Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Borupgaard Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Biologi A
|
|
Lærer(e)
|
Jens Aaboe
|
|
Hold
|
2023 BI/z (1z BI, 1z BIøv, 2z BI, 2z BIøv, 3z BI, 3z BIøv)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Mikrobiologi
Handler om det man skal bruge et mikroskop for at kunne se.
Mål: at få en grundlæggende forståelse for den mindste levende enhed – cellen.
Prokaryoter, er celler uden en kerne, det er bakterier og arkæer. Bakterier findes i stort antal overalt. Der er de gode, gavnlige bakterier, som vi lever i symbiose med i vores krop, og som vi udnytter i industrien, og de ”onde” bakterier, som vi kan blive syge af. Arkæer ved vi ikke lige så meget om, men de findes også i stort antal mange steder.
Eukaryoter er celler med en kerne, de inddeles typisk i tre store grupper; planteceller, svampeceller og dyreceller.
Målet er at kende funktionen af de overordnede strukturer i cellen, cellens organeller, her vil der være ekstra fokus på cellemembranen og hvordan stoffer transporteres over den. Her vil begreberne diffusion og osmose blive gennemgået.
Øvelse: Bakterier på Boag
Øvelse; mikroskopi af celler,
Øvelse; osmose i kartofler, og i vandplanten elodea
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Bakteriejagten
|
17-12-2023
|
|
Skriftlig eksamenstræning
|
26-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Fordøjelse, ernæring og sundhed
I dette forløb skal vi lære om kostens sammensætning, herunder de tre makronæringsstoffer; kulhydrat, protein og fedt. Vi skal lære om energibalance og hvilke anbefaler der er for vores kost. Vi kigger på næringsstofindhold i noget af det mad vi spiser mest af og vi analyserer et måltid. Vi undersøger energiindholdet og beregner energiprocentfordelingen for et måltid og sammenligner med sundhedsstyrelsens kostanbefalinger.
Vi skal lære hvordan kosten overordnet nedbrydes til de mindste bestanddele (monosakkarider, fedtsyrer og aminosyrer) og optages i blodet.
Introduktion til enzymer, afhængighed af temperatur og pH.
Øvelser:
Fordøjelsesforsøg: Små forsøg der viser hvordan fedt, kulhydrat og protein nedbrydes
Kostanalyse: Vi analyserer et måltid fra McDonald
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Hvad sker for naturen? - forløbet
Grundlæggende økologi
Økosystemets opbygning
Biotiske og abiotiske faktorer
Primærproduktion og begrænsende faktorer
Energistrømme
Habitat og nicher
Populationsbiologi
Biodiversitet
Kulstofkredsløbet
Kvælstofkredsløbet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Rapport over tre små forsøg
|
14-04-2024
|
|
Karseforsøgsrapport
|
08-05-2024
|
|
Prøve
|
17-05-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
DNA og Liv
Genetik og molekylærbiologi:
Opbygning af DNA, replikation, celledeling, genteknologi, PCR, elektroforese, DNA-sekventering, gener, genom, primere, eDNA, Det centrale dogme, alignment.
Læringsmål:
- Du skal vide hvad DNA er, hvor man finder det og hvordan det er opbygget
- Du skal vide hvordan DNA replikeres (kopieres i cellen)
- Du skal kende metoden PCR (polymerase chain reaction)
- Du skal vide hvad eDNA er – og hvordan man analyserer det (PCR)
- Du skal kende til de forskellige faser i cellecyklus
- Du skal kende til mitose og meiose.
Praktiske øvelser:
Ekstraktion af DNA
DNA og Liv, PCR og analyse af eDNA + morfologiske undersøgelser af fisk.
Mitosepræparater
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
eDNA
|
19-09-2024
|
|
Video af DNA isolering
|
04-10-2024
|
|
Fingerprinting II
|
10-10-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Genteknologi 1.0, proteinsyntesen og mutationer
DNA sekvensering
Gener og genregulering
PCR og gel-elektroforese
Gensplejsning og restriktionsenzymer
RISC
Det centrale dogme
Genregulering
Mutationer
Forsøg:
Fingerprinting II (gelektroforese)
DNA ekstraktion
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Mit smukke genom (nedarvning)
Grundbegreber
Geners opbygning
Proteinsyntesen
Nedarvningsprincipper
Epigenetik
Krydsningsskemaer
Mendels 1. og 2. lov
Læringsmål:
Kende til genomets opbygning og organisering i gener
Forstå proteiners opbygning og proteinsyntesen i cellerne
Kende til genreguleringsmekanismer (acetyleringer + methyleringer)
Forstå forskellige et-gens og to-gens nedarvningsprincipper og kunne forklare, hvordan egenskaber nedarves gennem generationer
Kende til epigenetik og forskellen mellem arv og miljøpåvirkning
Øvelser:
Blodtypebestemmelse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Skriftlig prøve
|
04-11-2024
|
|
Eksamensopgave
|
14-11-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
SRO ølbrygning
Gæring og ølbrygning
Faglige læringsmål:
- Kunne forklare hvordan enzymer virker og de hovedgrupper enzymer inddeles i
- Kunne forklare hvordan enzymer nedbryder og opbygger kulhydrater
- Kunne forklare biokemien bag nedbrydningen, katabolismen (glykolyse, gæring, Krebs cyklus og elektrontransportkæden og ATP-produktion)
- Kunne forklare de biokemiske processer der ligger bag ølbrygning
Praktiske øvelser:
- enzymøvelser (Amylaseforsøg fra 1g, enzymforsøg med temperatur 2g)
- ølbrygning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Katabolisme bootcamp
Katabolismen:
Glykolysen
Krebs cyklus
Elektrontransportkæden
ATP molekylet
Enzymer:
Enzymers opbygning, funktion, enzymatiske hovedklasser og faktorer, der påvirker enzymaktiviteten
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Hormoner og blodsukker
Kernestof:
Typer af hormoner (fedtopløselige, vandopløselige)
Regulering af hormoner
Regulering af blodsukker
Kulhydraters opbygning og virkning i kroppen
Endokrine, parakrine kirtler
Insulin og glukagon
Hormonhierakiet
Kulhydraters grundlæggende opbygning
Glykæmisk indeks
Læringsmål:
Kende til forskellige typer af hormoner.
Forstå de hormonelle reguleringsmekanismer og nogle af de problemer, der kan være forbundet hermed.
Forstå opbygningen af kulhydrater og glykæmisk indeks
Øvelse: blodsukker og indtagelse af kulhydratrige fødevarer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Screencast om hormoner
|
07-02-2025
|
|
Blodsukkerrapport
|
02-03-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Kroppen i arbejde
Indhold:
Det arbejdende menneske, dvs. hvordan åndedræt, blod og hjerte arbejder sammen og reguleres for at skaffe ilt til de arbejdende muskler.
Musklernes energiforsyning (glukose/ATP).
Nedbrydning af glukose i cellerne for at danne ATP, både under anaerobe forhold, vha. glykolysen og under aerobe forhold, hvor glukose nedbrydes fuldstændigt til kuldioxid og vand via den oxidative decarboxylering, Krebs cyklus og elektrontransportkæden.
Læringsmål:
Vide hvordan lunger og hjerte ser ud og fungerer.
Vide hvad blod er, herunder hæmatokritværdi.
Kende til opbygningen af muskler og energiproduktion under arbejde.
Kende til reguleringen af aerobt og anaerobt arbejde
Øvelser:
Måling af kondital vha. max. watt test (cykel aerobt arbejde) + max-test på løbebånd (besøg på LIFE).
Dissektion af hjerte-lungesæt fra gris (besøg på KP)
Puls og blodtryksøvelse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Kondition og kondital
|
08-04-2025
|
|
Skriftlig prøve 2
|
24-04-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Nervesystemet og rusmidler
Indhold:
Nervesystemets opbygning, CNS og PNS, sensoriske og motoriske nerver. Kort introduktion til hjernens opbygning, med fokus på motorcortex og sensorisk cortex.
Læringsmål:
At vide hvordan neuroner og gliaceller er opbygget og fungerer.
At forstå hvad hvilemembranpotentialet er og hvordan det opretholdes.
At forstå hvordan der kan skabes et aktionspotentiale og hvordan det vandrer gennem axonet og videreføres til et nyt neuron gennem synapsen.
Kunne forklare hvordan synapsen forløber, samt spatial og temporal summation.
At forstå hvordan nervesystemet påvirkes af alkohol og andre rusmidler.
Øvelser:
Forsøg med nervesignalets hastighed
Forsøg med sanser
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Lille opgave om nervesystemet
|
08-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Stofkredsløb (repetition) og anabolisme
Centrale begreber:;
Stofkredsløb
Kulstofkredsløbet
Kvælstofkredsløbet
Svovlkredsløbet
Fosforkredsløbet
Økotoksikologi
Dannelse af kulhydrater (planter)
Fotosyntesens lysprocesser
Fotosyntesens mørkeprocesser
Øvelser:
- Økotoksikologi
- Vækstforsøg
- Spektrofotometri af farvepigmenter
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Træning af skriftlighed
|
24-08-2025
|
|
Nitratudvaskning
|
29-08-2025
|
|
Anabolisme screencast
|
12-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Immunforsvaret
Indhold:
Det passive uspecifikke forsvar og det specifikke forsvar. Det specifikke forsvars forskellige celletyper: makrofager, lymfocytter og deres indbyrdes kommunikation med lokalhormoner og antistoffer.
Immunrespons ved primær og sekundær infektion.
Vaccination med død eller svækket virus og DNA-vaccination.
Generelt om virus og forskellige virustyper.
Brugen af antistoffer til at teste for forekomst af et specifikt stof (antigen) (ELISA)
Læringsmål:
Forstå hvordan immunforsvaret virker, både det passive og det aktive.
Forstå hvordan vacciner virker.
Kende til forskellige vira.
Forstå hvordan man kan bruge antistoffer til teste for et specifikt protein, antigen eller hormon.
Øvelser:
ELISA-test
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Rusmidler og afhængighed
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Fight the bite
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
17
|
Bioinformatik og evolution
Yubio A lærebogsstof:
Kapitel 24.1, 24.2 (Det første liv), 24.3 (Evolution) og 24.5 (Bioinformatik)
Indhold:
Det første liv på Jorden. Evolution, selektion, dannelse af nye arter. Bioinformatik, parvis alignment og multiple alignments, stamtræer og slægtsskab.
Læringsmål:
At kende til evolution og endosymbiontteorien
At kende til Darwin, fitness, naturlig selektion og seksuel selektion
At forstå hvordan man kan søge i databaser og finde information om nukleotid- eller aminosyresekvenser
At vide hvordan man kan sammenligne og undersøge proteiner nærmere
At forstå hvordan man kan skabe et stamtræ ved at se på ligheden mellem forskelligt DNA
Øvelser:
Slægtskabsanalyse med BLAST
Selektion (Avis Papyrus)
Hvem er min far (Gel-elektroforese)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Genaflevering af terminsprøven
|
29-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
18
|
Sexologi og hormonforstyrrende stoffer
Manden og kvindens kønsorganer
Kønshormoner og regulering
Menstruationscyklus
befrugtning og graviditet
Prævention og kønssygdomme
Hormonforstyrrende stoffer og deres indvirkning på fertilitet og kønsudvikling
Eksperimentelt arbejde:
Ægløsningstest og graviditetstest
Mikroskopi af kønsceller
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Genregulering
|
01-03-2026
|
|
Skriveø 2
|
09-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
19
|
Repetition af DNA, nedarvning og genteknologi
Repetitionsforløb med fokus på skriftlige eksamensopgaver
Specielle nedarvningstyper:
- koblede gener, epistasi, maternel nedarvning
Genteknologi:
- Gensplejsning, CRISPR/Cas9
Øvelse:
Grønt floruscerende protein (GFP) forsøg
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
20
|
Repetition
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
21
|
Forløb#18
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59045055082",
"T": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59045055082",
"H": "/lectio/37/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59045055082"
}