Holdet 2r DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Gentofte HF
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2024 DA-r (1r DA, 2r DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Introduktion til genrer og tekstanalyse
Titel 2 2. Sproglig stil og tone
Titel 3 3. Filmiske virkemidler
Titel 4 4. Dokumentar
Titel 5 5. Mini-SSO
Titel 6 6. Værklæsning: Mount København
Titel 7 7. Lyrik
Titel 8 8. Spillefilm: Blinkende lygter
Titel 9 9. Middelalderen
Titel 10 10. Oplysningstiden
Titel 11 11. Unge, trivsel og dannelse
Titel 12 Kommunikation & samtaleanalyse
Titel 13 Analyserende artikel 1
Titel 14 Nyhedsformidling
Titel 15 Argumentation & appelformer
Titel 16 Debatterende artikel 1
Titel 17 Retorik (Taler)
Titel 18 Romantikken
Titel 19 Det moderne gennembrud
Titel 20 Skriftlig træning
Titel 21 Minimalisme
Titel 22 Beruselsesforløb
Titel 23 Repetition og eksamenstræning
Titel 24 Introduktion til dansk på HF

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Introduktion til genrer og tekstanalyse

FORLØBSBESKRIVELSE:
Forløbet er en indføring i en række af danskfagets mange forskellige områder og genrer.
Formålet er at introducere dig til disse og give din underviser og resten af holdet et indtryk af hvem du er, og hvilke forudsætninger du har.

Du får udleveret et kompendium med både tekster. Disse tekster vil muligvis ikke alle blive brugt, og der vil også blive suppleret med flere. Derfor skal du holde øje med denne undervisningsbeskrivelse, som vil blive opdateret og gælde til eksamen. Du får også udleveret romanen "Mount København", som du låner fra skolens bibliotek.

Kompendiet " Introduktion til genrer og tekstanalyse.docx" udleveres.

LÆRINGSMÅL:
-  at kende de tre perspektiver i dansk (det litterære, det sproglige og det mediemæssige perspektiv)
- at kende til 'det udvidede tekstbegreb'
- at kende forskel på fakta og fiktion
- hvad kortprosa er
- at kende forskel på epik, lyrik og drama
- at træne evnen til at nærlæse en tekst
- at træne opslag på ordnet.dk og vænne dig til at bruge det aktivt under læsning
- træne oplæsning og udtale
- at træne at skrive korte tekster i forskellige genrer
- at blive bedre til at variere sine sætninger på skrift
- at kunne skrive og kende forskel på nutid og datid
- at kende forskel på aktive sætninger og passive sætninger
- at kunne finde alle substantiver (navneord) i en tekst
- hvad en nykritisk læsning er (‘nærlæsning’ af ‘det autonome værk’)
- at der er forskel på ‘forfatter’ og ‘fortæller’
- at  kunne afgøre hvilken synsvinkel en tekst har (indre, ydre, vekslende, kombineret, medsyn og bagudsyn)
- at vide hvad en 3. personsfortæller er (observerende, alvidende, personal)
- at vide hvad en 1. personsfortæller er
- at vide hvad en upålidelig fortæller er
- at kunne lave en 'direkte personkarakteristik' (ydre, sociale og indre kendetegn, personens udvikling)
- at kunne lave en miljøkarakteristisk (fysisk og socialt miljø - kontraster)

KERNETEKSTER
- Søren Frellesen: "Boy Meets Girl" (2008 ) (Kortfilm)
https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/boy-meets-girl
- "Danish Woman Seeking Daddy" (Reklamefilm)
https://www.youtube.com/watch?v=y3qQa3vapAI
- Peter Seeberg "Støvsuger" (Kortprosa)
- Peter Seeberg "Patienten" (Novelle)
- Karen Blixen "Ringen" (Novelle)
- Andreas Thaulow: "Pistol" (2016) (Kortfilm)
- Kaspar Colling Nielsen "Mount København" kapitel 1: Pelikanen (2011) (Roman) (1. VÆRK)

TEORITEKSTER (som indgår i kompendiet)
Ole Schultz Larsen: Håndbog i dansk, Systime, 2015.
Birgitte Darger m.fl.: Begreb om dansk, Dansklærerforeningens Forlag, 7. oplag, 2009.
Berit Riis Langdahl, Mimi Olsen m.fl.: Krydsfelt, Gyldendal, 2012.
Johannes Fibiger og Gerd Lütken: Litteraturens Veje, Systime, Ibog, 2019
Dansk i gymnasiet - www.gymdansk.dk/nykritikken (besøgt d. 15/8 - 2019)
Dansk i gymnasiet - https://www.gymdansk.dk/billedsprog (besøgt d. 16/9 - 2019)

BEGREBER:
Det udvidede tekstbegreb,  fakta og fiktion, kortprosa, epik, lyrik og drama, nykritisk læsning: nærlæsning, ‘det autonome værk’, 1. personsfortæller, upålidelig fortæller, 3. personsfortæller er (observerende, alvidende, personal), synsvinkel (indre, ydre, vekslende, kombineret, medsyn og bagudsyn), personkarakteristik (ydre, sociale og indre kendetegn, personens udvikling), miljøkarakteristisk (fysisk og socialt miljø - kontraster)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2. Sproglig stil og tone

FORLØBSBESKRIVELSE
Dette forløb tager først og fremmest udgangspunkt i grammatik og kommatering. Vi gennemgår reglerne for komma (med startkomma) og laver en række øvelser. Der arbejdes primært med øvelser på minlaering.dk.
Derudover ser vi på sproglig stil og tone og bliver opmærksomme på forskellen på skriftsproget og talesproget.
Vi undersøger forskellige eksempler på fakta og fiktionstekster skrevet i høj, normal og lav stil, blandt andet juridiske fagtekster og opslag på sociale medier/chats, herunder holdets egne eksempler.
Sideløbende med dette læser vi videre i romanen Mount København (1. værk) som afbræk til kommaøvelserne.
Kompendium udleveres: "Sproglig stil og tone-kompendium.docx".

LÆRINGSMÅL
- at kunde udpege subjekt og vaballed i sætninger
- at kunne sætte komma efter reglerne med startkomma (se længere nede)
- at kunne afgøre om en tekst har sproglig høj, lav eller normal stil
- at kunne finde verbalsubstantiver i en tekst
- at kunne sætte (tillægs-)ord på 'tonen' (stemningen) i en tekst
- at kunne definere og finde kendetegn for "sms-sprog"
- at kende forskel på dialekt, sociolekt og etnolekt

TEORI
- Minlaering.dk: "Komma (med startkomma)" Kap 1-7. https://app.minlaering.dk/bog/3/kapitel/16486
- K.1: Introduktion til komma (med startkomma)
- K.2: Regel 1: Sæt komma mellem sætninger med subjekt og verballed
- K.3: Regel 2: Sæt komma ved opremsninger
- K.4: Regel 3: Sæt komma omkring forklarende og præciserende tilføjelser
- K.5: Regel 4: Sæt komma omkring appositioner
- K.6: Regel 5: Sæt komma ved led uden for sætningen
- K.7: Typiske kommafejl

- Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk  (Systime 2023): ”Stil og tone”, "Sms-sprog", "Dialekter og andre lekter"  

- Sproget.dk: Typiske fejl: Hans, hendes eller sin https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/hans-hendes-eller-sin

TEKSTER
- Udrag af sagsfremstilling fra Århus Kommune (huslejenævn.dk)
- «Ældre dame udsat for tricktyveri i sit hjem i Gladsaxe – par udgav sig for at være nye naboer” (Københavns Vestegns Politi 5.12.2016)
- Yahya Hassan: ”BARNDOM” fra Yahya Hassan (2013)
- Uddrag af Anders Bodelsen: Signalet (1965)
- Ritzau: ”Leicester-stjerner dummer sig mod Tunesien” (TV2.dk 19.1.2017)
- Carl Mar-Møller: ”Mænd er uegnet til barsel” (sol.dk 2007)
- Uddrag af tråd fra Zenia Stampes Facebook-profil
- Uddrag af Ludvig Holberg: Jeppe på Bjerget (1722)


BEGREBER
Verballed, subjekt, konjunktion, imperativ, opremsningskomma, adjektiv, adverbium, præciserende tilføjelser, apposition, ekstraposition, verbalsubstantiv, ledsætning, hovedsætning, tekstens stil (høj, lav, normal), tekstens tone, ordvalg, dialekt, sociolekt og etnolekt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. Filmiske virkemidler

OM FORLØBET
Du introduceres til filmiske virkemidler, og hvordan de bruges til at understøtte eller vinkle en stemning, et tema, en person eller et sted i en film. Det kan være alt fra reklamer og dokumentarer til fiktionsfilm. Du kommer selv til at arbejde med selv at lave små film-sekvenser for at få en bedre forståelse for filmiske virkemidler, ligesom du skal analysere og fremlægge brugen af filmiske virkemidler fra sekvenser fra forskellige filmudgivelser.

TEORI
X-film: Håndbog i filmiske virkemidler (Det Danske Filminstitut, 2003)

TEKSTER
Søren Frellesen: "Boy Meets Girl" (Introsekvens), 2008
Thomas Vinterberg: "Druk", Zentropa 2020 (sekvens med fodboldsejr)
Steven Spielberg 1974:  "Jaws (sekvens med Billys død)
DR.TV: Alene i vildmarken (introsekvens)
Den hemmelige krig (introsekvens)
Andreas Thaulow: "Pistol" (2016) (Kortfilm)
Elevernes egne produktioner
Elevernes egne valg af sekvenser fra film- og serieudgivelser

BEGREBER
Sekvens, scene, indstilling, klip og frame. Billedudsnit: total, halvtotal, halvnær, nær og ultranær. S/H (sort hvid) og farver. Perspektiv: normal, frø, fugl, point of view (POV), kamerabevægelser (panorering, tiltning, zoom, travelling, håndholdt, krantur). Klipperytme. Synlig og usynlig klipning. Kontinuitet og brud på kontinuitet. Lyd: real. og effektlyd, dialog, voice over. Musik: ledemotiv, musik der optræder som sig selv (source music). Produktion: præproduktion, produktion og postprodukion.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. Dokumentar

OM FORLØBET
I dette forløb arbejder vi med den deltagende dokumentar(serie) “Muldvarpen - Undercover i Nordkorea” og ser på genrens virkemidler og forhold til fakta og fiktion, samt hvordan en sag kan vinkles i en dokumentar.

Vi lægger især mærke til de typiske autenticitetsmarkører dokumentargenren anvender (skjult kamera m.m.) Men vi har også på, hvordan fiktionskoder anvendes, og hvilken hensigt produktionsholdet bag filmen har med at bruge dem. Hvilken virkning har den konstant underliggende spændingsmusik og de meget opstillede scener med dæmpet belysning og farvekontraster. Derudover ser vi på de valg og fravalg, der foretages i klipperummet, og hvordan en nøje planlagt rækkefølge af indstilinger kan blive til manipulerende sekvenser. Sidst men ikke mindst taler vi løbende om seriens troværdighed, hvad vi kan lære af den, og hvad vi undrer os over.

Der arbejdes i forlængelse af forløbet Filmiske virkemidler og der trænes dels mundtlige oplæg, brug af medieanalysemodel (kompendium/håndbog til dansk), noteskrivning og oplæg til skriftligt arbejde (mini-SSO).

TEORI
Kompendium v JB med tekster fra:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk: “Dokumentar og mockumentary”, ”Filmiske virkemidler”,  Dansklærerforeningens forlag og (Systime, 2023)
Materiale v. JB “Den deltagende dokumentar”
X-film: Håndbog i filmiske virkemidler (Det Danske Filminstitut, 2003)

TEKSTER
DR TV, Mads Brügger: “Muldvarpen - Undercover i Nordkorea” Episode 1-3 (VÆRK)
Guldbrandsen, Christopher Uddrag af "Den Hemmelige krig"  (2006)

BEGREBER
Fakta- og fiktionskoder, autenticitetsmarkører, billedudsnit/beskæring, lyd, musik, kamerabevægelser, perspektiv, lys og skygge, farver, klipning, vurdering, troværdighed.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5. Mini-SSO

OM FORLØBET
Forløbet har til formål at klæde dig på til at skrive den store skriftlige opgave (SSO)  i 2hf og lære genren at kende, herunder opgavens struktur, sproglige stil og tone samt kildehenvisnings- og citat-teknik. Du kommer gennem en step-by-step-metode, hvor du først lærer at afkode opgaveformuleringens typiske ordlyd, lave et mindmap/brainstorm, skrive en disposition og arbejde på såkaldte taksonomiske niveauer (det redegørende, analyserende og diskuterende/perspektiverende). Dernæst skal du arbejde med at skrive et redegørende afsnit, en analyse, en diskussion. Til sidst skal du genbesøge din indledning og skrive den færdig og til allersidst en kort konklusion og opsummering.

Forløbet bliver låst fast omkring faget dansk og dokumentaren "Muldvarpen", som vi lige har arbejdet med i forrige forløb. Dit færdige produkt skal have et omfang på 4-5 normalsider. Men når du skal skrive den store opgave i 2hf har du valgfrihed i forhold til fag og emne, og her skal opgaven fylde 10-15 normalsider.

TEORI
- Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk: “Dokumentar og mockumentary” (Systime 2024)  (Kompendium fra sidste forløb)
- Filmcentralen: Dokumentarfilm https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/dokumentarfilm (Filmcentralen, 2024)
- X-film: Håndbog i filmiske virkemidler (Det Danske Filminstitut, 2003)
- Minlæring.dk: God Stil: - Skriveværksted: Inledning: https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60617,  redegørelse og analyse: https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60618, vurdering og diskussion: https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60620


TEKSTER
- DR TV, Mads Brügger: “Muldvarpen - Undercover i Nordkorea” Episode 1-3 (2022)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6. Værklæsning: Mount København

OM FORLØBET
Som værklæsning (Roman) læser vi i løbet af første semester Mount København af Kasper Colling-Nielsen fra 2010. Fokus er på at fordybe os, nærlæse og undre os over bogens absurde og fantastiske fortællinger. Derudover diskuterer vi både indhold og form, værkets sproglige stil og genren magisk realisme. Undervejs undersøger vi også ting om værket og forfatteren og træner både mundtlighed og skriftlighed. Der lægges stor vægt på skærmfri undervisning og samtaler uden hjælpemidler andet end bogen Mount København. Forløbet afsluttes dog med at skrive et manus til en bogtrailer, hvor vi anvender AI og evaluerer på resultatet og processen. Hvad kan man lære af at bruge kunstig intelligens, hvilke fordele og ulemper har dette værktøj, hvad skal man være opmærksom på og kritisk over for? Desuden laves en skriftlig opgave (genre: analyserende artikel) om et selvvalgt kapitel fra bogen.

TEKSTER
- Kasper Colling Nielsen: Mount København, Gyldendal 2010  (Værklæsning: roman)

TEORI
Mini kompendium v JB "Mount København - værklæsning"-  indeholder:
- Mount Copenhagen, Tedtalks Copenhagen, 2010 https://www.youtube.com/watch?v=KIaQFJkJbag
- Karen Syberg: “Et helt igennem realistisk bjerg”, Information, 2010
- Fibiger, Johannes og Lütken, Gerd: ”Realisme”, Litteraturens veje, Systime, 2023

BEGREBER:
Handlingsreferat,  autenticitetsmarkører (faktakoder), fiktionskoder,  realisme, socialrealisme, magisk realisme, overdrivelser og groteske træk, ironi.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 7. Lyrik

OM FORLØBET
I dette forløb skal du arbejde med genren lyrik. Du vil blive introduceret til en række danske digte i forskellige genrer og fra forskellige tidsperioder. Du lærer at analysere formen (den ydre komposition) og virkemidlerne. Ydermere får du værktøjer til at fortolke og perspektivere digte. Du vil opleve at blive mere opmærksom på sproget og den merbetydning det kan få i et digt, hvilket giver dig et bredere perspektiv på verden. Forløbet indeholder opgaver af forskellig art, herunder en videofremlæggelse samt øvelser i selv at skrive og læse dit eget og andres digte højt. Desuden anvender vi
platformen minlæring.dk (afsnittet Digt). Som værk læser og arbejder vi med Tove Ditlevsens digtsamling Pigesind (1939).

TEORI
Kompendium v JB:
- Minlaering.dk: "Digt", God stil (tekst inklusiv alle øvelser) 2025
- Mette Ewald og Rikke Taber: Lyrik – når sproget spiller, Systime 2016
- Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime 2023
- DR TV: Øgendahl og de store forfattere: Sæson 1, Ep 2:"Tove Ditlevsen", 2019

TEKSTER
- Tove Ditlevsen: "Pigesind" 1939 (digtsamling - værk)
- Dan Turèll: “Der er så dejligt ude på landet” (1984)
- Schack von Staffeldt ”Indvielsen” (1804)
- Benny Andersen: “Lige før vinter” (1960)
- Harald Landt Momberg: Kulde (1998)
- Kristen Bjørnkjær: “Hvis du forlader mig” (1976)
- Henrik Nordbrandt “Forstadsudsigt” (1969)
- Tom Kristensen: “Angst” (1930)
- Klaus Rifbjerg: “darwin” (1996)
- Emil Bønnelycke: "Aarhundredet" (1918)
- Vita Andersen: Lænken om min hals (1977)
- Vagn Steen "Øjne" (1967)
- Naiha Khiljee: “12-TALSPIGE//HUSTLER (M/K)” (2020)
- Caspar Eric “Inventar” (2014)
- Simon Grotrian “Hest på et glastag” (1990)
- Steen Steensen Blicher "Trækfuglene" (1838)
- uddrag af Sofie Diemer LOL-lita (2016)
- uddrag af Johannes V. Jensen: “Grottesangen” (1906)
- uddrag af Sophus Claussen: “Ekbatana” (1896)
- uddrag af Inger Christensen: Alfabet (1981)
- uddrag af Inger Christensen: Sommerfugledalen (1991)
- uddrag af N.F.S. Grundtvig: Det kimer nu til julefest (1817)
- uddrag af  Rudolf Broby-Johansen: “LYSTMORD” (1922)
- uddrag af  Klaus Rifbjerg: “Nultime” (1960)

BEGREBER:
Moderne eller traditionelt digt, episk eller lyrisk digt, lyrisk jeg, alvidende fortæller, prosadigt, knækprosa, ydre komposition(strofer, vers, enderim, rimstruktur) rytme (fri og bunden stil, trykstærke og -svage stavelser, mandlig, kvindelig, svævende udgang), klang (hårde og bløde konsonant- og vokallyde), sproglige figurer (allitteration, assonans, gentagelsesfigur: anafor, epifor, tretrinsraket, antitese, retorisk spørgsmål), ordspil, ironi, intertekstualitet, ordvalg, , sproglige billeder (metafor, sammenligning, besjæling , symboler), fortolkning, tema, perspektivering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 8. Spillefilm: Blinkende lygter

Spillefilm: Blinkende lygter

OM FORLØBET
I dette forløb undersøger vi genren 'spillefilm'. Spillefilm inddeles groft i tre typer: 'genrefilmen', 'kunstfilmen' og 'den realistiske film'. Du skal lære at kunne skelne mellem disse tre typer men med et fokus på  'genrefilmen' med  Blinkende lygter af Anders Thomas Jensen fra 2000 som eksempel. Vi starter med at se filmen og dernæst undersøge hvordan den blander undergenrerne 'action' og 'komedie'.  Ydermere ser vi på personerne/karaktertyperne, og de konflikter de står over for i filmen. I den forbindelse ser vi på filmens 'dramaturgi' og anvender blandt andet berettermodellen, aktantmodellen og forskellige andre fremdriftsmidler (fx setup og payoff, surprise og suspense).
I forløbet trækker vi på vores viden om filmiske virkemidler, person- og miljø karakteristik m.m. fra forrige forløb.


LÆRINGSMÅL
- at kunne identificere de tre hovedtyper inden for spillefilm: 'genrefilmen', 'Art-filmen' og 'den realistiske film'.
- at kunne genkende genrefilmens undergenrer: action og komedie
- at kunne lave en personkarakteristik af en eller flere hovedkarakterer fra filmen
- at kunne identificere filmen og dens karakterers forskellige typer konflikter
- at kunne anvende berettermodellen
- at kunne anvende plot point-modellen
- at kunne anvende aktantmodellen
- at kunne udtale sig om fremdrift og spænding i en genrefilm
- at kunne identificere Blinkende lygters tematikker
- at kunne analyse og fortolke hvordan filmiske virkemidler understøtter filmens tema
- at kunne identificere Blinkende lygters brug af humor, ironi og intertekstualitet
- at perspektivere værket og forholde sig kritisk til filmens brug af overdreven vold og ironi

TEKSTER
- Spillefilm: Anders Thomas Jensen: Blinkende lygter,  2000.
Filmen kan ses på Netflix og forskellige andre streamingtjenester. Vi ser den sammen i undervisningen. Hvis du ikke er til stede og ikke selv har adgang til filmen, kan du aftale en tid med JB uden for undervisningen, hvor du kan se filmen.


TEORI
"Spillefilm Kompendium" v JB 2025
Uddrag og lettere omskrivninger af
- Ole Schultz Larsen: "Spillefilm". Håndbog til dansk, Systime 2025
- Filmcentralen: "Rammefortælling" Filmleksikon, Filmcentralen.dk 2025
- X-film: Håndbog i filmiske virkemidler (Det Danske Filminstitut, 2003) (kompendiumanvendt før i forløb 3. Filmiske virkemidler)

BEGREBER:
Genrefilm, actionfilm, komedie, art-film, konflikter (ydre: 1. mellem karakterer, 2. mennesker og natur, 3. mennesker og samfund. Indre konflikt: moralske og eksistentielle, følelsesmæssige valg, overvindelse af mål), tid og miljø (gennemgået i forløb 1), personkarakteristik (gennemgået i forløb 1), karaktertyper (hovedkarakter/protagonist, modstander/antagonist, hjælper, kontrastkarakter, følgekarakter, den fortrolige, medopleveren), dramaturgi (berettermodel, plot point-model, fremdrift og spænding (konflikt, identifikation og indlevelse, dues, setup/pay-off, surprise og suspense, aktantmodel (subjekt, objekt, hjælper, giver, modstander). rammefortælling, tema, perspektivering, intertekstualitet, ironi.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 9. Middelalderen

OM
Forløb om middelalderens samfund og tekster. Middelalderen er den periode hvor Europa og navnlig norden går fra at være et høvdinge(vikinge)-samfund til et feudalt samfund med love, kirke- og kongemagt osv.  
Først skal vi læse nogle tekster, der handler om perioden 'middelalderen' og samfundets udvikling i Danmark (og Europa) omkring år 1000. Dernæst skal vi se lidt på, hvordan skriftsproget udviklede sig i middelalderen og til sidst undersøge nogle af de gamle danske folkeviser, som er vigtige kilder til at forstå den danske kultur-, sprog- og samfundshistorie. Vi skal blandt andet læse en riddervise (Ebbe Skammelsøn) og en tryllevise (Harpens kraft) og forstå hvad disse viser kan fortælle os om samfundet i middelalderen

TEORI
Middelalderen (Kompendium v. JB), 2025:
- Litteraturens veje, Middelalderen (uddrag) s.46-49 Johannes Fibiger, Systime 2023
- Litteraturhistorien på langs og på tværs
- højskolesangbogen.dk (Ramund, Harpens kraft)
- Videnskab.dk ( 2020) "Ville du kunne føre en samtale med en dansker fra middelalderen" https://videnskab.dk/kultur-samfund/ville-du-kunne-foere-en-samtale-med-en-dansker-fra-middelalderen/



TEKSTER
Myrkur: "Ramund", "Harpens Kraft"  Folkesange, 2020
Ebbe Skammelsen (tegneserie) Henter her 2025: http://runes-skoletaske.weebly.com
Ebbe Skammelsøn (riddervise)
Harpens kraft (tryllevise)

BEGREBER:
Feudalisme, kirkelig og verdslig struktur, kollektivistisk livsform, slægtssamfund, folkevise, mundtlig overlevering/fortælletradition, flade personer, overgangssituationen, folkevisernes komposition (eksposition, overgang, konsekvens), den gode og den onde lykke, episke strofer, lyriske omkvæd og mellemkvæd, skjald/troubabdur, formelsprog, syrebadsteknik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 10. Oplysningstiden

Om Forløbet
Dette forløb kommer i forlængelse af vores forløb om Middelalderen, men vi springer nu frem til Oplysningstiden. Vi skal læse tekster om og fra denne periode, heriblandt Holbergs epistler og uddrag af hans komedier med henblik på at forstå hvordan man gennem sproget og kunsten forsøgte at opdrage og danne samfundets voksende borgerstand. For at blive klogere på den historiske kontekst, læser og ser vi forskellige skildringer af tidsperioden (1700-tallet). Blandt andet ser vi spillefilmen En kongelig affære og laver en værkanalyse af den. Dvs at vi trækker på vores viden om  filmiske virkemidler, dramaturgi og karakterer fra tidligere forløb.

TEKSTER
Nikolaj Arcel, 2012: "En kongelig affære" (spillefilm) (VÆRK)
Ludvig Holberg: Epistel 91 (uddrag)
Ludvig Holberg: Jeppe på bjerget (uddrag)
Birgitte Kjær, Politikken, 20/3-2025: "Ny litteraturkanon skal have flere kvinder og stemmer fra rigsfællesskabet" (artikel)
https://politiken.dk/kultur/boger/art10335131/Ny-litteraturkanon-skal-have-flere-kvinder-og-stemmer-fra-rigsfællesskabet?shareToken=4usnyOAEyigg
Joseph Wright, 1768: "Experiment on a Bird in the Air Pump" (maleri)
Henry Singleton, 1813: ”The Storming of the Bastille” (maleri)

TEORI
Mimi Sørensen og Mads Rangvid, Systime, 2023: "Fornuftens tidsalder". "Ludvig Holberg: repræsentant for oplysningens tanker i Danmark",  Brug litteraturhistorien,
DR.TV, 2017: "Historien om Danmark. Episode 7: Enevælde og oplysningstid" (tv-program)

BEGREBER:
Erfaring, fornuft, rationalisme, deisme, stavnsbånd, hoveri, dannelse, enevælde/oplyst enevælde, adelsvælde, dramaturgi (rammefortælling, berettermodel, plot point model, aktantmodel)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 11. Unge, trivsel og dannelse

Vi slutter året af med et lille forløb om unges trivsel - heriblandt din trivsel her på GHF.
Den 29. april kommer den amerikanskfødte Chris MacDonald og holder et foredrag om "unge og søvn" men som på mange måder handler om,  hvordan vi kan opnå bedre trivsel. I forbindelse med dette vil lave en del skrive-, samtale- og refleksionsøvelser om disse emner og læse lidt forskellige perspektiverende tekster, herunder artikler/undersøgelser og uddrag af litteratur.

LÆRINGSMÅL:
Refleksion over trivsel og dannelse.
Træning i kortskrivning, mundtlig refleksion (walk and talk) og tekstforståelse.
Arbejde med to litterære tekstuddrag: Martin A. Hansen + en tekst fra verdenslitteraturen.

