Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Borupgaard Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Pernille Dyeremose Larsen, Rasmus Mikkelsen
|
|
Hold
|
2023 Id/i (1i Id, 2i Id, 3i Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Friluftsliv/Sverige
Forløbet er afviklet i 1.g grundforløbsklasser.
Varighed: 6 moduler (2 moduler kanoundervisning i DK, 4 moduler i Sverige).
Læringsmål:
Gennem forløbet introduceres eleverne for idrætsfagets alsidighed gennem fokus på at:
- arbejde med krops-idrætslige færdigheder inden for specifikke discipliner.
- opnå kendskab til egen fysiske kapacitet (samt måder at udvikle denne på).
- kunne indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer.
Kano:
- Mestring af J-tag og C-tag
- Forståelse for rollefordeling mellem forpadler og bagpadler
- Viden om sikkerhed og hensigtsmæssig adfærd i kanoen
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Ultimate
Forløbet er gennemført i grundforløbet for alle 1. g'ere.
Faglige mål:
– gennem alsidig idrætsundervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne
redegøre for centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
– opnå færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser
færdighedsområderne: Boldspil, nye og klassiske idrætter samt musik og bevægelse.
– udvikle kropsbevidsthed
– indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for såvel egne som andres roller og
etiske forhold
Læringsmål:
Tekniske:
Kunne kaste korrekt udførte baghånds-, forhånds- og hammerkast, der kan gribes af en medspiller over 8-12 m.
Kunne anvende forskellige gribeformer
Kunne anvende pivotering til at komme fri af en opdækning
Kunne udføre cuts og løbe til åbne områder
Taktiske:
Kunne vise spilbarhed.
Kunne udføre personlig opdækning af en bestemt spiller
Kunne forstå og anvende spillets regler.
Kunne vise “stacking” - der er ikke krav til at dette skal kunne fungere i det færdige spil.
Desuden spille med brug af spirit på basalt niveau: udvise fairplay og dømme selv.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Hip hop
Det forventes at eleven, efter forløbsafslutning, har tillært sig følgende færdigheder og begreber indenfor dansestilen Hip Hop:
- Dansens kendetegnende bevægelser og udtryk
- Labans bevægelseslære
- Skabelse af musikvideo som skal inkludere en hip hop sekvens som eleverne selv har koreograferet. Her lægges især vægt på bevægelseskvalitet, dansens udtryk og brug af Labans bevægelseslære.
- Labans bevægelseskvaliteter.
- Kropsbevidsthed.
- Tid- og tyngdebevidsthed.
- Rumbevidsthed.
- Bevidsthed om bevægelse ifht. andre.
- Frie & bundne bevægelser.
- Koreografiske bevægelser.
- Synkront.
- Kanon.
- Solo/kor.
- Fragmentarisk.
- Dialogisk.
Forløbet har i høj grad været fokuseret på gruppearbejde med lærersupervision og -dialog. Forløbet er afsluttet med produktion af egen musikvideo.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Lanciers
Forløbet er ikke et eksamensforløb. Der danses lancier alle 3 år, som forberedelse til gallafesten. Desuden indgår forløbet i bedømmelsen til elevernes årskarakter. Her lægges vægt på taktforståelse, præcise og korrekte bevægelser, samt forståelse for dansens udtryk.
I løbet af de 3 år læres alle 5 ture. I 2.g og 3.g tilføjes særlige finesser, så sværhedsgraden stiger.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Opvarmning og bib-test
- Opvarmningsteori (fysiologiske og mentale fordele ved opvarmning)
- Udførsel af opvarmningsprogram
- Teori om kondition, iltoptagelse, kondital og test
- Udførsel af bib-test
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Beachvolley
Det forventes at eleven, efter forløbsafslutning, har tillært eller stiftet bekendtskab med følgende færdigheder:
Tekniske færdigheder:
- Baggerslag
- Fingerslag
- Driveslag (samt intro til overhåndsserv)
- underhåndsserv
- introduktion til knuckle/poke
Taktiske færdigheder:
- betydningen af tre berøringer.
- Simpel kommunikation
- Placering på banen (position i side out/servemodtagelse, setters cirkel)
- Regelkendskab
Undervisningen har været præget af lærerinstruktion og -observation af de enkelte elementer, efterfulgt af elevaktiviteter med feedback fra både lærer og andre elever. Hvert undervisningsmodul er blevet afsluttet med kampøvelse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Mountainbike
Eleverne er skal i forløbet blive fortrolig med at cykle på MTB, herunder kendskab til de forskellige tekniske elementer, der hører til. Det er også et formål at træne elevens aerobe kapacitet i form af længere ture i skov eller på stier.
Eleverne veksler mellem at køre på teknikbane, runder på skolens mtb-track og længere ture på mtb-tracks i hareskoven. Hermed veksles mellem teknikundervisning, tekniktræning i praksis og træning af deres aerobe kapacitet.
Eleverne bør mestre grundlæggende kendskab til opbygningen og funktionen af en MTB (fx indstilling, bremser og gearskifte).
- Kendskab til sikkerhedsreglerne i forbindelse med MTB-kørsel.
- Have en god grundposition med god balance og god kropsposition.
- Have en god sving- og bremse-teknik.
- Have en god teknik ved uphill- og downhill-kørsel.
- Demonstrere god kondition i forbindelse med MTB-kørsel.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Anatomi og bevægelseslære
Det forventes at eleven, efter forløbsafslutning, har tillært eller stiftet bekendtskab med følgende teori indenfor funktionel anatomi og bevægelseslære:
Ledlære: Herunder de mest almindelige lednavne og ledtyper, samt deres relevante ledbevægelser, så eleven er i stand til at lave en fyldestgørende ledbeskrivelse.
Muskellære: Herunder en række af de vigtigste muskler, som har funktion for bevægelsesapparatet. Som en del af muskelbeskrivelsen forventes at indgå: musklens navn og funktion, samt i en vis grad musklens placering og hæfte.
Begreber: Eleven har modtaget undervisning i relevante faglige udtryk såsom agonist/antagonist samt musklens kontraktionsformer (koncentrisk, excentrisk, isometrisk/statisk). Desuden har eleverne stiftet bekendtskab med de mekaniske forhold for kraftudvikling.
Bevægelsesanalyse: Eleven bør være i stand til, at lave en simpel systematisk bevægelsesanalyse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Jive og chachacha
Cha cha cha:
- Grundtrin
- New Yorker
- Alemana
- Spot Turn
- Hand-to-hand
- Triple Lockstep
- Fan alemana (ikke alle nåede den)
Fokuspunkter i Cha cha cha:
- Vægt på forfod (hælen bruges aldrig i chachacha).
- Små trin.
- Der er kun én som bestemmer og det er den, som fører. Kommunikation gennem hænder/arme.
- Parret danser i “en boks” med samme afstand altid.
- Bløde hofter og skarp på 1. og 3. takt.
Jive:
- Grundtrin
- Damedrejning
- Vindmøllen
- Stop-and-go
- American spin
- Chasé ved siden af hinanden
Fokuspunkter i Jive:
- Ingen slæbende fødder - placér altid foden i jive.
- Mikrotrin, ellers kan det ikke nås i fuldt tempo.
- Pendulhofter - overkroppen danser ikke.
- HELT op på forfoden.
- Bounce i knæ/ankler.
I begge stilarter er der arbejdet med både at føre og at blive ført i en dans.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Ishockey
Praktisk forløb i ishockey.
Forløb ikke opgivet til praktisk eksamen
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Idræt og samfund
Det forventes at eleven, efter forløbsafslutning, har tillært eller stiftet bekendtskab med følgende teori indenfor feltet ‘Idræt og samfund’:
- Normer og 'religion' i nutidens idræt: Socialisering og sammenhængskraft, med fokus på teoretikerne Comte og Dürkheim.
- Idræt og Identitet i det senmoderne samfund, med udgangspunkt i teoretikerne Ziehe, Gofmann og Erikson.
Eleverne har ifbm. forløbet været til foredrag med Malte Tellerup og Anders Haarh Rasmussen, om normer politik og køn i sporten. Efterfølgende har eleverne analyseret uddrag fra foredraget ud fra ovenstående teori.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Hjerteblod
Teoretisk/praktisk forløb
Teoretisk har vi arbejdet med:
Arbejdsfysiologi:
- Aerobe (respiration) og anaerobe (KP spaltning, glykolyse) energiprocesser og deres bidrag under arbejde ved forskellig intensitet og varighed.
- Det ilttransporterende system (store/lille kredsløb, lunger, hjerte), samt kendskab til relevante begreber: lungeventilation, vitalkapacitet, minutvolumen, puls, slagvolumen, maksimal iltoptagelse, kondital og hæmatokritværdi
- RQ/RER
Praktisk har vi arbejdet med:
Besøg på LIFE hjerteblod i Lyngby, hvor eleverne har udført diverse fysiske tests, samt modtaget undervisning i ovenstående emner med relation til de enkelte tests.
Test:
- Maksimal iltoptagelse
- Wingate test
- Springhøjde
- Grebsstyrke
- 30 m. sprint
- Bioimpedansmåling
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Ultimate 2.0
Genopfriskning af tekniske og taktiske elementer fra det praktiske forløb i 1.g. Desuden fokus på opbygning af egne angrebssystemer.
Forløbet er ikke opgivet til praktisk eksamen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
idrætspsykologi
Teoretisk forløb
Vi har arbejdet med:
- Spændingsregulering (den omvendte u-kurve) og den enkelte sportsudøvers præstation og motivation.
- Holdets toppræstation, herunder synergieffekt, Ringelmanneffekten og holdkohæsion
- Forskellige formelle og uformelle roller på et hold, og disses indflydelse på præstation og kohæsion
- Trænerroller og ledelse, herunder ledelsesstile.
I forløbet har eleverne set filmen ‘Sommeren ‘92’ og relateret denne til emnerne holdets toppræstation, holdkohæsion, roller og ledelse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
strandhåndbold
Praktisk forløb i strandhåndbold.
I forløbet er desuden arbejdet med praksis-teori kobling til det teoretiske forløb om idrætspsykologi.
Forløbet er ikke opgivet til den praktisk eksamen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Padel
De faglige mål koblet til den praktiske del af undervisningen:
Tekniske elementer:
- kunne udfører serv.
- kunne udføre forhånds- og baghåndsgrundslag.
- kunne udføre for- og baghåndsflugtninger.
- kunne returnere lige bold fra bagvæg.
- kunne udføre lob.
Taktiske elementer:
- Korrekt placering ved modtagelse af serv og fornuftigt valg af servreturnering.
- Spilsamarbejde med makker, herunder: Kommunikation, dækning af hver sin halvbane samt at være på samme højde i banen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
17
|
Idræt og samfund 2.0
Det forventes at eleven, efter forløbsafslutning, har tillært eller stiftet bekendtskab med følgende teori indenfor feltet ‘Idræt og samfund’:
Idrættens organisering i Danmark med fokus på DIF og DGI. Herunder historie, værdisæt og forskelle og ligheder mellem de to organisationer.
Danskernes idrætsvaner:
Emnet har været fokuseret på hvilke idrætter danskerne dyrker fra 1960'erne til i dag, hvilken organisationsform de dyrkes i, samt danskernes grundlag for at vælge idræt og organisationsform.
Eleverne har ifbm. forløbet lavet en opgave om Den lille historie, sammenlignet med Den store historie, med udgangspunkt i interview af egne familiemedlemmer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
18
|
Springgymnastik
Praktisk forløb i springgymnastik.
Forløbet er ikke opgivet til praktisk eksamen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
19
|
Alpint skiløb
Læringsmål:
- Kende til skiens egenskaber
- Kunne forklare hvordan en ski kan dreje vha. trykbelastning og kantning
- Kende til svingets faser
- Kende til grundlæggende principper for alpint skiløb
- Få erfaring med videoanalyse af eget skiløb og valg af relevante øvelser i forhold til fejltype.
Forløbet er ikke opgivet til praktisk eksamen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
20
|
Træningsprojekt
Det forventes at eleven efter forløbsafslutning, har stiftet bekendtskab med følgende teori inden for arbejdsfysiologi og træningslære:
Arbejdsfysiologi:
- Aerobe (respiration) og anaerobe (KP spaltning, glykolyse) energiprocesser og deres bidrag under arbejde ved forskellig intensitet og varighed.
- Det ilttransporterende system (store/lille kredsløb, lunger, hjerte), samt kendskab til relevante begreber: lungeventilation, vitalkapacitet, minutvolumen, puls, slagvolumen, maksimal iltoptagelse, kondital og hæmatokritværdi
Muskelfysiologi:
Herunder opbygningen og komponenterne i en sarkomer. Eleverne har også arbejdet med hele processen bag en tværbrocyklus, herunder frigivelsen af Ca2+ fra SR og dets rolle i tværbroen.
Eleverne har yderligere arbejdet med forskellige muskelfibertyper, deres karakteristika og deres betydning for idrætsudøvere i forskellige idrætter.
Eleverne har kun meget overfladisk stiftet bekendtskab med nervesignaler ifbm. muskelkontraktion
Træningslære:
- Grundlæggende træningsprincipper: princippet om specificitet, restitution og superkompensation.
- Aerob træning: Træningsprincipper og forventede fysiologiske ændringer ved træning af maksimal iltoptagelse og udholdenhed.
- Anaerob træning: Træningsprincipper og forventede fysiologiske ændringer ved træning af anaerob effekt, anaerob kapacitet, samt forskellige former for styrketræning (maks. styrke, muskeludholdenhed, eksplosiv styrke, spændstighed).
I starten af forløbet har eleverne udført Politiets fysiske optagelsesprøve, som består af:
- 2400 m løb
- sprint
- pulls ups
- Længdespring
- Bænkpres
Ud af disse har eleverne valgt én test, hvortil de har lavet et selvstændigt træningsprogram. Det har de udført i 9 uger, og derefter lavet en aflsuttende test. På baggrund af dette, har de lavet en videopræsentation af deres selvstændige projekt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
21
|
Dancefit
Der arbejdes med indøvelse af faste koreografier gående gradvis mere mod udvikling af egne.
Grundlæggende kendskab til opbygning af serier til musik i 4/4 takt, taktforståelse og udnyttelse af musik, både i forgrunden og i baggrunden.
Erfaring med forskellige koreografiers former og udtryk.
Fokus på bevægelseskvalitet, rytmisk forståelse, præsentation og instruktion.
Forløbet er bygget op om Dancefit som fitnesscenter-disciplin med eleverne i rollen som underviser. Derfor har forløbet også haft fokus på instruktion og præsentation. Ikke bare i selve koreografien, men også som en "fitness-lektion", hvor vanskelige trin og taktforståelse skal præsenteres for deltagerne.
Forløbet afsluttes med at udarbejde egen koreografi i grupper. Koreografien skal have et af følgende fokus:
1. med inddragelse af specifik dansegenre (jive/chacha/hip hop)
2. med tydelig inddragelse af musikken i koreografien
Koreografien præsenteres, som var den en dancefit lektion i et fitness-center. Instruktion og performance er derfor også vigtige elementer i det endelige produkt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
22
|
Basketball
Eleverne har arbejdet med og forventes at kunne lave:
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen) og med korrekt tilløb
- Udføre skud (med hele kroppen), hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder.
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens) og lave crossover og rotationer om egen akse
- Aflevere på forskellig vis (to-hånds bryst, studs og indspil til)
- Triple threat position
- Taktisk forståelse af cuts, give&go, pick n' roll, samt anvende screeninger ved personlig opdækning
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
- Personlig opdækning og cylinderprincippet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59027499063",
"T": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59027499063",
"H": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59027499063"
}