hvad var svært?
-Hvad har de lært?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 8. Inuitisk religion & myter

Beskrivelse:
Forløbet tager udgangspunkt i bogen Inuitisk religion og mytologi og introducerer eleverne til inuitternes religiøse forestillinger, myter og verdensforståelse. Der arbejdes med  forholdet mellem menneske og natur.
Eleverne vil analysere udvalgte myter og fortællinger og undersøge, hvordan disse afspejler inuitternes livsvilkår i Arktis. Der sættes fokus på, hvordan religionen fungerer som forklaringsramme for naturfænomener, liv og død samt sociale normer.

Formål:
Formålet med forløbet er, at eleverne:
Opnår viden om inuitisk religion og mytologi som en del af verdens religioner
Får forståelse for, hvordan religion hænger sammen med kultur, natur og levevilkår
Reflekterer over religionens betydning for menneskers verdensbillede og identitet

Kernestof:
a)kulturbegrebet,
b) traditionel og nutidig grønlandsk kultur i et globalt perspektiv,
c) identitetsdannelse som resultat af en historisk og kulturel proces


Emner:
-Inuit Siulliit s.13-17
-Inuk toqugaanga s. 66-69
-Aningaaq Maliinalu s. 18 &129
-Ersigisaqarpugut s. 49-50
-Inuit tarnimik ilisimasaat s. 43-45


Materialer:
-Inuitisk religion og mytologi, 2013


Film: Palos brudefærd, 1944 af Knud Rasmussen - Filmstriben.dk
Indhold
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer