Holdet 2022 Id/w - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Borupgaard Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Kenneth Vedel, Rasmus Mikkelsen
Hold 2022 Id/w (1w Id, 2w Id, 3w Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Basket
Titel 2 Rytmisk opvarmning
Titel 3 Beachvolley - eksamensdisciplin
Titel 4 Fankultur
Titel 5 Badminton - eksamensdisciplin
Titel 6 Fysiologi 1
Titel 7 Vild med dans (Cha/Jive)  - eksamensdisciplin
Titel 8 Fodbold  - eksamensdisciplin
Titel 9 Idrætspsykologi
Titel 10 Floorball
Titel 11 Dancefit
Titel 12 Padel - eksamensdisciplin
Titel 13 Fysiologi 2 (3g)
Titel 14 Alpinski
Titel 15 Hiphop  - Eksamensdisciplin
Titel 16 Håndbold

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Basket

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 3 Beachvolley - eksamensdisciplin

Tekniske færdigheder:
- Baggerslag
- Fingerslag
- Driveslag/rainbow
- Poke/knuckles
- underhåndsserv

Taktiske færdigheder:
- betydningen af tre berøringer.
- Simpel kommunikation
- Placering på banen (position i side out/servemodtagelse)
- Spilmønstre
- Spil to vs to, tre vs tre og fire vs fire
- Vi har både spillet med korrekt teknik og indøvet spil med kidsvolley teknikker (baggerslagkast og fingerslagskast)

- Rudimentært regelkendskab
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Fankultur

Vi har med udgangspunkt i en samfundfaglig tilgang i undervisningen arbejdet med kategorisering af forskellige fangrupperinger (primært indenfor fodbold, men også perspektiveret til andre idrætsarenaer), og med inddragelse af relevante sociologiske begreber og kulturteori (Hofstedes løgmodel og Ninian Smarts "Syv dimensioner") forsøgt at forstå forskellige fans typiske adfærd og bevæggrund herfor. Vi har kigget på forskellige typer af engagement, forklaringsmodeller og undersøgt fænomenet empirisk på studietur til Liverpool.

Det forventes at man kan definere og differentiere mellem
alm. fans og roligans
Casuals og ultras
Hooligans

Kort forklare om den historiske udvikling på fodbold fanscenen
Identificere kulturelle markører i én specifik arena under inddragelse af samfundsfaglige begreber som

Primær socialisering
Sekundær socialisering
Front og back stage
Primære  og referencegrupper
Rollekonflikt (indre- vs. ydre styret)
Ritualisering
Aftraditionalisering
Nytribalisme
Stilfællesskaber
Fjendebilleder

Redegøre for relevante modeler og anvende dem analytisk på casemateriale.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Badminton - eksamensdisciplin

De faglige mål:
Kende slagene to forskelige server, clear, netdrop, lob & smash
Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen

Læringsmål:

Taktiske færdigheder
Mestre kort baghåndsserv, netdrop, lang singleserv, lob og clear
  (sekundært drop).

Bruge korrekt benarbejde til for-bane forhånd + baghånd. Benarbejde + saks til bagbane forhånd (skal kun kunne forevises uden bold).

Taktiske færdigheder:
- Gennemgang af de basale regler.

-  Via spiløvelser har eleverne arbejdet med bevægelse og placering på
   banen - herunder fokus på spillecentrum, arbejde med slagserier og bevæge modstander rundt på banen.

Fokus har været på single på halvbane, men der er også spillet double i forløbet.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Fysiologi 1

Hovedfokus i 2. g var

Aerob træning
Eleverne har arbejdet med at opnå et indgående kendskab til og funktion af åndedrætssystem, blodkredsløb og cellulære forandringer, samt dækning af energibehov gennem indtag af makronæringsstoffer. Dertil en forståelse af opvarmingens betydning for præstationsevnen, hvordan man kan træne aerobt, og hvilke effekter træningen har.

Under den aerobe træning har der været et indgående fokus på forbedring af den maksimale iltoptagelse og forståelse af de systemer forskellige træningsformer påvirker, samt hvordan træningen af denne kan planlægges hensigtsmæssigt.

Muskelfysiologi
Eleverne har arbejdet med musklens opbygning, kontraktion, fibertyper, kraftudvikling, nervesignaler, tværbroforbindelser, træthed, ømhed, memory og kønsforskelle.

Det forventes at eleverne kan lave træningsprogrammer, samt kvalificeret begrunde valg af øvelser/træningsprincipper og forklare hvad der sker i kroppen fra nervesignal til kontraktion, energileverance til udtrætning, temperaturstigning og iltleverance mm.

Der er udført konditest og styrketest med hånddynanometer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Vild med dans (Cha/Jive) - eksamensdisciplin

Chachacha: New Yorker, Alemana, Spot-turn, Hand-to-hand, Triple-lock-step, Fan-Alemana

Fokuspunkter i Cha cha cha
- Vægt på forfod (hælen bruges aldrig i chachacha).
- Små trin. Man har kun brug for 1-2 m2 pr. par til grundtrin.
- Der er kun én som bestemmer og det er den, som fører. Kommunikation gennem hænder/arme.
- Parret danser i “en boks” med samme afstand altid.
- Bløde hofter og skarp på 1. og 3. takt.

Jive: Damedrejning under armen, Chassé ved siden af hinanden, vindmøllen, stop-and-go, american spin, bytte hånd bag herrens ryg.

Fokuspunkter i Jive:
- Ingen slæbende fødder - placér altid foden i jive.
- Mikrotrin, ellers kan det ikke nås i fuldt tempo.
- Pendulhofter - overkroppen danser ikke.
- HELT op på forfoden.
- Bounce i knæ/ankler.

Læringsmål:
at få indsigt i Cha-cha og Jive’s historiske baggrund og deres særlige kendetegn.
at få kendskab til grundtrin og de ovenstående variationer i hver dans og at kunne udføre disse teknisk korrekt. Det samme gælder kropsholdning og dansefatninger.
at kunne bevæge sig i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken.
At have kendskab til det at føre en partner og lade sig blive ført.
at kunne sammensætte forskellige variationer og beherske en længere rutine (dansekoreografi) i hver dans.
at blive bevidst om forskelle og ligheder mellem de to danse.
Vi har arbejdet med at begge dansere kan føre, såfremt de vælger det.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Fodbold - eksamensdisciplin

Teknisk:
Indersideafleveringer med og uden 1. berøring
Modtagning/tæmning
Skud
Basale finter

Taktisk:
Modtag - aflever - tilbyd!
Presspil
Lokalt overtal

Undervisningen har været præget af små øvelser med mange repetitioner under lærersupervision. Hvert modul er afsluttet af kampøvelse med. ca. 3-5 spillere på hvert hold.

Faglige mål:

- indersideaflevering
- driblinger
- spilbarhed

Basalt regelkendskab
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Idrætspsykologi

I forløbet har vi læst om, anvendt og analyseret cases vedrørende idrætspsykologiske problemstillinger omhandlende toppræstationer for hold og individ, agression og spændingsregulering, mentalisering, træner roller og ledelsesstile med udgangspunkt i grundbog (Yubio kap. 5).

Dertil har der været fokus på forskellige typer målsætning, herunder proces og resultatmål, visualisering, selvtale og teambuiliding  med udgangspunkt i DIF hæfte om Idrætspsykologi 2006.

Det forventes at eleverne kan lave en idrætspsykologisk arbejdskravsanalyse med anvendelse af relevante begreber fra pensum, og på den baggrund komme med anbefalinger til udøvere involveret i en given case.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Floorball

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Dancefit

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Padel - eksamensdisciplin

Vi har arbejdet med at

kunne udfører serv.
kunne udføre forhånds- og baghåndsgrundslag.
kunne udføre for- og baghåndsflugtninger.
kunne returnere lige bold fra bagvæg.
kunne udføre lob.
Taktiske elementer:

Korrekt placering ved modtagelse af serv og fornuftigt valg af servreturnering.
Spilsamarbejde med makker, herunder: Kommunikation, dækning af hver sin halvbane samt at være på samme højde i banen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Fysiologi 2 (3g)

Hovedfokus i 3. g var

Anaerob- og styrketræning
Eleverne har arbejdet med at opnå et indgående kendskab til og funktion af forskellige styrketræningstyper, med henblik på at øge den anaerbobe kapacitet og effekt, øge muskeludholdenhed, stimulere muskelvækst, forbedre spændstighed og eksplosivitet, opnå træningseffekter gennem planlægning af træningsmetoder og progressionscykler.
I sammenhæng hermed der udført polititest som en del af træningsprojektet i 3g. Der er udført fem forskelige test i opstart og eleverne har arbejdet med at forbedre en selvvalgt parameter, samt kondition.

Aerob træning 2
Der er fokuseret på en mere dybdegående forståelse af de aerobeprocesser som iltafgivelse, iltbindingkurve, a-v difference, RQ værdi (kulhydrat og fedtforbrænding) som udbygning af forståelsen af aerobtræning,  

I forbindelse med ovenstående har vi også været omkring produktion af ATP (dybdegående om aerob og anaerob ATP dannelse med glykose som substrat, men også alaktacid spaltning (Kreatinfosfat), fedtforbrænding er kun gennemgået overfladisk, ATP funktion, samt muskeltræthed  

Der har været lagt vægt på forståelse af følgende figurer
Figur 8.3, 8.4, 8.11, 8.12, 8.14, 8.15, 8.16, 8.19, 8.22, 8.23, 8.62

Sidst har vi også fokuseret på hvordan Epo fungere og hvilken præstationsfremmende effekt hormonet kan have.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Alpinski

Teori
Sikkehed på pist og bjerg


Praktisk
Carving og videoanalyse
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Padel 22-12-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Hiphop - Eksamensdisciplin

I dette hiphopforløb har målet været at eleverne kan udføre
basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser.
Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for hiphop.
At eleverne kender til isolationer og er i stand til at udføre isolerede bevægelser af forskellige kropsdele.
At eleverne kender til og kan vise forskellige poses, både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse.
At eleverne kender til og kan udføre forskellige freezes. Isoleret og i kombination med koreografi. Eleverne kan fremvise kortere indøvede fælles koreografi.

Musikalitet: At eleverne kan følge rytmen i musikken, herunder begynde på 1 slaget.
Eleverne ud fra ovenstående viden og færdigheder kan danse sammen
i mindre ”crews” og både improvisere samt danse koreograferede sekvenser. Herunder at eleverne kan lave deres egen Hiphop performance (koreograferet dans) til valgfrit musik nr.. Eleverne har som afslutning på forløbet skulle lave en egen koreografi

Fokus
At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESSR og vise eksempler på forskelliege bevægelseskvaliter, sammensætte små koreografier og vise musikforståelse og basalt taktkendskab.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Håndbold

Standard boldspil m tek, tak, samspil mm

Måske i sandkassen som afslutning?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer