Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Borupgaard Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Biologi A
|
Lærer(e)
|
Lotte Fly Jørgensen
|
Hold
|
2022 BI/z (1z BI, 1z BIøv, 2z BI, 2z BIøv, 3z BI, 3z BIøv)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Intro til biologi
Introduktion til biologi i gymnasiet
Yubio
Forventninger :)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
1,00 modul
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Mikrobiologi
Mikrobiologi –
Handler om det man skal bruge et mikroskop for at kunne se.
Mål: at få en grundlæggende forståelse for den mindste levende enhed – cellen.
Prokaryoter, er celler uden en kerne, det er bakterier og arkæer. Bakterier findes i stort antal overalt. Der er de gode, gavnlige bakterier, som vi lever i symbiose med i vores krop, og som vi udnytter i industrien, og de ”onde” bakterier, som vi kan blive syge af. Arkæer ved vi ikke lige så meget om, men de findes også i stort antal mange steder.
Eukaryoter er celler med en kerne, de inddeles typisk i tre store grupper; planteceller, svampeceller og dyreceller.
Målet er at kende funktionen af de overordnede strukturer i cellen, cellens organeller, her vil der være ekstra fokus på cellemembranen og hvordan stoffer transporteres over den. Her vil begreberne diffusion og osmose blive gennemgået.
Øvelse: Bakterier på Boag
Øvelse: Mikroskopi af celler,
Øvelse: Osmose i kartofler, og i vandplanten elodea
Yubio A, 2022
Introduktion 10-11
Prokaryoter 11 – 40
Eukaryoter 41 – 58
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Sexologi
Sexologi - reproduktion
Prævention og kønssygdomme (klamydia)
Hormoner, regulering af hormoner vha. feedback.
Hormonlignende stoffer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Den eukaryote celle
Den eukaryote celle
Overordnet introduktion til den eukaryote celles opbygning.
Funktionen af de vigtigste organeller
Membrantransport - diffusion, osmose, faciliteret diffusion og aktiv transport
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Kost og bæredygtighed
Kost og fordøjelse.
Hvordan er vores fordøjelsessystem opbygget?
Mund, spiserør, mave, tolvfingertarmen, tyndtarmen, tyktarmen og endetarmen.
Bugspytkirtlen, der tilsætter enzymer til tolvfingertarmen
Galden, der laves i leveren og tilsættes til tolvfingertarmen.
Hvad er vores mad opbygget af?
Hvor meget energi er der i maden? Hvor meget har vi brug for?
Hvordan påvirker vores kostvalg klimaet?
Nedbrydningen af kosten vender vi tilbage til i 2.g, når vi skal lære om enzymer.
Praktiske øvelser;
Tur på mac'en
Måling af stofskifte på forskellige dyr i zoo
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
En tur på Mac'en
|
17-04-2023
|
Prøve i biologi
|
12-05-2023
|
Kost, sundhed og bæredygtighed
|
21-05-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
DNA og celledelinger
DNA og celledelinger
I dette forløb skal I lære hvordan DNA er opbygget, samt hvordan det replikeres, dvs. kopieres, så det fordobles inden en celledeling. Derudover skal I lære omkring cellecyklus, og celledelingerne mitose og meiose. Mitose er den almindelige celledeling, hvor en ”almindelig” celle bliver til to, samt meiosen, hvor en stamcelle bliver til to kønsceller, som kun indeholder den halve mængde DNA.
Læringsmål:
- Du skal vide hvad DNA er, og hvordan det er opbygget
- Du skal vide hvordan DNA replikeres.
- Du skal kende til celledelingerne mitose og meiose - og du skal kunne beskrive de forskellige faser ud fra en en figur
- Du skal vide at specielt er meiosens 1. profase vigtig - der sker en overkrydsning!
Praktiske øvelser:
Ekstraktion af DNA
Mikroskopering af mitose i løgspidser
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Proteinsyntesen
Proteinsyntesen - det centrale dogme!
Hvordan information i DNA omsættes til syntese af bestemte proteiner.
Først om hvad et protein er og hvordan det er opbygget. Dernæst skal vi lære om hvordan DNA aflæses til RNA og hvordan koden i RNA omsættes til et bestemt protein.
Vi skal også lære lidt om genregulering, dvs. hvorfor nogle gener aflæses, mens andre ikke gør, i bestemte celletyper
Praktisk øvelse:
Produktion af video om proteinsyntesen
Kap 15.1 + 15.2 (aminosyrer + peptidbinding)
Kap. 20.1. 20.2, 20.3, 20.4 (proteinsyntese; RNA, transkription, translation),
20.6.1, 20.6.2 (ned- og opregulering af gener)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Slanger og proteinsynteseregulering
|
02-10-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Nedarvning - klassisk genetik
Nedarvning - klassisk genetik
Dette er et forløb om klassisk nedarvning og nedenfor er er række spørgsmål du sandsynligvis vil kunne svare på efter forløbet :)
Kan to brunøjede forældre få et blåøjet barn?
Og hvad med et barn med grønne øjne?
Hvorfor er rødhårede altid fregnede?
Hvorfor er der flest mænd der er farveblinde?
Kan man regne sandsynligheden ud for om et barn vil arve et bestem gen?
Kan man ved at studere et stamtræ se om et ufødt barn er i risiko for at arve en sygdom, eller kan man ud fra et stamtræ se hvordan en sygdom nedarves?
Hvordan kan man regne hyppigheden af et gen ud i en population?
Kan man påvirke sit DNA?
Læringsmål:
- Du skal vide hvad et gen er og hvordan et gen kan nedarves enten recessivt, dominant, ufuldstændigt dominant eller ved codominans.
- Du skal kende til epistasi og koblede gener, samt kønsbunden (x-bunden og y-bunden) nedarvning
- Du skal vide hvad maternel (mitokondriel) nedarvning er.
- Du kende Mendels 1. Og 2. Lov, og kunne lave et krydsningsskema (både et gens- og to gensudspaltning)
- Du skal kunne analysere et stamtræ
- Du skal kunne forstå hvordan man kan bestemme genotypefrekvenserne i en population vha. Hardy Weinberg
Praktiske øvelser:
Blodtype bestemmelse
2-gensudspaltning i majs
nedarvning af karaktertræk
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Blodtypebestemmelse
|
25-10-2023
|
Nedarvning, stamtræer og HW
|
23-11-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Ølbrygning - gæring (katabolismen, enzymer)
Gæring og ølbrygning
- Du skal lære om enzymer og de hovedgrupper enzymer inddeles i
- Du skal lære om kulhydrater opbygning og nedbrydning
- Biokemien bag nedbrydningen, katabolismen.
Herunder:
- glykolyse
- gæring
- Krebscyklus og elektrontransportkæden og ATP-produktion
- Du skal have kendskab til hvordan man brygger øl
Praktiske øvelser:
- enzymøvelser
- ølbrygning
Enzymer og fordøjelse
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Mutationer og kræft
Mutationer og kræft
Hvordan opstår mutationer i DNA? Hvordan påvirker punktmutationer proteinstrukturen? Hvilken effekt har det hvis et helt stykke af et kromosom forandres, forsvinder eller vendes om? Hvordan kan kromosomantals mutationer opstå, og hvorfor er disse ofte fatale?
Læringsmål:
- Du skal vide hvad en punktmutation er; både substitution, frameshift og dynamiskpunktmutation
- Du skal have en basal forståelse for hvor protein er opbygget og hvordan det nogle gange kun er af mindre betydning hvis en enkelt aminosyre skiftes ud, mens det andre gange kan have fatale følger.
- Du skal forstå hvad en kromosommutation er; både delition, duplikation, inversion, translokation og ringkromosom.
- Du skal forstå hvad en kromosomantal-mutationen, og hvordan den kan opstå ved nondisjunction.
- Du skal forstå hvorfor kromosom- og kromosomantals mutationer ofte er meget alvorlige.
- Du skal have en overordnet viden om hvorfor kræft kan opstå
- Herunder betydningen af p53
Øvelse: På jagt efter kræftgenet p53
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Mindre DNA mutationer
|
18-01-2024
|
På jagt efter kræftgenet
|
19-02-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Den aktive krop
Arbejdsfysiologi
- lunger og hjerte
- blod
- iltoptagelse og ilttransport
- Muskler, kontraktion og innervering, muskeltyper
- Muskeltræthed
- Energiomsætning og arbejdsformer
- Doping, EPO og anabolske steroider
Foredrag om diabetes
Praktiske øvelse:
Dissektion af hjerte- og lunger
Hæmatokritværdi
Mælkesyremåling
Hjerteblod på KU (Måling af vitalkapacitet
aerob og anaerob max test)
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Yubio A 2023; sider: 92-102, 104-114, 197-204, 324-337, 484-496, 518-522, 539-550, 558-561, 626-635
ebog
-
Diabetes arbejdsspørgsmål.docx
-
Hjerteblod; forskerteams og resultater
-
FIND VEJ TIL LIFE CAMPUS - vi mødes 8.50 i receptionen
-
Forskerteams og resultater
-
FIND VEJ TIL LIFE CAMPUS - vi mødes 8.50 i receptionen
-
Gruppedannelse og udstyr
-
Lektie: Gode ord at kunne
-
Valg af aktiviteter på studieturen (ved Lotte)
-
Find jeres pas frem derhjemme. Tjek hvornår de udløber + se præcist hvordan jeres navn står skrevet, hvad er fornavne, hvad er efternavne :)
-
RQ respiratorisk kvotient
-
Navne, som pas
-
Homeostase m fokus på blodsukker. Biologibogen.pdf
-
Jeg har kommenteret lidt på opgaverne, i afleverede i det virtuelle modul omkring diabetes, d. 26/2. Læs dem igennem og vær klar på at kunne forklare figur 6.17.
-
Glukose før og efter træning. Kroppen i Fokus.pdf
-
Fly information
-
Øvelsesvejledningen
-
Sundhedsparametre AS
-
Fedme og diabetes: Blot et spørgsmål om livsstil?
-
Hvordan arbejder hjertet, 2.14 min
-
Sådan fungerer hjertet - 14 sek
-
Lungekredsløbet - 18 sek
-
Hjerteslaget - 27 sek
-
Kredsløbet - 16 sek
-
Vejleding til dissektion
-
Mælkesyrebestemmelse (simpel).pdf
-
Afsnit
-
DRTV - Dopede drømmekroppe: Hooked på steroider
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Virtuelt om diabetes
|
26-02-2024
|
Skriftlig opg 1. Vitalkapacitet
|
04-03-2024
|
Energiproduktion - analyse af forsøg
|
14-03-2024
|
Skriftlig opg 2. Puls og arbejde
|
18-03-2024
|
Hypoteser til blodsukkerforsøg
|
08-04-2024
|
Blodsukker, træning og diabetes
|
22-04-2024
|
Hæmatokrit journal
|
24-04-2024
|
Skriftlig prøve om sælen
|
07-05-2024
|
Screencast om kreatinfosfat
|
18-05-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
33 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Øresund - marint økologi
Livet forsvinder fra Øresund - hvad sker der, og hvad vedkommer det os?
Økologi med fokus på havet omkring os, samt hvordan vi mennekser påvirker det, med fiskeri, og forurening fra landbrugsproduktion.
Grundlæggende økologi
Energi i økosystemer. hvad er produktion og hvordan måles den?
Primærproducenter, sekundær producenter, konsumenter
N - , P- og S-kredsløb.
Forurening med næringsstoffer (N og P)
Biodiversitet
Praktisk:
Ekskursion på Øresund, undersøgelse af to forskellige habitater
(CTD scan + vodtræk)
Populationsbestemmelse (bønneforsøg)
Materiale:
Yubio:
Produktion: Kap 26.3
Energistrømme: Kap 26.4
Populationsbiologi: Kap 26.5, kun 25.5.1, 25.5.2, 25.5.3, 25.5.4, 25.5.5
Stofkredsløb: Kap 27.1, 27.2 og 27.4
Havet: 29.4
Forurening primær, sekundær; 30.1, 30.2.1, 30.2.2, 30.2.3
Biodiversitet:
Artiklen: Klimakrise og biodiversitetskrise hænger sammen
+ Miniforelæsning v. professor Karen Timmermann, DTU https://www.youtube.com/watch?v=HwciKNDWodc
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Økotoksikologi
Økotoksikologi
Forløbet skal give en forståelse for hvordan svært nedbrydeligestoffer kan opkoncentreres gennem en fødekæde (biomagnifikation), sam i det enkelte individ (bioakkumulering).
Fokus på tungmetaller og deres påvirkning på enzymer, samt hormonforstyrrende stoffer
Forsøg:
LD50 forsøg med shampoo og andemad.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Nervesystemet og rusmidler
Nervesystemet, sanser, rusmidler og afhængighed
Nervesystemet. Introduktion til nervesystemet CNS og PNS, sensoriske- og motoriske nerver. Hvordan nerver kommunikerer gennem synapser og hvordan synapser kan påvirkes af gifte/rusmidler.
Faglige mål:
At vide hvordan en neuronet og gliaceller er opbygget og fungerer.
At forstå hvordan hvad hvilemembranpotentialet er og hvordan det opretholdes.
At forstå hvordan et aktionspotentiale skabes, hvordan det vandrer gennem aksonet og videreføres til et nyt neuron gennem synapsen.
Hvordan kemiske stoffer kan påvirker synapsen (kokain, curara, sarin)
Forsøg med sanser
Film:
Afhængighedens gåde
Forsøg:
Sanser, tryk, lys, lugt mm
Nerveledningshastighed
Alkohols påvirkning på cellemembranen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Immunforsvaret
Immunologi - hvordan fungerer vores immunforsvar?
Hvordan bekæmper vi fremmede mikroorganismer med antigener, gennem det medfødte uspecifikke forsvar og ved at aktivere det adaptive forsvar?
De vigtigste celler er makrofager, dendritceller, T-celler, B-celler samt plasmaceller, som er de celler der producerer antistoffer.
Vi skal bruge denne viden til at lære om hvordan man kan identificere og behandle slangebid. Både gennem traditionelle metoder, ved at se på hvrodan giften påvirker blod, men også ved ELISA, som tester for antistoffer samt LFA, som er en nyere bioteknologisk metode.
Derudover så skal vi lære om virus, hvordan vira formerer sig samt hvordan vores immunforsvar kan bekæmpe vira med vaccination.
Øvelser:
Fight the Bite:
1. Diagnosticering af slangebid - vedd blanding med blod
2. ELISA - antistoffer bruges for at diagnosticere slangegift (antigener)
3. LFA test (lateral flow assay) - hurtigere diagnosticering
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Præsentation om vaccination
|
04-12-2024
|
Fight the Bite
|
18-12-2024
|
Covid-19 + Surkål
|
13-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
Genteknologi
Genteknologi og bæredygtighed
Først i forløbet, skal vi lære om nogle grundlæggende metoder man benytter i arbejdet med DNA.
Genteknologiske metoder:
PCR, elektroforese (repetition fra kræftforløbet med p53), DNA påvisning, cDNA, DNA-chips, DNA-Fingerprinting, DNA sekvensering (Next Generation Sequencing (NGS)).
DNA profiler: Vi skal lære hvordan man laver en DNA-profiler og hvordan disse bruges af politiet til at identificere mennekser.
Gensplejsning/CRISPr:
Vi skal lære om hvordan man laver gensplejsning (transformation) og udnytter bakterier/gær som cellefabrikker, samt CRISPr, som er en nyere metode, hvor man mere præcist kan redigere i DNA.
Etik og bæredygtighed
Forløbet afrundes med at diskutere etiske dilemmaer forbundet med at bruge genteknologi, men også hvordan bioteknologi kan bruges, så vi får en mere bæredygtig produktion af fødevarer.
Øvelser:
Transformation af E.Coli med pGlo
Miniprojekt med GMO og bæredygtighed
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
17
|
Evolution og bioinformatik
Evolution og bioinformatik
Evolutionsbiologi: biologisk variation, naturlig selektion og artsdannelse, endemiske arter.
Hvordan man vha. bioinformatik kan skabe fylogenetiske stamtræer.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
18
|
CRISPr - revolutionerende gentek
CRISPr
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
19
|
Antibiotikaresistens
Antibiotika og antibiotikaresistens.
Hvordan fungerer antibiotika, og hvordan udvikles resistens.
Vi lærer mere om bakterier, hvordan de deler sig og udveksler DNA, horisontal spredning af resistensgener; konjugation, transduktion og transformation).
Hvordan vi bekæmpe bakterier med antibiotika - og hvordan dette massive selektionspres medfører en hurtig evolution (antibiotikaresistens)
( ̶ mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer, infektionsbiologi og resistens)
Praktiske øvelser:
Antibiotikaresistens
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
20
|
Fotosyntese /anabolisme
Produktion og bæredygtighed?
Om fotosyntese, dvs. anabolisme, opbygning af stoffer og dermed produktion.
Også en smule om energitab/ bæredygtighed, delvis repetition fra 1.g.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
21
|
UV planer + links + repetition
Repetition
Tilknyttet skriftligt arbejde som ikke lige hører til et emne.
Årsprøve 2.g, terminsprøve, repeterende sæt
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52725922205",
"T": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52725922205",
"H": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52725922205"
}