Borupgaard Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Borupgaard Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2023 1z TyF - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2024/25
Institution
Borupgaard Gymnasium
Fag og niveau
Tysk B
Lærer(e)
Niels Peter Nielsen
Hold
2023 1z TyF (
1z TyF
,
2z TyF
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Grundforløb
Titel 2
Alles Familie - EKSAMEN
Titel 3
Chemie: Kittler & Kager
Titel 4
Wirtschaft & Kultur
Titel 5
Meine Sommerferien
Titel 6
Kriminelles & Abgründiges - EKSAMEN
Titel 7
Videnskabsuge og Lübeck
Titel 8
Jugend im Nationalsozialismus - EKSAMEN
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Grundforløb
Grundforløbet handler om at præsentere eleverne for tysk fortsætter faget på gymnasiet.
Emnet giver eleverne indtryk af tysk kulturproduktion og enkelte værker:
- VM sangen fra 2014 "Auf Uns" med Andreas Burani
- Beethoven og Schiller med den 9. Symphonie/"Ode an die Freude"
- Goethe og Rammstein med sammenligning af balladen "Der Erlkönig" og sangen "Dalai Lama"
- Malerier og i den forbindelse billedanalyse (aflevering)
- Kafka med introduktion til begrebet "Kafkaesk" (Duden: In der Art der Schilderungen Kafkas; auf unergründliche Weise bedrohlich) og analyse af "Kleine Fabel" samt "Gib's auf"
Grammatik:
Verber og sætningsanalyse
Ordforråd
Vi arbejdede med grundlæggende ordforråd, som: årstider, ugedage, måneder, transport, tallene, klokken.
Indhold
Kernestof:
Gefühle
TyF/7 2023
Bildende Kunst
Gruppen - Bildbeschreibung
I dag er der studieretningspræsentationer i sprogfagene, hvor vi i første halvdel af modulet vil høre forskellige oplæg om vigtigheden af at lære sprog. I skal gå direkte i Musikhuset og sidde klar præcist kl. 11.55, hvor oplæggene går i gang. I sids
Lektien er afleveringen, altså at I skal kunne præsentere jeres selvvalgte billede mundtligt på tysk ud fra stikord (jeres Sprechzettel). Dvs I skal ikke kunne det uden ad og ikke læse op, men tale frit ud fra stikord (så vidt muligt). Alle I gruppen
Vi skal arbejde med Sætningsanalyse, verber og substantiver på tysk. Som forberedelse må Du gerne ransage din hjerne for hvad du ved om emnet og evt. tage en tysk grammatik med, hvis du har det fra folkeskolen, eller din AP-latin bog. - I får selvføl
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Alles Familie - EKSAMEN
Forløbet handler om familieliv og familieformer i nutidens Tyskland.
Formål:
- at eleverne bliver fortrolige med tyskundervisningen mht. arbejdesformer, lektielæsning og deltagelse i det faglige arbejde etc.
- at eleverne introduceres til at bruge GramDisc og arbejde med grammatik mundtligt og skriftligt. Opsamling af basisgrammatik og det grammatiske system med inddragelse af AP-viden:
bestemt og ubestemt artikel
possessive pronominer
personlige pronominer
kongruens
Materialer:
Fra: Hermann: "Los geht's": kap. "Alles Familie"
Introduktion til emnet s.116-121
Tekst "Ferienplanung" & "Cornflakes"
Tekst: "Wer wohnt mit wem?" fra Brauns, S. (2018): Deutschland: alles, was du wissen willst. Carlsen Verlag GmbH, Hamburg.
Mundtlighed:
Eleverne træner præsentation af egen familie og af familieformer på baggrund af billeder.
Podcastaflevering om Familieformer
Indhold
Kernestof:
Keine Hausaufgaben!
Forbered lidt grammatik. Vi arbejder med verberne sein, haben und werden. Hvad ved du om verberne? Hvordan bruger man dem og hvad betyder de?
Samme som sidst: øv jer på haben, sein og werden!
Häckert, L. (ansv.): ALLES IN ALLEM, Kaleidoscope; sider: 16, 18-21, 30
Husk tilbage på hvordan man bøjer regelmæssige verber i nutid, datid og før-nutid. Fx verbet "leben".
Husk alles in allem-bogen & kompendiet.
Anaya bekommt ein Kompendium
Opgave 7 fra kopien - Besvar spørgsmål om hjælpeverber - helst på tysk! inkl. oversættelser.
Feste Plätze: Stammplätze
Husk Alles Familie-kompendiet
Læs Texten "Familienplanung" færdig. Jeg forudsætter til timen at du har styr på det generelle plot ved fx at have besvaret alle sand-falsk udsagn inden timen.
Næste aflevering er en video, hvor du skal filme dig/jer selv. Lektien er derfor at du skal afprøve den rette software, så du kan gøre det! Fx iMovie eller Screen-o-matic eller andet godt.
I får ca 1 time til at lave jeres video HELT færdig.
Stille Nacht (Silent Night) – Lyric Video
Husk kompendiet og Alles in Allem. Ellers ingen lektier :)
Færdiggøre opgave 6, side 23 i kompendiet.
Minlæring - sætningsanalyse (især verballed)
Quizlet-klasse
Husk Alles in Allem!
Vokabeln - Cornflakes
Vi skal læse Cornflakes, så en god lektie er at læse så meget som muligt af teksten hjemmefra. Ellers er der ingen lektier til i dag.
Vokabeln: Cornflakes - zusammenfassen
Minlæring: Lav en sætningsanalyse!
Husk dokumentet over jeres første noter til Zusammenfassung.
Ich möchte einen Text zusammenfassen
Personenbeschreibung
Eine Person beschreiben
Minlæring - Sætningsanalyse: Det vi mangler!
Minlæring
Grammatik - Sætningsanalyse og Kasus
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 25
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Chemie: Kittler & Kager
Indhold
Kernestof:
Husk din grammatik-bogen Alles in Allem.
Grundbegriffe der Chemie
Minlæring - Lektie
Gloser - Wirtschaftswunder
Vokabeln: Wirtschaftswunder
Vokabeln zum Film
Vi arbejder videre med Wirtschaftswunder og Dr Oetker, som lektie kan du med fordel genbesøge gloselisterne i Quizlet.
Deutschlands große Clans - Die Oetker Story Doku HD
DAS GROSSE BACKEN
Minlæring
Husk Alles in Allem
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Wirtschaft & Kultur
Vi arbejdede med at lære tyske virksomheder at kende. Firmaerne var udvalgt efter deres kendthedsgrad, men også som repræsentanter for familieejede virksomheder og såkaldte "mittelständische Betriebe" og som underleverandører til den tyske bilindustri.
Firmaerne vi diskuterede var:
-Alfred Ritter
- Fritz Kola
- Weleda
- Flensburger Brauerei
- Victorinox
- Modellbau Hermann Siegen
Materiale: Albertsen, D.; Knudsen, A.-M. M.; og Groh, M. (2015): Wirtschaft & Kultur, Lindhardt & Ringhof Uddannelse, København.
Vi afsluttede forløbet med at se "Die Dasslers", 1 & 2 om familien bag firmaerne Adidas og Puma.
Grammatik:
Arbejde med ordstilling i hoved- og ledsætning, uregelmæssige verber og kongruens.
Fokus i forløbet var mundtlig tyskproduktion med elevoplæg i grupper, så en gruppe med et firma præsenterede for en anden gruppe (altså ikke hele klassen). Materialet var også baseret på interviews og dermed talt tysk frem for skriftsprog.
Indhold
Kernestof:
Husk Alles in Allem
Arbeitsblatt
Afsnit
Minlæring - Personlige stedord
Pronominer - stedord
Quizlet - Vokabeln
Husk Alles in Allem - din grammatikbog!
Videos von Das Erste und den Dritten Programmen
Mappe: Årsprøve
Husk Alles in Allem!
Besvar opgaverne til teksten "Bist Du eine Hexe"?
Send en besked inden modulet med 3-4 elever, som du vil til årsprøve med. Jeg kommer til at tage højde for ordblinde elever med ekstratid.
Øv gloserne til "Ich möchte einen Vortrag halten" & "wie geht es weiter" i Quizlet
Husk øretelefoner
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Kultur und Wirtschaft
14-05-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Meine Sommerferien
Introforløb med præsentationer og skriftlig aflevering om elevernes sommerferier.
Indhold
Kernestof:
Häckert, L. (ansv.): ALLES IN ALLEM, Kaleidoscope
Übe die regemässigen Verben (1-22) - und benutze so viele wie möglich in der Beschreibung deiner Sommerferien!
Øv jer på ALLE 49 verber. Det er sidste omgang i dag. Og det med verber betyder go både glose og bøjning i tid, person, tal.
Læs historien "Frühzug"
Du skriver i hånden kun med ordbog som hjælp om din sommerferie.
Test i de 49 regelmæssige gloser.
Digital udgave af bøjningsskema
Stammplätze
Husk kompendiet "Abgründiges"
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Kriminelles & Abgründiges - EKSAMEN
Forløbet er baseret på kapitlet "Abgründiges" i Auf Uns med brug af Freuds personlighedsmodel (ægget) og "isbjergsmodel" (populariseret af E. Hemingway) til at analysere de tre læste tekster.
Materiale:
Abgründiges, Auf uns, siderne: 194-212
med teksterne "Frühzug", "Anatomie" og "Der Fischer"
TYF-A Begynder eksamensmateriale "Die Ehefrau"
Forløbet indeholdt ingen nye grammatiske emner, men snarere fokus på mundtlig sammenfatning, brug af citater og personbeskrivelse.
Indhold
Kernestof:
Øv jer på ALLE 49 verber. Det er sidste omgang i dag. Og det med verber betyder go både glose og bøjning i tid, person, tal.
Læs historien "Frühzug"
Du skriver i hånden kun med ordbog som hjælp om din sommerferie.
Test i de 49 regelmæssige gloser.
Digital udgave af bøjningsskema
Stammplätze
Husk kompendiet "Abgründiges"
Vokabeln für Der Fischer
Uregelmæssige verber
Keine Stammplätze, aber JungeMädchen abwechselnd sitzen!
Quizlet!
Unregelmäßige Verben
Bildbeschreibung
Unregelmäßige Verben!
I får tid til at skrive afleveringen færdig i modulet. Hvert par skal vise mig deres tekst og stille 3 spørgsmål om formuleringer, som I er usikre om.
Häckert, L. (ansv.): ALLES IN ALLEM, Kaleidoscope; sider: 44-48, 79-82, 105
Husk test i de uregelmæssige verber! God gammeldags på papir uden hjælpemidler - imorgen!
Lest Zeile 1-31 und beantwortet Fragen 1-4.
Læs linie 1-31. Side 14/223
Minlæring - Præpositioner: Intro
Lies die Nixe im Teich bis Seite 224/15, Zeile 35
Husk Alles in Allem
Minlæring - Akk & Dat præpositioner
Die Nixe im Teich Seite 16/225, Zeile 41
Lies das Märchen Die Nixe im Teich bis zum Schluss/Ende!
Minlæring - Præpositioner
Minlæring: Akkusativ eller Dativ?
Husk kompendiet. Was passierte in dem Märchen "Die Nixe im Teich"?
Minlæring - fortsat
Husk Alles in Allem!
Gloser: Gefühle
Quizlet: Abgründiges
Präpositionen (akkusativ)
Präpositionen (Akk/Dat)
Präpositionen (Dativ)
I skal kunne lektierne fra sidste modul på fingerspidserne!
Udfyld test i præpsositioner (arbejdspapirets opgave 8).
Vi skal igang med at lære lidt om Lübeck. Vrid dit hoved i 200 sekunder om hvad du ved om byen.
arbejdsblad
Husk Alles in Allem. Vi arbejder med relative pronominer.
I dagens modul skal I forberede jeres video-aflevering om Lübeck, ingen lektie ud over at undersøge hvad der interesserer dig mest og få styr på noterne til præsentationen af Jeres seværdighed.
Husk klassikeren: Alles in Allem - vi skal lige repetere det relative pronomen!
Mappe Lübeck
Samme lektie som til den 10. december
Husk arbejdspapirerne (opgaveblad, tekst, notatblad). Især teksten!!
Læs indledningen i Alles in Allem til adjektiver. Hvad er det? Hvordan bruger man dem på tysk?
Nyhedsartikel
Grupper
Hver gruppe skal dele/sende linket til deres nyhedartikel med/til mig (inden modulet).
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 32
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Videnskabsuge og Lübeck
De første modul brugte vi på videnskabsugen, som skal introducere eleverne til metode i tyskfaget. Formålet var, at forklare eleverne, hvordan tyskfaget kan indgå i de tværfaglige opgaver som SRO og SRP.
De efterfølgende moduler brugte vi på at forberede vores udflugt til julemarkedet i Lübeck. Vi arbejdede en smule med byens historie og kultur for så at forberede interviews, som eleverne skulle gennemføre på julemarkedet og i diverse butikker.
Efterfølgende redigerede eleverne deres videoer med optagelser fra interview og byvandringen i Lübeck.
Grammatisk arbejde: possessive pronominer.
Indhold
Kernestof:
Udfyld test i præpsositioner (arbejdspapirets opgave 8).
Vi skal igang med at lære lidt om Lübeck. Vrid dit hoved i 200 sekunder om hvad du ved om byen.
Häckert, L. (ansv.): ALLES IN ALLEM, Kaleidoscope; sider: 79-81
arbejdsblad
Husk Alles in Allem. Vi arbejder med relative pronominer.
I dagens modul skal I forberede jeres video-aflevering om Lübeck, ingen lektie ud over at undersøge hvad der interesserer dig mest og få styr på noterne til præsentationen af Jeres seværdighed.
Husk klassikeren: Alles in Allem - vi skal lige repetere det relative pronomen!
Mappe Lübeck
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Jugend im Nationalsozialismus - EKSAMEN
Historisk forløb om at være ung i Tyskland under det nationalsocialistiske diktatur.
Kernestof:
- Tysk kultur, historie og samfundsforhold.
- et udvalg af tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og -genrer, som giver eleverne en
kunstnerisk oplevelse og en varieret og nuanceret indsigt i kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland. Der skal indgå tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
- kulturelle og samfundsmæssige forhold med fokus på ligheder og forskelle mellem tyske og andre kultur- og
samfundsforhold
- grundlæggende normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk, herunder for anvendelse af
ordforråd i forskellige kulturelle og samfundsmæssige sammenhænge
- grundlæggende regler for tysk udtale og intonation.
Materiale:
Film: Napola - Elite für den Führer
Maschmann, Melita: Fazit - Mein Weg in der Hitlerjugend (ikke fiktion)
Michels, Tilde: Freundschaftsringe
Eins, Zwei, Drei: mundtlig eksamen i tysk: Psychologische Grundeigenschaften, siderne 38-40.
Grammatisk fokus var relative, personlige og possessive pronominer & arbejde med at lære gloser som "psykologiske egenskabe" til personkarakteristik.
Indhold
Kernestof:
Forløb: Jugend im Nationalsozialismus
Minlæring: Adjektiver -- svag bøjning
Vi gennemgår opgave 4 fra forrige modul (Alles in Allem)
Læs "Freundschaftsrinnge" side 1-4 (73-76) nederst side 4.
MinLæring - Adjektiver 2
FreundschaftsringeGoogle Drive: Sign-inFreundschaftsringe
Minlæring - Adjektiver 3
Forbered din viden om adjektiver (tillægsord). Dvs øv den svage, blandede og stærke bøjning og hvornår man bøjer adjektiver efter hvilken tabel.
Husk kompendiet! Vi læser videre i Freundschaftsringe.
Mappe - Richtig-Falsch
Husk kompendiet. Vi studerer "Freundschaftsringe". I dagens anledning ingen grammatik!
Freundschaftsringe -- Textarbeit
Aflevér jeres besvarelse INDEN modulet! Wir arbeiten weiter mit den Textfragen, der Zusammenfassung und Analyse.
Materialer
Husk kompendiet - vi går igang med at læse Fazit - Mein Weg in der HJ
Husk Alles in Allem - og læs om Adjektiverne
Vi skal arbejde med "Napola" hav jeres noter fra filmen klar.
Arbeitsblatt
Das Eiserne Kreuz
Vokabeln - Das Eiserne Kreuz
Das Eiserne Kreuz: Wahr≈Falsch
I skal have læst side 1 (Zeile 30)
Ingen Lektier, men husk "Das Eiserne Kreuz" hvis du stadig har de kompendie!
Gruppenübersicht.png -- Vi arbejder videre med jeres tekster i undervisningen ved at I skal skrive en smule om dem, EFTER at I har præsenteret dem for hinanden. Hjælpemiddel: ordbog.com og gloser på papir. En god forberedelse er altså at have styr på
Husk kompendiet. Vi skal igang med den sidste emne-præsentation.
Hausarbeit
Quizlet -- oversigt over materialer
tagesschau.de - die erste Adresse für Nachrichten und Information
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 23
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58978089380", "T": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58978089380", "H": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58978089380" }