Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
GUX Aasiaat
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Kaaleeraq Mathiassen
|
|
Hold
|
2025 id/m (1m id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
01 Tigercup & rytmisk opvarmning
Formål
At I lærer reglerne for futsal, ulimate, volleyball & basket
At I får afprøvet og bliver fortrolige med de basale færdigheder indenfor disciplinerne
At I kan samarbejde om en fælles taktik indenfor disciplinerne
At I oplever glæde ved at bevæge jer og deltage i Tigercup
At I kan tilrettelægge og instruere i eget rytmisk opvarmningsprogram i takt til selvvalgt musik
Indhold:
Læringsmål & Kernestof
3.1
a) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet boldpsil samt musik, lyd og bevægelse
b) Have kropsbevidsthed
h) kunne udarbejde og gennemføre et opvarmningsprogram,
3.2
a) aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
b) idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse og boldbeherskelse
Ultimate 3
Volley 2
Futsal 2
Basket 2
Coopertest 1
Alle i kombination med rytmisk opvarmning
Metode:
Lærerstyret rytmisk opvarmning indtil jul, herefter elevstyret rytmisk opvarmning
Lærerstyret undervisning og elevforevisning hvor det er muligt
Induktiv og deduktiv metode ift. tekniske færdigheder
Materiale:
Højtaler
Fodbolde
Kegler
Mål
Frisbee
Volleybolde
Volleynet + stolper
Musik
Evaluering:
Tekniske færdigheder, taktiske færdigheder, sociale færdigheder, kondition ved coopertest samt engagement
Rytmisk opvarmning aflevering og instruktion.
Feedback med burgermodellen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
02 Langrend
Formål (i fh.t. læreplanen C-niveau):
Grundet de gode muligheder for at stå på ski i Grønland og den integreret del det er blevet af den grønlandske kultur, så er ski et oplagt emne at tage op i undervisningsøjemed. For eleverne er ski en færdighed som kan bruges både i forhold til rekreativ/social fritidsaktivitet, men ligeså vel i forhold anvendelse i fh.t. jagt. Formålet er, at eleverne opnår et basiskendskab til forberedelse af skiture, samt introduceres for basisteknikker og stilarter indenfor ski.
Indhold (overordnede læringsmål):
Igennem undervisningsforløbet skal eleverne:
a) Eleverne skal besidde færdigheder inden for [...] klassiske og nye idrætter.
d) Kende Grønlandske idrætstraditioner.
e) muligheder for at dyrke idræt i fritiden
- Kunne udvælge passende støvler, ski og stave der passer sammen og til den enkelte elev.
- Lære at påføre fæstne til ski og kende lidt basalt til, hvornår man anvender forskellige typer af fæstne.
- Lære basale regler om, hvilke vejrforhold, der er forsvarligt at gå ud på ski.
- Opøve en basal teknisk kunnen af grundlæggende stilarter indenfor ski.
- Få basalt kendskab til at komme op og ned af bakker.
o Lære at ”plove” ned af bakker (Ikke tvunget)
o Lære at dreje på vej ned af bakker (Ikke tvunget)
Materialer (Udstyr og teori):
- Udstyr:
o Ski, Støvler, stave, fæstne, sne
o Varmt tøj (særligt handsker og huer)
o Mobiltelefoner (i tilfælde af skader)
Metode:
Induktiv tilgang med få fokuspunkter.
Eleverne skal afprøve det at komme på ski. føle sig trygge og have det sjovt med det.
Evaluering:
Fortløbende evaluering
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
1,00 modul
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
03 Badminton
Formål
- At eleverne skal besidde færdigheder indenfor badminton
Mål:
- At eleverne lærer basale teknikker: Forhånd, baghånd, serv, clear, smash
- At eleverne får ansvaret for at introducere/ undervise de andre elever i enkelte øvelser
- Taktisk forståelse af placering på banen i kampsituation.
Indhold:
Læringsmål & Kernestof
3.1
a) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet klassiske og nye idrætter
3.2
a) aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
b) idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse og boldbeherskelse
Materiale:
- Badmintonketsjere
- Badmintonnet og -stænger
- Fjerbolde
- Musik
Metode:
- Lærerstyret undervisningen
- Disciplinspecifik elevopvarmning
- Elevstyret undervisning
Evaluering:
Løbende
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
04: Basket
Formål:
Eleverne erhverver kompetencer indenfor basale tekniske elementer og opnår erfaring indenfor angreb- og forsvarstaktik i 3v3 streetbasket.
Indhold:
Tekniske kompetencer:
- Afleveringer: Afleveringsformerne 2-hånds-brystaflevering, studsaflevering, samt 1-hånds-push-aflevering med elevens bedste hånd.
- Driblinger: Speed dribling og kontroldribling. De tre retningsskift-driblinger: cross-over, bag-om-ryggen eller mellem-benene dribling. Man kan evt. lade eleven vælge en af de sidste tre, som denne ønsker at træne mest og forevise til den tekniske prøve.
- Standsninger: Jump stop og 1-2-standsning. Både efter dribling og modtaget aflevering.
- Skud og lay-up: Teknisk korrekt udført en-hånds-skud og et lay-up med elevens bedste hånd fra stående.
Teoretisk forståelse:
- De mest almindelige regler i basketball med henblik på at kunne lede en kamp.
Taktiske kompetencer:
- Boldspils-teoretiske principper såsom anvendelse af dybde og bredde.
- Placeringsevne både offensivt og defensivt.
Metode:
- Lærerstyret forevisninger af tekniske og taktiske kompetencer
Materialer:
- Basketbolde
- Basketmål
- Kegler
- Hulahopringe
- Trøjer
Evaluering:
Forløbet afsluttes ikke med en evaluering
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/362/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73324661730",
"T": "/lectio/362/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73324661730",
"H": "/lectio/362/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73324661730"
}