TEKSTER
- ”Børn og unge oplever trivsel i deres hverdagsfællesskaber” Eva.dk 25-02-2025
https://eva.dk/ungdomsuddannelse/gymnasiale-uddannelser/trivsel-paa-gymnasiale-uddannelser/boern-og-unge-oplever-trivsel-i-deres-hverdagsfaellesskaber
- Martin A. Hansen, 1947:  "Agerhønen" (novelle)
- Albert Camus, 1942: uddrag af "Sisyfos-myten"  (filosofiske essay)
- Pär Lagerkvist, 1916: Ångest, ångest är min arvedel (svensk digt)
- Exit: De norske milliardærer Sæson 1 episode 1 (norsk tv-serie)

Supplerende tekster:
Albert Camus / Sisyfos-myten (YouTube: præsentation/skeletonman)
https://www.youtube.com/watch?v=BzwTTsz4AuY
Chris MacDonald: "Et foredrag om søvn og så meget mere" (Foredrag)


Begreber
Trivsel, dannelse sisyfosarbejde, sproglige billeder (metaforer, besjæling), eufemismer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Kommunikation & samtaleanalyse

OM FORLØBET
Hvad foregår der, når vi taler med hinanden? Hvordan anvender vi sproget i praksis? Pragmatikken er en retning inden for sprogvidenskaben, der studerer, hvordan vi konkret bruger sproget i aktuelle situationer. Som talende mennesker skal vi ikke blot have styr på sprogsystemet og grammatikken. Vi skal også kende de ofte uudtalte regler, der styrer, hvordan vi rent praktisk og socialt kommunikerer med hinanden, og hvad vi skal tage hensyn til i samtalen.
I dette forløb skal du lære at analysere og vurdere samtaler. Du skal blandt andet lære at gøre rede for kommunikationssituationen  i samtaler, for samtalens turtagning og dialogskik, at lægge mærke til særlige ordvalg og deres betydning for samtalen og deltagerne, at lægge mærke til hvilken betydning krop og fremtræden (non-verbale tegn) har for samtalen og deltagerne, at analysere en samtale ud fra dens brug af forskellige typer af sproghandlinger (direkte såvel som indirekte) og se på hvilken virkning, de har på samtalen, og hvad disse sproghandlingerne siger om deltagerne. Deruover skal du lære at analysere en samtale ud fra samarbejdsprincippet, høflighedsprincippet samt teorier om facework og ansigtstruende handlinger. Ydermere skal du lære at læse samtalens ’undertekst’, dvs. at fortolke samtalen, og det der gemmer sig mellem linjerne for at forstå, hvorfor personerne siger og handler som de gør og til slut at vurdere om en samtale er vellykket for deltagerne.


TEKSTER
- Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, kapitel 4, Systime, 2023 (kompendium-version med revisioner af JB)
- ”Mette Frederiksen i Vi ses hos Clement” (uddrag), Dr.tv 2016: https://www.youtube.com/watch?v=XvT2Cwj7yUs
- ”Elitedateren”, DR Satire (Youtube 10/8-25): https://www.youtube.com/watch?v=-aoIz6qczzM&list=PLdJdJFLAYgZUoTwQjd2kqZB8cBN1yaMF-&index=4
- 60 Minutes Australia (Youtube 10/8-25): ”Tom Cruise Loses Patience With Aussie Reporter”  https://www.youtube.com/watch?v=bm1gvNQtYJQ
- ”I understand Hitler” (pressekonference Cannes Filmfestival , Lars Von Trier). Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=QpUqpLh0iRw
- Bubber interviewer Linse Kessler: Tv2 Weekend, weekend., 2012: https://www.youtube.com/watch?v=pnlDYslwDgE
- "The Guy Who Listens By Interrupting You” College Humor (satire-klip) Youtube: "https://www.youtube.com/watch?v=TChRv8m79zs&t=117s.
- Interview med Ove Christensen, cheftræner Randers FC 2011 (youtube 10/8-2025)  https://www.youtube.com/watch?v=G17bv3eNN30
- ”Søndag 15.10”, "Køreplaner", Helle Helle, 1996, Rester (novellesamling)
- ”Lasagne”, Thomas Korsgaard, Tyverier, 2019 (novellesamling)
- ”How to Avoid Embarrassment: Understand Face-Threatening Acts”, How Communication Works (youtube 10/8-25): https://www.youtube.com/watch?v=S1MZwCuLvtg
- ”Sprogvidenskabelige begreber”, https://emu.dk/sites/default/files/2020-04/%23ghitagate%20-%20sprogvidenskabelige%20begreber_færdig.pdf

BEGREBER
Kommunikationssituationen (roller og styrkeforhold), turtagning og dialogskik, krop og fremtræden (non-verbale tegn)  sproghandlinger (direkte og indirekte), samarbejdsprincippet, høflighedsprincippet, facework og ansigtstruende handlinger. ’undertekst’
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Analyserende artikel 1

Dette miniforløb har fokus på skriftlig eksamenstræning
og genren "analyserende artikel"

Vi vil i løbet af året have flere forløb som dette, hvor vi
- lærer de to genrer (analyserende artikel og debatterende artikel) at kende
-  træner at afkode problemformuleringer
- træner at lave disposition (skille opgaven ad i punkter)
- øver at skrive med klarhed og struktur
- øver den personlige stemme
- øver at have rød tråd mellem  indledning og afslutning (og resten af opgaven)
- inddrager danskfaglig viden og begreber i et passende omfang



MEEBOOK-side: https://app.meebook.com/meebooks/edit/11671818

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Nyhedsformidling

OM FORLØBET
I dette forløb dykker vi ned i nyhedsformidling og ser på danskernes nyhedsforbrug. Du kan lære om forskellige avistyper, deres stofområder og målgrupper, og du kan lære om komposition, vinkling og sprog i nyhedsartikler. Du kan også lære om fænomener som clickbait, fake news og fortællende nyhedsjournalistik. På sidste side får du en model, som du kan bruge, når du skal analysere nyhedsartikler.

Faglige mål
Du skal blandt andet lære:
- at skelne mellem nyheds- og opinionsgenrer og forskellige avistyper
- at undersøge forskellige typer nyhedsgenrer (nyheds- og baggrundsartikel, nyhedsreportage og fortællende nyhedsjournalistik/new journalisme/feature
- om de fem nyhedskriterier
- at undersøge layoutets betydning i artikler
- om nyhedsartiklers opbygning efter nyhedstrekanten
- at undersøge artiklers brug af kilder
- forholde dig kritisk til artiklers vinkling af nyheden
- om clickbate og fake news
- at undersøge det journalistiske sprog i artikler
- at vurdere om en nyhedsartikel er vellykket og lever op til sin genre og målgruppe og om det er såkaldt ’lødig’ journalistik

TEORI
- ”Nyhedsformidling” (Minlaering.dk, 2025)
- ”Avisjournalistik” (Håndbog til dansk, Ole Schultz-Larsen, Systime 2023)
samlet og let revideret i kompendiet "Nyhedsformidling KOMPENDIUM JB 2025-26"

TEKSTER
- Nis Rasmussen: Debat: Terror i London (uddrag): Jeg anklager. Politiken 12. juli 2005.
- Kim Faber: Frivilligt: Blod mod blod. (uddrag)  Politiken, 24. april 2005.
- Michael Lund og Thomas Helsborg: Kæmper med mareridt og druk. (uddrag)  Ekstra Bladet, 21.maj 2004.
- Michael S. Lund: På computer-kirkegården hoster børn blod. (uddrag)  Politiken/Lnd.dk, 2008.
- Berlingske Nyhedsbureau: Mand indlagt efter skyderi i Nivå. b.dk, 25. juni 2013
- https://nyheder.tv2.dk/: Håndværker død efter faldulykke - havde kun arbejdet i Danmark i få timer
- FLEMMING CHRISTIANSEN: Den dag Daniel døde, Politiken 20. DEC. 2014
- artikler eleverne selv finder
- elevernes egne artikler skrevet som fortællende journalistik (feature)  om tur til Berlin
  
4. aug. 2017, 06:55
- Johannes V. Jensen: Verdens-Udstillingens Ofre  - Social-Demokraten 25. april 1900
- MARTIN KJÆR JENSEN: HJEM TIL KRAM OG PIZZA, BT - tirsdag den 29. marts 2011
  
BEGREBER
Nyhedsgenrer (Nyhedsartikel, Baggrundsartikel, Nyhedsreportage, fortællende nyhedsjournalistik Interview )
Opinionsgenrer (gennemgås i andet forløb)
Avistype (Omnibusavis Tabloidavis Nicheavis Lokalavis)
Nyhedskriterier (De 5 kriterier:  Aktualitet Væsentlighed Identifikation Sensation Konflikt)
Sociale nyhedskriterier
Fake news
Layout (Rubrik Underrubrik Manchet Byline Brødtekst Mellemrubrik Foto/billede Billedtekst Citat Faktaboks Genretag)
Nyhedstrekanten
Clickbait
Kilder (Ekspertkilde Erfaringskilde Partskilde)
Vinkling
Journalistens sprog (Særligt om rubrikken: stærke handlingsverber, udeladelse af tilstandsverber, sproglige billeder, overdrivelser og markante signalord, udeladelse af  verballed), Konkretisering, Sammenligning, Forenkling,  undgå for mange verbalsubstantiver Undgå for mange idiomer, modsætningsfigurer,   Sproglige billeder og figurer
Fortællende nyhedsjournalistik/new journalism/feature (plot/handling, scenisk fremstilling, dialog, personbunden 3. personsfortæller, indre synsvinkel, vekslende synsvinkel, talende detaljer, nutid (præsens)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Argumentation & appelformer

OM FORLØBET
I forløbet undersøger vi ‘holdningsprægede tekster’, blandt andet opinionstof fra aviser og nyhedsmedier (kommentarer, læserbreve, debatindlæg etc), debatter i tv-programmer, kommentarspor på sociale medier, reklame- og kampagnefilm, politiske sange og kunstværker. Alt sammen tekster/eksempler hvor en afsender forsøger at overbevise sine modtagere om noget. Hertil lærer vi at anvende Toulmins argumentationsmodel og Aristoteles’ appelformer til både at analysere tekster men også til at anvende dem selv, blandt andet i skriftlige øvelser, der skal forberede os til at kunne skrive i genren ‘debatterende artikel’ til skriftlig eksamen.  I forløbet trækker vi i nogen grad på vores viden om sproglige virkemidler og filmiske virkemidler som vi har lært om i tidligere forløb.

TEKSTER
- Ole Schultz Larsen: “Argumentation” , “Appelformer”, Håndbog til dansk, Systime, 2023
minlaering.dk: “Debatterende tekst”/DE2 Toulmins argumentationsmodel og forskellige argumenttyper, DE3  Appelformer og sproglige virkemidler
- Erik Henningsen (Maleri): 'Summum jus, summa injuria. Barnemordet' (1886)
- TV2: Anne-Grethe Bjarup Riis i TV2, Go' morgen Danmark, 2011 (debat om prostitution): https://www.youtube.com/watch?v=IMWocEIAeZI
- Natasja (sang,tekst): “Gi mig Danmark tilbage” (2007)  https://www.youtube.com/watch?v=NONnUBKcNZI
- Rina Baram (debatindlæg), Politiken (21/3-2010): “Mine to små piger er storrygere”
- Frederikke Joy Kindt-Larsen (kommentar), Berlingske 6/3 2018:
“Tidens folkesygdom skyldes ikke medierne, men vores egen ignorance”
- Kim Fupz Aakeson (debatindlæg): "Man parterer da kvinder" Filmmagasinet Ekko d. 6. april 2022
- Tobias Petersen (debatindlæg): "Kulturen sætter kvinder over mænd", Filmmagasinet Ekko d. 23. april 2022
- Liberal Alliance (Reklame/politisk valgvideo): Liberal Alliances 2025-plan (2015)
https://www.youtube.com/watch?v=o29dPGCy64E&t=75s
- Enhedslisten (Reklame/politisk valgvideo): Fællesskab fungerer (2015)  https://www.youtube.com/watch?v=BqYGZTNv3Wk
- Vanish (Reklamefilm): “Hvorfor bruger du Vanish Crystal White?”, 2012 https://www.youtube.com/watch?v=9kYuRadHVIk
- JYSK Dammark “Lars Larsens første TV reklame”: https://www.youtube.com/watch?v=YLwl2n5lsP4
- Stop før stregen (kampagnefilm): Tv2, 2025: https://www.youtube.com/watch?v=zxzdv6NMAPc
- Carlsberg Danmark: Diverse “Probably”-film med Mads Mikkelsen  https://www.youtube.com/watch?v=fN5_zmRJwZ4&t=8s



BEGREBER
- Opinionstof, holdningsprægede tekster (kommentarer, læserbreve, debatindlæg, m.fl.)
- Toulmins argumentationsmodel (Påstand. Belæg Hjemmel RygdækningStyrkemarkør Gendrivelse)
- Argumentationstyper og  -kneb (årsags-, tegn-, klassifikations-, generaliserings-, sammenlignings-, glidebaneargument, postulat, ad hominem-argument, ordvalgsargument, eufemisme)
- Appelformer  patos , logos, etos: dynamisk etos (forventningsetos, situationsetos, slutetos), etosdyder (viden, god karakter, velvilje))
- Filmiske virkemidler (gennemgået før)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Debatterende artikel 1

Dette miniforløb har fokus på skriftlig eksamenstræning
og genren "debatterende artikel"

Vi vil i løbet af året have flere forløb som dette, hvor vi
- lærer de to genrer analyserende artikel og debatterende artikel at kende
-  træner at afkode problemformuleringer
- træner at lave disposition (strukturere og skille opgaven ad i punkter)
- øver at skrive med klarhed og struktur
- øver den personlige stemme
- øver at have rød tråd mellem  indledning og afslutning (og resten af opgaven)
- inddrager danskfaglig viden og begreber i et passende omfang


TEORI (Minlaering.dk)
Minlæring: "God Stil/Skriveværksted"
- Indledning
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60617
- Redegørelse og analyse
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60618
- Fortolkning og perspektivering
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60619
- Vurdering og diskussion
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60620
- Argumentation og refleksion
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60621
- Afslutning
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60622
- Tekstens sammenhæng
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60623
- Personlig stemme
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60624

Minlæring: "God Stil/Eksamen"
- Generelt om eksamen
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60633
Den analyserende artikel
- https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60634
Den debatterende artikel
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60635

TEKSTER
- Frederikke Joy Kindt-Larsen (kommentar), Berlingske 6/3 2018:
“Tidens folkesygdom skyldes ikke medierne, men vores egen ignorance”
- Kim Fupz Aakeson (debatindlæg): "Man parterer da kvinder" Filmmagasinet Ekko d. 6. april 2022
- Tobias Petersen (debatindlæg): "Kulturen sætter kvinder over mænd", Filmmagasinet Ekko d. 23. april 2022
- Kastanjemanden (trailer), r 2021 på Netflix., YouTube d. 13. september 2021.
-
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Retorik (Taler)

DU SKAL LÆRE
- at analysere en række taler og deres opbygning og virkemidler
- skelne mellem forskellige talegenrer (informativ tale, politisk tale, lejlighedstale)
- analysere taler ud fra Ciceros "det retoriske pentagram"
- vurdere om taleren virker troværdig, og om talen er vellykket
- at bruge din viden om appelformer (patos, logos og etos)
- at bruge din viden om argumentation (påstand, belæg og hjemmel)
- at bruge din vidne om sproglige og retoriske virkemidler
- at skrive din egen tale

TEKSTER (primære)
- Tessas nytårstale 2020 (lejligheds- og politisk tale), Dr Deadline:  https://www.dailymotion.com/video/x870qek
- H.K.H. Kronprinsessen (lejlighedstale): Tale til kronprinsen ved Gallamiddag på Christiansborg Slot (Tekst + video) (26. maj 2018)
https://www.youtube.com/watch?v=RmT5VhhG0Ls
- Thomas Korsgaard: Takketale ved overrækkelsen af De Gyldne Laurbær 2022 (lejlighedstale)
-  Anders Matthesen: Takketale ved modtagelsen af prisen Bedste Mandlige Hovedrolle 2022 (lejlighedstale)

Sekundære tekster:
- Uddrag af Greta Thunberg (Politisk tale): Tale ved FN’s klimatopmøde i New York” (2019)
https://www.youtube.com/watch?v=TMrtLsQbaok
- Uddrag af Hendes Majestæt Dronningens Nytårstale 2018
- Mette Frederiksens tale til de grønlandske børn (lejligheds- politisk tale)
- Søren Brostrøm (Informativ tale):  Søren Brostrøms tale ved pressemøde om coronavirus, 2020
- Uddrag af Mogens Lykketofts tale ved en demonstration mod Irakkrigen, 2003 (politisk tale)
- Uddrag af Suzanne Brøggers tale ved Danske Kvinders Nationalråds 75-årsjubilæum i 1974 (i dag Kvinderådet)


TEORI:
- Min læring: "God stil - tale"
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/61767
- Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime, 2023: "Retorik"

BEGREBER
Ciceros pentagram (Det retoriske pentagram) (Emne, modtager, afsender, omstændigheder, sprog)
De tre talegenrer (informativ tale, politisk tale, lejlighedstale)
Sproglige dyder (Aptum, puritas, Perspicuitas, Ornatus, Evidentia)
Disposition (taler) (Intending, midterduel, afslutning)
Sproglige figurer (Gentagelsesfigurer: Anafor, Epifor, Parallel, Allitteration, Assonans, Tretrinsraket, Modsætningsfigurer (Antitese, Paradoks), Dramatiske figurer (Udbrud, Apostrofe, Retorisk spørgsmål)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Romantikken

TEKSTER

- "Indvielsen", Schack von Staffeldt, 1804 (nyplatonistisk digt)
- "Morgen-Vandring", Adam Oehlenschläger, 1805 (universalromantisk digt)
- "Harpespilleren ved posthuset" Adam Oehlenschläger, 1803  (universalromantisk digt)
- "Danmarks trøst", N.F.S Grundtvig, 1820 (nationalromantisk digt)
- "I Danmark er jeg født) H.C. Andersen, 1850 (Nationalromantisk digt)
- "Fædrelandssang", 1819 Adam Oehlenschläger (Nationalromantisk digt)
- "Den lille rødhætte", Brødrene Grimm, 1812 (Folkeeventyr)
- "Tornerose", Brødrene Grimm, 1821 (Folkeeventyr)
- "Rumleskaft", Brødrene Grimm, 1821 (Folkeeventyr)
- "Tepotten", H.C. Andersen, 1862 (Kunsteventyr)
- "Den lille pige med svovlstikkerne", H.C. Andersen, 1845 (Kunsteventyr)
- Roger Allers: (Animationsfilm) ”Den lille pige med svovlstikkerne” https://www.disneyplus.com/da
- " Sikken voldsom trængsel og alarm "Peter Faber, 1848  (biedermeier-romantisk digt/julesang)
-  "Jul- Det' cool", Mc Einar 1989 (rap - parodi på Biedermeier jule-romantik)

Teori
- "1800-tallet på vrangen: 1: Guld, hor og Romantik", "2: Gud, konge og politistat - 1914-1830", "3: Grimme ællinger og forbudte drifter - 1830-1840", Liv Thomsen, DR2, 2007
https://mitcfu.dk/Materialer/CurrentLoan
- Kompendium v JB: Romantikken 1800-1870
Ole Schultz Larsen, "Lyrik", Håndbog til dansk, Systime 2023
Ole Schultz Larsen, "Filmiske virkemidler", Håndbog til dansk, Systime 2023

BEGREBER
ROMANTIK: Universalromantik. Panteisme. Nationalromantik. Biedermeierkultur. LYRIK: traditionelt digt. Centrallyrik. Brugslyrik. Lyrisk jeg. Ydre komposition. Strofer. Vers. Rimstruktur. Krydsrim, parrim, klamrerim. Stavelsesrim. Enderim. Indrim. Værdiladede ordvalg (plus og minusværdier). Bogstavrim. Rytme. Fri og bunden stil) SPROGLIGE VIRKEMIDLER: Allitteration. Gentagelsesfigurer. Anafor. Antitese. Udbrud. Apostrofe. Ordklasser: Adjektive. SPROGLIGE BILLEDER: Metafor. Sammenligning. Besjæling. Personifikation. ANDRE TING Tema (fortolkning)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Det moderne gennembrud

DU SKAL LÆRE
- om perioden Det moderne gennembrud fra ca. 1870-1900 og de ændringer perioden medførte i samfundet, og hvordan det kom til udtryk i litteratur og kunst
- om 'realisme' og genkende den realistiske skrivestil i tekster fra Det moderne gennembrud
- om 'naturalisme', arv og miljø og genkende naturalisme i tekster fra Det moderne gennembrud
- at undersøge forfatterens kritik af samfundet i deres tekster (De 3 K'er: Køn, Klasse, og Kirke)
- at analysere og fortolke noveller fra Det moderne gennembrud med fokus på komposition, fortæller, fremstillingsform, personer, miljø, sproglig stil, tema.
- om Henrik Pontoppidans realistiske og naturalistiske skrivestil og hans beskrivende fremstillingsform.
- om Herman Bangs "stille eksistenser", impressionistiske skrivestil og betydning for senere moderne litteratur  

TEKSTER
- Bille August: "Lykke-Per" (spillefilm) (2018)
https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=CFUFILM1111020

- Henrik Pontoppidan: Ane-Mette (novelle) (1886)
- Henrik Pontoppidan: ”En Vandringsmand” (novelle)(1887)
- Herman Bang: Den sidste balkjole (novelle) (1887)
- Amalie Skram: Constance Ring (uddrag af roman) (1885)
- Georg Brandes:
Uddrag af ”Hovedstrømninger i det 19. århundredes Litteratur” (forelæsning) (1872)
- Erik Henningsen: ”Barnemordet”, 1886. (MALERI)
- Herman Bang: Foran alteret (novelle) (1880)
- Martin Andersen Nexø: Lønningsdag – en idyl (novelle) (1900)
- Jens Vejmand – Jeppe Aakjær (digt) 1905


TEORI
    - Kompendium Det moderne Gennembrud v JB 2024: Mads Rangvid og Mimi Sørensen, Brug Litteraturhistorien: ”Det moderne gennembrud: ud med Gud” (Systime, 2023)
    - Kompendium: “Litterær analyse af noveller og romaner”
    - Fibiger, Johannes og Ltken, Gerd: "Litteraturens veje”, Gad, 1996, s. 430-433, s. 418-419, Lutzen, Peter Heller: "Analyse og relevans”, Dlf., 2003, s. 52-53, s. 61-70,  s. 97-106, s. 111-119 , www.textanalyse.systime.dk: “Fortællerholdning”, “Figurleksikon”, “Miljø”, “Kendte motiver” Smst.: s. 437-438
    - DRTV (2018): Øgendahl og de store forfattere: Herman Bang
    - DRTV (2018): Øgendahl og de store forfattere: Henrik Pontoppidan

BEGREBER
De tre K’er (køn, kirke, klasse), realisme, naturalisme, arv og miljø. Komposition: rammefortælling, in medias res, tilbageblik (flashback), Fortæller: alvidende fortæller, behavoristisk/registrerende/observerende fortæller, personbunden, indre og kombineret synsvinkel, forfatter- eller fortællerkommentar, fortællerholdning, Stil og sprog, sammenligning, metafor, symboler, allitteration (og andre stilfigurer), ironi, sarkasme, parodi, sætningskonstruktion (tung forvægt), personkarakteristik: fysisk, sociale og psykiske kendetegn, Miljøkarakteristik: fysisk, psykisk, socialt miljø. Tema,  Impressionisme: dækket direkte tale, tomme pladser, scenisk fremstilling, “stille eksistenser”
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 20 Skriftlig træning

Dette miniforløb har fokus på skriftlig eksamenstræning
og genren "analyserende  artikel"

Vi vil i løbet af året have flere forløb som dette, hvor vi
- lærer de to genrer analyserende artikel og debatterende artikel at kende
-  træner at afkode problemformuleringer
- træner at lave disposition (strukturere og skille opgaven ad i punkter)
- øver at skrive med klarhed og struktur
- øver den personlige stemme
- øver at have rød tråd mellem  indledning og afslutning (og resten af opgaven)
- inddrager danskfaglig viden og begreber i et passende omfang


TEORI (Minlaering.dk)
Minlæring: "God Stil/Skriveværksted"
- Indledning
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60617
- Redegørelse og analyse
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60618
- Fortolkning og perspektivering
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60619
- Vurdering og diskussion
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60620
- Argumentation og refleksion
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60621
- Afslutning
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60622
- Tekstens sammenhæng
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60623
- Personlig stemme
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60624

Minlæring: "God Stil/Eksamen"
- Generelt om eksamen
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60633
Den analyserende artikel
- https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60634
Den debatterende artikel
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/60635

TEKSTER
- Adam Oehlenschläger (digt):  “Morgen-vandring”
- DR.TV:"Alene i vildmarken (introsekvens)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 21 Minimalisme

OM FORLØBET
I forløbet fordyber vi os i Helle Helles novellesamling "Rester" fra 1996, der læses som værk. Forløbet er kort og intensivt, men vi har læst dele af samlingen løbende gennem året.  

DU SKAL LÆRE
- om "den moderne novelle" og "den minimalistiske skrivestil"
- at bringe de litterære analysetilgange i spil, som du har tilegnet dig i tidligere forløb, blandt andet om komposition, fortæller, fremstillingsform, sproglig stil, person- og miljøkarakteristik, tema, perspektivering.
- at nærlæse og få noget 'mere' ud af noveller, som ikke umiddelbart er afrundede eller virker symbolske
- at arbejde med eksamensrettede øvelser og mundtlige fremlæggelser

TEORI
Barbara Kjær-Hansen m.fl.: Litteraturhistorien på langs og på tværs: “Minimalisme” (Systime 2023) Ole Schultz Larsen: ”Fremstillingsformer”, Håndbog til dansk, Dansklærerforeningens forlag og (Systime, 2023)
Søren Vrist Christensen: “Minimalisme, reduktioner og tomme pladser” https://www.youtube.com/watch?v=P-zosnKjMUo, (Youtube besøgt april 2023)
DR2 Autograf, 2009:”Helle Helle” https://www.youtube.com/watch?v=m61jyIea2TU, (forfatterportræt og samtale) (Youtube besøgt april 2023)

TEKSTER
Helle Helle: “Rester”, 1996 (novellesamling)(Værklæsning)

BEGREBER
Minimalisme, minimalistiske reduktioner (reduceret sproglig stil, form og indhold),, “less is more”, tomme pladser, undertekst, sproglig stil (lav og normal), tung bagvægt, hovedsætninger, dækket direkte tale, jeg-fortæller, situation/scenisk fremstilling, in medias res, miljø- og personkarakteristik, tema, "stille eksistenser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 22 Beruselsesforløb

OM FORLØBET
I dette forløb undersøger vi tekster, der på forskellige måder kredser om beruselse. Når vi taler om at være beruset, tænker mange først på alkohol – og på de både festlige og problematiske sider, der følger med. Men beruselse kan også handle om meget andet: følelser, fællesskab, musik, forelskelse eller ønsket om at slippe væk fra hverdagen.
Som indgang til forløbet læser vi prosadigtet “Berus jer!” af Charles Baudelaire fra 1869, hvor beruselse netop forstås i en bredere og mere eksistentiel forstand. Herfra bevæger vi os både bagud og frem i tid og undersøger, hvordan rus kommer til udtryk i forskellige genrer – fra romantiske digte over moderne raptekster til noveller, debatindlæg og film.
Undervejs arbejder vi med repetition af centrale danskfaglige begreber som analyse af sprog, samtale og filmiske virkemidler, argumentation og appelformer, samtidig med at vi ser nærmere på, hvordan rus kan fremstilles både som noget fællesskabsskabende, frigørende og livsbekræftende – men også som noget grænseoverskridende, destruktivt og problematisk. I forløbet introduceres flere nye tekster men vi vil forsøge at perspektivere til flere tekster fra tidligere forløb.
Forløbet kulminerer i arbejdet med filmen Druk, hvor vi samler vores iagttagelser og diskuterer, hvilken rolle beruselse spiller – både for det enkelte menneske og i en bredere kulturel sammenhæng. Målet er ikke at nå frem til ét rigtigt svar, men at blive klogere på et fænomen, der fylder meget i både litteraturen og i virkeligheden, og at kunne analysere og nuancere vores forståelse af det.

TEKSTER
- Charles Baudelaire: "Berus jer!" (1869). I: Parisisk spleen
- Schack Staffeldt: "Indvielsen" (1804)
- Adam Oehlenschläger: "Morgenvandring" (1805)
- Jan Sonnergaard : "Polterabend", Radiator (1997)
- Tom Kristensen: "Det blomstrende slagsmål", Fribytterdrømme (1920)
- Carlsberg: "The Danish Way", 2017 https://www.youtube.com/watch?v=jEKLwFdntPs
- TV2/Divisionsforeningen/Spillerforeningen: "Stop før stregen" (2025)  https://www.youtube.com/watch?v=zxzdv6NMAPc

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 23 Repetition og eksamenstræning

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 24 Introduktion til dansk på HF

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer