Titel
13
|
Natur og klima
Natur og klima
Beskrivelse:
Forløbet tager udgangspunkt i hvordan naturen er blevet fremstillet i litteratur og medier igennem tiden, og de konklusioner og budskaber man kan drage fra disse fremstillinger af naturen. Først vil vi lave nedslag i udvalgte tidsperioder og hvordan naturen typisk blev fremstillet i den konkrete periode. I Middelalderen som den mystiske og farlige natur, i Romantikken som en forskønnelse og en sammensmeltning af menneske og natur, i Det Moderne Gennembrud hvor mennesket i naturalismen påvirkes af naturen som omgiver dem, og til sidst i nutiden hvor naturen i mange tilfælde er blevet subjekt, har overtaget narrativet og fået sin egen stemme. I den kontekst vil vi kigge på klimalitteratur. Først med et tilbageblik på klimabudskaber i litteratur gennem tiden, og så med et nutidigt blik, hvor vi kigger på taler, kampagner og litteratur som har klima på dagsordenen.
Materiale:
Forløbet tager udgangspunkt i et udvalg af kernetekster og supplerende tekster:
Kernestof:
- Jomfruen og dværgekongen, Tryllevise (3 sider)
- Schack Von Staffeldt, Indvielsen, digt (1 side)
- Christian Winther, Jeg kom til skovens bolig (1 side)
- Herman Bang, Frøkenen, novelle (6 sider)
- Karl Ove Knausgård, Fienden er følelsen av maktesløshet, tale (2 sider)
- Greta Thunberg, How dare you, tale (1 side)
- Eske K. Mathiesen, Følfoden, digt (1 side)
- Siri Ranva Hjem Jacobsen, Havbrevene, roman (63 sider)
Supplerende stof:
- Conservation International, Nature Is Speaking – Julia Roberts is Mother Nature
- Conservation International, Nature Is Speaking – Penélope Cruz is Water
- Klimalitteratur, Systime
- Marianne Heda Madsen, Naturen i Litteraturen: Det grusomme lurer i middelalderens natur, artikel, Naturavisen.dk (2 sider)
- Helge Hollesen, Hvad er natur?, artikel (2 sider)
Formål:
At arbejde med temaet natur og hvordan vi kan se i litteraturen at synet på naturen og menneskets forhold til naturen har ændret sig gennem tiden. Derudover at læse om og forholde os til klimakrise og aktuelle klimabudskaber. Forløbet foregriber desuden det kommende arbejde med Romantikken og Det Moderne Gennembrud når vi dykker ned i naturopfattelserne i disse perioder, hvilket kan fungere som signposting for arbejdet med perioderne. Eleverne skal løbende udforme en tidslinje der illustrerer natursynet i de forskellige perioder og hvordan det har udviklet sig. Derudover skal eleverne igennem induktive og kreative skriveprocesser selv forholde sig til naturen og prøve at formidle deres eget forhold til naturen. Gennem en præsentation af klimalitteratur med en klimaaktivistisk dagsorden, skal eleverne desuden diskutere og forholde sig til hvordan man bedst muligt formidler klimaaktivistiske budskaber på skrift.
Fra Læreplanen til dansk A:
Faglige mål – eleverne skal kunne:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
- analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes.
Kernestof:
- Norske og svenske tekster på originalsprog
- Værklæsning
- Verdenslitteratur i oversættelse
Litterære perspektiver:
- Et historisk genremæssigt varieret udvalg af tekster fra 1870 til i dag, herunder fra de seneste fem år
- Tekster fra oplysningstid, romantik, realisme og modernisme
- Fra dansk litteraturs kanon læses mindst én folkevise samt mindst én tekst af hver af forfatterne: Ludvig Holberg, Adam Oehlenschläger, N.F.S. Grundtvig, Steen St. Blicher, H.C. Andersen, Herman Bang, Henrik Pontoppidan, Johannes V. Jensen, Martin Andersen Nexø, Tom Kristensen, Karen Blixen, Martin A. Hansen, Peter Seeberg og Klaus Rifbjerg.
Her arbejdes metodisk med:
- Litteraturanalyse og -fortolkning
- Anvendelse af relevante litterære metoder
- Litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
- Tekster gennem kreative arbejdsprocesser.
|