Holdet 2022 DA/d - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Borupgaard Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Gabriele Amatulli
Hold 2022 DA/d (1d DA, 2d DA, 3d DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb
Titel 2 Portrætforløb
Titel 3 Mundtlige fortællinger/Grundlæggende tekstanalyse
Titel 4 Middelalderen: Folkeviser og folkeeventyr
Titel 5 DHO
Titel 6 Parforholdet i litteraturen (del 1)
Titel 7 Retorik og argumentation
Titel 8 Innovationsforløb
Titel 9 Parforholdet i litteraturen (del 2)
Titel 10 Journalistik
Titel 11 Dokumentarisme
Titel 12 Romantisme+værklæsning
Titel 13 Essayistik
Titel 14 Det moderne gennembrud
Titel 15 Diskursanalyse
Titel 16 Modernismer i det 20. århundrede
Titel 17 Digitale hjælpemidler til skriftlige prøver
Titel 18 Nyere tids litteratur
Titel 19 Forløb#4

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb

Grundforløb i dansk

Formålet er, at eleverne gennem forløbet lærer at skelne mellem fagets overordnede fiktionsgenrer og de grundlæggende begreber, der knyttes til disse. Eleverne medbringer forskellige faglige forudsætninger fra folkeskolen, men gennem grundforløbet oparbejdes en fælles viden, som skal udgøre fundamentet for det videre arbejde på de blivende danskhold i studieretningsforløbet.

Indhold
Der veksles i forløbet mellem teori og praksis, således eleverne lærer at beherske begreberne i mødet med autentiske tekster, filmklip og billeder.  Det samlede materiale kredser om forløbets gennemgående tema, Familien. Temaet tager udgangspunkt i den enkelte elevs personlige erfaringer og viden, som herefter udfordres og afprøves i gennem arbejdet med de forskellige skønlitterære genrer, som introduceres i forløbet. Alle elever modtager et kompendium i første danskmodul.   

Hvert modul er bygget op med fokus på en udvalgt genre, som præsenteres teoretisk og derefter efterprøves i praksis. Eleverne vil både i det enkelte modul, men også gennem hele forløbet, møde varierede øvelser med en stigende taksonomisk progression. Ud over de 10 moduler tillægges grundforløbet et skrivemodul (modul 6), som læreren selv skal oprette i klassens skema.

Forløbet sætter efter introduktionsmodulet (modul 1) fokus på skønlitteraturens hovedgenrer; epik og lyrik og drama (modul 2, 3, 4, 5, 7 og 8). Her præsenteres eleverne indledningsvist for de tre hovedgenrers særtræk og anvender dem praktisk i mødet med en række repræsentative tekster. Undervejs stifter eleverne bekendtskab med nogle mere komplekse undergenrer, hvormed deres faglige viden omkring hovedgenrerne efterprøves og udvides. Som supplement til tekstarbejdet præsenteres eleverne for billedanalyse (modul 9). I forløbets næstsidste modul (modul 10) arbejder eleverne på tværs af de gennemgående genrer og tekster. Grundforløbet afrundes (modul 11) med en skriftlig opgave, som har til formål at træne elevernes begrebsapparat og deres personlige sprog. Opgaven overdrages til elevernes (nye) dansklærer i studieretningsforløbet.

Materialer
“Jesper og prinsessen”, folkeeventyr, fundet i: Langdahl, Berit Riis m.fl (2011): “Krydsfelt - antologi”, s. 35-36
Langdahl, Berit Riis m.fl. (2011): “Krydsfelt”, s. 88 (om novellegenren)
Aidt, Naja Marie (2006): “Torben og Maria”, fra novellesamlingen “Bavian”
Ditlevsen, Tove (1943): “Barndommens gade”, fra digtsamlingen “Lille Verden”
Munch-Petersen, Gustaf (1932): “til mine forældre”, fra digtsamlingen
Mose, Susan og Ole Ravn om sproglige billeder, sammenskrevet fra “Digtbogen”, 2003
Andersen, Hans Christian (1850): “I Danmark er jeg født”, hentet på https://andersen.sdu.dk/rundtom/borge/danmark.html
Natasja (2007): “I Danmark er jeg født”, hentet på https://www.letssingit.com/natasja-lyrics-i-danmark-er-jeg-f%C3%B8dt-rjlbdhj#ixzz4kcUHcz8S
Schultz Larsen, Ole (2015-2017): “Håndbog til dansk”, s. 84-86 (om dramaet som genre)
Holberg, Ludvig (1722): “Jeppe paa Bjerget”, 1.akt, scene 1-3
Kjær-Hansen, Barbara og Tinne Serup Bertelsen (2013): “Litteraturhistorien på langs og på tværs”, s. 184-185 (om romanen som genre)
Hesselholdt, Christina (1998): af “Hovedstolen”
Billedmateriale: “Bjørn Frøysaak og hans familie” (1699), Bærentzen: Familiestykke (1828), Henningsen: Sat ud (1892), Wilhelm Marstrand: Familien Waagepetersen (1836), P.S. Krøyer: Hip, hip, hurra (1884-1888), Anonym: Familiebillede (fra starten af 1900-tallet), Smilehuller: Familiefoto, dr.dk: Familiefoto
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Portrætforløb

Sprog og medieforløb der fokuserer dels på kompositoriske principper ifm. skriftligt arbejde generelt og i den specifikke genre, dels med genrens fortællende greb.
Forløbet kredser om klassens første skriftlige aflevering inden for samme genre.
I forløbet indgår en fælles analyse af portrætartiklen 'Portræt af JADA: En personlig stemme' fra Ud&Se.
Forløbet er derudover med til at rammesætte klassens første skriftlige aflevering efter grundforløbet.

Materialer:
Artikel: Portræt af JADA: En personlig stemme i Ud&Se (november 2023)

Supplerende:
Uddrag fra Fortællende journalistik (2005) af Rie Pedersen
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Mundtlige fortællinger/Grundlæggende tekstanalyse

Litteratuhistorisk forløb, der sideløbende har fokus på grundlæggende tekstanalyse
Indføring i den mundtlige fortælletradition og nogle af dens genrer.
Forløbet inkluderer også læsningen af en saga (værklæsning) med bl.a. fokus på træk fra selvsamme tradition.

Tekster:
Syndefaldsmyten
Platons Symposion (uddrag)
Gunlaug Ormstunges saga (værk)

Teori:
Uddrag fra Håndbog til dansk
Uddrag fra Litteraturens perioder om den norrøne oldtid
Uddrag fra Litteraturens veje om norrøn digtning
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Middelalderen: Folkeviser og folkeeventyr

Litteraturhistorisk forløb, der bygger videre på det foregående om mundtlige fortællinger. Her er fokus dels på analysen af episk lyrik, dels på hvordan man kan anvende strukturalistiske greb til at analysere folkeviser såvel som folkeeventyr.

Tekster:
Ebbe Skammelsøn (folkevise )
German Gladensvend (folkevise)
Kong Lindorm (folkeeventyr)

Teori:
Uddrag fra Litteraturens veje om folkeeventyr

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 DHO

Tværfagligt forløb sammen med Historie.
Formålet er at give eleverne et overblik over kulturelle strømninger i 1800-tallet og de litterære perioder, der kommer før og efter.
Forløbet lægger desuden op til skrivning af DHO.

Tekster:
Uddrag fra romanen Candide (1759) af François Voltaire
Digt: Indvielsen (1804) af Shack von Staffeldt
Uddrag fra Indledningen til emigrantlitteraturen (1872) af Georg Brandes


Teori:
Håndbog til dansk
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Parforholdet i litteraturen (del 1)

Tematisk forløb:
I forløbet fokuseres på forskellige skildringer af parforholdet i litteraturhistorien vha. moderne og ældre fiktionstekster. Der vil være et særligt fokus på de to episke genrer novellen og romanen.

Tekster:
Femte dag - 9. historie i Decameron (1353) af Giovanni Boccaccio
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Retorik og argumentation

Forløbet beskæftiger sig primært med analysen af holdningsbærende tekster ved hjælp af værktøjer fra retorikken og argumentationsteorien.
Der tages teoretisk udgangspunkt i bogen Håndbog til dansk (4. udg.).

Forløbet har en mundtlig dimension, da det afsluttes med en række mundtlige oplæg i forbindelse med aktiviteten 'Taleduel', hvor par forbereder og holder taler, der gør brug retorik og argumentation.

Tekster:
Video: Tale af Dananjaya Hettiarachchi - World Champion of Public Speaking 2014
Video: Nature is speaking
Anders Fogh Rasmussens tale ved mindestenen for Flemming Juncker 4. maj 2004

Teori:
Om retorik og argumentation i Håndbog til dansk
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Innovationsforløb

Tværfagligt forløb med musik med temaet 'protestsange'.
I forløbet stifter eleverne bekendtskab med en række sange i begge fag. Danskfaget sætter her fokus på de lyriske og sproglige virkemidler, der kendetegner de forskellige sange. Forløbet indeholder også en kreativ dimension, hvor eleverne i grupper har skrevet egne protestsange i forbindelse med skolens fælles afslutning af innovationsforløbet.

Tekster:
Kringsatt av fiender (1936) af Nordahl Grieg
Man binder os på mund og hånd (1940) af Poul Henningsen
Plutonium (1977) af Jomfru Ane Band
Gi' mig Danmark tilbage (2007) af Natasja Saad
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Parforholdet i litteraturen (del 2)

I forløbet fokuseres fortsat (se del 1) på forskellige skildringer af parforholdet i litteraturhistorien vha. moderne og ældre fiktionstekster. Der vil være et særligt fokus på de to episke genrer novellen og romanen. Forløbet indeholder værklæsningen af romanen Gift (1971).

Tekster:
Dokumentaren Tove i stykker (2020) af Sami Saif
Uddraget af forordet Det korte af det lange fra bogen Er det løgn hvad jeg siger (2002)
Uddrag af novellen Bjerge som hvide elefanter (1927) af Ernest Hemingway
Romanen Gift (1971) af Tove Ditlevsen (værk)
Novellen Hjulet (1962) af Peter Seeberg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Journalistik

I dette forløb sættes fokus på avisjournalistikken, dens genrer og historiske rolle. Der arbejdes indledningsvist induktivt, idet eleverne sættes til at undersøge en række danske, landsdækkende aviser og den måde, indholdet tilrettelægges på. Derudover præsenteres eleverne for en række for avisjournalistikken centrale begreber fra lærebogen 'Håndbog til dansk'. Her ser vi endvidere på, hvilken rolle pressen spiller i samfundet, idet vi kaster opmærksomheden på forskellen og spændet mellem nyheds- og opinionsjournalistikken. Altsammen suppleres med materiale, der giver indblik i den pressehistoriske udvikling i det 20. århundrede med henblik på at reflektere over journalistikkens rolle i dag.

Tekster:
Kronik: Vi har ikke lært at modstå techgiganternes algoritmer.Så er vi overhovedet klar til
AI? fra Information (januar 2024)
Kronik: Danske børn og unge forventer ikke at blive politisk aktive – og det er et problem
fra Berlingske (januar 2024)
Feature: Popmusikforsker: "Generation Z er de ultimative kulturelle altædere" fra Information (marts 2023)
Reportage: Happy journalism: Har De en Pia Kjærsgaard boende her? fra Politiken (oktober 1997)

Teori:
Uddrag fra artikel: 'Fra Partipresse over Omnibuspresse til Segmentpresse af Ida Schultz' i tidsskriftet 'Journalistica' (2007)
Om avisjournalistik i Håndbog til dansk
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Dokumentarisme

Medieforløb med fokus på dokumentargenren. I forløbet reflekteres løbende over, hvad der definerer genren, mens forskellige dokumentartyper gennemgås. Derudover inddrage filmsprogets virkemidler med henblik på at elevernes evne til at foretage tekstanalyse af audiovisuelt materiale styrkes.
Centralt i forløbet er dokumentarfilmen (værk) Klub Kranium (2021), som eleverne i slutningen af forløbet skal forberede og afvikle mundtlige fremlæggelser omkring.

Teori:
Dox - Forløb i medier (2016) kapitler 2+3

Tekster:
Dokumentaruddrag: Besat af den perfekte krop - uddrag af første afsnit (2016) (DR)
Dokumentaruddrag: Advokaternes tag-selv-bord (de første 6 minutter) (DR)
Dokumentaruddrag: På ubestemt tid (DR) 2015 (de første 6 minutter)(adgang via CFU)
Dokumentaruddrag: Mr. Graversen (2022) (de første 4 minutter) (Filmcentralen)
Dokumentaruddrag: Operation X - Narret til porno (2006)
Dokumentaruddrag: De fem benspænd (2003) (de første 20 minutter)
Dokumentar: Mig og min næse (2009) af Ziska Szemes
Dokumentar: Mirror (2009) af Joachim Ladefoged
Dokumentar: Klub Kranium (2021) af Frigge Fri (Værk) (Filmcentralen)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Romantisme+værklæsning

Forløbet fokuserer på romantismen som strømning i 1800-tallet. Forløbet inkluderer både episke og lyriske tekster. Særligt vægt lægges på det, der adskiller strømningen fra romantikken. Inkluderet i forløbet er en læsning af HC Andersens skyggen og en følgende diskussion af tilstedeværende træk fra romantismen. Forløbet afsluttes med en værklæsning af St. St. Blichers Sildig opvaagnen, der indeholder træk fra både romantik og romantisme.

Tekster:
Simon Peder (1805) af Adam Oehlenschläger
Strofer til musik (1815) af Lord Byron
Skyggen (1847) af HC Andersen
Sildig Opvaagnen (1828) af St. St. Blicher

Teori:
Om romantismen i Litteraturens veje
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Essayistik

Forløbet fokuserer på essay-genren. Forløbets mål er at gøre eleverne bekendte med forskellige essay-tekster for på den måde at understøtte den sideløbende introduktion og arbejde med den reflekterende artikel som skriftlig genre.

Tekster:
Essay: Sukker (2015) af Karl Ove Knausgaard
Uddrag: Første kapitel af Langsomheden (1995) af Milan Kundera
Essay: Glæden ved brusebad (1998) af Klavs Bondebjerg
Essay: Glæden ved vin (1991)
Essay: Vi må lade en margin stå (1977) af Thorkild Bjørnvig
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Det moderne gennembrud

I forløbet sættes der fokus på det moderne gennebrud vha. læsninger af en række af tidens markante forfattere. Fokus vil både være på teksternes samfundskritiske indhold (vedr. køn, klasse og kirke) og på deres forskelligartede stilistiske virkemidler - herunder naturalistiske og impressionistiske. I forløbet trænes den mundtlige formidling, idet de i forskellige grupper producerer en litterær podcast. I forbindelse med forløbet læses endvidere værket 'Et Dukkehjem' af Ibsen.
I løbet fremvises derudover spillefilmen Du som er i himlen, den kan tilgås på filmstriben.dk.

Tekster:
Forelæsning: Uddrag fra Indledning til Emigrantlitteraturen (1872) af Georg Brandes
Novelle: To verdener (1879) af JP Jacobsen
Film: Du som er i himlen (2022) af Tea Lindenburg
Novelle: Ane-Mette (1887) af Henrik Pontoppidan
Brev: Impressionisme - En lille Replik (1890) af Herman Bang
Novelle: Foran Alteret (1880) af Herman Bang
Drama: Henrik Ibsen: Et Dukkehjem (1879) (værk)
Uddrag afTV-Drama: Et dukkehjem (1974) (de sidste 25 minutter)

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Diskursanalyse

Forløbet tager afsæt i diskursteoriens begrebsverden, idet den forsøges appliceret i forbindelse med analysen af forskellige teksttyper - herunder videomateriale, taler og kommerciel og politisk kampagnemateriale. Hen mod slutningen af forløbet anvendes diskursanalysen i kobling med billedanalyse i forbindelse med en række mundtlige elevoplæg.

Teori:
Håndbog til Dansk s. 168-175 og 249-262
PP-præsentation udarbejdet på baggrund af:
Diskursanalyse som teori og metode (1999) af Winther Jørgensen & Phillips og Håndbog til dansk

Tekster:
Kampagnevideo: Nature is Speaking - Julia Roberts is Mother Nature af Conservation International
https://www.conservation.org/nature-is-speaking/julia-roberts-is-mother-nature
Tale: Statsminister Mette Frederiksens tale ved gudstjenesten på årsdagen for invasionen af Ukraine (2023)
Kampagneplakater: En række danske kommercielle og politiske kampagneplakater (se vedhæftet dokument)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Modernismer i det 20. århundrede

I forløbet læses en række modernistiske tekster med henblik på at opnå kendskab til de kulturelle og litterære strømninger, de afspejler. Realistiske tekster inddrages løbende som kontrast til de mere formeksperimenterende tekster.
Klassen stifter således bekendtskab med tekster fra følgende litterære perioder og strømninger: Det folkelige gennembrud, futurismen, ekspressionismen, socialrealisme, Heretica-digtningen og postmodernisme.
I forløbet indgår læsningen af Klaus Rifbjergs værk Under vejr med mig selv fra 1956 som kontrasttekst til Heretica-digtningen. Derudover inddrages analysearbejdet med en række malerier i forbindelse med nogle af perioderne.

Tekster:
Novelle: Lønningsdag (1900) af Martin Andersen Nexø
Novelle: Oktobernat (1898) af Johannes V. Jensen
Reportageuddrag af Maskinerne af Johannes V. Jensen
Maleri: Skriget (1893) af Edward Munch
Futurismens manifest (1909) af Filippo Marinetti
En række futuristiske malerier (se PP-præsentationen)
Digt: Asfalten (1918) af Emil Bønnelycke
Digt: Jeg ønsker mig en verden (1921) af Emil Bønnelycke
Digt: Ångest (1916) af Pär Lagerkvist
Digt: Satan sejrer (1920) af Tom Kristensen
Romanuddrag af Det daglige brød (1932) af Knuth Becker
Arbejdersang: Den store kæde (1921) af Oskar Hansen
Uddrag af Fragmenter fra en dagbog (1948) af Poul La Cour
Digt: Der er spændt vinger (1950) af Poul La Cour
Novelle: Roden (1953) af Martin A. Hansen
Dokumentar: Klaus Rifbjerg (1975) af Jørgen Leth
Hybridtekst: Anders And evangeliet (opr. indspillet i 1978, udgivet i 2004) af Dan Túrell
Romanuddrag fra Hvis en vinternat en rejsende af Italo Calvino (1979)
Kunstfilm: Andy Warhol performing: eating a hamburger (1982)
Videointerview: Jørgen Leth: Warhol Eating a Hamburger (2014)


Teori:
Uddrag fra De moderne gennembrud (s. 18-19) Systime + kort uddrag fra Litteraturens huse om Martin Andersen Nexø
Webartikel: Det ny århundredes morgenrøde (Lex.dk)
Uddrag fra Kunstrevolutionen i mellemkrigstiden (1990) om futurismen i DK
Uddrag fra Kunstrevolutionen i mellemkrigstiden (1990) om ekspressionisme
Uddraget Psykologisk litteraturlæsning i historisk lys fra Psykologi i Dansk (s. 9-12)
Hjemmeside: Faktalink - Postmodernitet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Digitale hjælpemidler til skriftlige prøver

Tilladte digitale hjælpemidler til skriftlige prøver i dansk:

Ordbog: ordnet.dk
Opslagsværket 'God stil' på minlæring.dk
Grammatik: sproget.dk
Grundbog: Håndbog til dansk (iBog)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Nyere tids litteratur

I forløbet stifter eleverne bekendtskab med nogle af de genremæssige og stilistiske træk, der præger litteraturen i dag. Forløbet tager afsæt i 90-ernes minimalistiske litteratur. Her genintroduceres og udbygges sproghandlingsteories begrebsverden, som eleverne stiftede bekendtskab med i forbindelse med AP i 1g. I forløbet stifter eleverne bekendtskab med autofiktion og dens undergenrer, som de beskrives i fagbogen Selvfortalt. I forbindelse med læsningen af Yahya Hassan og Olga Ravn inddrages endvidere værkernes paratekst (i denne forbindelse deres peritekst i form af bogomslag) i analysen.

Teori:
Webartikel: Dansk litteratur i 90'erne (Litteratursiden)
Uddrag om Yahya Hassan fra bogen Selvfortalt
En PP-præsentation om autofiktion udarbejdet på baggrund af de to første kapitler af bogen Selvfortalt, der har introducerende karakter.

Tekster:
Kortprosa: Udsigten til Randers (1998) af Thøger Jensen
Kortprosa: Togrejse (1996) af Peter Adolphsen
Novelle: En stol for lidt (1996) af Helle Helle
Digt: Trælameller (2013) fra Digte af Yahya Hassan
Digt: Du kommer i helvede min bror (2013) fra Digte af Yahya Hassan
Digt: Bekendelser (2013) fra Digte af Yahya Hassan
Film: Identitetstyveriet (2012) af Max Kestner
Romanuddrag fra Mit arbejde af Olga Ravn (2020) (s. 7-17 og 25-30)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Forløb#4

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer