Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Borupgaard Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag A
|
|
Lærer(e)
|
Martin Garval
|
|
Hold
|
2023 SA/q (1q SA, 2q SA, 3q SA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
2
|
Identitet og identitetsdannelse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Hvad kendetegner USA - kulturelt og politisk?
Formål
Forløbet fokuserer på forskellige aspekter ved USA: USA som nation, det politiske system, velfærdsstaten, integration og raceopdeling, den politiske kultur under Trump.
Kapitel 9: https://samfundsfagb.systime.dk/?id=205
Faglige mål
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
Kernestof
- Sociologi
- identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
- politisk meningsdannelse og medier, herunder adfærd på de sociale medier
- samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur
Grundbogsmateriale
Brøndum, Peter og Annegrethe Rasmussen: USA'S udfordringer. Forlaget Systime (2020)(3. udg.): s. .
Artikler og andet materiale
"Obama: 'Splittelse i USA skaber farligt politisk klima'". Berlingske 05.11.2022.
Sanders, Bernie: Kampen mod social ulighed er USA’s vigtigste politiske projektInformation. Information, 07.04.2021
Trads, David: Det er ikke længere bare slemt i USA. Det er faktisk værre. Politiken, 25.04.2020.
Markus Bernsen: Amerikas indre kolonier. Weekendavisen, 22. september 2023.
Horisont: Henry vokser op i USAs farligste postnummer (DR.dk, 27.04.21)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Hvordan fungerer det politiske system?
Formål
Forløbet havde fokus på de tre klassiske ideologier og deres senere forgreninger i bl.a. socialdemokratisme, socialliberalisme og neoliberalisme. Derefter så vi på hvordan de politiske partiers politik afspejler deres ideologiske overbevisning og hvordan partierne placerer sig i forhold til værdi- og fordelingspolitikken på den nye højre-venstre skala. Derudover arbejdede vi at forklare partiernes valg af standpunkt vha. forskellige partiadfærdsmodeller bl.a. Molins model og Kaare Strøms model.
Faglige mål
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå (- Opnå faglig viden om danske samfundsforhold)
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold.
- Formidle indholdet i enkle modeller og tabeller
Kernestof
Politik
- politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
- magt- og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene.
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU.
Grundbogsmateriale
Luk samfundet op!, (3. udg.): s.
Artikler og andet materiale
Rune Lykkeberg: Hvis partierne opfører sig om principløse sælgere, bliver vælgere til forbrugere. Information, 18. januar 2024.
Frauke Giebner: Skoleelever er tilsyneladende vilde med Liberal Alliance. Det siger noget om deres forældre. Politiken, 2. februar 2024.
Esben Bøgh Sørensen: Debatindlæg: "Idéhistoriker: Venstrepopulismen er begyndt at ruste." Politiken, 22. november 2022.
TV: Deadline: Kan SF få socialisme med Lars Løkke? (DR2, 12.03.2024):
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Ungarn - EU og højrepopulisme
I forløbet har eleverne undersøgt to fremtrædende politiske strømninger i begyndelsen af det 21. årh; populisme og identitetspolitik – for at afklare, hvordan disse strømninger udfolder sig, og på hvilken måde de hænger sammen.
Eleverne har til at starte med arbejdet med to forskellige former for populisme; højre- og venstrepopulismen, som den præsenteres af hhv. Jan-Werner Müller og Chantal Mouffe, samt hvorledes disse udfolder sig empirisk - gennem cases om USA, Ungarn og Spanien.
Herefter har eleverne beskæftiget sig med forskellige typer generelle vælgeradfærdsteori (sociologiske, socialpsykologiske og rationelle), der efterfølgende har ledt videre til specifikke teorier om årsagerne til højrepopulismens fremgang; Dani Rodriks økonomiske globaliseringstese og Inglehart/Norris’ kulturelle backlash-tese.
Formål
Faglige mål
Kernestof
Grundbogsmateriale
Supplerende materiale
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Det amerikanske præsidentvalg 2024
Amerikansk valg og vælgeradfærd
I forløbet om det amerikanske valg beskæftigede vi os med de forskellige udfordringer for det amerikanske demokrati.
Vi har bl.a. arbejdet med:
- det politiske system og valgsystemet i USA
- De to partier Demokraterne og Republikanerne
- det politiske klima og tillid til de folkevalgte politikere
- sammenhængskraft og polarisering, herunder Capitol-angrebet
- valgets emner: Immigration, abort, race, økonomi mv.
- medier og politisk kommunikation
- teorier om vælgeradfærd (kernevælgere, marginalvælgere, svingvælgere og issuevoters)
(rational choice-stemmeadfærd, Pocketbook voting og Michiganmodellen)
- teorier om partiadfærd (Downs rational choice-model)
- demokratiteori
Faglige mål i fokus:
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.
Kernestof:
Politik
- politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
- magt- og demokratiopfattelser
- politiske beslutningsprocesser
Materialer:
- Brøndum, Peter og Annegrethe Felter Rasmussen (2024): USA's UdfordringerForlaget Columbus (2024): s. 46-57, s. 78-91, s.102-104 &124-133.
Supplerende materiale:
https://www.dr.dk/nyheder/udland/valg-i-usa/explainer-saadan-fungerer-usas-valgmandssystem
https://nyheder.tv2.dk/udland/2024-10-02-walz-og-vance-har-noeglen-til-sejr-og-den-gemmer-sig-i-midtvesten-siger-ekspert
https://avisendanmark.dk/udland/fakta-vaelgerne-skal-registrere-sig-for-at-stemme-i-usa
https://www.dr.dk/nyheder/udland/valg-i-usa/analyse-guess-whos-back-derfor-vandt-donald-trump
https://www.theguardian.com/us-news/ng-interactive/2024/nov/06/donald-trump-wins-election-11-issues-threat
https://www.altinget.dk/artikel/trump-slog-harris-her-er-10-valgloefter-han-har-givet-til-usa-og-verden
Eric Levitz: Can Kamala Harris overcome her Campaign’s biggest challenge. Vox, 19. august 2024.
https://nyheder.tv2.dk/udland/2024-11-06-her-er-fire-vigtige-faktorer-der-banede-vejen-for-trumps-valgsucces
Richard Luscombe: “How Trump won over Latino and Hispanic voters in historic numbers”. The Guardian, 9. november 2024.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
SRO-forløb: Social ulighed i Storbritannien
SRO i fagene engelsk og samfundsfag om ulighed og fattigdom i Storbritannien
Formål
Forløbet fungerede som optakt til klassens SRO i fagene engelsk og samfundsfag og social ulighed, fattigdom og (manglende) sammenhængskraft i et britiske klassesamfund.
Vi indledte forløbet med en introduktion til de samfundsvidenskabelige metoder samt styrker og svagheder ved hhv. kvalitative og kvantitative metoder. I den forbindelse har vi bl.a. set nærmere på Brexit for at forstå nogle af baggrundene for Storbritanniens udtrædelse af EU samt hvorledes fattigdom og ulighed dokumenteres vha. statistisk materialer og reportager.
Faglige mål
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold.
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
Kernestof
Sociologi
- identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
- samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur
Politik
- politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU.
Økonomi
- velfærdsprincipper og forholdet mellem stat, civilsamfund og marked, herunder markedsmekanismen og politisk påvirkning heraf
Materiale
Ole Helmersen: Brexit Britain. Forlaget Columbus (2020): s. 1-18 + relevante tekstdele ift. partipræsentationer s. 157-172
Supplerende materiale
Mathias Sindberg: En social katastrofe er undervejs i Storbritannien: »Man må bare holde ud«. Information, 28. december 2022.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Social ulighed i Danmark
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
SRP og flerfaglige forløb på BOAG - SRO
-
Samfundsfaglige metoder
-
Har vi ulighed i Danmark? 1 (06.01.25)
-
Talepapir
-
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale den 1. januar 2025
-
Har vi ulighed i Danmark? 2 (08.01.24)
-
Mia Amalie Holstein - Debat_ Mødrehjælpen drager en tvivlsom konklusion (Berlingske, 02.12.24).pdf
-
DRTV - Realitytjek: Alex Vanopslagh møder kontanthjælpsmodtager
-
Har vi ulighed i Danmark? 3 (09.01.25)
-
Færre børn vokser op i fattigdom – men store kommunale forskelle
-
Har vi ulighed i Danmark? 4 (20.01.25)
-
Sund Uddannelse
-
Hjernekassen på P1 | Social arv | DR LYD
-
Ulighedens mange ansigter kap. 5 (2014).pdf
-
Har vi ulighed i Danmark? 5 (03.02.25)
-
4 ud af 10 uddannelseskroner går til akademikere
-
Har vi ulighed i Danmark? 6 (06.02.25)
-
2q SA - Opgave 4 (undersøgelse)
-
Ulighedens mange ansigter, 2. udg. 2019 Kap. 6 Konsekvenser af ulighed (1).pdf
-
Har vi ulighed i Danmark? 8 (03.03.25)
-
Brøndum, P. (ansv.): ULIGHEDENS MANGE ANSIGTER (2 udg.), Columbus; sider: 126-133, 148-150, 157-162, 186-190
-
Har vi ulighed i Danmark? 9+10 (05.03.25 + 06.03.25)
-
Synspunkter på ulighed
-
Ulighedens mange ansigter, 2. udg. 2019 Kap. 7 Ulighed og ideologi.pdf
-
Ulighedens mange ansigter, 2. udg. 2019 Kap. 8 Velfærdsstat og ulighed.pdf
-
Har vi ulighed i Danmark? 11 & 12 (07.03.25 + 10.03.25)
-
Ulighed og velfærdsstat
-
Ulighedens mange ansigter, 2. udg. 2019 Kap. 8 Velfærdsstat og ulighed (1).pdf
-
Har vi ulighed i Danmark? 13 (17.03.25)
-
Flere gennemfører en ungdomsuddannelse
-
Dansk Erhverv - Langsigtede reformer, der øger arbejdsudbuddet markant frem mod 2030
-
Liberal Alliance - Du har altid et valg
-
Ulighedens mange ansigter, 2. udg. 2019 Kap. 9 Løsninger på ulighed og social ulighed.pdf
-
Har vi ulighed i Danmark? 14 (19.03.25)
-
i bliver ikke lige sunde af at gøre lige meget for alle (10.01.2024)
-
Har vi ulighed i Danmark? 16 (20.03.25)
-
Vi bliver ikke lige sunde af at gøre lige meget for alle 10.01.2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Dansk udenrigspolitik i en ny verdensorden
I forløbet fokuserede vi på Danmarks position i den nye verdensorden, som den udspiller sig i 2020'erne. Forløbet omhandlede den ændrede verdensorden og de nye rammebetingelser for dansk udenrigspolitik.
Vi fokuserede på Danmarks rolle og muligheder som småstat, og i relation hertil undersøgte vi det skifte i prioriteringerne i Danmarks udenrigspolitiske mål og midler, der har fundet sted siden Ruslands invasion i Ukraine. I den forbindelse brugte vi adaptionsmodellen til at forklare forandringerne i dansk udenrigspolitik og forskellene mellem partiernes vægtning af de forskellige udenrigspolitiske områder (bistandspolitik overfor hård sikkerhedspolitik).
Endelig havde vi fokus på regeringens såkaldte "pragmatiske idealisme", sådan som den bl.a. viste sig i regeringens Afrika-strategi fra 2023, og den kritik af de prioriteringer, der blev rejst i kølvandet på præsentationen.
Vi tog udgangspunkt i følgende spørgsmål:
Hvilke målsætninger prioriteres i dansk udenrigspolitik?
Hvordan træffer Danmark udenrigspolitiske beslutninger?
Hvad bestemmer udviklingen i den danske udenrigspolitik?
Hvilke muligheder har Danmark i den nye verdensorden?
Kernebegreber:
udenrigspolitiske mål og midler
pragmatisk idealisme
adaptionsmodellen
arenaer for dansk udenrigspolitik: EU, NATO, FN, Nordisk Råd
Faglige mål
”anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle sam-fundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- "anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser”
- ”forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed”
Kernestof
International politik
- aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt
- mål og muligheder i Danmarks udenrigspolitik
Materiale
Jesper Hjarsbæk Rasmussen og Jakob Sinding Skött: IP-bogen. Forlaget Columbus (2023): s. 88-97, s. 101-104, s. 140-150, s. 231-234 & s. 272-278.
Regeringen: Udenrigs- og sikkerhedspolitisk strategi, 2023 (s. 1-8). Fra: https://um.dk/udenrigspolitik/aktuelle-emner/udenrigs-og-sikkerhedspolitisk-strategi-2023
Regeringen: Afrikas århundrede. Strategi for et styrket dansk engagement med de afrikanske lande. 2023 (s. 1-3).
Regeringen: Faktaark: Strategi for styrket dansk engagement med de afrikanske lande.
Begge publikationer kan hentes på Udenrigsministeriets hjemmeside: https://um.dk/udenrigspolitik/aktuelle-emner/afrikas-aarhundrede
Supplerende materiale
”mål og muligheder i Danmarks udenrigspolitik”
Udenrigspolitiske mål indeholder sikkerhedspolitiske, udenrigsøkonomiske og idepolitiske/værdipolitiske mål. Muligheder indbefatter Danmarks muligheder som småstat inden for forskellige internationale organisationer som fx EU, NATO og FN og brug af begreber som fx determinanter og interesser. Forskellige muligheder for tilpasningspolitik og aktivisme diskuteres, og den udenrigspolitiske beslutningsproces ses som et resultat af både interne og eksterne forhold. Desuden kan Rigsfællesskabets udenrigspolitik fx i forhold til Arktis inddrages.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Regeringens_Sikkerhedspolitiske_analysegruppe_DK_WEB_04_final-FINAL-a.pdf
-
Dansk udenrigspolitik 2 (24.03.25)
-
Branner, H.: GLOBAL POLITIK (3 udg.), Columbus; sider: 230-242
-
Dansk udenrigspolitik 3 (31.03.25)
-
Dansk udenrigspolitik 4 (02.04.25)
-
Karin Axelsson - Emnet er så sprængfarligt, at Grønland ikke fylder på den officielle dagsorden (Politiken, 02.04.25).pdf
-
Dansk udenrigspolitik 5 (03.04.25)
-
Wikman, L.: KNÆK KODEN (3 udg.), Systime; sider: 26-27, 50-51
-
Dansk udenrigspolitik 6 (04.04.25)
-
Hjælpeark til opgaveskrivning
-
Dansk udenrigspolitik 7 (07.04.25)
-
DRTV - Verdenssituationen med Clement: USA erklærer hele verden handelskrig
-
Thomas Bernt Henriksen - Risikoen for en økonomisk nedtur er den mindste af (Berlingske, 05.04.25) - tekst.pdf
-
Thomas Bernt Henriksen - Risikoen for en økonomisk nedtur er den mindste af (Berlingske, 05.04.25).pdf
-
Dansk udenrigspolitik 8 (09.04.25)
-
Forsker: Rusland er ikke eneste sikkerhedstrussel for Europa
-
Katja Lindskov Rasmussen - Rusland er ikke den eneste sikkerhedstrussel for Europa (Politiken, 10. april 2025).pdf
-
Dansk udenrigspolitik 9 (23.04.25)
-
opgaver
-
grupper
-
Kære 1q og 2q
-
Københavner rundtur
-
HUSK AIRPODS
-
GUL
-
GRØN
-
Dansk udenrigspolitik 10 (28.04.25)
-
Afrikas århundrede
-
AF-strategi_2024_ver-UK_sider (1).pdf
-
Afrika-strategi-Faktaark-DK (2).pdf
-
Migratory routes
-
Dansk udenrigspolitik 11 (30.04.25)AF-strategi_2024_ver-UK_sider (1).pdf
-
Ulla Jepsen & Gerd Kieffer-Døssing: Afrikansk ungdomsoprør (DIIS Interview, 26. august 2024)
-
Alexandre Gernigon - Afrika-strategiens ambassadelukninger svigter Sahels sårbare civilbefolkning (DIIS, 3. september 2024)
-
Ninna Nyberg Sørensen - Studiepladser til afrikanske studerende Udviklingsbistand eller hjernetyveri? Studiepladser til afrikanske studerende (DIIS Comment, 26. august 2024)
-
Dansk udenrigspolitik 11 (30.04.25)
-
Dansk udenrigspolitik 12 (01.05.25)
-
Global politik, kap. 8.pdf
-
USA og Ukraine laver fælles genopbygningsfond
-
Prøvesynopsis - 3q SA, Sommer 2025
-
DRTV - Krigens døgn: Særudgave om Grønland
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Køn og ligestilling
Forløb om køn og ligestilling i Danmark. Forløbet tager udgangspunkt i problematikker omkring køn i forskellige områder af samfundet, herunder uddannelse, arbejdsmarked og forskelle mellem drenge og piger. Herefter er forløbet todelt, således at første halvdel fokuserer på arbejdsmarkedet, ligeløn og topposter i erhvervslivet, mens anden halvdel i højere grad fokuserer på køn i et sociologisk perspektiv i forhold til opdragelse og kønsopfattelser.
Gennem arbejdet med forskellige kønsteorier (Bourdieu: maskulin dominans og symbolsk vold, patriarkatsteori, Simone de Beauvoir og Judith Butler)er det formålet med forløbet at give eleverne en dybere forståelse af synet på køn og ligestilling i samfundet.
Faglige mål
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
Kernestof
Sociologi
- identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
- samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur
Politik
- politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
- magt- og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene.
Økonomi
- velfærdsprincipper og forholdet mellem stat, civilsamfund og marked, herunder markedsmekanismen og politisk påvirkning heraf
Materiale
Storr-Hansen, Anna, Kia Ditlevsen og Tine Studstrup: Køn og ligestilling - i samfundsfagligt perspektiv. Forlaget Columbus (2017): s. 7-12, s. 13-19, s. 25-30, s. 51-59, og s. 61-70, s. 138-151.
Joachim Ohrt Fehler: Pierre Bourdieu - Den maskuline dominans. Fra: www.teorier.dk
Supplerende materiale
Milla Mølgaard: "De er ikke kvinder - de er ikke mænd." Politiken, 25. januar
2015.
https://politiken.dk/forbrugogliv/livsstil/trivsel/art5562443/De-er-ikke-kvinder-de-er-ikke-m%C3%A6nd
Astrid Elkjær Sørensen og Dorthe Boe Danbjørg: 'Forskere: Det er pinligt, at Danmark trækker bundplacering i ligestilling, mens alle vores nordiske naboer topper. Politiken, 18. juli 2017.
https://www.dr.dk/nyheder/indland/interaktiv-grafik-saa-stor-er-loenforskellen-inden-dit-arbejdsomraade. dr.dk, 24. juli 2017.
René Just Poulsen og Søren Moon Vestergaard. 23-årige Emma gik fra hævnporno-offer til feministisk frontkæmper. DR Nyheder 8. marts 2015
Minister: Køn afgør iværksætteres adgang til kapital. Politiken, 30. oktober 2023.
DR2: "Uden køn" DR. 19. august 2013.
DR3: Hård udenpå (1). DR3, 25. oktober 2017.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Samf-quiz
-
Køn og ligestilling 1 (15.08.25)
-
Køn og ligestilling 2 (19.08.25)
-
samfundsfagsnyt_238 (1).pdf
-
Svend Aage Madsen - På vej mod en ny maskulinitet (Samfundsfagsnyt, nr. 238, s. 20-25).pdf
-
Køn og ligestilling 3 (20.08.25)
-
Storr-Hansen, A. (ansv.): KØN OG LIGESTILLING (2 udg.), Columbus; sider: 24-39, 62-72, 75-80, 108-110, 118-121
-
Køn og ligestilling 4 (21.08.25)
-
Selin Türker - De bliver kaldt 'trad wives', og afviser livet som moderne kvinde. Er det feminisme eller undertrykkelse? (DR.dk, 13.08.24)
-
Køn og ligestilling 5 (25.08.25)
-
IMG_3123.jpeg IMG_3120.jpeg
-
IMG_3133.jpeg
-
Forord | ULIGHEDENS MANGE ANSIGTER
-
Køn og ligestilling 6 (29.08.25)
-
Køn og ligestilling 7 (02.09.25)
-
Køn og ligestilling 8 (05.09.25)
-
DRTV - Hård udenpå (S1: E1)
-
Køn og ligestilling 9 (08.09.25)
-
Køn og ligestilling 10 (11.09.25)
-
Køn og ligestilling 11 (12.09.25)
-
Køn og ligestilling 12 (16.09.25)
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
International politik i 2020'erne
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
1.1: Hvad er international politik, og hvad er udenrigspolitik? | IP-BOGEN
-
1.2: Hvorfor skal vi studere international politik? | IP-BOGEN
-
International politik 1 (30.09.25)
-
Brøndum, P. (ansv.): LUK SAMFUNDET OP! (3 udg.), Columbus; sider: 32-37
-
International politik 2 (03.10.25)
-
IP-BOGEN (2 udg.); sider: 54-57, 59-60, 72-79, 83-86, 174-180
-
International politik 3 (09.10.25)
-
International politik 4 (10.10.25)
-
Konstruktivismen og Ruslands invasion af Ukraine.docx
-
International politik 5 (20.10.25)
-
International politik 6 (23.10.25)
-
Janus Elmstrøm Lauritsen - Ole Wæver i Interviewserien: Der er ingen, der siger, at verden skal være orkestreret på det globale niveau (Ræson, 26.01.2024)
-
Opgave 2 - skriveø
-
Ole Wæver i Interviewserien_ Der er ing...estreret på det globale niveau _ RÆSON.pdf
-
International politik 7 (28.10.25)
-
Harvard-professor ser flere grunde til, at Ukraine-krigen ikke ændrer alt (Kristeligt Dagblad, 24.04.22)DRTV - Deadline: Har Kina udmanøvreret Trump? (30.10.25)
-
International politik 8 (31.10.25)
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Kommunalvalget 2025
Som optakt til Kommunalvalget 2025 fokuserer vi i dette forløb på følgende områder:
- den politiske kompetencefordeling ml. stat, regioner og kommuner. Herunder særligt hvilke opgaver kommunerne tager sig af.
- forskellige demokratiopfattelser - herunder forskellen på konkurrencedemokrati, deltagelsesdemokrati og deliberativt demokrati. I forlængelse heraf fokuserede vi på forskellige politiske deltagelsesformer og i den forlængelse heraf havde vi fokus på mulige årsager til den lave valgprocent til kommunalvalg.
Desuden er teoretisk fokus på
- hvordan en kommune styres og ledes - politisk og administrativt
- Molins model til at se på hvad der formede partiernes politik
- vælgernes adfærd ved kommunalpolitik - rational-choice modellen, nærheds- og retningsmodellen samt bl.a. begreberne borgmestereffekten og issue-voting.
Kernestof
Faglige mål
anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
Grundbogsmateriale
Brandt Sørensen, Anders og Anders Broholm: Byrådet - magt og politik i baghaven (2. udg.). Forlaget Columbus: s. 18-27 & s. 41-46.
Supplerende materiale
De artikler, der fremgår af oversigten herunder.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
15.Arbejdsmarked, konkurrenceevne og globalisering
Forløbet er todelt: Den første del indeholder en gennemgang af grundbegreberne (kernestof; need to know) i forbindelse med arbejdsmarkedet
Derefter tog forløbet form som projektorienteret forløb, hvor udfordringerne for det danske arbejdsmarked behandles af eleverne i gruppearbejde. Her skulle eleverne selv skal supplere bogen med materiale de selv søger og i arbejdet gør sig overvejelser med metode. Denne sidste del af forløbet var således mere orienteret mod de faglige mål samt på at se arbejdsmarkedet i forhold til fagets øvrige discipliner.
Fokuspunkter
- Arbejdsmarkedet (herunder neoklassisk arbejdsmarkedsteori, institutionel arbejdsmarkedsteori, grundbegreber, årsagerne til arbejdsløshed, organisering, arbejdsmarkedspolitik, flexicurity-modellen
- Dansk konkurrrenceevne med fokus på lønkonkurrenceevne og strukturel konkurrenceevne
- I kombination med ovenstående arbejdes der med hvordan makropolitik og strukturpolitik (herunder arbejdsmarkedspolitik) påvirker inflation/arbejdsløshed (Phillipskurven)
Kernestof:
• identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
• velfærdsprincipper og forholdet mellem stat, civilsamfund og marked, herunder markedsmekanismen og politisk påvirkning heraf
• globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold
• kvalitativ og kvantitativ metode samt systematisk behandling af forskellige typer data
• statistiske mål, herunder lineær regression og statistisk usikkerhed.
Faglige mål:
• anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
• anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
• undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
• formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
• forholde sig kritisk til forskelligartede materialer fra forskellige typer afsendere og anvende viden om samfundsvidenskabelig metode til at gennemføre mindre empiriske undersøgelser
• påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
Materiale:
Henriksen, Per: Arbejde og arbejdsmarked. Forlaget Columbus (2022), s. .
Kureer, Henrik: ØkonomiNu. En grundbog til samfundsøkonomi (3. udg.) Forlaget Systime (2018): s. 189-198 og s. 230-242.
Artikler/supplerende materiale
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Repetition og eksamenstræning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Hjælpemidler til brug ved eksamen og årsprøve
Som udgangspunkt må internettet ikke bruges til andet end adgang til Lectio, ordbogen.com og netprøver.dk.
I Lectio må man tilgå prøveholdets dokumenter inkl. afleverede opgaver. Det betyder, at dokumenter fra Google Drev skal downloades på forhånd. Du må dog gerne skrive din besvarelse i et Google Docs, som kun du har adgang til, men det er ikke tilladt at dele mapper eller skrive i dokumenter, som andre har adgang til.
Alt andet materiale skal som udgangspunkt være downloadet.
Digitale hjælpemidler som ikke kan downloades:
Følgende elektroniske hjælpemidler må bruges til eksamen
Skriftlighed i samfundsfag med Marie Berg Carlsen
https://sites.google.com/view/samfundsfag-marie-berg-carlsen/skriftlighed?authuser=0&pli=1
Excel i Samfundsfag + undersider: https://sites.google.com/view/excelisamfundsfag/startside?authuser=0
Det er forbudt at anvende online/offline oversættelsesprogrammer, der kan oversætte hele sætninger eller udtryk. Det er ligeledes forbudt at anvende programmer baseret på AI/kunstig intelligens (fx ChatGPT).
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59011549430",
"T": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59011549430",
"H": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59011549430"
}