Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Høje-Taastrup Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Billedkunst C
|
Lærer(e)
|
Björg Rasmussen
|
Hold
|
2024 bk/u (1u bk)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Triumfbuemotiver
Formål: Eleverne kan skelne mellem klassiske og moderne arktektur og har et overblik over perioderne; antik, renæssance, barok, klassisisme/historicisme, modernisme og postmodernisme.
Eleverne får også kendskab til ideudvilken/kreativproces ved at arbejde med inspiration, proces og formidlingskollage, samt modelbygning.
Efter forløbet kan eleverne:
· Beskrive en bygning/arkitektur med relevante faglige udtryk.
· Beskrive en selvvalgt arkitekturhistorisk periode udfra en triumfbue.
· Overordnet beskrive en arkitekturhistorisk udvikling fra antikken til i dag.
· Analyserer om en bygning benytter sig af et klassisk eller moderne formsprog.
· Kommunikere ved hjælp af rumlige virkemidler. (Bygge en model)
· Kommunikere ved hjælp af visuelle virkemidler. (skitsetegning og kollage)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Farver, rum og lys i kunsten
Formål med forløbet har været at eleverne stifter bekendskab med klassisk fagtermonologi inden for billedkunsten og med udgangpunkt i 2-dimensionelle værker.
Praktisk har eleverne arbejdet med:
Farvecirkel
Akromatiske farver
Gengivelse af opstilling af genstande med blyant og oliekrit
Akvarellandskaber - farveperspektiv
Perspektivtegninger
Jonas Wolter ”Kunst i teori og praksis”, Tidernes forlag 2022. s. 11-15.
Andersen m.fl. ”Billedkunst, metode, kronologi og tema”, 2006 s. 20-30
Du skal vise, at du kan:
• Beskrive et værk med relevante fagudtryk. (formalanalyse af farver, rum og komposition)
• Kommunikere ved hjælp af visuelle virkemidler. (skitsetegning, akvarel og oliekrit)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Vanitas motiver
Formål med forløbet er at undersøge, hvordan kunsten behandler temaet stilleleben med fokus på mad. Forløbet tager udgangspunkt i elevernes eget forhold til mad, ved at eleverne laver et foodboard, hvor de kategoriserer mad i en matrix mellem klamt/lækkert og billigt/dyrt.
Og så har vi især fordybet os i barokken vanitas motiver, og forløbet blev afsluttet med at eleverne malede deres eget forhold til mad med udgangspunkt i den barokke vanitastradition.
Efter forløbet skal eleven kunne:
• Analyserer et værks betydning gennem værkets brug af formelle virkemidler.
• Beskrive hvad der kendetegner barokkens stilleben som periode.
• Analysere et værk som tilhørende perioden barokken.
• Kommunikere ved hjælp af visuelle virkemidler. (Male et billede)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Krop og indentitet i kunsten
Forløbet startede ud med en ekskursion til ARKEN, hvor vi oplevede en live perfomrmence af Boaz Barkan: Our Other Body (live performance – 50 min) var en performance lecture om kroppen og hvor kroppens "racismeorgan" findes.
Formålet med forløb var at undersøge skildringen af menneskekroppen i kunsten fra antikken frem til samtidskunstens fokus på krop som identitetsmarkør. Eleverne har undersøgt antikken og renæssancens skildring af idealkroppen og dens proppertioner. Men den diversitet der er i skridringen af menneskekroppen i modernismen og samtidskunsten.
Praktisk er der arbejde med tegning, perfomrmence og foto og forløbet blev afsluttet med et miniprojekt om krop, identitet og køn.
Jonas Wolter ”Kunst i teori og praksis”, Tidernes forlag 2022. s. 256-261 (introduktion til samtidskunst) og 276-278 (Skulpturanalyse og installationsanalyse) (ca. 5 sider)
Jonas Wolter ”Temaer i kunsten – Kroppen i kunsten” s. 53-63
Du skal vise, at du kan:
• Beskrive en skulptur med relevante faglige udtryk.
• Overordnet kende forskel på forskellige værktyper; maleri, foto, skulptur, performende eller installation.
• Analyserer en skulptur med relevante fagudtryk
• Analyserer et værk med fokus på hvordan det forholder sig til køn, krop og queer teori.
• Kommunikere ved hjælp af visuelle virkemidler.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Naturen i kunsten
I forløbet har vi undersøgt hvordan naturen spiller en rolle for os som moderne mennesker, ved at tage udgangspunkt i egne naturoplevelser. Der er især undersøgt hvordan romantikkes kunstnere forholdet sig til naturen, men vi har også arbejdet med det impressionistiske landskabe om det ekspressionistiske landskab.
Et særligt fokus har også været på land art.
Natur i kunsten
• Beskrive et værk fra romantikken
• Beskrive et land art værk
• Analyser et land art værk ud fra de fire kriterier for land art.
• Kommunikerer ved hjælp af visuelle virkemidler (lave et værk, hvor du maler, tegner, fotograferer, osv.)
• Formidle din proces.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Eksamensprojekt
Eksamensprojekt
Eksamensprojektet er et selvstændigt projekt, hvor elever har arbejdet med parafrase. Ved at tage udgangspunkt i et originalt of kendt kunstværk har eleverne udarbejdet selvstændige værker med nye betydninger og udtryk.
Læsning: Teori om parafraser fra Søren Elgaard: Billeddialoger/Parafraser, systime 2003 (s. 6-9, 12-13, 22-23, 84-85)
Du skal vise, at du kan:
• Udvælge et kunstværk
• Beskrive et værk med relevante fagudtryk. (formalanalyse af farver, rum og komposition)
• Udvælge en relevant betydningsanalyse.
• Undersøge og analyserer hvordan et værk kommunikerer med beskueren.
• Kommunikerer ved hjælp af visuelle virkemidler (lave et værk, hvor du maler, regner, fotograferer, performer, filmer osv.)
• Formidle din proces med parafrasen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Klar til sksamen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/36/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66840882277",
"T": "/lectio/36/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66840882277",
"H": "/lectio/36/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66840882277"
}