Holdet 3 Id B v3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution GUX Nuuk
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Magnus Guldberg Jensen
Hold 2025 Id/v3 (3 Id B v3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Fodbold/Futsal og kultur
Titel 2 Anatomi og arbejdsfysiologi
Titel 3 Hip-hop
Titel 4 Inuit games og styrketræning
Titel 5 Badminton
Titel 6 Idrætkultur i Grønland og det senmoderne samfund
Titel 7 Repetition af enkelte emner

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Fodbold/Futsal og kultur


Formål  
Med fodbold og kultur som det overordnede tema, skal eleverne tilegne sig en forståelse for praktiske og taktiske aspekter inden for fodbold.  Forløbet har et kulturfokus, hvor vi skal analysere, hvordan et lands kultur påvirker tilgangen til fodboldspillet

Faglige mål:  
Efter forløbet forventes eleven at:  
• Kunne udføre en inderside aflevering.  
• Kunne vise finter, hvor enten husmandsfinte, eller zidane-finte indgår
• Kunne udføre en tæmning med indersiden og knæet  
• Kunne redegøre for forskellige taktikker i forsvar/angreb. – Herunder mandsopdækning, zoneforsvar og diamantformation i Futsal.
• Være i stand til at indgå på et team  
• Kunne vise en opspilssituation/skabelon i futsal
• Kunne lave afslutninger med inderside og lodret vristspark
• Eleverne skal kunne gøre sig spilbar og kommunikere på banen
• Få forståelse for,  hvordan begrebet ”kultur” også indgår i fodbold og generelt idræt.
• Lave en mini kulturanalyse  og redegøre for artefakter og skueværdier for de nationale team.  
• Kunne redegøre for begrebet grundlæggende antagelser og give eksempler på dette ift. England og Brasilien.
• Kunne redegøre for kulturelle forskelle blandt holdene (Brasilien og England)   
• Kunne bygge en drejebog op med progressiv udvikling


Indhold   
Forløbet vil indeholde praktisk og teoretisk undervisning inden for forløbets faglige mål.  
Forløbet vil hovedsageligt have fokus på det praktiske, hvor eleverne skal vise egenskaber indenfor de ovennævnte faglige mål. Undervisningen vil hovedsageligt være deduktivt opbygget i starten af forløbet, hvor vi skal gennem forskellige øvelser for at skabe teknisk forståelse i de forskellige tekniske færdigheder. Efter et par undervisningsgange vil Kulturbegrebet blive inddraget i undervisningen, hvor der skal skabes en forståelse for hvordan kultur og fodbold/idræt kan hænge sammen. Dette bliver videreudviklet med Edgar Scheins begrebsapparat for organisationskultur, som vil blive brugt til en minikulturanalyse, hvor fokus er på at skabe forståelse for begreberne artefakter og skueværdier ud fra deres nationale teams, men samtidige også få forståelse for, hvordan grundlæggende antagelse kan påvirke dette både positivt og negativt. Efter kulturanalysen vil undervisningen også have mere fokus på helbaneøvelse, som i sidste om gang skal ende ud i en 20x20 kamp i mellem Brasilien og England, som forløbsprøve

Metode  
Undervisningen vil i de første moduler være deduktiv styret af læreren, hvor øvelser og tekniske færdigheder vil blive undervist. Efterfølgende vil der blive arbejdet mere induktivt og dialogisk blandt eleverne i gruppearbejde, når teorien skal arbejdes på Brasilien og England. Når Eleverne har lavet en kulturanalyse på deres land, vil jeg lave forskellige tekniske/taktiske øvelser, hvor eleverne derefter i grupper skal arbejde dialogisk på, hvordan man kan ændre øvelsen til deres land eller hvorfor øvelsen passer til deres land.   

Materialer  
- Øvelser vil kunne findes herunder:
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=516

Skift postion efter aflevering - futsal
https://www.youtube.com/watch?v=Qyr2YbJBP-Y


2-2 formationsøvelse - futsal
https://www.youtube.com/watch?v=wkzSjL1x85k

Diamant formationsøvelse
https://www.youtube.com/watch?v=JkQGA9p7NK4

Til undervisningen vil det være nødvendigt at have adgang til minihallen, samt de fornødne materialer som bolde, kegler osv.   
- Kulturanalyse – vejen til at forstå en kulturs dynamik (Christensen et. al (2017), Teamudvikling i eliteboldspil, s. 97-102).  - Se minikulturanalyse fodbold kulur d. 8/9
- Kultur og fodbold – Se Kulturaspekt d. 25/8
- Vestergaard, Kristian (2021) Fodbold, i: Idrætsportalen https://idraetsportalen.systime.dk/?id=155
- Videoer om Brasilien og England https://www.nbcmiami.com/news/sports/world-cup-2022/what-is-jogo-bonito-explaining-brazils-playstyle-at-the-2022-world-cup/2923580/
Første 4:30 min af: https://www.youtube.com/watch?v=4hn22h6_ll4

Evaluering  
Elevernes praktiske læring vil blive vurderet på de tekniske, taktiske, og relationelle færdigheder
Alle tre elementer vægtes lige højt. De kulturelle aspekt vil blive vurderet ud fra deres arbejde med deres minikulturanalyse og en kort snak med de nationale teams om deres kultur, inden den afsluttende turnering.  
Eleverne skal lave en drejebog til sidst i forløbet og bliver vurderet på deres opbygning og får feedback
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Anatomi og arbejdsfysiologi

Faglige mål

Efter forløbet forventes eleven at kunne:
• Redegøre for bevægeapparatets anatomi – herunder muskler, knogler og led.
• Forklare, hvordan muskler samarbejder under bevægelse.
• Forklare forskellen mellem aerobt og anaerobt arbejde.
• Redegøre for kroppens energigivende processer og kunne forklare samspillet mellem de tre energisystemer.(KP-spaltning, glykolyse og aerobe processer)
• Redegøre for hjerte-, kredsløbs- og lungernes funktion under fysisk aktivitet.
• Kende forskellen på de to hovedtyper af muskelfibre og deres betydning for præstation.
• Forklare begreberne anaerob effekt, anaerob kapacitet og maksimal iltoptagelse (VO₂-max).
• Kunne beskrive, hvordan man træner:
Anaerob effekt
Anaerob kapacitet
Maksimal iltoptagelse
Træning med høj intensitet
Udholdenhedstræning

• Forklare, hvilke fysiologiske effekter disse træningsformer har på kroppen.
• Redegøre for superkompensationsprincippet og dets betydning for træning og restitution.
• Vudere kondital, og kende de sundhedsskadelige effekter ved et lavt kondital

Indhold

Forløbet er primært teoretisk og har fokus på at skabe forståelse for kroppens fysiologiske funktioner og de træningsprincipper, der påvirker præstation.
Eleverne introduceres til bevægeapparatets anatomi – herunder musklers opbygning, samspillet mellem knogler og led, samt centrale begreber som koncentrisk og excentrisk arbejde, som skal anvendes i bevægelsesanalyser.
Herefter arbejdes der med kroppens energisystemer(Aerob og Anaerob), og hvordan disse anvendes under forskellig fysisk aktivitet. Eleverne lærer at skelne mellem aerobt og anaerobt arbejde, og hvordan energiproduktionen foregår under forskellige belastninger.
Der arbejdes med hjerte, kredsløb og lunger, og hvordan disse systemer tilpasser sig ved træning med forskellig intensitet.
Afslutningsvis introduceres eleverne til træningsmetoder rettet mod udvikling af anaerob effekt, anaerob kapacitet og maksimal iltoptagelse, herunder begreber som intensitet, varighed og pauser. De lærer at forklare de fysiologiske tilpasninger, der sker i kroppen som følge af denne træning – fx øget iltoptagelse, kapillarisering og enzymaktivitet.

Metode

Undervisningen vil primært være deduktiv og lærerstyret. Der arbejdes med korte oplæg, fælles gennemgang af fagtekster og visuelle modeller af kroppens funktioner.
Eleverne arbejder i mindre grupper med udvalgte temaer, fx muskelfibertyper, energisystemer og træningsformer, og formidler derefter deres viden gennem korte præsentationer i matrixgrupper
Der vil blive snakket i det sidekørende futsalforløb, hvordan vi oplever anaerobt og aerobt arbejde.
Forløbet afsluttes med en case, hvor eleverne kan anvende de begreber, som de har lært

Materialer

Materiale
B For bedre idræt:

3.1 Bevægeapparatets anatomi: https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=151
3.2 Overkroppens anatomi: https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=152
3.3 Benenes anatomi https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=153
3.4 Centralbevægelsen https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=154
3.5 Bevægelsesanalyser https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=155

Effekter af udholdenstræning: https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=158

Idrætsportalen
Kombination af aerobt og anaerobt arbejde: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=235

Energigivende stofskifteprocesser: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=234

Hjerte og kredsløb: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=238

Lunger: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=236

To typer muskelfibre: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=241

Anaerob effekt: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=255

Anaerob kapacitet : https://idraetsportalen.systime.dk/?id=256

Superkompensationsprincippet : https://idraetsportalen.systime.dk/?id=244

Træning af maksimal iltoptagelse : https://idraetsportalen.systime.dk/?id=247

Træning med høj intensitet: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=248

Vurdering af kondital: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=249




Supplerende
Bevægelsesanalyseskemaer.pdf – lektion d. 7/8

Muskler og led i kroppen: https://docs.google.com/document/d/1MU2MBOqRo9OSZcXcKnHigeKcYtduhL75CMa1msMy2B4/edit?tab=t.0#heading=h.979172ug506d


Evaluering
Elevernes læring vurderes gennem deres deltagelse i undervisningen, gruppearbejde og skriftlige refleksioner i casen.
Der lægges vægt på, at eleverne kan anvende anatomiske og fysiologiske begreber korrekt og forklare, hvordan forskellige træningsformer påvirker kroppen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 44 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Hip-hop

Formål:
Undervisningsforløbet i Hiphop skal give eleverne nogle praktiske færdigheder i form af forskellige grundtrin, poses, simpel breaks(6 step og backslide), samt en længere indlært fælles koreografi. Samtidig lægges der op til at eleverne får en oplevelse af
hiphoppen som en legeplads hvor kreativiteten frit kan udfolde sig. Derfor er der flere gange indlagt større eller
mindre koreografiske gruppeopgaver.

Indhold:
Læringsmål:
• At eleverne bliver gjort bekendt med hiphoppens udtryk og stil.
• At eleverne får konstrueret en ”bevægelses bank”.
• At eleverne efter endt kursus føler større sikkerhed i at skulle fremvise koreografi.

Fokuspunkter:
• Historisk baggrund (teori)
• Genrekendskab
• Musikforståelse
• Indøvning af autentisk bevægeudtryk
• Udførsel
• Koreografisk kreativitet (i forlængelse af Rudolf Labans bevægelseslære)

FÆRDIGHEDER:
At eleverne kan udføre basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser.
o Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for hiphop.

At eleverne kender til og kan vise forskellige poses, både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse.
At eleverne kender til og kan udføre breaks og footwork enten 6 Step eller backslide

At eleverne kan fremvise den udleverede og indøvede fælles koreografi, med indlevelse og performance, hvor der lægges vægt på udtryk.
Musikalitet: At eleverne kan følge rytmen i musikken–herunder begynde på 1-slaget.

At eleverne kan anvende Labans bevægelsesteori til at ændre fælleskoreografien og samtidig tænke det ind i deres egen koreografi

At eleverne kan lave deres egen showcase (koreograferet dans).

Materiale:
Kernestof:
Jeppe Elmelund van Ee: Lars Bo Kristensen, Troels Wolf: Grundbog idræt C:
Kapitel 2.3: Hiphop
2.3.1 Historie: https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=164
2.3.2 Hiphopdansens karakteristika: https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=165

B for bedre idræt:
1.3 Middellevetiden og KRAM: https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=205
2.5 Mental sundhed https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=150

Idrætsportalen:
Labans bevægelsesteori BESS (Se dokument d. 5/11)
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=552#c3339

Idræt B
4.3 Nye tendenser i organisering af sport og motion: https://idraet-b.systime.dk/?id=272


Suplerende:
How to Breakdance | 6 Step | Footwork 101: https://www.youtube.com/watch?v=zPdQ1gN7Ngo
Hip-hop-bevægelser docs på 1. lektion

Så bliver vi mindet om det igen: Chok-tal for levealder: https://www.sermitsiaq.ag/samfund/sa-bliver-vi-mindet-om-det-igen-chok-tal-for-levealder/213333

Repetation af kalattuut d. 17/3 og også lagt ind i dette forløb, hvor vi arbejder med bess d. 5/11

Evaluering:
- Der vil være løbende små opgaver, hvor de skal finde på poses og Hip-hop-bevægelser
-  Eleverne skal lave en opgave, hvor de forklarer, hvordan og hvorfor de vil ændre den fælles koreografi, hvor de i gruppen også skal sende deres koreografi
- Eleverne skal lave deres egen koreografi, som deres endelige projekt i dette forløb, som vil blive vurderet - De skal lave en videosekvens med det
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Inuit games og styrketræning

Formål
Elevernes skal stifte bekendtskab med Grønlandsk traditionel idræt i form af Inuit games. I forløbet skal eleverne arbejde med flere forskellige inuit games, og lave en arbejdskravsanalyse ift. en specifik valgt stilart. I forløbet vil muskellære og styrketræning blive koblet på, hvor der vil være fokus på at træne det, som elevens arbejdskravsanalyse viser, er vigtigt at være god til, for at præstere bedst. Samtidig skal eleven lære, hvordan de kan spændingsregulere i forbindelse med konkurrence. Til sidst vil eleverne lave deres styrketræningsprogram, som skal vare 30 minutter med relevante øvelser

Efter forløbet forventes det at eleven kan:
- Kan redegøre for musklens opbygning, kraft-hastighedskurven og længdespændingskurven og forklare, hvordan kraft udvikles i musklen
- Kan lave en arbejdskravsanalyse og lave et træningsprogram som kan træne arbejdskravene i den pågældende inuit game stilart
- Redegøre for fibersammensætningen i muskler og hvilken sammensætning, som vil være mest hensigtsmæssig i de forskellige inuitgames
- I dette program skal eleven kunne argumentere for valg af øvelser, ift. Valg af RM, gentagelser og sæt ift. Det fokus, som eleven har
- Træning af muskeludholdenhed ift. Valg af % af RM, gentagelser og sæt
- Forklare hvad spændstighedstræning er og anvende dette til at træne sit eksplosive afsæt
- Kunne anvende spændinsregulering i forbindelse med at optimere sig i en konkurrence og kunne vide hvilke idrætsgrene, som kræver forskellige spændinger. Samtidig også kunne forklare, hvordan ens humør kan påvirke ens spændingsregulering
- Anvende sin om fase 1: Grundlæggende/stabiliserede styrketræning, Fase 2: Opbyggende styrketræning og Fase 3: Maximal/eksplosiv styrketræning til at lave et styrketræningsprogram

Indhold
- Bevægelsesanalyse og skabelse af træningsprogram ud fra selvvalgt inuit game
- Eleverne skal prøve hhv.:
One foot high kick
Two foot hop kick
Arm Pull
Head Pull
Knæ hop
Tre-Spring
- Gennemgang af forskellige primære styrketræningsøvelser: Bænkpres, squat og dødløft

Materiale
Inuit games teknikbeskrivelser lektion 9/12 https://www.lectio.dk/lectio/354//lc/76540253146/res/76540253147/Inuit%20Games%20Resource_PHEMontreal2019.pdf

5.11 Arbejdskravsanalyse
https://idraet-b.systime.dk/?id=255

5.7 Styrketræning – idræt B
https://idraet-b.systime.dk/?id=251

6.1 Forskellige styrkekvaliteter
https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=194
6.2 Musklens opbygning
https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=162
6.3 Kraft-hastighedskurven
https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=163
6.4 Længdespændingskurven
https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=164
6.5 Fibersammensætningen
https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=166
6.6 Styrketræning i praksis
https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=167
9.4 Spændingsregulering
https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=172


Supplerende
Bevægelsesanalyseskemaer – Se modul 5 d. 9/12

Inuit games video
https://www.youtube.com/watch?v=vKZuAruQGGg

Spændingsregulering
https://www.youtube.com/watch?v=C13gm-hhCZA


Metode
Eleverne kommer til at arbejde induktiv med deres træningsprogram i forbindelse med deres inuit game, som de laver i grupper, hvor de selv skal finde frem til hvilke øvelser, som de vil lave for at forbedre deres præstation

Eleverne vil ligeledes arbejde deduktivt i forbindelse med, når de skal lære styrketræningsteorien, som oftest vil foregå i grupper, hvor gennemgangen er en kombination  mellem matrixgrupper og klassedialog

Casearbejde i forbindelse med eksamenscase  

Evaluering
Eleverne vil arbejde med at lære de forskellige inuitgames, hvor de induktivt skal finde frem til hvilke øvelser og styrketræningsmetoder, som skal til at forbedre deres præstationer. Der vil blive lagt stor vægt på, at eleverne kan anvende teori og begreber.
Eleverne vil til sidst i forløbet arbejde med en eksamenscase omkring styrketræning, for at give et indblik i den mundtlige eksamen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Badminton

Formål for forløbet
Formålet med badmintonforløbet er, at eleverne udvikler tekniske, taktiske og fysiske kompetencer inden for badminton gennem arbejdet med grundlæggende slag, benarbejde og spilforståelse. Gennem øvelser, spil og teknisk træning skal eleverne opnå erfaring med centrale badmintonfærdigheder såsom serv, clear, drop, netspil og bevægelse(benarbejde) på banen.
Forløbet skal samtidig give eleverne en forståelse for samspillet mellem badminton og fysisk kapacitet i badminton. Eleverne skal arbejde med anaerob træning og koble dette til spillets krav til hurtighed, eksplosivitet og gentagne arbejdsperioder – Og hvordan dette trænes ud fra øvelser til hhv. Anaerob kapacitet og effekt. Derudover introduceres eleverne til spændingsregulering, så de får indsigt i, hvordan mentale faktorer kan påvirke præstation i idræt.
Forløbet afsluttes med fremvisning af drejebog for at sikre, at eleverne er klar til at gå til eksamen i den praktiske del. Dette vil også fremgå som den endelige evaluering i badmintonforløbet, hvor eleven viser, hvad de har tillært.


Efter forløbet forventes det at eleven:  
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen (i forhåndssiden)
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Beherskelse af clear, og drop og netdrop
- Beherskelse af kort baghåndsserv og lang forhåndsserv
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
- Kunne forklare anaerob træning (Herunder anaerob kapacitet og effekt) og dets sammenhæng med badminton.
- Kendskab til hvordan man kan anvende spændingsregulering i badminton
-       Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Har lavet en velargumenteret drejebog
-       Kunne vise forskel i double offensiv og defensiv opstilling igennem spiløvelse

Indhold
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet,
- Alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse og
boldbeherskelse.
- Grundlæggende principper for træning og tests,
- idrætter, der fokuserer på samarbejde og etik og fremmer selvværd

Metode
Undervisningen organiseres deduktivt i teknikfasen. Jeg (eller hvis jeg kan få en elev til af lave slaget) demonstrerer slagets bevægelse og forklarer centrale fokuspunkter (greb, kropsrotation, træfpunkt), hvorefter eleverne øver i strukturerede gentagelser. Undervejs gives individuel feedback med fokus på korrektion og progression.

Når vi arbejder med taktik, vil jeg i undervisningen arbejde induktivt, hvor eleverne selv skal spille kampene i single, og derefter finde frem til, hvad man skal gøre i en fælles dialog om taktiske overvejelser, hvor man skal slå boldene hen og placering på banen.

Der vil i løbet af forløbet også blive arbejdet med peerfeedback i forbindelse med clearslaget som skal filmes og derefter gives feedback ud fra fokuspunkter til slaget – Hvilke får man lavet og hvor kan det forbedres?

Materialer
Power point slides
Videoer af de forskellige slag, som vil være lektie inden undervisning
Idrætsportalen – Badminton
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=578
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=580
Spændingsregulering:
https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=172

Progressionstrappen
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=580

Regelsæt, som ligger på modulet
Printede materialer omkring anaerob træning, som tager udgangspunkt i anvendt materiale i sidste forløb



Evaluering
Eleverne vil blive vurderet ud for de faglige mål for hele forløbet og for lektionerne, som vil slutte af med en forløbsprøve, som bliver elevernes egen drejebog. Her skal der deltage de elever, som de vil have med. Resten skal give feedback

Det meste af forløbet vil jeg have fokus på, at det er trænignsrum, så eleverne kan have fokus på mestring. Præstationsrummet, hvor den endelige vurdering finder sted vil være, når eleverne fremfører deres drejebøger. Undervejs i forløbet er eleverne blevet introduceret til progressionstrappen, hvor det er vigtigt at de ikke gør øvelserne sværere end de kan finde ud af dem
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Badminton drejebog 26-03-2026
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 58 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Idrætkultur i Grønland og det senmoderne samfund

Læringsmål
Efter forløbet forventes det, at eleven:
• Være bekendt med de grønlandske idrætsvaner blandt børn og voksne samt frivilligheds niveau og aflæse tabeller og figurer omhandlende dette.
• Kunne komme frem til, det der betyder noget for den brede idrætsdeltagelse, er socioøkonomiske faktorer som alder, køn, afstand, foreningstilbuddenes kvalitet og de sociale omstændigheder, der omgiver dem.
• Kunne analysere tabeller og figurer over idrætsdeltagelse og reflektere over forskelle i alder, køn og sociale faktorer.
• Kunne forklare motiver for idrætsdeltagelse og træning ud fra senmoderne samfundsbegreber som aftraditionalisering, individualisering og refleksivitet.
• Kunne anvende Bourdieus kapitalbegreber (social, kulturel, økonomisk) og habitus til at forstå idrætsvaner i Grønland.
• Kunne forklare Thomas Ziehe begreber Subjektivering (Behovet for anerkendelse), ontologisering (søger fællesskaber for at skabe mening) og potensering (At man mærker at man lever f.eks. igennem ekstremsport) til at give en forklaring på, hvorfor man begynder at styrketræning og tage doping

• Kunne reflektere over sammenhængen mellem image, sjov, fællesskab, sundhed og motiv til idrætsdeltagelse
• Have kendskab til træningsafhængighed og selvmåling og dermed kunne se ulemper ved idrætsaktivitet ift. Sundhedsperspektivet
• Kunne koble teoretisk viden til egen idrætslivsverden og komme med forslag til at få flere idrætsaktive i Grønland
• Kunne forklare, hvad stater får ud af bruge penge på megaevents ved brug af begreberne soft power og soft dempowerment, hvor der er blevet arbejdet med VM i fodbold i Qatar som case
• Kunne se forskel på sund(kost, planlægning og hvile) VS usund(ortoreksi og megareksi) træningskultur.
Indhold
• Analyse af Grønlandske idrætsvaner: børn, voksne og frivillighed.
• Senmodernitet: aftraditionalisering, individualisering, refleksivitet.
• Bourdieus kapitaler og habitus i relation til idrætsdeltagelse.
• Thomas Ziehes begreber om subjektivering, ontologisering og potensering i forbindelse med imagebegrebet
• Sundhed og træning: træningsafhængighed, selvmåling, motivation for fysisk aktivitet.
• Grønlandske kropskulturelle traditioner og aktiviteter i naturen
• Gruppeprojekt, hvor eleverne skal anvende deres viden og teori til at komme op med tiltag, så Grønland kan blive det mest idrætsaktive land i 2030.
• Casearbejde med VM i Qatar 2022
• Sund VS usund træningskultur, hvorfor får folk megareksi og ortoreksi?

Metode
Deduktiv metode ved gennemgang af teorier: Jeg introducerer begreber og hvordan de kan anvendes. Samtidig med at jeg stilladser opgaverne
Induktiv metode i gruppearbejde: Eleverne analyserer tabeller og figurer, hører forskellige synspunkter i deres grupper og fremlægger for klassen og kobler til egen erfaring i Grønland.
Caseorienteret i forbindelse med arbejdet med Qatar og højere idrætsdeltagelse i Grønland

Materialer

Udvalgte figurer/tabeller fra Grønlands idræt i bevægelse (2020) IDAN. Findes 10/2 modul 7
https://www.idan.dk/media/thjpqjia/groenlandsk-idraet-i-bevaegelse_final.pdf

Samfund, Krop og identitet
https://idraet-b.systime.dk/?id=273

Sundhed
https://idraet-b.systime.dk/?id=274

Image
https://idraet-b.systime.dk/?id=275

Sport og politik – Idræt B
https://idraet-b.systime.dk/?id=270

Hvordan skaber man resultater på den sunde måde?
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=365

Sund på den usunde måde
https://idraetsportalen.systime.dk/?id=366


Supplerende

Mange grønlændere har 10 gange højere risiko for diabetes – motion kan være den eneste løsning for dem
https://nyheder.ku.dk/alle_nyheder/2025/01/mange-groenlaendere-har-10-gange-hoejere-risiko-for-diabetes--motion-kan-vaere-den-eneste-loesning-for-dem/

Udvalgsformand i Qeqqata: Gratis idræt skal holde børn og unge fra misbrug
https://knr.gl/da/nyheder/fredag-udvalgsformand-i-qeqqata-gratis-idr%C3%A6t-skal-holde-b%C3%B8rn-og-unge-fra-misbrug

Flere almindelige unge tager steroider advarer professor – TV2
https://nyheder.tv2.dk/samfund/2024-05-07-flere-almindelige-unge-maend-tager-steroider-advarer-professor

GIF Visionsfolder – strategi 2024-2027 ligger d. 5/12 8. modul
https://www.lectio.dk/lectio/354//lc/76721830825/res/76721830826/4273750_GIF_Visionsfolder_A5_TK_DK70.pdf


Evaluering
Formativ evaluering gennem observation af gruppearbejde, klassediskussion
Summativ evaluering: en skriveøvelse, hvor eleven viser, at de kan anvende begreber, som vi har arbejdet ift. om image spiller en rolle i deres idrætsdeltagelse
Summativ evaluering: Fremlæggelse omkring hvordan vi får flere Grønlændere til at blive aktive
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer