Holdet 1hf bk (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Høje-Taastrup Gymnasium
Fag og niveau Billedkunst C
Lærer(e) Björg Rasmussen
Hold 2025 bk/hf (1hf bk)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Arkitektur - triumfbuemotiver
Titel 2 Farver, rum og lys
Titel 3 Mad I kunsten
Titel 4 Installation og samtidskunst
Titel 5 Eksamensprojekt
Titel 6 Ordskulpturer
Titel 7 Klar til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Arkitektur - triumfbuemotiver

Formål: Eleverne kan skelne mellem klassiske og moderne arktektur og har et overblik over perioderne; antik, renæssance, barok, klassisisme/historicisme, modernisme og postmodernisme.
Eleverne får også kendskab til ideudvilken/kreativproces ved at arbejde med inspiration, proces og formidlingskollage, samt modelbygning.

Efter forløbet kan eleverne:
·       Beskrive en bygning/arkitektur med relevante faglige udtryk.
·       Beskrive en selvvalgt arkitekturhistorisk periode udfra en triumfbue.
·       Overordnet beskrive en arkitekturhistorisk udvikling fra antikken til i dag.
·       Analyserer om en bygning benytter sig af et klassisk eller moderne formsprog. 
·       Kommunikere ved hjælp af rumlige virkemidler. (Bygge en model)
·       Kommunikere ved hjælp af visuelle virkemidler. (skitsetegning og kollage)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Farver, rum og lys

Formål med forløbet har været at eleverne stifter bekendskab med klassisk fagtermonologi inden for billedkunsten og med udgangpunkt i 2-dimensionelle værker.

Praktisk har eleverne arbejdet med:
Farvecirkel
Akromatiske farver
Gengivelse af opstilling af genstande med blyant og oliekrit
Akvarellandskaber - farveperspektiv
Perspektivtegninger

Jonas Wolter ”Kunst i teori og praksis”, Tidernes forlag 2022. s. 11-15.
Andersen m.fl. ”Billedkunst, metode, kronologi og tema”, 2006 s. 20-30

Du skal vise, at du kan:
• Beskrive et værk med relevante fagudtryk. (formalanalyse af farver, rum og komposition)
• Kommunikere ved hjælp af visuelle virkemidler. (skitsetegning, akvarel og oliekrit)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Mad I kunsten

Mad i kunsten
Formål med forløbet er at undersøge, hvordan kunsten behandler temaet mad. Forløbet tager udgangspunkt i elevernes eget forhold til mad, ved at eleverne laver et foodboard, hvor de kategoriserer mad i en matrix mellem klamt/lækkert og billigt/dyrt.
Vi ser udstillingsvideo fra udstillingen EAT ME, der blev vist på Trapholt Museum i 2018. Her præsenteres eleverne for forskellige værktyper; maleri, foto, skulptur, installation, film og performence og arbejder med at skelne værktyper og udvælge relevant analysemodel.
Forløbet sluttes af med at eleverne maler et stilleben med inspiration fra EAT ME udstillingen, deres eget forhold til mad og med udgangspunkt i den barokke vanitastradition.

Efter forløbet skal eleven kunne:
• Skelne mellem forskellige værktyper; maleri, foto, skulptur, installation, film og performance.
• Analyserer et værks betydning gennem værkets brug af formelle virkemidler.
• Beskrive hvad der kendetegner pop kunst.
• Beskrive hvad der kendetegner barokkens stilleben i forhold til den givne periode.
• Analysere et værk som tilhørende perioden barokken.
• Kommunikere ved hjælp af visuelle virkemidler. (Male et billede)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Installation og samtidskunst

Formålet med forløbet har været at skærpe elevernes forståelse for samtidskunst, samt introducere eleverne for installationskunst. I forløbet er der arbejdet med en række samtidskunstværker. Og vi er gået særligt i dybden med Ai WeiWeis værk Sunflower Seeds" og været på ekskursion til Arken, hvor vi arbejdede med udstillingen FOR HELVEDE MAND af Kenneth Rasmussen.
Praktisk har eleverne arbejde med at skabe billeder med AI, og har lavet egne installationer af toiletpapir.

Efter forløbet skal du kunne:
·      Overordnet kunne beskrive samtidskunst udyra seks kendetegn.
·      Analyserer et udvalgt samtidskunstværk ud fra den 6 kendetegn ved samtidskunst. 
·       Kommunikere ved hjælp af rumlige virkemidler. (Lave en installation)
·       Kommunikere ved hjælp af visuelle virkemidler. (skitsetegning og kollage)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Eksamensprojekt

Eksamensprojekt
Eksamensprojektet er et selvstændigt projekt, hvor elever har arbejdet med parafrase. Ved at tage udgangspunkt i et originalt kendt kunstværk, har eleverne udarbejdet selvstændige værker med nye betydninger og udtryk.

Læsning: Teori om parafraser fra Søren Elgaard: Billeddialoger/Parafraser, systime 2003 (s. 6-9, 12-13, 22-23, 84-85)

Du skal vise, at du kan:
• Udvælge et kunstværk
• Beskrive et værk med relevante fagudtryk. (formalanalyse af farver, rum og komposition)
• Udvælge en relevant betydningsanalyse.
• Undersøge og analyserer hvordan et værk kommunikerer med beskueren.
• Kommunikerer ved hjælp af visuelle virkemidler (lave et værk, hvor du maler, regner, fotograferer, performer, filmer osv.)
• Formidle din proces med parafrasen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Ordskulpturer

Formål med forløbet var at undersøge skulpturens virkemidler med udgangspunkt i en ekskursion til Arken, hvor vi så udstillingen Unseen med den britisk-indiske kunstner Anish Kapoor.
Eleverne arbejdede videre med at undersøge forskellige kunstneres arbejde med ord og bogstaver i skulpturer med henblik på at udarbejde egne ordskulpturer. Særligt indgående har de arbejdet med Jens Galshiøts værk  "Fundamentalism" og Kenn André Stillings værk ”Alfabet”.

læsning af artiklen “Selvfølgelig skal folk have deres alfabet” (Kenn André Stilling, 2019)
https://www.information.dk/kultur/2019/06/raedselsvaerk-tror-lige-landevejen-selvfoelgelig-folk-alfabet
https://www.fetechinoise.ca/blog/liujianhua2019
khalidshahin.me/category/arabic-calligraphy-sculpture/
Robert Indiana: forskellige ”Love”-skulpturer
Jens Galschiøt: "Fundamentalism" (skulptur-installation), 2015.

Praktisk har eleverne arbejde med at skabe en stedsspecifik skulptur (dvs. i 3D), der består af bogstaver, og som er udformet i ostevoks, samt andet selvvalgt materiale.

I forløbet inkluderes vestlige og ikke-vestlige eksempler.

5 SIDER
Du skal vise, at du kan:
• Beskrive en skulptur med relevante faglige udtryk.
• Overordnet beskrive forskellen på om et kunstværk har et budskab eller undersøger et materiale.
• Analyserer en skulptur med relevante fagudtryk
• Kommunikere ved hjælp af rumlige virkemidler. (lave  en skulptur)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Klar til eksamen

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer