Holdet 2023 HF En/x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Z - Skanderborg Odder Center for Uddannelse
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e)
Hold 2023 HF En/x (HF 1x En, HF 2x En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Social Media
Titel 2 American values - eksamensemne
Titel 3 Clash of Cultures - eksamensemne
Titel 4 Normal People - værklæsning
Titel 5 Short films
Titel 6 Class and Identity - eksamensemne
Titel 7 the American Election
Titel 8 Dystopia - Utopia
Titel 9 Fantasy - eksamensemne
Titel 10 Tilladte hjælpemidler skriftlig/mundtlig eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Social Media

Formål:

Temaet sætter fokus på de sociale medier der omgiver os. Gennem tekster, taler, kortfilm og film undersøger vi, hvordan de sociale medier har indflydelse på vores identitet. Der vil være fokus på både den negative og den positive side af vores daglige brug af sociale medier. Med afsæt i Goffmans og Meyrowitz' teorier om "frontstage", "middle region" og "backstage" stiller vi skarpt på, hvor voldsom forbindelse der er mellem identitetsdannelse og den måde, vi agerer på de sociale medier

Kernestof:

- Bailey Parnell, Is Social Media Hurting Your Mental Health? (TED-talk, 2017, 3 sider)
- Gary Turk, Look Up (poem, 2014, 2 sider)
- Matthew Frost, Aspirational (short film, 2014, 1 side)
- Aquarius Barefoot, The Week of Facebook (short story, 2009, 3 sider)
- Joe Wright, Nosedive, (Episode of Black Mirror, 2016, 10 sider)
- Ben Errington, 140 (short story, 2016, 5 sider)
- Emma Cleary, Lightbox (Short story, 2015, 5 sider)

Supplerende stof:

- Læreroplæg om Goffmanns teorier om front stage, back stage
- Artikel om Goffmanns teorier om front stage, back stage
- Theresa Senft, Microcelebrity and the branded Self (Article 2012 – excerpt)


Fra læreplanen:

- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i
præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad
af grammatisk korrekthed
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og
faglige emner
- skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om
almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig
metode
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster

Skriftlighed:
- navneord
- adjektiver
- analytical essay
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Lille opgave om adjektiver 05-09-2023
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 American values - eksamensemne

Formål:

Denmark is often influenced by the USA. Just imagine where you would be without McDonald's, I-phones, American music and film industry.
In this theme we will uncover typical American values and discuss why so many people still want to settle down 'over there'.
We will focus on typical American core values and why they came into existence at all. Basically, a lot of Europeans fled to this country because they wanted to be free,  and they had an idea that everybody had a chance of climbing the social ladder and become richer. What they sought was "individual freedom, equality of opportunity and material wealth". The price they had to pay was "self-reliance (= that they could manage on their own), competition and hard work".  America attracted so many people because of the possibility of achieving "the American dream", that anybody no matter background could accomplish anything they wanted.


We will mainly focus on non-fiction (sagprosa), in interviews, speeches, blogs, documentaries and discuss concepts as "The American Dream" and become even more familiar with analysing non-fiction, i.e. applying Cicero's pentagon, delving into the different modes of appeal and wondering what the effect is by using them.

Temaets fokusområder
Forløbet fokuserer på amerikanske kerneværdier og på baggrunden for deres opståen: at europæerne søgte mod et land, hvor de var frie, hvor alle havde lige muligheder for at arbejde sig opad i samfundslaget og dermed opnå større velstand.
De søgte altså mod "individual freedom, equality of opportunity and material wealth" - og prisen de måtte betale var: "self-reliance, competition and hard work". De søgte efter den amerikanske drøm: at enhver - ligegyldig hvilken baggrund man har - kan opnå succes.

Temaets materiale og litterære fagord.
Forløbet inddrager dermed primært sagprosa, for eksempel interviews, blog og taler, og derfor skal eleverne også kunne opnå kendskab til appelformerne: patos, logos, etos og retoriske virkemidler: anaphora, epiphora, alliteration, metaphor, simile, humour, rhetorical question, rule of three - og gøre rede for, hvilken effekt de får i talen. Eftersom teksterne afspejler den kultur de er del af, skal eleverne kunne se, hvilke typiske amerikanske værdier der refereres til.

Som analyseværktøj anvendes pentagrammet.

Fra læreplanen:
kernestoffet er:
– væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
Eleven skal kunne:
– anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold

Kernestof:

- "Traditional American Values and Beliefs" (theory text, 11 s.)
- Uddrag fra The Declaration of Independence (1 s.)
- "American Dream tracked down the hard way" (Simon interviews Adam Shepard, 2 s.)
- Amanda Gorman: The Hill We Climb (speech, 1 s.)
- Linda Tirado: 'This is why poor people's bad decisions make perfect sense' (4 s.)
- Two American tv/web car commercials (Ford/Cadillac, 2 s.)
. Joe Biden, Victory Speech (2020, 5 s.)
- Burch et. al.: "How Black Lives Matter Reached Every Corner of America" (artikel, 2 s.)
- "Black Lives Matter Protests Around the World" (YouTube-video, 2 s.)
- Angie Thomas: The Hate U Give. 3 første kapitler af romanen (12 s.)
- George Tillman Jr.: The Hate U Give. (film, 30 s.)
- Langston Hughes: One Friday Morning (short story, 6 s.)
- Clint Smith: “How to Raise a Black Son in America” (TED talk, 2015)


I alt: 78 sider

Supplerende stof:
- Stephen Lynch: "America" (lyrics, 2009)
- NBC News: "Black Lives Matter. A Look Into the Movement's History" (YouTube-video, 2016)

Skriftlighed:
- Udsagnsord

Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
The Week of Facebook (summary/characterization) 11-10-2023
Indtalt præsentation: Commercials 23-11-2023
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Clash of Cultures - eksamensemne

Forløbets indhold:

I dette forløb undersøger vi, hvordan imperialismen eller kolonialismen har påvirket eksempelvis tidligere kolonier samt forholdet mellem England og immigranter fra tidligere kolonier. Der fokuseres særligt på identitet, tilhørsforhold, rodløshed, fremmedgørelse og på den udvikling der sker blandt de mennesker, som påvirkes af efterveerne fra kolonitiden.

Kernetekster:

Jomo Kenyatta, "The Gentlemen of the Jungle", 1938 (4 sider)

Rudyard Kipling, "The White Man's Burden", 1899 (extract of poem, 1 side)

Vijay Medtia, "English Babu", 2009 (short story, 7 sider)

John Agard, "Listen Mr. Oxford Don”, 1985 (poem, 1 side)

John Agard, "Reporting from the Frontline of the Great Dictionary Disaster”, 2006 (poem, 1 side)

Donald Trump, speech on immigration, 2016 (extract, 5 sider)

Gurinder Chadha, Blinded by the Light (2019) (screenplay by Sarfraz Manzoor) film (12 sider)


Supplerende stof:

Clare Lavery, "Focus on Britain Today: cultural studies for the language classroom",  Macmillan Publishers (1993) pp. 3-7 (4 sider)

TRT World: "British Colonial-era Torture of Kenya's Mau Mau rebels" (YouTube-video, 2 sider)

"How did The British Empire rule the World?" (video, Knowledgia, 2020, 2 sider)

Anish, Koul, 'How Baboon became Babu' (April 8, 2019, Times of India) 1 side



Faglige mål

Skriftlige mål
- skrive analytical essay (non-fiction) og discussion
- Arbejde med PEEL-strukturen i essay
- Do-omskrivning
       - Grammatikdel af skr. eksamen



Fra læreplanen:
- det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
- væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA ̶
- historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
English Babu 08-02-2024
Presentation: Blinded by the Light 13-03-2024
What are you afraid of? (KREATIV TEKST) 22-03-2024
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Normal People - værklæsning

Formål:

Omdrejningspunktet i romanen Normal People skrevet af Sally Rooney i 2018 og siden omsat til en TV-serie er Connell og Mariannes forhold. Vi følger dem på nært hold fra 2011, hvor de begge er i gang med afsluttende år af deres ungdomsuddannelse (secondary school) i Carricklee, Irland til 2015, hvor de er bosiddende i Dublin, hvor de læser på Trinity College. [Når I skal til Dublin, kommer I forbi universitetet]

Romanen kredser om ungdomslivet, kærlighed, eksistentialisme, selvværd og blandt kulturelle sammenstød, og hvad betydning det har for forhold blandt andet.

I vil skulle øve jer i at arbejde videre med personkarakteristik, dvs. både den direkte karakteristik og især den indirekte personkarakteristik. Hvordan afsløres en persons karaktertræk igennem tanker, følelser, interaktion med andre, værdier og livsanskuelse, opførsel.
Der inddrages her klasseforskelle mellem bogens karakterer.
Der arbejdes også med billedsprog (imagery), filmsprog, fortælleranalyse og en skr. opgave.


Kernetekster:
Sally Rooney, Normal People, (2018) Faber & Faber (266 sider)


Supplerende tekster:
”Write On” (Tornøe et. al., Gyldendal, 2021) - kapitlet "Writing about setting"
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Normal People 17-05-2024
Continue the story (NP) / Kreativ grammatiktekst 20-05-2024
Creative assignment: The Burglar 22-05-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Short films

Forløbets indhold

Målet i dette forløb er at skabe yderligere fokus på kortfilmsanalyse. Vi bliver derved i fiktionens verden, men har nu flere elementer at holde styr på ud over personkarakteristik og setting.  Da man kan vælge at analysere kortfilm til den skriftlige eksamen, giver det god mening at arbejde mere formaliseret med dette.

Vi kommer i dybden med forskellige filmiske virkemidler:
lydsiden (diegetic vs non-diegetic sound),  lys (low key lighting versus high key lighting), billedbeskæring (framing (extreme long shot, long shot, medium shot, close up, extreme close up), klipning (short takes versus long takes), vinkler(=angles - high angle, eye level – low angle),  setup versus pay off og virkningen af at gøre brug af disse virkemidler.
Vi berører også forskellige genrer fra thriller til drama til romantisk film – og hvordan en instruktør kan forsøge at føre os bag lyset og derefter overraske os på det groveste.
De kursiverede ord er alle med i det centrale fagordforråd, der er nødvendigt for at lave en præcis og tilbundsgående filmanalyse.

Fra læreplanen:

Kernestoffet er:
- forskellige typer nyere litterære tekster, ikke-litterære tekster og mediestof, herunder film
- tekstanalytiske begreber

Kernestof:

Brian Fairbairn, "Skwerl", 2011 ( 4 sider)

Andreas Pasvantis, "December", 2010 (4 sider)

Acim Vasic, "8", 2010 (4 sider)

Franklin Jin Rho, "Marriage of Inconvenience", 2013 (4 sider)


Supplerende stof
• Læreroplæg om Richard Raskin’s 7 parametres (3 sider)
• Læreroplæg om Cinematic devices (3 sider)
(angles, framing, sound, surprise-suspense, set up-pay off, colours, lighting)

I alt 16 sider

Faglige mål:
- Kendskab til filmanalyse
- Fokus på personkarakteristik og på hvordan der arbejdes med dette fra en instruktørs side
- Fokus på setting, atmosphere, sound, suspense, surprise, framing, symbolism

Skriflige mål:
- Lære at skrive tragtindledning (essay), kunne lave en karakteristik og en konklusion med udgangspunkt i kortfilm
- Introduktion til diskussion (del af eksamensopgaven)
- Til stadighed blive sikrere i at afkode udsagnsordenes tider + andre ordklasser
Indhold
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Class and Identity - eksamensemne

Vi fokuserer på de forskellige klasser i Storbritannien og Irland - både den traditionelle opdeling: upper class, middle class, working class - og den nyere, hvor man inddeler i 7 klasser med ekstremerne the elite og the precariat. Den nyere type åbner op for at vurdere klasse ud fra tre parametre: økonomisk, social og kulturel kapital.
I "Normal People" af Sally Rooney undersøges forholdet mellem Connell og Marianne som et eksempel på klasseskel i det moderne Irland. Romanen kan læses i lyset af både de traditionelle klasser og den nyere model med syv klassekategorier.
I "The Happiest Days of Your Life" af Penelope Lively synliggøres klasseskel gennem en drengs møde med en ny skole og hans forældres sociale ambitioner. I "Stone Cold" af Robert Swindells tematiseres hjemløshed og social marginalisering i et britisk velfærdssamfund.

Kernestof;
Penelope Lively, The Happiest Days of Your Life (1978) (6 sider)

Robert Swindells, Stone Cold (1993) (5 sider)

Sally Rooney, Normal People, (2018) Faber & Faber

Supplerende stof:
Seven social classes in the UK (2013), BBC (2 sider)

Fra lærerplanen:

Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er:
̶ det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
̶ udtale, ordforråd og idiomer
̶ principper for tekstopbygning
̶ kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
̶ det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
̶ et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk
̶ tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
̶ væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
̶ historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.
Kernestoffet udgøres af autentiske, ubearbejdede engelsksprogede tekster, der med få undtagelser skal tage udgangspunkt i eller kunne sættes i forbindelse med fagets kulturområder.


i alt 279 sider


Faglige mål:
- Kende til klassesystemet i Storbritannien og Irland
- Kende til begreberne social, cultural, economic capital
- kende til fiktionsanalyse


Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 the American Election

Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Dystopia - Utopia

I dette tema stiller vi skarpt på, hvad der karakteriserer et utopisk og et dystopisk samfund. Vi tager først udgangspunkt i det utopiske samfund, der er forestillingen om det perfekte samfund, hvor alt fungerer. Det eksisterer dog kun teoretisk, da vi gennem historien flere gange ser, at man på vej mod det utopiske samfund, ender i den helt modsatte grøft- nemlig det dystopiske samfund. Her er er forskellige typer af kontrol, som skal få individet til at makke ret og underkaste sig styrende kræfter. Hvis en person beslutter sig for at stille spørgsmål ved alle de regler, man skal efterleve, opfattes denne person typisk som en trussel mod samfundets orden, og derfor vil magtherrerne ofte forsøge at skaffe sig af med denne "oprører".
Vi vil diskutere, hvad der får kunstnere, forfattere, instruktører til at skabe disse dystopiske samfund. Hvor finder de deres inspiration?
Hvad er særlige træk ved et dystopisk samfund?
Hvad karakteriserer en dystopiske protagonist?
Vi vil også kigge nærmere på, om vi kan finde nuværende eller tidligere eksisterende samfund med dystopiske træk.

Fra læreplanen:

Kernestoffet er:
- forskellige typer nyere litterære tekster, ikke-litterære tekster og mediestof, herunder film
- tekstanalytiske begreber

Kernestof:

Read - write - Think: Dystopias: Definition and Characteristics (2 sider)

Betty # 46, "High School in 2021 A.D", Archie Comics, 1997 (5 sider)

Ray Bradbury, "The Veldt" (1951), short story (15 sider)

Victor Alonso-Berbel, "Perfectly Natural", short film, 2018 (5 sider)

Joseph Paul Haines, "Ten with a Flag", short story, 2010 (9 sider)

"Uglies", film, directed by McG, film, 2024 (10 sider)

George Orwell, "1984", theatre production, originally written by George Orwell, 1948 (10 sider).

George orwell, "1984", extract from graphic novel, pp. 1-30 https://archive.org/details/1984_thegraphicnovel/page/n2/mode/1up?view=theater, 2021 (10 sider)

Supplerende stof:
Emily Harris, "Utopia - Dystopia", video (2 sider)
Emily Haris, "The dystopian literary genre" (2 sider)

I alt 70 sider

Fagligt mål:

- arbejde med karakteristik, hvad skaber en dystopisk protagonist?
- arbejde med atmosfære, arbejde med mundtlighed, arbejde med at diskutere
- Undersøge bevæggrunde for at skrive dystopisk litteratur/lave dystopiske film


Skriftligt mål
- Blive mere fortrolig med selve opbygning af essay og discussion:
- Skrive eksamensopgave
- skrive/tegne egen idé om dystopisk samfund

Mundligt mål:
- Træne diskussion
- Kunne give udtryk for egne holdninger, argumentation

Core vocabulary
To extrapolate (at fremskrive)= to predict what society will look like in the future, if we do not interfere or protest
Utopia, utopian versus dystopia, dystopian
Surveillance, totalitarian power, centralization of power,
Control: bureaucratic control, thought control, using technology to control, population control
Science takes over
Life without diseases, a painless death
Materialism – substituting commodities, entertainment, comfort and convenience for love, care, human interaction
Totalitarian future in which everything and everyone is slave to a tyrannical regime
The dystopian protagonist
to rebel, rebellion, rebellious
Punishment if you misbehave or disobey
Technology takes over/technology runs riot
Indhold
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 42 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Fantasy - eksamensemne

Kort om emnets fokus
I dette forløb har vi arbejdet med fantasygenren og dens vigtigste træk. Vi har fokuseret på de fire kerneelementer: conflict, point of no return, quest og happy ending, samt skelnet mellem open og closed fantasy.
Vi har desuden gennemgået seks centrale undergenrer.
Som hovedværk har vi analyseret "The Fellowship of the Ring" (Peter Jackson, 2001) med fokus på Frodos udvikling og genrens narrative og magiske elementer.

Kernestof
CS Lewis: "The Lion, The Witch and the Wardrobe" (1950) i "Worlds of Fantasy" af Anne Mette Finderup og Agnete Fog, 2005 (9 sider)

J.K. Rowling: "Harry Potter and the Chamber of Secrets", chapter 1 (1998) (6 sider)

Andrzej Sapkowski: "The Witcher The Last Wish", chapters 1+2 (1993), https://ia802901.us.archive.org/1/items/witcher2swordofdestiny/%28Witcher%201%29The%20Last%20Wish.pdf ; 07-03-2025. (7 sider)

Alik Sakharov, Charlotte Brändström, Alex Garcia Lopez and Marc Jobst: "The Witcher", sæson 1, episode 3 "Betrayer Moon" (2019) (6 sider)

Peter Jackson: "The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring", 2001 (0:00-1:40) (12 sider)

Ian McArthur: TEDxDuke: "From Tolkien to Sanderson: How Fantasy Helps us Navigate Life," 2024 (5 sider)

Supplerende stof
"Entering Worlds of Fantasy" (pp. 8-12) i Worlds of Fantasy af Anne Mette Finderup og Agnete Fog, 2005 (4 sider)

I alt 49 sider

Fra læreplanen
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- forskellige typer nyere litterære tekster, ikke-litterære tekster og mediestof, herunder film-tekstanalytiske begreber
- et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk
- tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
Indhold
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Tilladte hjælpemidler skriftlig/mundtlig eksamen

Det er ikke tilladt at bruge internettet under forberedelsen, dog vil der være adgang til
Lectio og OneNote. Du må desuden tilgå dine noter i din engelskmappe på OneDrive.

Digitalt materiale, der kan opbevares lokalt, dvs. på egen computer, må ikke tilgås via internettet

Undervisningsmaterialer (som fx e-bøger, konkrete opslag i databaser, i Wikipedia, i Infomedia el.lign.)

Adgang til følgende ordbøger er tilladt:

*https://www.ordbogen.com/da/
Dansk-engelsk/engelsk-dansk ordbog

*https://dictionary.com
Britisk online ordbog og synonymordbog

*https://www.merriam-webster.com/
Amerikansk online ordbog og synonymordbog

*https://www.yourdictionary.com/
Amerikansk online ordbog og synonymordbog

*https://urbandictionary.com
Til slang og lignende vendinger og ord

*https://www.thesaurus.com/
(synonymordbog)

*https://app.minlaering.dk/dashboard
Grammatikbøger i MinLæring

Følgende må også anvendes
gamle opgaver
notater og guides
The English Handbook, Systime

Internettet må kun benyttes til de digitale undervisningsmaterialer /
i-bøger, der fremgår af undervisningsbeskrivelsen, og de godkendte hjemmesider oplistet i eksamensreglementet.

Alle øvrige hjælpemidler er tilladt.
Kommunikation med omverdenen er ikke tilladt.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer